לדלג לתוכן

ויקיפדיה:עריכה בתשלום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ויקיפדיה העברית, ככל הוויקיפדיות, מבוססת על כתיבה ועריכה הנעשות על ידי מתנדבים.

ויקיפדיה וקרן ויקימדיה אינן משלמות לאיש על כתיבת ערכים בוויקיפדיה. עם זאת, ישנם מקרים שבהם אדם מקבל תשלום על כתיבה בוויקיפדיה, כגון במסגרת עבודה. במקרים אלה, על אותו כותב להצהיר על שיוכו לארגון ועל מקורות המידע ששימשו אותו לצורך ביצוע פעולה זאת.

עריכות בודדות בוויקיפדיה שמבוצעות בתשלום, כגון הוספת תמונות, עדכונים, תיקונים קלים וכיוצא באלה אינן מהוות בעיה, ובלבד שהן נערכות בהתאם למדיניות התוכן. לעומת זאת, קהילת העורכים בוויקיפדיה מסתייגת מכתיבת ערכים בשכר על ידי עורכים לכל החפץ בכך, וקוראת להימנע ממנה.

קבלת תשלום הופכת את מחבר הערך לבעל עניין ומונעת ממנו לכתוב מנקודת מבט חסרת פניות, כנדרש בוויקיפדיה. כמו כן, שיווק שירות כתיבה בתשלום לכל המעוניין עלול ליצור רושם מוטעה כי ניתן ולגיטימי להשפיע תמורת תשלום על תוכנם של ערכים בוויקיפדיה - דבר המנוגד לחלוטין לעקרונות הכתיבה בה.

כללים לעריכה בתשלום

 1. עורך בתשלום בוויקיפדיה ייחשב מי שקיבל תשלום עבור עריכה אחת לפחות. למרות הנאמר לעיל, העריכות הבאות לא תוגדרנה כעריכות שהתבצעו בתשלום: תיקוני הגהה (דוגמת תיקון שגיאות כתיב, תיקונים טכניים, או הוספת קטגוריות), הוספת תמונות רלוונטיות עם כיתוב תמונה עובדתי ונייטרלי, וכן כל עריכה שהתבצעה במסגרת מיזמי עבודות ויקידמיות וגלאם או קרן ויקימדיה.
 2. עורך בתשלום יצהיר על כך במפורש ובאופן בולט בראש דף המשתמש שלו באמצעות הצבת תבנית {{משתמש כותב בתשלום}}. התבנית תהיה גלויה לעין, ללא צורך בגלילת דף המשתמש, ולא יהיו מעליה תמונות או תבניות אחרות.
 3. עורך בתשלום יציג כרשימה גלויה בדף המשתמש שלו את כל הערכים שכתב בתשלום (כולל ערכים שנמחקו), ובנוסף יציין זאת בדף שיחת הערך באמצעות הצבת התבנית {{עריכה בתשלום}}. עבור עריכות שנעשו בתשלום יוסיף בתקציר העריכה את המילים "עריכה בתשלום".[1]
 4. עורך בתשלום לא יבצע פעולות שיש בהן רמאות – כולל מצג שווא של השתייכות, התחזות או הונאה. כחלק מחובה זו, עורך בתשלום יצהיר על זהות מעסיקיו או לקוחותיו, לצד הגילוי הנאות על העריכה. בערכים שיכתוב בתשלום, הוא יצהיר על זהותם גם בדף המשתמש שלו, ליד שם הערך שברשימת הערכים שכתב בתשלום.
 5. פרסום: עורך לא יבצע שיווק יזום עם בקשה לתשלום עבור כתיבה. במונח "שיווק יזום" הכוונה לפנייה יזומה ללקוחות פוטנציאליים, הכוללת הצעה לכתוב או לערוך עבורם ערך בוויקיפדיה תמורת תשלום, אם על ידי משלוח דוא"ל, פנייה בפייסבוק או בכל אמצעי תקשורת אחר. אין הכוונה לאדם המציע את שירותיו באתר אינטרנט, והלקוחות פונים אליו ביוזמתם בבקשה לכתוב עבורם ערך בוויקיפדיה תמורת תשלום.
 6. על העורך בתשלום תוטלנה המגבלות הבאות:
  1. לא יהיה בעל זכות הצבעה, כמפורט בנהלים, או כל זכות הצבעה אחרת.
  2. לא יבקש ולא יקבל הרשאות עורך ממשק, בודק, מפעיל מערכת, בירוקרט, או כל תפקיד אחר שיוגדר במערכת במועד עתידי, אלא אם במועד הגדרתו יוחרג מכלל זה. אם ויקיפד בעל אחת מהרשאות אלו ירצה לערוך בתשלום, עליו לוותר על הרשאתו בטרם יעשה זאת.
 7. עורך בתשלום שהודיע על הפסקת פעילותו בתשלום יחזור למעמד של עורך רגיל כעבור 3 חודשים.
 8. במקרים בהם תיווצר מחלוקת באשר להגדרת מעמדו של עורך מסוים, האם יש להגדירו כעורך בתשלום או לא, על פי הכללים שהתקבלו לעיל, תינתן לביורוקרטים הסמכות להכריע בנושא ברוב קולות.
 9. עורך שפעל מתוך כוונה לקבל על כך תשלום – אף אם לבסוף לא קיבל את התשלום – ייחשב כעורך בתשלום.

ראו גם

פרסומים של קרן ויקימדיה לגבי עריכה בתשלום

חבר הנאמנים של הקרן פרסם ב-16 ביוני 2014 החלטה המשנה את תנאי השימוש באתר. להלן מספר קישורים העוסקים בנושא:

 1. תנאי שימוש
 2. מכתב מועצת המנהלים - Board letter on paid contributions without disclosure
 3. רשומה בבלוג של הקרן העוסק ב: Making a change to our Terms of Use: Requirements for disclosure
 4. שאלות נפוצות בנושא עריכה בתשלום

קישורים חיצוניים

סיקור חיצוני

הערות שוליים

 1. ^ על מנת להוסיף בתקציר העריכה את המילים "עריכה בתשלום" בלחיצת כפתור, ניתן להיכנס לדף מיוחד:הדף שלי/common.js ולהדביק בו את קטע הקוד הבא:
   var summaries = ["התקצירים שלי", {title: "עריכה בתשלום"} ];
  

  למידע נוסף, ראו: ויקיפדיה:סקריפטים/תקצירים.