שיחה:פרס גראמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

העברת הערך[עריכת קוד מקור]

למה העברת לפרסי הגראמי? בדרך כלל, ולדעתי גם במקרה זה, יש לתת לערכים שם ביחיד ולא ברבים. (ראה גם את שאר קטגוריה:פרסים) חי 10:55, 22 פברואר 2006 (UTC)

ראיתי עכשיו את הקטגוריה ואני רואה שאתה צודק ואכן בכל הפרסים הערך הוא ביחיד, אבל לדעתי זה לא נכון שהערך ייקרא ביחיד כי זה לא פרס יחיד אלא טקס שבו מקבלים עשרות פרסים (כנ"ל לגבי פרסי האוסקר, האמי וכו').
לדעתי כל הערכים של הטקסים בהם מחולקים יותר מפרס אחד צריכים להיקרא ברבים.
אם אתה רוצה אתה יכול להחזיר ואני לא אכנס למלחמת עריכה כמובן, אבל לדעתי צריך לפתוח את הנושא הזה במזנון (לא רק ספציפית בקשר לגראמי, אלא בקשר לכל הפרסים) --GODFATHER | שיחה | 22.02.06
אם הערך הוא לטקס, יש לקרוא לו טקס פרסי הגראמי. חי 11:33, 22 פברואר 2006 (UTC)
גם בטקס חלוקת פרסי נובל מחלקים הרבה פרסים. קקון 21:58, 22 פברואר 2006 (UTC)

מירי בן ארי[עריכת קוד מקור]

כתוב שעופרה חזה הייתה הישראלית היחידה שהייתה מועמדת, אבל אם אני לא טועה "מירי בן ארי" הייתה מועמדת וזכתה גם בפרס גראמי, כך שהמידע לא נכון. אסף 21:00, 25 אפריל 2006 (IDT).

אמנים ישראלים זוכי גראמי[עריכת קוד מקור]

בתחום המוסיקה הקלאסית ישנם אמנים ישראלים רבים שזכו בגראמי(ם)

דניאל ברנבוים, גיל שחם, יצחק פרלמן, פנחס צוקרמן והרשימה עוד ארוכה...........


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 04:11, 16 במאי 2013 (IDT)

"משוב"[עריכת קוד מקור]

יש כמה בעיות בערך, חלקן קטנות וחלקן גדולות (מכיוון שאני לא מצוי בנושא אני מתייחס לכולן כאן).

 • הביקורת כלפי מוסד הפרס ("ישנם מוזיקאים וחובבי מוזיקה המייחסים חשיבות נמוכה לפרסים ..." וגו') צריכה להופיע בפסקה נפרדת, עם סימוכין, ולא במבוא לערך. רצוי גם שהטענה "נחשב למקביל לאוסקר בעולם המוזיקה" תלווה בסימוכין ואולי תועבר לפסקה נפרדת של "ביקורת/חשיבות תרבותית/השפעה" וכו'.
 • יש פרסי גראמי בעשרות רבות של קטגוריות, ועם זאת הערך מציג רשימה של זוכים בארבע קטגורית בלבד, הקטגוריות הכלליות. אם לארבע הקטגוריות האלה נודעת חשיבות תרבותית גדולה יותר משל שאר הקטגוריות, הערך צריך לשקף את זה. בהיעדר שיקוף כזה ההחלטה להתייחס, ועוד בכזה פירוט, לארבע קטגוריות בלבד תמוהה. כך או כך, הערך כרגע מציג את הרשימה תחת הכותרת "זוכים לפי שנים", ויש בזה הולכת שולל של הקורא שעשוי לחשוב שמדובר ברשימה שלמה של זוכי הפרס.
 • "...הוא אחד הפרסים המוערכים ביותר בתעשיית ההקלטות" - תעשיית ההקלטות? האם הכוונה להקלטות בתחום המוזיקה? והאם הפרס מוגבל לתוצרי אולפן? לפי רשימת הקטגוריות כאן נראה שלא.
 • בעוד שהמשפטים במבוא הערך הם הכוללים את המידע על מושא הערך (וגם הם ערוכים במעין בליל אקראי של פרטי טריוויה), כל מה שנמצא בפסקאות בגוף הערך הם עניינים שוליים לחלוטין למוסד הפרס עצמו. טבלאות הזכיה החלקיות במרכז הערך, והעצומות בגודל שטחן, מטשטשות את העובדה שלמעשה לא כתוב עליו כלום.
 • עוד כמה עניינים מוזרים כמו השורה "טקס הגראמי ה-54 נערך ב-13 בפברואר 2012" שבאיזו חשיבות מתמיהה חותמת את החלק המבואי של הערך.

