שיחה:פדגוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אלא אם כן ישוכתב ויורחב הערך, יש שתי סיבות למוחקו:

  1. הפרת זכויות יוצרים
  2. הגדרה מילונית

מלח השמים 03:56, 3 דצמבר 2005 (UTC)

איחוד ערכים פדגוגיה ותורת ההוראה[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם, שני הערכים תורת ההוראה ו-פדגוגיה הם קצרמרים בעלי תוכן דומה מאוד. האם יש התנגדות לאיחוד שלהם? Chenspec - שיחה 06:52, 20 ביולי 2012 (IDT)

כן, אני מתנגד. מדובר בשני מושגים שונים. למרות שאכן הערכים הם קצרים מדיי. אבנר - שיחה 17:37, 31 ביולי 2012 (IDT)
בהתחשב בכך שעל פי הערך פדגוגיה היא מדע ההוראה, אתה צריך לנמק מדוע אתה חושב שמדובר במושגים שונים. • רוליג שיחה • אמצו חתול 17:59, 31 ביולי 2012 (IDT)
ההגדרות בשני הערכים הן מוטעות. את יכולה לבדוק זאת בכל מילון/אנציקלופדיה/לקסיקון. אבנר - שיחה 18:03, 31 ביולי 2012 (IDT)
על פי רב מילים פדגוגיה היא "חינוך, תורת החינוך, התחום העוסק בשיטות ובדרכי הוראה." והוראה היא - "לימוד, הדרכה בלימודים, הקניית ידע." אני מבינה מזה שהפדגוגיה היא הפן התיאורתי של החינוך וההוראה היא הפן המעשי שלו. השאלה האם יש הצדקה להפריד בניהם, בהתחשב בכך שכבר יש ערך כללי של חינוך. בערך של רפואה אין הפרדה בין הפרקטי למעשי... מה דעתכם? Chenspec - שיחה 18:25, 31 ביולי 2012 (IDT)

הגדרות[עריכת קוד מקור]

חיפשתי הגדרות למושגים. ההגדרות הכי טובות שמצאתי היו באנציקלופדיה ynet. כדאי לבסס עליהן את הערכים. הערך על דידקטיקה הוא טוב.

  • חינוך הוא הקניית ערכים והשכלה באמצעות תהליכי הוראה ולמידה. (Education, חינוך, באתר ynet)
  • פדגוגיה היא תורת החינוך, ההוראה והלמידה וחקר שיטותיהן. הפדגוגיה חוקרת את השיטות באמצעותן ניתן להשיג את מטרת החינוך בצורה היעילה ביותר. (pedagogy, פדגוגיה, באתר ynet)
  • דידקטיקה היא תורת ההוראה. זהו ענף משנה של הפדגוגיה אשר עוסק בפיתוח גישות ושיטות הוראה: פיתוח תיאוריה של ההוראה, הנחלת מיומנויות וכשירויות ההוראה הטובה, פיתוח תוכניות לימודים, תכנון והערכת אסטרטגיות הוראה, שילוב אמצעי המחשה בהוראה. (Didactics, דידקטיקה, באתר ynet)

לגבי ההפרדה בין הערכים, אכן הערכים כרגע לא טובים, אולם באופן מסורתי מפרידים בין המושגים. כדי להקל על הבהירות אני מציע לשנות את תורת ההוראה לדידקטיקה. אלו המונחים המשמשים בשיח החינוכי, התרגום לעברית אכן מבלבל. אבנר - שיחה 23:54, 31 ביולי 2012 (IDT)

