שיחה:פסק דין ורד פרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הערך הזה שגוי כבר משמו. אין כזה דבר "חוק המטפלות". הממשלה אפילו לא פרסמה הצעת חוק כזו. היא בסך הכל אישרה תזכיר, ואין לדעת האם החוק כשיאושר יראה כפי שיזם משרד האוצר (ולא, כפי שנטען בערך, שהוא חוק של יובל שטייניץ. לשרים אין חוקים, לממשלה יש. וכמו שאמרתי, זה גם עדיין לא חוק, רחוק מזה). כשיהיה חוק, אפשר יהיה להוסיף את המידע בערכים פקודת מס הכנסה, מטפלת ופסק דין ורד פרי. עד אז, אפשר לכתוב את המידע הזה בכל עיתון יומי, וכך גם ניתן יהיה לכלול אי דיוקים כאלה ואחרים, כמקובל בז'אנר. עידושיחה 23:33, 24 ביוני 2009 (IDT) חבל! בניגוד לwikipedia הכלל עולמי, הידוע בהצלחתו, כנראה שכאן, בעברית, זה פשוט לא ילך. למה? כי במקום להיות מחוברים לצרכים של הגולשים, אתם מחוברים להפקת מידע 'ברור וידוע' במקום מידע נצרך! תסתכלו מעט בויקיפדיה הבינלאומית ותראו שהיא משתמשת כראוי בהיותה open source מבלי לפספס מידע: היא מעדכנת מידע שהוא רלוונטי לאותו הרגע ונדרש ע"י גולשים, גם אם הוא 'ספקולטיבי', וברגע שהמידע נחקק שחור ע"ג לבן, היא דואגת לעדכן את הערך גם כן.

בקצב המסחרר בו אתם 'עורכים' כל מידע מעניין לא נראה עתיד ממשי לאתר הישראלי של ויקיפדיה, וחבל! חשבתם לרגע, שגם אם המידע לא מוחלט, עצם העובדה שהוא מבוקש ומקיף, הוא עשוי למשוך גולשים וליצור עם הזמן ערך ממשי? כדאי שבאמת תתנו ביטוי למשתמשים אחרים חוץ לקול של עצמכם.

ורגע לפני שאתם הולכים ו'עורכים' גם את שתי הפסקאות הללו שכתבתי, אולי גם אז תחשבו פעמיים?!

Knowledge is power 11:22, 25 ביוני 2009 (IDT)

מדף בקשות ממפעילים[עריכת קוד מקור]

  • חוק המטפלות, זהו נושא בכותרות. נכתבו עליו מאמרים בעיתונות הכלכלית והכללית ואין סיבה למחוק ללא דיון. נפטון - שיחה 23:29, 24 ביוני 2009 (IDT)
    על נושא בכותרות כותבים בעיתון, או, אם תרצה (ואשמח להשתתף), בויקיחדשות. "חוק" שעבר בסך הכל הצבעה בקרב שרי הממשלה - הוא לא נושא לערך אנציקלופדי עצמאי. עד שיעבור בקריאה טרומית, ראשונה (ואז בוועדות), שנייה ושלישית - יש זמן ואלוהים יודע איך הוא יראה ומה ישאר ממנו ומה יתווסף לו. אולי יש מקום לכתוב על הבג"ץ התקדימי שהביא להצעה, ולשלב את נושא הצעת החוק הזו בתוכו. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 23:33, 24 ביוני 2009 (IDT)
(סוף העברה)
(הערת אגב: הצעות חוק ממשלתיות אינן טעונות אישור בקריאה טרומית). מדי שנה מוגשות מאות הצעות חוק ממשלתיות (ואני מזכיר שוב - זו עדיין אינה הצעת חוק) ואלפי הצעות חוק פרטיות. לאף אחת מהן אין חשיבות אנציקלופדית עד שהיא הופכת לחוק (יש חוקים שגם לאחר שנחקקו הם זניחים ביותר לא רק במובן האנציקלופדי), אבל זה כבר עניין אחר. הסרתי את כל המידע הספקולטיבי הזה, והשארתי רק את המידע על פסק הדין, שהוא הדבר היחיד שברור וידוע. עדיין נותרה בעיית השכתוב. עידושיחה 23:45, 24 ביוני 2009 (IDT)

המצב הנוכחי[עריכת קוד מקור]