R.G. - שיחה 15:08, 13 בפברואר 2014 (IST)

שלום R.G., טיפלתי בערך לפי ההערות שלך:
 • הביקורת הועברה לפסקה נפרדת והורחבה (כולל סימוכין).
 • יש 82 קטגוריות ואין צורך לפרט על כולן. לארבע הקטגוריות יש חשיבות רבה יותר והערך משקף זאת כעת. נוספה הערה שמסבירה זאת תחת הכותרת "זוכים לפי שנים" כדי למנוע טעות של הקוראים.
 • תוקן.
 • נוספו פסקאות חדשות בערך המפרטות על הפרס מעבר לפסקת המבוא.
 • תוקן.
הסרתי את תבנית השכתוב. אם עדיין יש לך הערות נוספות אשמח לקבלן כאן. תודה רבה, דיידרים - שיחהפרוייקט טיילור סוויפט • 04:48, 5 באפריל 2015 (IDT)
שלום דיידרים, כל הכבוד על הרמת הכפפה. הערך מצוי כעת במצב משופר באופן ניכר ביחס למצבו הקודם לפני שהתחלת את העבודה עליו. יש לי לא מעט הערות נוספות, בחלקן (ענייני ניסוח וכד') אוכל בקרוב לטפל בעצמי, בשאר אני לא בטוח שאמצא את הזמן כדי לחקור את הנושא על מנת לתקן ולהשלים בעצמי, אז אקווה שתוכל אתה להמשיך את המלאכה המבורכת.
 1. המקור שהובא כסימוכין לתיאור הפרס כמקביל לאוסקר, הוא לא רציני ולמעשה גם גרוע למדי כסימוכין עבור אותה נקודה, אבל אני יודע שקשה עד בלתי אפשרי להשיג סימוכין ראויים עבור טענה כזו, אז אולי זה עדיף מלא כלום.
 2. בפסקת המבוא מצוין כי לאחר שנת 2011 האקדמיה שינתה והסירה מספר קטגוריות, אך בפסקת הקטגוריות מתוארים גם שינויים בשנים 2013 ו-2014 (ויש בסיס רב להניח שאלו לא היו השנים היחידות שבהן התרחש שינוי במספר הקטגוריות; הרי ב-2012 היו 78 קטגוריות, ואילו עם היווסד הפרס, 1959, חולקו רק 28 פרסים). אז מלבד המידע שחסר בפסקת הקטגוריות, לא ברור מדוע דווקא השינוי שלאחר 2011 זכה לאזכור במבוא.
 3. בהמשך לנקודה הקודמת, 82 קטגוריות מתי? ב-2014? הרי מהערך עולה שהמספר עשוי להשתנות משנה לשנה.
 4. "התקופה בה אלבום יכול לצאת ולקבל מועמדות לפרס גראמי בשנה מסוימת נגמרת בחודש ספטמבר שלפני הטקס" - המשפט הזה בעייתי מהטעמים הבאים:
  1. מצוין מתי התקופה נגמרת, אך לא מתי מתחילה.
  2. מצוין בתחילת הערך שהטקס נערך בדרך כלל בחודש פברואר. אם זה יכול להשתנות, סביר להניח שגם חודש ספטמבר הוא לא מועד קדוש, ותלוי בשנה (כמו כן, העובדה שהוא נערך בדרך כלל בפברואר, כדאי שתופיע סמוך לתיאור כמו "חודש X שלפני הטקס").
  3. יש קטגוריות רבות שאינן (ככל הנראה) קשורות במישרין להוצאת אלבום. מה לגביהן?