קודם כל יפה לך על הרצינות וההשקעה! ראיתי שגם עבדת על ערכים נוספים מתחום הלמידה - זה מאוד חשוב כי כמו שבטח שמת לב יש שם הרבה ערכים שדורשים שדרוג ואפילו ניסוח מחדש... קבל ח"ח Face-smile.svg.
בקשר להגדרות, אם אני מבינה נכון צריך לחבר בין החינוך שהוא הפן המעשי ובין הפדגוגיה שהיא הפן התיאורטי של אותו דבר. אני לא יודעת איך הכי טוב לעשות את זה. האפשרות הראשונה היא לאחד בניהם ולעשות הפנייה מפדגוגיה לחינוך, האפשרות השנייה היא לעשות פסקה של פדגוגיה בתוך חינוך. כל זה נכון עם אנחנו יוצאים מתוך הנחה שלפדגוגיה לא צריך להיות ערך נפרד. קשה לי להחליט מה יותר נכון במקרה הזה ואשמח לשמוע דיעות של אנשים נוספים.
אין לי בעיה לשנות את השם של תורת ההוראה לדידקטיקה - זה בדיוק אותו דבר והשימוש של המילה הלועזית אכן נפוץ יותר בשטח משום מה.Chenspec - שיחה 20:24, 2 באוגוסט 2012 (IDT)
תודה חן. אכן ישנה עבודה רבה לעשות בתחום החינוך. חינוך, פדגוגיה ודידקטיקה צריכים להיות ערכים נפרדים. כי כל אחד מהם הוא תחום רב. זאת למרות שפדגוגיה ודידקטיקה הם מאוד קצרים כרגע. כמובן שכל אחד מהם גם מתייחס לאחרים. אבנר - שיחה 20:53, 2 באוגוסט 2012 (IDT)
אוקי, קודם כל תיקנתי את ההפניה מהערך של "הוראה" ל"תורת ההוראה" במקום ל"חינוך". הוספתי גם בפתיח של חינוך קישור לפדגוגיה.
בקשר להוראה - גם שם יש שני היבטים (מעשי ותיאורתי). בויקיפדה האנגלית יש הפרדה בין שיטות לימוד didactic method לבין דידקטיקה Didacticism. לדעתי כרגע אפשר להתייחס לשניהם בפסקאות שונות תחת הוראה, וכשהערך יגדל מספיק יהיה אפשר לפצל אותו. מה דעתך?
בנוסף, בכל הערכים האלו יש להדגיש את ההבדל בין החינוך כתחום הכולל גם הקנייה של ערכים לבין ההוראה שהיא תת-תחום המתמקד בהקניית ידע ומיומנויות. אני חושבת שככה יהיה פחות בלבול. מה דעתך? Chenspec - שיחה 08:13, 3 באוגוסט 2012 (IDT)
היי, זו טעות. "הוראה" (teaching) צריכה להפנות ל"חינוך" (education). כך גם מופיע בויקיאנגלית. "חינוך" צריך לכלול כמובן פסקאות על "פדגוגיה" ו"דידקטיקה", אבל שוב מדובר בנושאים שונים לגמרי ומובחנים. מתוך חינוך צריכה להיות הפנייה לערכים המורחבים. didactic method זה "דידקטיקה" ו-didacticism זו "דידקטיות" שזה מושג אחר. אבנר - שיחה 14:53, 3 באוגוסט 2012 (IDT)
התבלבלתי. אגיב יותר מאוחר. אבנר - שיחה 16:27, 3 באוגוסט 2012 (IDT)
גם לדעתי חינוך, פדגוגיה ודידקטיקה הם מושגים נפרדים, ובשלושתם צריך לדעתי לרשום פסקה קצרה שתסביר את ההבדל בין כולם, בהתאם להגדרות כמו מאנציקלופדיה ynet ומוויקיפדיה האנגלית. למשל, למיטב הבנתי ולפי מקור נוסף (שקופית 4), דידקטיקה היא השיטה שבאמצעותה מיושמים עקרונות פדגוגיים. תורת ההוראה + הוראה צריכות להוות הפניה לדידקטיקה, אם כי שווה לשקול האם הוראה צריכה להפנות למורה (בכל מקרה נראה שההפניה בוויקי האנגלית מ-teaching ל-education היא שגויה). דידקטיות זה משהו אחר. וכפי שחן כתבה, חינוך הוא מושג כללי יותר שכולל גם הקניית ערכים, כפי שאכן כבר מובהר בערך זה. מה דעתכם? Ravit - שיחה 17:36, 13 באוגוסט 2012 (IDT)
אין לי בעיה עם החלפת השמות דידקטיקה ותורת ההוראה כל עוד יש הפנייה בניהן. לדעתי יש מקום להפריד בין הוראה למורה, כמו שיש הפרדה בין רפואה לרופא. אחד זה תחום העיסוק והשני זה איש המקצוע. בהוראה יש מקום לדבר עוד על Teaching method כדי להציג את הפן הישומי. צריך גם להבחין בין הוראה לשיטות לימוד אחרות כמו הדרכה ו- חניכה. Chenspec - שיחה 06:36, 14 באוגוסט 2012 (IDT)
היי חן, ראיתי את כל העדכונים היפים והחשובים שעשית בימים האחרונים. האם אפשר כבר להסיר את התבניות השונות על הערכים וכן להחליף את "תורת ההוראה" ל"דידקטיקה"? אבנר - שיחה 18:02, 27 באוגוסט 2012 (IDT)
יפה לך! לפי הסדר:
אפשר להסיר את התבנית - היא כבר לא רלוונטית.
אפשר להחליף את "תורת ההוראה" ל"דידקטיקה", רק לוודא שיש הפנייה מתורת ההוראה למי שיחפש לפי השם הזה.
בפתיח של פדגוגיה נראה כאילו נתקע איזה משפט באמצע "הפדגוגיה כוללת דרכים....??" - אם אתה יודע למה הכוונה אשמח אם תשלים את המשפט, אם לא צריך למחוק אותו...
בחלק של "ראו גם" בדרך כלל נהוג לשים רק קישורים בלי הסברים. אם זה משהו שדורש הסבר ויכול להשתלב בערך, עדיף לכתוב אותו במקום המתאים ולא שם. דווקא הייתי מחזירה לשם את הוראה מתקנת ו- פילוסופיה של החינוך, זה המקום לקישורים שקשורים לתחום באופן כללי יותר (למי שמתעניין בנושא ורוצה לקרוא עוד). את הקישור לתורת ההוראה כדאי לשים בראש הערך יחד עם משפט הסבר על ההבדלים.
נראה לי שזה הכל בנתיים... ספ"ש מגניב! Chenspec - שיחה 17:33, 30 באוגוסט 2012 (IDT)
היי חן. סליחה על ההתמהמהות, אני סובל בימים האחרונים מחוסר גישה לויקיפדיה. תודה על העריכות. אבנר - שיחה 15:40, 3 בספטמבר 2012 (IDT)

פדגוגיה חדשנית[עריכת קוד מקור]

בתיאור הפדגוגיה החדשנית יש התייחסות רק לתחום תוכניות הלימודים,זהו אך מרכיב אחד בפדגוגיה החדשנית. לפדגוגיה חדשנית בספרות המקצועית 2 תחומים נוספים והם: תהליכי הוראה -למידה וסביבה לימודית. רמת

החדשנות יכולה להופיע על פני רצף שבין שינוי ברמה נמוכה יחסית שינוי המתייחס  לגבולות הפדגוגיה הקיימת  ועד לחדשנות מקיפה ברמה גבוה ביותר הכוללת שינויים בכל תחומי הפדגוגיה.