שיחת ויקיפדיה:אישורים להעתקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פניה לגורמים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

האם יש התנגדות משפטית או עקרונית לפנייה לגורמים חוץ-ןיקיפדיים על מנת לקבל ערכים נוספים?

לדוגמה: לפנות לחטיבת בני המושבים ולבקש מהם לרשום את ההיסטוריה שלהם, תוך הדגשה על עניין זכויות היוצרים. בצורת פעולה כזאת אפשר להרחיב מאוד את מגוון הערכים האיכותיים בויקיפדיה.

אני לא רואה שום בעיה משפטית בפנייה כזו, שכן כל מי שתורם תוכן לוויקיפדיה עושה זאת בכפוף לתנאי השימוש. אולם כאן דווקא יש בעיה עקרונית, של חריגה מהכלל "יהללוך אחרים ואל יהללך פיך" (דמיין ויקילינק למקום המתאים בדפי המטא כאן). זו, למשל, הסיבה שאני מתרחק מהערך שעוסק במקום העבודה שלי (פרט לעדכון מספרי קל).

שימוש בתמונות[עריכת קוד מקור]

אני השתמשתי בתוכנה JFlap לשרטוט אוטומטים וקיבלתי רשות מכותבת התוכנה להשתמש בתמונות שנוצרו על ידיה בויקיפדיה. האם צריך לציין את זה כאן? יובל מדר

אני חושב שזה לא יזיק. כרגע רשום בכותרת "אישורים להעתקה", אבל כפי שאתה יודע אנחנו לא באמת כבולים לכותרת ואפשר לשנותה ל"אישורים שונים בנוגע לזכויות יוצרים" או כל שם קצר מוצלח יותר. אמיתי 14:55, 17 אפר' 2005 (UTC)

כן האמת שהשם באמת לא משהו חחח

רשיון GNU FDL[עריכת קוד מקור]

האנשים שביקשו כאן רשות להשתמש בחומר המוגן לא ציינו שמדובר ברשיון לעיל. זו לא תהיה בעיה בעתיד? חשוב להסביר לבעלי הזכויות שניתן להעתיק כל דבר המתפרסם באתר ויקיפדיה ובלבד לציין שנלקח מהוויקיפדיה. Yonidebest Ω Talk 14:19, 19 ספטמבר 2005 (UTC)

הוספת קישור לאתר האנגלי[עריכת קוד מקור]

1. אני מחפש את הדף המקביל בויקיפדיה אנגלי . ונשאלת השאלה האם הדף המקביל בויקיפדיה רלוונטי לויקיפדיה העברית.Rubinjo 18:18, 9 נובמבר 2005 (UTC)

נראה לי שבעיקרון כן, אבל זה תלוי בתנאים המדויקים. טרול רפאים 13:53, 2 דצמבר 2005 (UTC)

מרכז רפואי הדסה[עריכת קוד מקור]

כתבתי מספר ערכים שמבוססים על האישור שניתן בידי גורם מוסמך במרכז רפואי הדסה. הערכים נימחקו בנימוק "הפרת זכיות יוצרים". אני מציע לברר אצל נותן האישור שמספר הטלפון ושיטת ההתקשרות מצויינת באתר בטרם מחיקה.

תבנית?[עריכת קוד מקור]

לא הבנתי איזו תבנית יש ליצור. הוספתי אישור של החברה לחקר ימים ואגמים אך איני יודע איזו תבנית עליי ליצור ומה לכלול בה. עזרו לי! Morl 18:06, 23 יוני 2006 (IDT)

העברת האישורים לתתי דפים[עריכת קוד מקור]

בהתחשב באורך האדיר של הדף שהתקבל, (אשר הולך ומתארך) אני מציע להעביר את האישורים לתתי דפים של דף זה. (עמודים כדוגמת ויקיפדיה:אישורים להעתקה/MyPet.co.il) יש להעיר שפתרון זה עדיף על פתרון הארכוב המשמש את המזנון, דלפק הייעוץ ושאר העמודים אשר עוברים ארכוב כיוון שהתוכנה מאפשרת חיפוש בין תתי-דפים של דף נתון. יובל מדר 12:28, 1 באוקטובר 2006 (IST)

אני בעד. הדף הגיע לגודל מפלצתי. סקרלט 19:32, 1 באוקטובר 2006 (IST)
Symbol support vote.svg בעד.Hidro 19:35, 1 באוקטובר 2006 (IST)
Symbol support vote.svg בעד דניאלשיחה 19:40, 1 באוקטובר 2006 (IST)

נעשה. בסג תריג מכה שנית! 22:55, 30 באוקטובר 2006 (IST)

לגיטמיות של העתקה.[עריכת קוד מקור]