 5. בפסקה על מועדמים וזוכים ישראלים בקטע המבוא מצוין כי "עפרה חזה היא הזמרת הישראלית הראשונה שהייתה אי פעם מועמדת לפרס זה - בשנת 1993" (עוד עם התיאור המדגיש והמיותר "אי פעם"). לא ברור כיצד זה מתיישב עם העובדה שיצחק פרלמן כבר זכה בפרס הגראמי בשנת 1977 [1].
 6. בהמשך לנקודה הקודמת, הפסקה הישראלית בעייתית. מוזכרים שם שני מועמדים וזוכה אחת בלבד, בעוד שבגראמי זכו (לפחות?) חמישה ישראלים. זו הצגה סלקטיבית תמוהה ושיבוש של סדר עדיפויות.
 7. יתכן שאין צורך לפרט על כל הקטגוריות, אבל לדעתי רצוי להרחיב קצת ולהדגים קטגוריות וסוגות. במיוחד כאשר יש להן סעיף מלשהן בערך, ובמיוחד כאשר מבנה הטקס עבר תמורות כה רבות במהלך השנים מהבחינה הזו (אם אפשר, רצוי מאוד להתייחס לנקודה הזו, מדוע המספר משתנה). רשימת קטגוריות וסוגות מעידה יותר על מושא הערך, ולכן חשובה יותר, מרשימת הזוכים המרכזיים לאורך כל שנות קיומו של מוסד הפרס.
 8. "מובילים", סעיף בעייתי. ראשית, יש להסביר שהטבלה בסך הכל מתעדת את חמשת הזוכים בעלי מספר הזכיות הרב ביותר של פרסי גראמי בכל הזמנים. לא תיאור מטעה ומעורפל כמו "דירוג כללי של הזוכים". שנית, האם ישנה הפרדה קטגוריאלית בחלוקת הפרס בין אמנים ממין זכר לבין אמנים ממין נקבה? האם יש הבדל בנתוני הפתיחה או בסיכויי ההצלחה לזכיה בפרס בין המינים השונים? כי אם לא, הציון של אליסון קראוס בתור האמנית בעלת מספר הזכיות הרב ביותר מיותר ומטעה בהקשרו. שלישית, יש סתירה בין התיאור המילולי של מניין זכיותיה של קראוס (26) לבין הרישום בטבלה (27).
 9. המשפט "החברים מתבקשים להצביע באופן ששומר על שלמותה של האקדמיה" בסעיף "תהליך המועמדות"; אני רואה שזה מתורגם מהערך האנגלי, ושם הכוונה היא "... באופן ששומר על יושרתה של האקדמיה". למרות התיקון, גם במקור האנגלי התיאור הזה סתום ודורש הבהרה. למעשה, כל הסעיף הזה דורש מקורות סימוכין וליטוש (ניסוח שמשקף את העובדה שתיאור זה הוא לכל היותר ההצהרה של מוסד הפרס, לא עובדות יבשות), קל וחומר כאשר יש כאן סעיף ביקורת שמפקפק בכך שתהליך השיפוט באמת משקף את ההצהרות הללו.
זהו לבינתיים. יש כמה ענייני ניסוח והרחבות מתבקשות שוויתרתי עליהם לעת עתה. אנא אל תראה את ההערות לעיל כרשימת טענות כלפיך, חשבתי שאם כבר אני עורך מעין "ביקורת עמיתים" קטנה, אז מוטב לציין את כל העניינים האלו, ולכל היותר הם יזכו למענה בעתיד על ידי מישהו אחר. ושוב אני מביע את הערכתי על העבודה שהשקעת בערך. R.G. - שיחה 07:08, 6 באפריל 2015 (IDT)
שלום R.G., תודה רבה על ההערות! ראשית אבקש סליחה על כך שמספרתי אותן כדי שיהיה יותר קל להתייחס. תודה רבה גם על המחמאה! וכעת לתגובה:
 1. אני יודע שהמקור גרוע אבל באמת חשבתי שהוא עדיף מכלום. ראה גם זוכי אוסקר, אמי, גראמי וטוני.
 2. השינוי שנכנס לתוקף החל מ-2012 היה דרסטי - מ-109 קטגוריות ל-78. במסגרת השינוי קטגוריות בוטלו או אוחדו. מאז הטקס הראשון מספר הקטגוריות עלה בהדרגה ובצורה יחסית לא מורגשת כל שנה (ממוצע של 1.5 קטגוריות חדשות כל שנה), כך שאלו לא שינויים שראויים להיכנס במבוא.
 3. תיקנתי ל-"83 נכון ל-2015".
 4. .
  1. אתה צודק. התקופה היא השנה בין ספטמבר לספטמבר. ניסיתי לנסח זאת אך יצא לי מסורבל למדי. תוכל לעזור?
  2. זה לא השתנה בחמישים השנים האחרונות, למעט חריגות בודדות ל-1 במרץ / 31 בינואר וכדומה.
  3. לא הבנתי. תוכל להסביר?
 5. ראשונה -> אישה. הורדתי את אי פעם.
 6. העברתי את הישראלים לפסקה חדשה בערך והוספתי לפי מה שקישרת. תודה רבה!
 7. הוספתי את (כמעט) כל הסוגות בהן מוענק פרס. אני מעדיף להימנע מלהכניס רשימה של כולן כי זה יצריך מעקב אחר כל שינוי קטן של האקדמיה, אבל אם לדעתך זה עדיף אני יכול לטפל בזה. אם לא נעשה זאת, אני מעדיף שאתה תכניס את ההדגמות של הקטגוריות כי אני לא ממש יודע איך לעשות זאת. אין לנו ממש דרך לדעת למה השינויים קורים, אפשר רק לנחש (במיוחד כשיש שינויים רבים וקטנים כל כך).
 8. הסברתי ותיקנתי. מבין 25 האנשים עם מספר הזכיות הגבוה ביותר, יש רק 3 נשים - אז נראה לי ששווה את זאת עם הכי הרבה. מוזמן להוריד את הפרט הזה, הוא נשאר שם מגרסאות קודמות.
 9. הסרתי את המשפט המיותר והוספתי מקור. אלו הוראות של האקדמיה לבוחרים, לא סתם הצהרה של מוסד הפרס.
תודה רבה, דיידרים - שיחהפרוייקט טיילור סוויפט • 16:21, 6 באפריל 2015 (IDT)
הוספת כאן כמה נקודות חשובות על עניינים שדורשים הבהרה בערך. ערכתי את הערך כך שישקף אותן.
יצא לך לבדוק את המקורות בערך האנגלי של זוכי אוסקר, אמי, גראמי וטוני? כי שם יתכן מאוד שיימצאו מקורות ראויים לאותו עניין. אבל אני לא חושב שיש מקום לציין את הערך הזה ב"ראו גם" לבדו (הוא יכול להיות מאוזכר בפרק "זוכים בפרס הגראמי" היכן שהוא, לעומת זאת). אילו זה באמת היה ערך על זוכים בפרס הגראמי, אז כן. אבל בתור ערך על הפרס עצמו, זה עניין שולי.
אני חוזר בי לגבי 4.3.
לגבי שאר הנקודות ושינויים שערכתי בינתיים אני בערך, איחדתי את כל ההתייחסויות לזוכים תחת פרק אחד ושכתבתי קלות את הפסקה על הישראלים עם הוספת מקורות. אם כבר מדגישים השגים נשיים בציון מיוחד, אולי יש לציין זאת גם לגבי מירי בן ארי על היותה האישה הישראלית הראשונה והיחידה שזכתה בפרס (אם זה נכון; אני לא סומך על שלמותן של רשימות כגון אלו).
