שיחה:קומה רביעית בלי מעלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Keep tidy.svg
ערך זה נמחק ב-26.2.2021 לאחר שבמשך שבוע לא הובהר על ידי עורכי ויקיפדיה, בעלי זכות הצבעה, כי הערך עומד בקריטריונים להיכלל באנציקלופדיה.
אין ליצור מחדש ערך זה, אלא על פי מדיניות ויקיפדיה לשחזור ערכים שנמחקו.

דיון חשיבות[עריכת קוד מקור]

על פניו נראה שהערך אינו עומד בקריטריונים שלנו, המפורטים בויקיפדיה:עקרונות וקווים מנחים ליצירת ערכים/ספרים. Lostam - שיחה 06:03, 19 בפברואר 2021 (IST)

אין חשיבות דוד א. - שיחה 07:07, 19 בפברואר 2021 (IST)
מסכים. צריך להמציא נתונים רלוונטיים כמו מכירות וכיוצא באלה. גילגמש שיחה 09:47, 19 בפברואר 2021 (IST)
הערך חשוב כקליפת השום, וכיוון שיש לנו ערכים נוספים שזו חשיבותם, הגיע הזמן לכתוב את הערך קליפת השום. דוד שי - שיחה 11:05, 19 בפברואר 2021 (IST)
יש קריטריונים שהקהילה קבעה והערך לא עומד בהם, למחיקה. ‏HiyoriXשיחה • חציל-צילון • 13:23, 19 בפברואר 2021 (IST)
לא מצאתי חשיבות אינציקלופדיתBalberg - שיחה 10:37, 20 בפברואר 2021 (IST)
גם אם יש חשיבות הערך הוא קצרמר שהספיק לקבל תבנית "דרוש מקור" ולכן אני בעד מחיקה ס.ג'יבלי - שיחה - הצטרפו למיזם סין 08:59, 21 בפברואר 2021 (IST)
אני מתנגד למחיקה. זהו ספרו השביעי של זיו כהן, והוא זכה לשבחים מכל מי שקרא אותו. יש בוויקיפדיה הרבה ערכים על ספרים שלא עומדים בקריטריונים המחמירים שנקבעו, והפיתרון צריך להיות הגמשת העקרונות ולא אכיפה בררנית. -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 14:37, 22 בפברואר 2021 (IST)
לא מספיק להתנגד למחיקה. הקהילה החליטה על קריטריונים רשמיים לערכים על ספרים. אפשר לא להסכים איתם, אבל הדרך לשנות אותם היא באמצעות הפרלמנט ולא באמצעות דיון על ערך ספציפי. "זכה לשבחים מכל מי שקרא אותו" - האם עשית סקר בקרב כל קוראי הספר? האם יש מקור חיצוני שמעיד על הקביעה הפנטסטית הזו? לא ברורה הטענה בדבר אכיפה בררנית. אני הנחתי את התבנית כשנתקלתי בערך וראיתי שמתוך תוכנו לא עולה חשיבותו ועמידתו בקריטריונים. אף אחד מאיתנו לא עובד בוויקיפדיה ולא מקבל שכר על פעילותו. כולנו מתנדבים. אנחנו כותבים ועורכים ערכים בזמננו הפנוי בוצורה בררנית על פי בחירתנו, וכך גם אנחנו מקיימים דיוני חשיבות על ערכים שנתקלנו בהם בצורה בררנית. לא עברתי על כל ערכי הספרים הקיימים בוויקיפדיה. ניתן להניח תבנית חשיבות על כך ערך על ספר שעל פניו נראה שאינו עומד בקריטריונים. Lostam - שיחה 14:46, 22 בפברואר 2021 (IST)