כתבתי את הערך מחדש (כמעט לא נותר דבר מגרסתו המקורית). כעת יש לנו שלד של ערך, עם מקורות רבים המופיעים בו ומצריכים קריאה לשם הרחבת הערך. זאת אעשה בפעם אחרת (אם לא יקדימוני אחרים). בפסקי הדין עלו שאלות עקרוניות אחדות בדיני מסים, ולכן הוא ראוי לערך. דוד שי - שיחה 00:37, 25 ביוני 2009 (IDT)

אני לא חושב שיכול להיות ספק שהערך במצבו הנוכחי ראוי להישאר. המחלוקת סביב העניין ודאי שלא נפתרה והגיעה לסיומה, ולכן קרוב לוודאי שהערך עוד יורחב בעתיד. Lostam - שיחה 00:46, 25 ביוני 2009 (IDT)

taklada?[עריכת קוד מקור]

לא תותר ההוצאה בניכוי". את ניסוח הכללים חילוץ ההוצאה המותרת בניכוי מתוך הותיר השופט ריבלין למחוקק ולרשויות המס,

תיקנתי. דוד שי - שיחה 00:39, 30 ביוני 2009 (IDT)

החלטת רשות המסים - בלתי חוקית?[עריכת קוד מקור]

באסמכתא שמובאת בערך ניתן למצוא מומחי מסים הסבורים שרשות המסים פעלה שלא כשורה, כאשר שלא לממש את פסק הדין של בית המשפט המחוזי על כלל הנישומים, אך יש גם מומחה מסים (פרופ' דן ביין, שופט בדימוס) האומר "אני לא יכול לקבוע באופן חד משמעי שיש חובה על רשות להחיל את פסק הדין כתקדים על כל מקרה לפני הכרעת העליון". לפיכך התיאור "בלתי חוקית" להחלטה זו מרחיק לכת. בכל מקרה, הדרך לקביעה שצעד של הרשות אינו חוקי הוא פנייה לבית המשפט שיפסוק זאת. ויקיפדיה בוודאי אינה המקום לפסוק זאת ללא אסמכתא של בית המשפט. דוד שי - שיחה 21:48, 12 בפברואר 2011 (IST)

מרשימת המתנה להצבעה[עריכת קוד מקור]

ערך שכתבתי וממחיש את הדינמיקה של דיני המסים בישראל. דוד שי - שיחה 06:05, 30 בינואר 2011 (IST)

יש הרבה מקום לשיפור בכל הקשור לנגישות הערך. יש יותר מידי הפניה לסעיפים בחוק ומונחים לא ברורים (ראה פסקת "הפנייה לפקיד השומה"). הערך גם דורש עריכה והגהה. יש עודף ציטוטים וגם מסיבה כלשהיא יותר מידי משפטים שכתובים בזמן הווה במקום בזמן עבר. יורי - שיחה 02:45, 5 בפברואר 2011 (IST)
לא רואה בעייתיות בכמות הציטוטים בערך, להפך - זה לפעמים מתבקש בערך שכזה. לגבי המונחים הלא ברורים, אני לא מצאתי בעייתיות בפסקה הנ"ל (אולי בגלל הרקע שלי בדיני מיסים) אבל מה שכן, הייתי שמח לו אחד המומחים שלנו היה מגיהה (?) את הערך כי באמת ישנה קפיצה לעיתים בזמני המשפטים • עודד (Damzow)שיחה • 08:56, 5 בפברואר 2011 (IST)
גם אני לא מצאתי בפסקה הזו ניסוחים בעייתיים ולא ברורים, אף שהידע שלי בנושא הוא מאוד מינימלי. תומר - שיחה 11:25, 5 בפברואר 2011 (IST)
צפוי שערך אודות פסק ידין יכיל הפניות לסעיפים בחוק. גילגמש שיחה 19:01, 5 בפברואר 2011 (IST)
לי אין כלל רקע במשפטים ודיני מס (מעבר למה שכל אזרח למד על בשרו), ולא ראיתי כל בעייה בהפניות ובמונחים. Tdunskyדברו אלי • תם ונשלם פרוייקט קבוצות ה-NHL! בואו ל-NHL ובחרו לכם קבוצה. 19:16, 5 בפברואר 2011 (IST)
הערך עוסק בדיני מסים, נושא שאינו במרכז עולמו של האדם המצוי. לכן מובן שקריאה ראשונה שלו, על ידי מי שזה לו המפגש הראשון עם דיני המסים, לא תהיה קלה. עם זאת, בעקבות הערתו של יורי הוספתי קישורים אחדים, שיאפשרו הבנה של מושגים נחוצים. אני מאמין שהערך פותח פתח לעולמם המופלא של גובי המסים, ושגם מי שזה לו המפגש הראשון עם עולם זה יצליח, אם לא בקריאה ראשונה כי אז בקריאה שנייה, להבין כמה מהרעיונות שביסוד דיני המסים, דרך סיפור שיש בו דרמה מסוימת. דוד שי - שיחה 00:28, 8 בפברואר 2011 (IST)
הערך יפה מאוד ומעניין, ולדעתי אין בו עודף ציטוטים. רק הערה אחת: נכתב בערך כי "...גישה שגרתית של רשות המסים, לפיה פסק דין הסותר את עמדת הרשות מיושם מיידית ביחס לנישום שבו עסק פסק הדין, אך יישומו על כלל הנישומים נעשה רק כאשר זהו פסק דין סופי, שלרשות אין כוונה או יכולת לערער עליו. יש החולקים על גישה זו." "יש החולקים על גישה זו"? זו הרי גישה בלתי חוקית! גוונא שיחה פנים חדשות לערכי הלכה 10:29, 8 בפברואר 2011 (IST)
התייחסתי לכך בדף השיחה של הערך. דוד שי - שיחה 21:59, 12 בפברואר 2011 (IST)

