שיחה:מנלאוס (כהן גדול)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
WIKI AND ACADEMIA.PNG

ערך זה נכתב או הורחב משמעותית בקורס "קומפלקס חנוכה" במסגרת מיזם עבודות ויקידמיות באוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח

מנלאוס = חוניו??[עריכת קוד מקור]

מנלאוס לא היה ידוע גם בשם חוניו!! חוניו היה ממשפחת הכהונה הקודמת, אחיו של יאסון שקנה את הכהונה בכסף בניגוד לחוק היהודי, ואז קם מנלאוס וקנה את התפקיד ביותר כסף! הם לא אותו אחד.. זה ממש טיפשי מה שכתוב כאן. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

שלום לך ידידי האלמוני. לטענה עליה אתה מתרעם הובא מקור. אתה מוזמן לעיין בו וגם בוויקי האנגלית. אם לדעתך עדיין מדובר בטעות - נא ציין את מקורותיך. תודה, ‏עמיחישיחה 23:25, 3 בפברואר 2010 (IST)
דבר ראשון, מקורותיי נכתבו ע"י האנשים הבאים המפורטים בקישור זה: לחצו כאן
דבר שני, הינה מה שמקורותי כתבו: כאן, חוניו בורח ויסון קונה את התפקיד: לחצו כאן ואז כאן מנלאוס קונה את התפקיד מאנטיוכוס: לחצו כאן. ולסיכום
חוניו היה בכלל הכוהן הגדול שלפני יסון שהיה לפני מנלאוס. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
טענתו של האלמוני נכונה (ראה ערך חוניו השלישי), השאלה היא האם ההקשר שלה נכון. מנלאוס וחוניו השלישי הם לא אותו אדם, אך ייתכן שיוספוס פלביוס קרא למנלאוס חוניו בספרו, ויש לבקש מאדם שמחזיק ברשותו את הספר שיבדוק זאת (כי יש מראה מקום מדויק למדי). Arnonb16 - שיחה 21:35, 20 בפברואר 2010 (IST)

הינה ציטוט שלך:"אך ייתכן שיוספוס פלביוס קרא למנלאוס חוניו בספרו" יתכן הדבר, גם יתכן שהעולם הוא בעצם תוצר של חלום של ישות, או לא יודע. הכל "יתכן"... הרי אנחנו יודעים 0.0000001% מפלא העולם. אי אפשר לפנות לדבר בצורה הזו. אך אפשרי לפנות לדבר כך: נכון לעכשיו או בזה הרגע או אפשרות אחרת, אנו יודעים שמנלאוס לא היה ידוע בתור חוניו. עד שלא יוכח אחרת, כך הדבר. אז יש לי שאלה. האם יש לי את האישור לערוך את הערך למחוק את המשפט חסר הערך הזה?

לאט לך, זה הציטוט מתוק קדמוניות היהודים, שמהדורתו האנגלית החופשית נמצאת ברשת (ספר XII פרק 5) כאן.
"1. About this time, upon the death of Onias the high priest, they gave the high priesthood to Jesus his brother; for that son which Onias left [or Onias IV.] was yet but an infant; and, in its proper place, we will inform the reader of all the circumstances that befell this child. But this Jesus, who was the brother of Onias, was deprived of the high priesthood by the king, who was angry with him, and gave it to his younger brother, whose name also was Onias; for Simon had these three sons, to each of which the priesthood came, as we have already informed the reader. This Jesus changed his name to Jason, but Onias was called Menelaus. "
ולפיה היו לשמעון הכהו הגדול שלושה בנים, הראשון חוניו, השני ישוע, והשלישי גם הוא חוניו. ישוע שינה את שמו ליסון, וחוניו השני למנלאוס. [משתמש:Valleyofdawn|Valleyofdawn]] - שיחה 22:39, 20 בפברואר 2010 (IST)

יודע מה? בסדר, אני מקבל את טענתך, אך יש דבר אחד לא נכון, היו הרבה חוניו. יש חוניו הראשון, השני, שלישי, ונראה לי שעוד. אז לפחות שיכתבו בערך: הידוע בשם חוניו ה-.... למרות שלפי הספר, חוניו היה בכלל אדם אחר. אך האפשרות שהיה עוד חוניו. גם היא יכולה להיות נכונה. כך שהדבר לא ברור כל כך.