הוספתי לערך מקור ובו ביקורת של מספר אנשים שקראו את הספר, וכולם שיבחו אותו. למשל, מישהי כתבה "אם לא היו לי הפרעות באמצע, אפשר היה לסיים אותו בקלות תוך מספר שעות משום שכל עמוד שאב אותי יותר מקודמו." כמו כן התעלמת מכך שמדובר בסופר שפרסם שמונה ספרים ויש עליו ערך בוויקיפדיה (ובצדק). אלה מהווים נימוקי חשיבות מבחינתי. קיומם של ערכי ספרים רבים במיזם מוכיח שהקווים המנחים ליצירת ערכים על ספרים הם עקרונות כלליים שלא חייבים להיצמד אליהם. -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 14:58, 22 בפברואר 2021 (IST)
ביקורת של קוראים מזדמנים בפורום שנהנו מקריאת הספר יכולים להיות נימוק חשיבות מבחינתך אישית אולם מבחינת הקריטריונים במיזם זה לא מספיק. צריך מקור מפורש שלפיו "הספר הוא בעל חשיבות תרבותית או ספרותית יוצאת דופן". ואזכיר שאמנם אנחנו בשוטף משתמשים בקריטריונים אלו כתנאי מספיק לחשיבות ערכים, הם במפורש עברו בפרלמנט בתור תנאי הכרחי - כלומר המינימום כדי לכתוב ערך על ספר הוא שהוא זכה בפרסים ספרותיים חשובים, או שנמכור בעותקים רבים, או שיש עדות שיש לו חשיבות תרבותית (וזה שמדובר בספר מספר 8 של סופר פשוט אינו חלק מתנאים הכרחיים בסיסיים אלו). זה שמישהו כתב בפורום שנהנה לקרוא אותו זה נהדר, אך לא רלוונטי. Dovno - שיחה 18:12, 22 בפברואר 2021 (IST)
כפי שציינתי, הקריטריונים נכתבו כנראה במגדל שן, ובפועל יש עשרות או מאות ערכים על ספרים שלא עומדים בקריטריונים. לכן, מבחינה מעשית הם בגדר המלצה בלבד, ולא ראוי להשתמש בהם כדי להיטפל לספר כזה או אחר. אם כבר, אז רצוי להגמיש את הקריטריונים. לדעתי ערך על הספר השביעי של סופר ידוע הוא בעל חשיבות. -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 19:53, 22 בפברואר 2021 (IST)
הקריטריונים נכתבו באנציקלופדיה, ובפרט באנציקלופדיה שיתופית בה גם הכללים נכתבים בשיתוף פעולה. ייתכן בהחלט שמתוך מאות אלפי הערכים יש עשרות או מאות ערכים שלא עומדים בקריטריונים, וכאשר נתקלים בעוד אחד כזה פותחים דיון חשיבות ופועלים כדי למחוק אותו. בהינתן כללים שהקהילה קבעה, אי אפשר לקבל כטיעון חשיבות "הוא לא עומד בתנאים שהקהילה קבעה לחשיבות אבל לדעתי יש חשיבות". מספר הספרים שהוציא הסופר אינו רלוונטי (לא לדעתי האישית - אלא לדעת הקהילה שקבעה תנאי מינימום בסיסיים לחשיבות ערכים על ספרים, והרף הוא מאוד מאוד נמוך). Dovno - שיחה 23:18, 22 בפברואר 2021 (IST)
אני מסכים עם גישתו של Dovno, ואוסיף שהערך דל מאוד במידע, ולכן אין הצדקה לקיומו כערך עצמאי. את מעט המידע שבערך שילבתי בערכו של המחבר, ודי בכך. דוד שי - שיחה 05:03, 23 בפברואר 2021 (IST)
גם אני מסכים עם דבריו של Dovno. הקריטריונים הקיימים מאוד מקלים. כל ספר שזכה לביקורת שאינה שלילית בכלי תקשורת מרכזי עובר את הרף. זה שיש חשיבות אנציקלופדית לסופר לא אומר שכל ספר שהוא כותב זכאי אוטומטית לערך. אבקש להבהיר, שנכון למידע שיש בידינו כרגע - הערך יימחק בתום דיון החשיבות. Lostam - שיחה 12:37, 23 בפברואר 2021 (IST)