רפורמת בן שחר[עריכת קוד מקור]

למיטב זכרוני החקיקה בנושא רפורמת בן שחר הועברה ב-1975. איתן - שיחה - 21:29, 18 בפברואר 2011 (IST)

נכון, תיקנתי. דוד שי - שיחה 21:58, 18 בפברואר 2011 (IST)

פסקת סוף פסוק[עריכת קוד מקור]

ניסיתי במשך זמן רב למצוא התייחסות לטענותיו המנומקות של רמי אריה, שהיועצים המשפטיים של הכנסת ומשרד האוצר הם שוטים. אך למרות מאמצי, לא הצלחתי למצוא ולו תגובה אחת לטענותיו, ככל הנראה איש לא מצא את דבריו ראויים לתגובה. מכיוון שפסק הדין מתייחס לשנת 2010, ייתכן שקצת מוקדם לשמוע על מישהי שפנתה לפקיד השומה ודרשה הכרה בהוצאות טיפול בילדים, אבל הייתי מצפה לשמוע שמישהו מתכוון לעשות זאת. גם זה לא הצלחתי למצוא במרחבי המרשתת. על כן, נראה לי שראוי לצמצם את המרחב המוקדש לדעתו המנומקת של מר רמי אריה שעם כל הכבוד אינה אלא אנקדוטה. עם זאת, כחובב אנקדוטות מושבע, אני סבור שיש מקום להשאיר את דבריו בערך. עדירל - שיחה 20:10, 20 בפברואר 2011 (IST)

עו"ד רו"ח רמי אריה הוא עוסק בולט בדיני מסים בישראל, ודעתו ראויה להישמע (וגם נשמעת), גם אם מי שכל ידיעתיו מתבססות על חיפוש בגוגל אינו מייחס לה חשיבות. דוד שי - שיחה 08:19, 21 בפברואר 2011 (IST)
נחכה עוד שנה-שנתיים ונראה האם מישהו יבחן את טענתו ברצינות. או שמא בית המשפט יבטל את החוק ובכך ישאיר שאלה זאת בצריך עיון.
בינתיים, בהחלט ניתן לתת לקורא את הרושם שמדובר בפרשנות העיקרית של החוק. עדירל - שיחה 09:30, 21 בפברואר 2011 (IST)

פתיח[עריכת קוד מקור]

לדעתי, כדאי לשתול במקום כלשהו בפתיח את השנה בה התקבלה ההחלטה בבית המשפט העליון, כדי שיהיה ברור שמדובר בפס"ד מהעשור האחרון ולא בהחלטה מלפני כמה עשרות שנים.אודי - שיחה 07:38, 27 בפברואר 2011 (IST)

הוספתי. דוד שי - שיחה 08:49, 27 בפברואר 2011 (IST)

חוק עוקף בג"ץ[עריכת קוד מקור]

עכשיו כדאי שייכתב גם הערך הנ"ל (אמנם שם מטופש, אך נפוץ). הללשיחה • כ"ג באדר א' ה'תשע"א • 10:24, 27 בפברואר 2011 (IST)

יצרתי הפניה לערך שדן בכך. דוד שי - שיחה 20:46, 27 בפברואר 2011 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 03:12, 16 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 03:13, 16 במאי 2013 (IDT)