שיחה:ציפורה לוריא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דיון חשיבות[עריכת קוד מקור]

לצערי, מתוך קריאה וקריאה חוזרת בערך לא מצאתי בו פרט שיסביר את חשיבותה האנציקלופדית של הגב' לוריא.

הגב' לוריא ראויה ללא ספק להנצחה, אולם ויקיפדיה אינה אתר הנצחה. • איקס איקס - שיחה 02:23, 5 במאי 2015 (IDT)

הגברת לוריא ראויה להנצחה בויקיפדיה כיון שהיתה דמות מופת ומובילה במהפכה חברתית להביא בחורי ישיבות ובוגרות החינוך הדתי לתצוגות במוזיאון ובגלריות. הייתה רוח גבית לרנסנס האמנותי במגזר הדתי לאומי וכן הייתה בולטת ביכולת הכתיבה והביקורת שלה בטורי תרבות ואמנות. {שיחת משתמש:HILA BARAK]
"דמות מופת", "מובילה במהפכה חברתית", "רוח גבית" ו"בולטת" הם ביטויים מופשטים וסובייקטיביים שאפשר לכתוב על כל אדם אם רוצים. לך תוכיח שלא. אבל דיון חשיבות צריך לעסוק בעובדות, במובן המאוד פשוט של המילה הזאת, עובדות המגובות בסימוכין. נרו יאירשיחה • י"ח באייר ה'תשע"ה • 01:24, 7 במאי 2015 (IDT)
הייתה כתבת במספר עיתונים, חיברה בין הציבור הדתי לאומי לתחומי תרבות שעד היו לא היו פועלים בו, אצרה תערוכות רבות (מן הסתאם הרשימה פה חלקית, מי שיכול להרחיב מוזמן). אם היו נכתבים עקרונות וקווים מנחים לאוצרי אמנות אני משער שהייתה עומדת בתנאים בכבוד. ‏cheshin61‏ • שיחה • י"ט באייר ה'תשע"ה • 22:23, 7 במאי 2015 (IDT)
לא הבנתי את המשפט עם "חיברה". באילו תחומים הציבור הדתי לא היה נוכח גם קודם? חשיבותו של אוצר, כמו של אמן, נמדדת במקומות שבהם היא אצרה, ובמקרה זה הרשימה אינה מרשימה. נרו יאירשיחה • כ' באייר ה'תשע"ה • 22:30, 9 במאי 2015 (IDT)
השאלה מתי ראוי להעלות ערך אנציקלופדי על אדם נובעת מהשאלה האם אדם יצר שינוי תרבותי באנושות, ולעניין זה תרבות היא כל גילוי של תרבות - פרטיקולרית ואוניברסלית.
אם כן, לכאורה ברור שהיא ראויה לערך, כי היא הביאה לשינוי תפיסה תרבותי בתוך הציבור הדתי בשני תחומים עיקריים: א. הלגיטימציה לעיסוק באמנות גם בחברה דתית, ב. עידוד השיח הפמיניסטי בחברה זו.
משתי הסיבות האלה היא ראויה לא רק להנצחה אלא גם לערך באנציקלופדיה, שאמורה לתעד את התפתחות התרבות האנושית. ‏cheshin61‏ • שיחה • כ"א באייר ה'תשע"ה • 14:52, 10 במאי 2015 (IDT)
לוריא היתה בזמנה אחת הכותבות היחידות שעסקו באמנות בעולם הדתי ובקרב המתנחלים. התחום הזה התפתח מאוד בשנים האחרונות וכיום נוצר שדה ושיח מובחן בתחום שלא היה קיים בזמנה. ללא ספק ללוריא תרומה משמעותים בפתוח שדה זה בשלביו הראשונים. את הערך יש לערוך בהדגשה על עשיתה והכתיבה פורצת הדרך שלה. כדאי להוסיף לערך את דברי ההספד שנשא האוצר גדעון עפרת והסביר את החשיבות של עשיתה. הדברים הוקלטו על ידי פנינה גפן. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
חזרנו לאותו עניין של מושגים מופשטים. "יצירת שינוי" "עידוד שיח", תרומה משמעותית" הם מושגים שתמיד אפשר לומר. נא להביא עובדות מוצקות, לא הערכות שלכם, שיבהירו מה בדיוק היא עשתה. ואל תאמרו לי שלא היה לגיטימי קודם לעסוק באמנות בחברה הדתית. גם בלי להיות בטוח מה זה בדיוק "לגיטימי", זה פשוט לא נכון. אמנים יהודיים או דתיים היו רבים בכל הדורות, כולל בדור האחרון ובכל נקודת זמן שבה תבחרו. נרו יאירשיחה • כ"א באייר ה'תשע"ה • 17:39, 10 במאי 2015 (IDT)

ציפי לוריא עודדה אמנים דתיים ,זה עובדה שמובאת לפי הקישורים בערך. עוד מהקישורים מוכח כי הייתה האוצרת הראשונה מרקע דתי שתרמה לפריחה האמנותית לאחר כמה שנים רבות של ציונות שמגרש האמנות בקרב הדתיים היה מחוץ לכלל. כן כמעט ולא נראה יצוג אמנותי של הצצה לעולם הזה מתוך החברה הדתית. להביא את השפה הדתית לידי ביטוי אמנותי בציבור זה דבר שהיה חדש ועדין מתפתח וזאת עשתה ציפי. (HILA BARAKׂׂ)

