שיחה:פצלי שמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

היסטוריה[עריכת קוד מקור]

אם הייתם רואים נשיונל ג'יאוגרפיק בטלוויזיה הייתם יודעים שבארה"ב קיימות כבר שתי חברות המפיקות שמן מפצלי שמן. שיטת הכריה היא פתוחה וקיימים הבדלים בשיטת המיצויהמהנדס - שיחה 09:27, 29 במאי 2008 (IDT)

קיימות יותר משתי חברות העוסקות בכך, אך בהיקף מינורי, כיוון שהטכנולוגיה עדיין בשלבי פיתוח. דב ט. - שיחה 17:04, 29 במאי 2008 (IDT)
שים לב גם שהערך אומר, כי ניסיונות לנצל את מאגר פצלי השמן חודשו במאה ה-21. דב ט. - שיחה 17:05, 29 במאי 2008 (IDT)

צריכים להתבסס על דף ה-ויקי באנגלית שמדייק לגבי רמת הפעילות בתחום. לא קרא שום חידוש במאה ה-21. באסטוניה, המקום היחיד אם שימוש משמעותי, משתדלים להוריד את הצריכה כבר 30 שנה. הטכנולוגיה של IEI מבוסס על טכנולוגיה שהמציאו בשבדיה לפני 70 שנה, ומאז לא היה שימוש המסחרי בפירוליזה תת-קרקעית למרות ניסוים בתחום בעיקר בארה"ב מאז 1980. Jdkag - שיחה 07:29, 18 במרץ 2012 (IST)

IEI[עריכת קוד מקור]

שלום עודד, עידכנתי לפני מספר דקות בנוגע לפעילות חברת IEI המתקיימת בארץ, במטרה למצות פצלי שמן. זוהי הפעילות היחידה המתקיימת בארץ בתחום וראוי, לדעתי, להוסיף זאת לעדכון הערך. כיצד ניתן לשנות את העדכון, בכדי שהוא כן יתאם את ערכי ויקפידיה? תודה Shiralf (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

אפשר לציין בקצרה את הפעילות, אך אין לדעתי צורך בפירוט שכזה ובקישור לאתר החברה. ראוי לציין גם גופים נוספים שעוסקים או עסקו בתחום, כמו פמ"א ו"חום טוב". ‏odedee שיחה 15:44, 6 באפריל 2010 (IDT)

הוספתי עדכון קצר יותר- בתקווה שהפעם יהיה קביל וראוי.

הוספתי אותו לאחר מחשבה נוספת שהתוספת על הפעילות המתבצעת כעת בארץ, אינה שלמה ללא מידע מלא על הפרויקט. מקומו של מידע על פרויקט פצלי השמן אינו בערך פצלי שמן עצמו ואני לא חושבת שהחברה ראויה לערך בפני עצמה ולכן הפשרה היא גישה למידע באמצעות אתר החברה. כחלק מקבוצת אנשים שהנושא קרוב לליבם, אני חושבת שהמידע הוא ראוי וכי קישור לאתר החברה יכול לשפוך אור נוסף על הנעשה כעת. לפרויקט יש פוטנציאל לשינוי משמעותי של תצרוכת האנרגיה של ישראל, על כל ההשלכות הסביבתיות והכלכליות שפרויקט מסוג זה טומן בחובו וכן ראוי לקבל מידע נוסף. מעבר לכך, בערכים שונים קיימים קישורים לאתרים של חברות שונות, כחלק מן הקישורים החיצוניים ולכן אינני מבינה לחלוטין את ההבדל. Shiralf (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

ההבדל הוא שזה לא ערך על החברה אלא על פצלי שמן. קישורים חיצוניים בערך הזה צריכים להוסיף מידע מורחב על פצלי שמן. דף הבית של IEI לא עושה זאת. את יכולה לקשר לדף ספציפי באתר החברה אם הוא מוסיף מידע על פצלי שמן. לא על החברה. ‏odedee שיחה 12:49, 8 באפריל 2010 (IDT)

פיצול הערך[עריכת קוד מקור]

הערך מתמקד כיום בפצלי שמן בישראל, במקום במהותם הגאולוגית של הסלעים. לדעתי יש לפצל את הערך לשניים:

סיבות להצעה:

  1. באמצעות פיצול זה ניתן יהיה להתמקד בשני הערכים בנפרד: בראשון ברמה המדעית ובשני ברמה האקטואלית.
  2. הנושא המקומי עומד כיום במרכזו של מאבק משפטי, ומטבע הדברים הוא עתיד להיות מוקד לעריכה נרחבת ולעדכונים רבים, שאין להם קשר למהותו הגאולוגית של הסלע.
  3. הפיצול ימנע מעורבות של החלק המדעי במלחמות עריכה ובאישור או בהתרה של קישורים חיצוניים (ר' היסטוריית הגרסאות). היווצרות של מחלוקת מתמשכת עשויה להביא לנעילתו של הערך כולו לעריכה, מה שלא יאפשר גישה לחלק המדעי שלו.

דקיהמטבחוןהסלוןבקרוב אצלכם 17:59, 10 בפברואר 2012 (IST)

כרגע הערך די קטן ולכן אין סיבה לפצל. ובכלל הרעיון לפצל פצלים נשמע מצחיק. גיא - שיחה 19:34, 11 בפברואר 2012 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה -בעקרון אני מסכים אך כרגע הערך לא ארוך שדרוש לפצלו והחלק על ישראל אומנם נרחב אך לא ברמה שאפשר להגיד כי הערך מדבר על פתלי שמן בישראל, כרגע אני לא רואה סיבה לפיצול, אך איני מתנגד לפיצול. -יונה בנדלאק - שיחה 19:37, 11 בפברואר 2012 (IST)
נשמע הגיוני הפיצול של הערך :) יעל י 19:44, 11 בפברואר 2012 (IST)
דקי, אם את מתכוונת לכתוב ערך שיהיה דומה בגודלו לערך המומלץ האנגלי (בהצלחה!) אז לא יהיה צורך בפיצול. הפרק הזה מאוד קטן יחסית לערך נפרד ולא ממש יחזיק. אפשר גם לצמצם אותו בלי חשש רב. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 19:50, 11 בפברואר 2012 (IST)
אני לא חושבת שיש קשר לגודלו של הערך או לצמצום הפרק המקומי. כפי שכתבתי, אני חוששת ממצב בו הערך כולו יינעל לעריכה, בין היתר לעריכה מדעית. לא נראה שבעתיד הקרוב תיפתר המחלוקת המשפטית והאקולוגית. להיפך. רק בימים האחרונים נודע לי שגרינפיס ישראל נערכים להגברת ההתנגדות לתהליך, ויתכן שתהיה לכך השתקפות גם בערך בדמות מלחמת עריכה. דקיהמטבחוןהסלוןבקרוב אצלכם 16:02, 12 בפברואר 2012 (IST)

החזר אנרגטי של פצלי שמן[עריכת קוד מקור]

הוספתי פסקה שמתייחסת להחזר האנרגטי (EROI) של פצלי שמן ביחס לנפט קונבנציונלי. הנתון שהוספתי מבוסס על מאמר אקדמי שעבר ביקורת עמיתים (והוספתי קישור אליו בהערת שוליים), כך שאפשר להתייחס אליו כאל נתון אמין ובדוק. זאת הפעם הראשונה שאני משנה ערך בוויקיפדיה, מקווה שעמדתי בכללים ובנורמות המקובלים כאן. אהרן פו (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

אהרן, עשית עבודה טובה בהחלט. Face-smile.svg דקיהמטבחוןהסלוןבקרוב אצלכם 14:08, 22 במרץ 2012 (IST)

צרכי האנרגיה של ארה"ב[עריכת קוד מקור]

דרושים סימוכין למשפט: "כמות פצלי השמן באדמת ארצות הברית מספיקה כדי לענות על צורכי האנרגיה המקומיים למשך שנים רבות, אך הפקתה וניצולה בהיקף רחב מחייבות התמודדות עם בעיות טכנולוגיות הקשורות למבנה הגיאולוגי באזור שטרם נפתרו." לדעתי הוא אינו נכון. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

על איזה ביליון מדובר!!![עריכת קוד מקור]