אני מסכים אתך שלמרות שייתכן שנולד בשם חוניו, הוא לא ידוע בשם חוניו. ומציע לשנות בהתאם עם ציטוט של פלאוויוס. אפשר גם לשים בסוגריים (אין לבלבל עם חוניו השלישי שקדם לו בכהונה). Valleyofdawn - שיחה

)

חסרה אינפורמציה[עריכת קוד מקור]

חסר מידע נוסף וחשוב על השקפתו של מנלאוס ועל פעולותיו. בסך הכל הערך די טוב. 84.109.26.85 17:00, 17 בנובמבר 2011 (IST)

יש לכם מקור להוספה? ‏עמיחישיחה 17:26, 20 בנובמבר 2011 (IST)

הערות ודיוקים[עריכת קוד מקור]

מובאות ומובאים מאת ירון בן-עמי, שהגיב על פרסום ערך זה בפייסבוק (מוצ"ש 11.11.12)

א. בסעיף מוצאו של מנלאוס, שורה ראשונה: "זו הפעם הראשונה במקרא..." וגו' - למעשה, אין אזכור מפורש למנלאוס במקרא. המילה "במקרא" בהקשר זה מטעה.

ב. בסעיף עלייתו לשלטון, פסקה שניה שורה ראשונה: "ויסוד מנהגי ההלניסטים" - ספק אם מדובר בהנחת היסוד למנהגי ההלניסטים (מתן שמות מיוונים, ואף יווניים ממש, החל ככל הנראה עוד טרם יאסון. למשל אנטיגונוס איש סוכו). מילה מתאימה יותר תהיה "מיסוד" מנהגי ההלניסטים.

ג. באותו סעיף, אותה פסקה, שורה שלישית: "מנלאוס חזר לירושלים כמנהיג יחיד אשר הכהונה הגדולה אינה בראש מעייניו אלא השלטון והשררה" - כמעט כל דבר במשפט הזה או בלתי ניתן להוכחה או מוטל בספק. האמנם היה מנהיג יחיד? מה עם אחיו שמעון? האם איננו מנהיג? ומה עם יאסון, שתחת מנהיגותו יפרוץ בקרוב מרד? גם יש לשער שלא היה דחוף לו לסלק את חוניו השלישי אלמלא הפגין מנהיגות מסוימת. ומה בדבר לוסימכוס? מנלאוס רחוק מלהיות מנהיג יחיד.

יתר על כן, הכהונה הגדולה כוללת בתוכה את השלטון והשררה, כך שאפילו לא היה מעוניין בהיבטיה הדתיים, הוא עדיין מתעניין במרכיבים בה - ומה גם שהוא מתעניין מאד בהיבטיה הדתיים, ומחולל בהם שינויים מופלגים.

ד. בסעיף מאפייני דמותו ושלטונו, פסקה א שורה ראשונה: "בדיכוי העם היהודי תחתיו" - קודם כל, הוא יכול היה לכל היותר לדכא א תהיהודים תושבי יהודה. אין שום ראיה לדיכוי יהודים בבבל או מצרים על ידי מנלאוס. שנית, אם אכן כל היהודים ביהודה דוכאו תחת שלטונו, מי היו המתייונים תומכיו? דרוש כאן דיוק וחידוד.

ד"ר אוֹרי אמיתי, היסטוריא כללית חיפה - שיחה 01:12, 11 בנובמבר 2012 (IST)

אורי, נחמד לדעת שאנשים קוראים את הערכים ומעירים הערות, אבל במקום לכתוב הערות בפייסבוק, לא יותר פשוט להיכנס לויקיפדיה לתקן ולהעיר הערות כאן? בשתי ההערות הראשונות טיפלתי. את שתי האחרות השארתי למתמצאים ממני בנושא, למעט ההחלפה בין המילים "העם היהודי" ל"יהודים תושבי יהודה".
ויקיפדיה היא מיזם שיתופי המאפשר לשפר את הערכים כל הזמן. זה יתרון גדול על פרסום מאמרים בכתבי עת, ששם השגיאות נשארות לנצח, והדרך היחידה להסב תשומת לב לטעויות הוא לכתוב עליהן במאמר בקורת. אני מציעה שתספר זאת לירון בן עמי. הזמן אותו להירשם, ושיביא את ידיעותיו לידי ביטוי כאן, התועלת לטווח ארוך תהיה גדולה יותר. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 11:27, 11 בנובמבר 2012 (IST)

הנה נרשמתי ירון בן-עמי (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

חנה רק תיקון קטן, הערך נכתב במסגרת הקורס "קומפלקס חנוכה" ולא הקורס הרשום מעלה. תודהאיציק זאבי - שיחה 11:51, 24 בנובמבר 2012 (IST)
תודה, תיקנתי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 11:53, 24 בנובמבר 2012 (IST)