ערכתי סידור ראשוני של הפרקים בערך. מבחינתי זה רק צעד ראשון, יש עדיין אי סדר בעניין תפקיד פסקת המבוא וליטוש הפרקים הנוספים. דברים נוספים שמצריכים לדעתי שיפור:
החלק ההיסטורי במבוא צריך לעבור לפרק היסטורי, אין לו משקל מהותי שמצדיק אותו שם. כנ"ל לגבי ההתייחסות לשינוי במספר הקטגוריות לאחר 2011 (לפחות על פי הערך כרגע, שלא נשקפת מאותו שינוי משמעות יוצאת דופן), מקומו בפרק היסטוריה או על הקטגוריות. מיקום הטקס גם הוא לא נראה לי נושא מיוחד שמצדיק פרק נפרד, והייתי מאחד אותו עם פרק ההיסטוריה. פרק ההיסטוריה יכול גם להרחיב יותר על המוסד האקדמי האמון על הטקס. מה שנותר לפסקת המבוא הם תיאורים כלליים יותר ועדכניים יותר: מועד ומיקום הטקס בשנים האחרונות (אם יציבים), תיאור כללי של הקטגוריזציה (עקרונות כלליים, בלי מספרים אמיתיים), וכד'. כך אנו לא כבולים לשינויים קטנים בשנה כזו או אחרת והפרקים הספציפיים יכולים לשקף אותם לפי מידת העניין. הניסוח בפסקת המבוא צריך לחדד יותר שמדובר בפרס שנתי, אבל פירוט טכני של תיחום התקופה והתנאים שבה ניתן להגיש מועמדות לפרס, צריך להיכלל רק בפרק על תהליך המועמדות (שעדיין זקוק לשכתוב לדעתי).
אני אשתדל לטפל בנושאים האלו, אבל לא אוכל להבטיח (אין לי הרבה זמן, ויש ערכים אחרים שחשוב לי יותר לעסוק בהם). R.G. - שיחה 02:03, 7 באפריל 2015 (IDT)
היי R.G., תודה רבה על התשובה ועל העריכות הנפלאות! ניסיתי לטפל בערך לפי הערותיך.
המקורות בערך האנגלי סבירים מינוס, הוספתי שניים בתקווה ששלושה שברים יצליחו ככלי שלם. לדעתי עצם זה שיש לזה שם - EGOT - ושיש ערך על כך (כן, אני מודע לכך שזה מעגלי) מוכיח את הטענה. הסרתי את "ראו גם", אבל לא מצאתי דרך לשלב. רעיון?
מצאתי עוד שני ישראלים שזכו בפרס (בהם אישה - הילה פליטמן) אז גם אני לא סומך על הרשימה. יכול להיות שמה שנכתב בערך חלקי - במקרה כזה נקווה שמישהו עם יותר ידע יוסיף בעתיד.
פתחתי פרק "היסטוריה" לפי הערותיך. מוזמן לשנות את שמו שנראה לי מעט מוזר, או לשפר אותו כמובן Face-smile.svg. טיפלתי גם במבוא.
דיידרים - שיחהפרוייקט טיילור סוויפט • 04:29, 7 באפריל 2015 (IDT)
R.G., תודה לך על עריכותיך האחרונות, ששיפרו את הערך בצורה ניכרת כל הכבוד!. הוספתי את המקור שדרשת. תודה רבה, דיידרים - שיחהפרוייקט טיילור סוויפט • 20:51, 16 באפריל 2015 (IDT)