אנציקלופדיה ynet

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דף הבית של אנציקלופדיה ynet, אוגוסט 2009

אנציקלופדיה ynet הייתה אנציקלופדיית אינטרנט עברית כללית שהפעיל אתר ynet. חלק קטן מערכיה היה פתוח לקריאה לציבור ועיקרה ניתן לעיון בתשלום.

הקמת האנציקלופדיה נמשכה כשנה וחצי, עם צוות של כעשרה אנשים בניהולה של מיכל שכטר ובעריכתו המדעית של ד"ר עמנואל לוטם, בהובלת העורך הראשי של ynet, יון פדר. גרסת ניסיון של האנציקלופדיה נפתחה לציבור בדצמבר 2002, ובנובמבר 2003 הושקה האנציקלופדיה רשמית, תוך הפיכתה לאתר למנויים בתשלום.

האנציקלופדיה ירדה מאתר ynet בדצמבר 2020.[1]

מאפייני האנציקלופדיה ודרכי שיווקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמוד הראשי של האנציקלופדיה מוביל לערכים הנמצאים בה דרך תריסר שערים: מדעים מדויקים, מדעי החיים, מדעי כדור הארץ, טכנולוגיה, היסטוריה, ישראל, חברה ומשפט, פוליטיקה, תרבות ופילוסופיה, דת ומיתוס, ספרות ואמנות, אמנויות הבמה. כל אחד משערים אלה נחלק לתחומים אחדים.

חלק מהמידע באנציקלופדיה לא נכתב במיוחד עבורה, ומבוסס על חומר מאנציקלופדיות עבר מודפסות:[2]

בשנותיה הראשונות הדגישה האנציקלופדיה כי היא "האנציקלופדיה היחידה באינטרנט בשפה העברית",[3] אך בהמשך צומצם הדגש שניתן לקביעה זו. בשנת 2007 החלה האנציקלופדיה להדגיש את אמינותה: ללוגו שלה נוספה הסיסמה "ידע עם אחריות", ובדף ההסבר נכתב:

ברשת האינטרנט קיימים מיליוני אתרים שונים על כל דבר ועניין. לגולשים התמימים קשה לעיתים לזהות את טיבו ומידת אחריותו המקצועית של אתר זה או אחר. אנציקלופדיה ynet מציעה מידע מהימן ואמין, אשר נכתב ונבדק על ידי צוות הבית של האנציקלופדיה. כך תוכלו להיות בטוחים כי המידע המוגש באנציקלופדיה הוא המידע הנכון והשלם ביותר.

אודות האנציקלופדיה, באתר ynet, 20 בנובמבר 2003

משוב מהקוראים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהאנציקלופדיה נעדר מאפיין בולט של אתר ynet - מנגנון תגובות הגולשים, אבל יש לקוראים אפשרות לשלוח למערכת הערות ותיקונים, ואלה מטופלים על ידי עורכי האנציקלופדיה. האנציקלופדיה משתבחת בכך שבניגוד לאנציקלופדיות נייר (מודפסות), באנציקלופדיה המקוונת עדכונים על אירועים חדשותיים חשובים מוכנסים לאלתר.

בתחילת דרכה, עלו טענות לפיהן היא מוטה כלפי שמאל מבחינה פוליטית, וגם לעיתים כלפי ימין. טענות אלו נדחו בתוקף על ידי עורכיה, אם כי הם הכניסו כמה שינויים בערכים שנחשדו כלא-מאוזנים.[4] יון פדר, עורך ynet, הדגיש כי בעיניו "אנציקלופדיה צריכה להיות נטולת כל עמדה פוליטית וכל תפישה אידאולוגית. היא אמורה לספק רק עובדות".[5] טענות הגיעו מימין, בין היתר, נגד הערך "אלטלנה", שבו הוצנע, לדעת המתלוננים, חלקו של יצחק רבין, ונגד הערך "יאסר ערפאת", שבו פסחו כותבי האנציקלופדיה על צדדיו הטרוריסטיים. בעקבות התלונות, הורה פדר לתקן את הערך על ערפאת. גם משמאל הגיעו תלונות: למשל, מדוע ערך קרוי "פרשת כפר קאסם" ולא "טבח כפר קאסם". באנציקלופדיה ynet הוחלט שלא להשתמש בתואר "קיצוני", כמו "ימין קיצוני" ו"שמאל קיצוני".

לדברי עורכי האנציקלופדיה, תלונות רבות מגיעות על מחסור בערכים, חלקם ערכים אזוטריים שב־ynet מופתעים מכך שהקוראים מצפים להופעתם.[5]

תשלום לאנציקלופדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנה הראשונה להשקתה (החל מדצמבר 2002), הייתה האנציקלופדיה פתוחה לכלל הציבור ללא תשלום. לאחר מכן, הותר השימוש בה רק למנויים. פסקת הפתיחה של כל ערך פתוחה לכול בחינם, עם הפניה לערך המלא בתשלום. בכמה מאות מערכיה מתאפשרת צפייה חופשית, ולעיתים נפתחת האנציקלופדיה בשלמותה לקהל הרחב.

האנציקלופדיה מאפשרת רכישה של מינויים שונים (שנתיים או חודשיים) וכן דרך ערוצי שיווק שונים (דרך ספק אינטרנט או ישירות). כמו כן, יש מבצעים מיוחדים לחברי ארגונים שונים ומתאפשרת קנייה מרוכזת עבור מוסד חינוכי (באמצעות מט"ח).

בקיץ 2005, החלה האנציקלופדיה להפיץ עלון דואר אלקטרוני בשם "אנציקלופדיה+", שנשלח בחינם למעוניינים בו וכולל מידע אנציקלופדי נרחב על הנושא שבו הוא עוסק, לעיתים ברמה גבוהה של פירוט והיקף.

הקשר בין אתר החדשות לאנציקלופדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקשר בין אתר החדשות של ynet לבין האנציקלופדיה מתבטא במספר דרכים:

  • מדי יום, מפנה אתר ynet לכמה ערכים ומאפשר צפייה חופשית בהם.
  • בחלק מהכתבות המופיעות בחדשות, ובעיקר בפרויקטים המיוחדים של אתר החדשות, מופיעים קישורים לאנציקלופדיה.
  • ניתן לחפש באנציקלופדיה ynet באמצעות אותה תיבת חיפוש המשמשת לחיפוש כתבות באתר ynet.
  • הקישורים מאתר ynet לאנציקלופדיה משמשים כאחד הערוצים המרכזיים לפרסומה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]