קראתי את מה שנכתב כאן וכן חומרים אודותיה במרשתת, אני סבור שיש ללוריא חשיבות כמבקרת אמנות. מילותיה של במבי שלג מסכמות את פועלה: "היא כתבה ביקורות אמנות ב"דבר", ב"עיתון 77", ב"נקודה", ב"דימוי", ב"מקור ראשון" וב"ארץ אחרת". היא לימדה אמנות ותיאטרון במכללת "אמונה" ובמכללת "תלפיות". היא אצרה תערוכות והקימה את "מרקם" - קבוצת תיאטרון אוונגרדית של נשים בשומרון." מצ"ב מאמרים פרי עטה במגזין ארץ אחרת וכן מאמרים על עבודה בארץ אחרת, במקור ראשון וערב עיון על עבודתה בבית אביחי. אבנר - שיחה 09:32, 12 במאי 2015 (IDT)
גם אני מוצאת שיש בהחלט חשיבות אנציקלופדית. אשמח לשמוע מה דעתו של יאיר טלמור. Shani - שיחה 11:06, 12 במאי 2015 (IDT)
ממה שאני מבינה הן ממה שכבר כתוב פה, הן מסקירה (אמנם קצרה) של חומרים באינטרנט, וגם כמה חשיבות מייחסים ללוריא בעולם האמנות בארץ - נראה לי שאכן מגיע לה ערך, ואני רוצה לפתוח את הדיון הזה מחדש כדי להגיע לשחזור הערך. TMagen - שיחה 16:32, 12 במאי 2015 (IDT)
גם אני חושב שיש מקום לערך. הפסקה האחרונה שהוסיף כאן האנונימי מוסיפה לכך. שמזןשיחהערכי בראבו • 17:40, 12 במאי 2015 (IDT)
גם אני מסכים לחשיבות הערך. היא הייתה ידועה בתחומה במגזר. ‏עמיחישיחה 17:43, 12 במאי 2015 (IDT)

משוב מ-10 במאי 2015[עריכת קוד מקור]

מנחה ומרצה מקסימה חשוב שעם ישראל יכיר וינצור אותה בתודעה בתחום האמנות 77.125.84.121 08:10, 10 במאי 2015 (IDT)

נרו יאיר, חשוב לי להבהיר משהו לגבי התקבלות ערכים (דוד הרבנד)[עריכת קוד מקור]

שלום לך אתה חותר לקראת "מה היא עשתה", רשימה, סי וי. זה בסדר גמור. היא הייתה מרצה שנים רבות לאמנות. במסגרות שבהן היא עבדה היא עשתה משהו שקשה מאוד לכמת אותו לכדי רשימה. כי דווקא אנשים כאלה, שהיוו השראה כה משמעותית ליוצרים שלמדו אצלם, אי אפשר למדוד ברשימת הצלחות. העובדה היא שבמעגלי האמנים בציונות הדתית אין מי שלא מכיר אותה, ואין מי שלא משוכנע שהיא ערך אנציקלופדי בחיי התרבות הישראלית והדתית-יהודית. כפי שהובא קודם: אדם שזוכה לערך אנציקלופדי הוא אדם שהיה סמן של שינוי בתרבות האנושית. העמדת התרומה שלה בספק היא עמדה קנטרנית ונתפסת לזוטות. 87.68.244.103 21:18, 10 במאי 2015 (IDT)

אני מקווה שאתה מבין שעדות של אנונימי על כך שמישהו הכיר או לא הכיר אותה והכרזה שהיא הייתה "סמן של שינוי" זה לא מספיק, ואם היה מספיק - בדרך הזאת היה אפשר להכניס כמעט כל אחד. תקרא לי קנטרני ומה שתרצה, זו לא הדרך להכניס ערכים לויקיפדיה. עם זה, למעלה אני רואה נימוקים רציניים יותר. נרו יאירשיחה • כ"ג באייר ה'תשע"ה • 23:58, 12 במאי 2015 (IDT)

3 תיקונים תיקונים (טעויות)+ תוספת[עריכת קוד מקור]

תיקונים: "קיץ - קטיף",אצרה יחד עם אבנר בר חמא- נווה דקלים, גוש קטיף, 2005 "הוי ארצי מולדתי", בית האמנים, 2007 - תיקון: את התערוכה הזו אצר אבנר בר חמא ולא צפורה לוריא. "יו"ש-עו"ש", הגלריה האחרת, 2008 - תיקון: את התערוכה הזו אצר אבנר בר חמא ולא צפורה לוריא. תוספת: צפורה לוריא אצרה את התערוכה"מיצב-מצב" של האמן אבנר בר חמא בבית האמנים בת"א ובאריאל בשנת 2005 בבקשה לעדכן ולהודיעני. אבנר בר חמא 054-4855050 84.94.80.133 14:05, 13 במאי 2018 (IDT)