שיחה:צרפת של וישי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משימות לביצוע משימות לביצוע:

ראו #הערות מרשימת ההמתנה:

  • הוספת נקודות ראייה אקדמיות מעודכנות וביסוס עם מקורות נוספים ועדכניים
  • יש להרחיב בניתוח, סיווג ואפיון המשטר
  • בפרק השלישי (שלטון וישי בצרפת) חסר מידע אודות תהליכים בתוך צרפת והיחסים שבין המשטר לאזרחים בתוך צרפת. אין סקירה אודות הממשל המקומי בצרפת, הכלכלה הצרפתית, התרבות הצרפתית בזמן כינונו של המשטר ועוד.
  • השלמת פרק בעלי התפקידים

ערך חשוב ומקיף, וגם כתוב היטב. אבל לדעתי כדאי למתן קצת כמה מן ההתלהמויות, ובעיקר להחליף מילים כמו "תבוסתנים" ו"מביש" החוזרות יותר מדי בערך - לא משום שאינן נכונות, אלא משום שאינן אנציקלופדיות. במיוחד משפט כמו "הבסיס להקמת השפלה שבממשלות צרפת, ממשלת הכניעה ושיתוף הפעולה, הונח". לאחר שזה ייעשה, הערך ראוי מאוד להיות ערך מומלץ. אביעד המקורי 10:31, 22 מרץ 2006 (UTC)

לפני שאחווה את דעתי בעניין (אני כתבתי את הערך), הייתי רוצה לשאול - אני לא דובר צרפתית ואביעד כן על פי דף המשתמש שלו. איך מנוסח הערך הצרפתי? אלמוג 17:38, 22 מרץ 2006 (UTC)
לא ידעתי שאתה זה שכתב - אחלה ערך, כאמור. קראתי קצת בערך הצרפתי (לא בכולו - והוא עוד מפנה לכמה וכמה ערכים מורחבים), ובמבט חטוף כזה לא שמתי לב לביטויים שבעיניי הם לא מספיק אובייקטיביים. לעומת זאת בערך "צרפת תחת שלטון וישי" ישנם ציטוטים ארוכים אודות ממשל וישי, ושם כמובן אפשר למצוא התבטאויות חזקות בהרבה. הערך הצרפתי, אגב, שנוי במחלוקת, ויש לו תבנית של חוסר נייטרליות. אביעד המקורי 18:37, 22 מרץ 2006 (UTC)
ערכתי ומיתנתי מעט - אני מקווה שכל התיקונים מקובלים עליך. אביעד המקורי 12:42, 24 מרץ 2006 (UTC)
העריכות שלך שיפרו את הערך אלמוג 12:48, 24 מרץ 2006 (UTC)

וישי הפכה לבירת צרפת?[עריכת קוד מקור]

הטענה שהעיר וישי הפכה לבירת צרפת בשנות הכיבוש דורשת בדיקה. בערך האנגלי נאמר שפריז נותרה הבירה ורק הגופים המנהליים עברו לוישי. גם הערך על העיר וישי עצמה גורס שהיא הייתה בירה רק דה-פאקטו. --טוסטי 17:41, 29 בינואר 2007 (IST)

נכון. אשנה ל"מושב הממשלה הצרפתית". אלמוג 17:44, 29 בינואר 2007 (IST)

הרחבה 2011 - 2012[עריכת קוד מקור]

הערך הורחב ממקורות שונים. במיוחד על פי הוויקיפדיה באנגלית, אך גם ממקורות נוספים המופיעים באסמכתאות, תוך עיון באנציקלופדיה של השואה על מנת לשמור על סדר הזמנים הנכון בתיאור האירועים. פומפריפוזה - שיחה 08:07, 21 בינואר 2012 (IST)

הערות מרשימת ההמתנה[עריכת קוד מקור]

ערך יסודי ומקיף כדרכו של אלמוג, שמאז כבר לבש צורה אחרת (אלמוג, לא הערך). התקיים כבר דיון בעבר, שהסתיים באופן תמוה. נראה לי מתאים מאד להמלצה. קלונימוס - שיחה 19:00, 11 במאי 2012 (IDT)

