שיחה:רבי פרידא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לעולם ישנה אדם בדרך קצרה ואכן יש לבחור לפיסקא גירסא קצרה אם אפשר. ראה המרדכי כאן (במגלה דף כח) והבגדי ישע (על אותו מרדכי, לענין גדר תלמידו של חכם). לדעת התוספות היה רבי פרידא מכבד תלמידיו הכהנים אף בימי ב' וה' -היינו בכל אופן היה מקדימם והנה הרבותא..ויש עוד לפלפל כאן--פרץ הכהןשיחההנך מענג שבת בבשר בקר? וודא שהוא גלאטט מחשש גזל• כ"ח בתשרי ה'תשע"ב • 00:58, 26 באוקטובר 2011 (IST)

התוספות מקשה, כיצד יכול היה להקדים את עצמו לפני הכהן - שעל זה הרבותא שלא עשה כן, הרי מפני דרכי שלום תיקנו שתמיד הכהן יהיה קודם? ועל זה תירץ שני תירוצים: 1. שכולם היו כפופים לו, ובכהאי גוונא שכל הכהנים היו כפופים לו איתא בגיטין שם דליתא מפני דרכי שלום. 2. שכלל זה שדווקא אם כולי כהני כפופים לו הוא דווקא כשיש כנופיא, אבל בשני וחמישי ובכל מקום שאין כנופיא, ניתן להקדים את הגדול לפני הכהן. טישיו - שיחה 01:06, 26 באוקטובר 2011 (IST)

ועכשיו ראיתי דברי המרדכי שכתב לחלק בין קריאת התורה לברכת המזון שבה אין כלל כללי מפני דרכי שלום וממילא יכול להקדים התלמיד חכם לפניו, אלא שיכול לכבד את הכהן אם אינו עם הארץ. טישיו - שיחה 01:26, 26 באוקטובר 2011 (IST)

להוסיף[עריכת קוד מקור]

מעשה דציפורני רבי פרידא, מעשה דסבא של רבי פרידא ("זאת ועוד אחרת"), מעשה דשדה של רבי פרידא ורבי יהודה הנשיא--פרץ הכהןשיחההנך מענג שבת בבשר בקר? וודא שהוא גלאטט מחשש גזל• כ"ח בתשרי ה'תשע"ב • 01:01, 26 באוקטובר 2011 (IST)

כבודו מכובד. טישיו - שיחה 01:03, 26 באוקטובר 2011 (IST)