שלום לכם .. :) ערך פצלי השמן מעניין ביותר מעמיק ומרחיב ופרטני קיימת הטעיית הצרכן וחוסר התעלמות מוחלט מערכי החינוך המתמטי אשר רכש!!! כאשר מוצג המונח ביליון הינכם לוקחים כמובן מאליו שרוכש המידע יודע לאיזה שיטה (ארירופאית/אמריקאית) אתם מתכוונים.להזרירכם טעות מתמטית כזאת יכולה לגרום להשקעות שווא מפולות כלכליות וגם מלחמה. הנני ממליץ על הדגשת המילה בילון(אם שכחתם) בצבע כחול והוספת קישור לערך התואם. בנוסף,רידפו את הטועה והביהוהו לדין!!!

בתודה ליזי אייל ואסף 84.228.208.144 09:35, 1 בספטמבר 2012 (IDT)

אני מסכים, מכיון שבארץ נהוגה בעקר השיטה האירופאית (הארוכה) צריך להתאים, לכן אם כתוב ביליון צריך לאמת שזה אכן ביליון לפי השיטה האירופאית ולא מיליארד בעצם, ולתקן בהתאם. TomeHale - שיחה 22:00, 23 בינואר 2013 (IST)
תיקנתי. במקום לשפוך כל כך הרבה מלל, הרבה יותר פשוט לתקן. גיא - שיחה 22:10, 23 בינואר 2013 (IST)

חבר כאן מידע רב, אמינות של מי שרושם[עריכת קוד מקור]

שלום רב, חסר כאן פירוט על הסיכונים שמעלים ברעיון של הפקת הדלק מפצלי השמן באיזור השפלה. העובדה שבארה"ב, אוסטריה ועוד מספר מדינות אסרו על הפעולה - ובעצם חברת הדלקים הגדולה shell מבצעת את הניסויים שלה כאן בארץ, על חשבון הארץ. חסר כאן מידע שמדובר בשמורת טבע ביוספרית שהמדינה עומדת להרוס. אין כאן את הסיכונים שיש לאקוויפר ההר שהינו אקוופיר רגיש בגלל אופיו הסלעי. חסר כאן מידע על העקיפה שהחברה עושה - במערכות הסינון הממשלתיות וכדומה בעיה מאוד גדולה באמינות - זה נקרא כאילו החברות שעושות את הלוביזם הן אלה שכתבו את העמוד הזה

לפי התיאור כאן, מה שמתכננים לעשות בארץ, זה מדהים!!! 81.218.166.105 12:48, 27 בדצמבר 2012 (IST)

משיחת משתמש:Tzvikam[עריכת קוד מקור]

מה הסיפור שלך? בורה בורה - שיחה 16:27, 4 בספטמבר 2014 (IDT)

על איזה סיפור אתה מדבר? על זה שהוספת קישור של "ראו גם" לערך שלא קיים וביטלתי את ההוספה הזו? צביקה - שיחה 16:42, 4 בספטמבר 2014 (IDT)
כן. התצורה הזו היא 50% מפצלי השמן בעולם! אין איסור על הפניה לערכים שלא נכתבו עדיין, אם הם חשובים. בורה בורה - שיחה 17:29, 4 בספטמבר 2014 (IDT)
לא דיברתי על חשיבות הערך. זה נראה לי לא נכון לעשות כותרת "ראו גם" לערך אחד בלבד שלא קיים. כל המהות של "ראו גם" זה שנוכל לראות גם. אם אתה חושב שיש מקום לחלק הזה בערך, אתה מוזמן להעביר את הדיון הזה לדף השיחה של הערך ובמידה ואני אהיה בדעת מיעוט אני לא אתנגד. צביקה - שיחה 21:13, 4 בספטמבר 2014 (IDT)
- סוף העברה

אני חושה שיש מקום להפניה. דעות אחרות? בורה בורה - שיחה 21:52, 4 בספטמבר 2014 (IDT)

הערת מינוח[עריכת קוד מקור]

להבנתי המונח שכולם משתמשים בו, שגוי. צריך לומר פצלי נפט ולא פצלי שמן. 2A01:6500:A105:1435:E39E:81A0:80CA:8A84 19:14, 19 באפריל 2018 (IDT)