אני לא מומחה גדול לתולדות צרפת בתקופה זו, אך מצאתי מספר בעיות בערך זה:
  • ניכרת חולשת המקורות. ברשימת הקריאה הנוספת יש ספר אחד בלבד. רשימת הערות השוליים כוללת ספר ישן (עלייתו ונפילתו של הרייך השלישי) שנכתב על ידי עיתונאי ומאז כבר יצאו ספרים חדשים יותר ומקיפים יותר (גם בעברית). יש גם הפניות לאוטוביוגרפיה של דה גול. יש בעיה להשתמש בספר כזה - הוא חשוד כלא מהימן. אפשר כמובן לצטט ממנו נתונים מספריים, כפי שנעשה בערך, אך בניכוי הספר של שירר ושל דה גודל רשימת הערות השוליים היא דלה יחסית. אני חושב שכדאי להוסיף עוד כמה ספרים לרשימת הקריאה הנוספת.
  • הסקירה ההיסטוריוגפית מתבססת על מקורות חלשים: הערות שוליים 14 עד 18 – מרביתן לכתבות בעיתונות במקום הפניות למאמרים אקדמיים.
  • הערך קצר ביחס לנושא. החלק הראשון של הערך (פרק תבוסת צרפת) משמש כרקע לנושא. רק הפרק השלישי (שלטון וישי בצרפת) מדבר על החלק המהותי של המשטר בצרפת גופא. הפרק סוקר בקצרה את היסודות האידיאולוגיים של המשטר ומתאר את ראשיו. מצאתי את הפרק כלא מספק כי חסר בו מידע אודות תהליכים בתוך צרפת והיחסים שבין המשטר לאזרחים בתוך צרפת. אין סקירה אודות הממשל המקומי בצרפת, הכלכלה הצרפתית, התרבות הצרפתית בזמן כינונו של המשטר ועוד.
  • פרק השלטון במושבות הוא מצוין וסוקר באופן תמציתי את הדברים העיקריים במושבות הצרפתיות
  • פרק בעלי התפקידים קצר להחריד: מה עם שר המשטרה ושר הדואר? האם היה שם רק ראש ממשלה וראש מדינה? יש להשלים.
לסיכום: מדובר בערך מצוין, אך אני חושש שאיננו עולה לכדי ערך מומלץ. מדובר למעשה בערך שזקוק לערכים מורחבים שירחיבו את היריעה בנקודות הרלוונטיות שאת חלקן ציינתי כאן. בלי הפרקים האלה לא ניתן, לעניות דעתי, להוסיף את הערך לרשימת המומלצים. כן אציין שזהו אחד הערכים הטובים ביחס לשפות אחרות. אין ספק שמדובר בנושא מורכב ולראיה – בינתיים אף ויקיפדיה לא סיווגה ערך זה כמומלץ, בהם גם הוויקי הצרפתית שהערך שלה נראה במבט חטוף מקיף יותר. אני יכול לסייע במציאת מאמרים אקדמיים בכתבי עת להיסטוריה. גילגמש שיחה 19:19, 11 במאי 2012 (IDT)
מסכים עם גילגמש. המדובר בערך שנעשתה בו עבודה בסיסית של הנחת יסוד לעבודה עתידית. עיקר העבודה, אגב, הייתה בכתיבת הערכים שמסביב, מפייר אטיין פלנדן דרך הקרב על דקר ועד אוטו אבץ. התיאור הבסיסי הקיים עכשיו בערך של ההיסטוריה של המשטר הוא מלא. אבל יש צורך בנקודות ראייה אקדמיות מעודכנות, והערך הזה המתבסס על מקורות מעט מיושנים, אינו נותן אותן. העבודה שצריך לעשות היא יותר עבודה של מדע המדינה, של ניתוח, סיווג ואפיון המשטר, כאשר הבסיס ההיסטורי - סקירת מעשיו של המשטר ותיאור כללי של הנפשות הפועלות בו, כבר נעשה. אם וכאשר אגיע לכך יום אחד, אעשה זאת. אם מישהו אחר יעשה זאת - אשמח מאוד. הערך הוא טוב מאוד לדעתי, אבל באמת יש הרבה מה לעשות בו עוד, מה שמונע ממנו את המומלצות. עוד הערה, הדיון הקודם הסתיים בכך שהערך הומלץ, אך הדבר היה לפי הקריטריונים של 2006, וההמלצה הוסרה לבקשתי. לאחר מכן, ב-2011 הרחבתי את הערך מאוד, אך עדיין המדובר בסקירה שאינה מספיקה לכובד משקל הנושא, על מנת שתוכל להיות מומלצת. פומפריפוזה - שיחה 20:57, 11 במאי 2012 (IDT)
לאור ההערות של ג' ופ', שאותן אני מקבל, נראה שכרגע אין מקום להמלצה. קלונימוס - שיחה 22:09, 13 במאי 2012 (IDT)
מסכים עם ק'. כיכר השבתשיחהשָׁמוֹר וְזָכוֹר 16:48, 18 במאי 2012 (IDT)

שהתקיימה ב-20 בינואר 1942 ב"וילה ואנזה" שברחוב "אם גרוסן ואנזה"[עריכת קוד מקור]

!


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 05:40, 16 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 05:40, 16 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 05:41, 16 במאי 2013 (IDT)