באתרי אינטרנט רבים ישנם ערכים אנציקלופדיים המתאימים לויקיפדיה. במקום לנסות לכתוב ערכים שטיבם ומידת עידכונם מוטלים בספק ,כדאי להעתיק אותם כפי שהם ובתנאי שהם נמצאים בויקיפדיה:אישורים להעתקה. משתמש :שחר ורוד 17:46, 30 באוקטובר 2006 (IST)

באינטרנט קיים אתר מדהים בו יש חומר המופץ חינם לכל דורש, כחמישים אלף ערכים אנציקלופדיים בעברית, המעודכנים על ידי הגולשים, ויש שם מנגנונים לבקרת איכות, אימות המידע ומניעת השחתות. זה נקרא "הוויקיפדיה העברית". במקום למצוא מידע באינטרנט שטיבו ומידת עידכונו מוטלים בספק, יש לחפש בוויקיפדיה העברית. אלמוג 17:56, 30 באוקטובר 2006 (IST)
עיקר הערה הנוכחית לא נעדה להוריד מערכה של ויקיפדיה. אלא להדגיש שניתן להעתיק ממקורות שונים ערכים לתוך הויקיפדיה. בעיקר ערכים שכתיבתם דורשת מקצעיות רבה ובתייחס בעיקר לכאן [[[שיחת משתמש:שחר ורוד#בדיקת סקר בהריון - תרפיה בגלי הלם - ניתוח כלי דם - כירורגיה ילדים|1]]] שחר ורוד 18:12, 30 באוקטובר 2006 (IST)
וזה בדיוק ההבדל בין ויקיפדיה לאתרים אחרים - זכויות יוצרים - בעוד שבויקיפדיה הטקסט חופשי, אתרים אחרים מוגנים בזכויות יוצרים ואין להעתיק מהם אלא אם מדובר בשימוש הוגן (שימוש חלקי בטקסט לצרכים לימודיים בלבד) - וכך גם באתר של המרכז הרפואי הדסה - אין להעתיק ממנו טקסטים. דרור 18:17, 30 באוקטובר 2006 (IST)
בעל הזכיות באתר הסכים להעתקה . שכן על כן ניתן להעתיק מילה במילה. סימוכין ויקיפדיה:אישורים להעתקה#מרכז רפואי הדסה שחר ורוד 19:35, 30 באוקטובר 2006 (IST)
לא קראת טוב - הסכים להעתקה רק שמדובר בשימוש הוגן (ולזה לא צריך את הסכמתו - סקרלט התקשרה אליהם ובדקה את העניין לפני כמה שבועות). דרור 19:42, 30 באוקטובר 2006 (IST)
בוויקיפדיה האנגלית מעתיקים חומר מתוך מהדורות ישנות של אנציקלופדיה בריטניקה שזכויות היוצרים עליהן פגו. מדובר במהדורות מראשית המאה ה-20 שכבר מזמן אינן מעודכנות, אבל בכל זאת יש בהן חומר שאפשר ללמוד ממנו. כשהמידע מועתק יש ציון מדויק ובולט של המקור. לדעתי אפשר לעשות דבר כזה עם חומר עברי שפגו זכויות היוצרים שלו, אם כי בניגוד לאנגלית, בעברית חומר כזה נדיר. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 21:33, 30 באוקטובר 2006 (IST)

אישור בלתי חוזר[עריכת קוד מקור]

לדעתי כדאי להוסיף לטקסט הפניה שמדובר באישור בלתי חוזר (או בכל ניסוח אחר). דהיינו - אישור שאי אפשר לסגת ממנו מאוחר יותר, זאת בשל העובדה שמישהו עשוי להשתמש בתמונה/טקסט כפי שהופיעו בוויקיפדיה תחת אותו רישיון, ואם יבוא בעל הזכויות ויתחרט, הרי שלא תהיה דרך לעדכן את מי שהשתמש כבר בתמונה/טקסט. ערןב 16:28, 22 באפריל 2007 (IDT)

הצעה[עריכת קוד מקור]

כדי להימנע מחרדות מיותרות של משתמשים שמגלים ערך מועתק ברשות והם לא מודעים לכך שניתנה רשות להעתיקו, אני מציע לחייב אזכור של העתקה ברשות בערך עצמו או בדף השיחה שלו (אולי לייחד לכך תבנית שתופיע בראש דף השיחה). בהתחשב בהערות למעלה, כדאי לציין גם את התנאים של ההעתקה (שימוש הוגן, שימוש חופשי). ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 02:07, 8 באוקטובר 2007 (IST)

אני לא חושב שאפשר להעתיק ערך בשימוש הוגן. ‏– rotemlissשיחה 21:20, 9 באוקטובר 2007 (IST)

בית לוחמי הגטאות[עריכת קוד מקור]

בשעתו קיבלתי אישור מהנ"ל לפרסם תמונות הנמצאות בארכיון שלהם, והעליתי אותו לכאן. מישהו יודע לאן הוא נעלם? קלונימוס - שיחה 13:12, 20 באוקטובר 2008 (IST)

מצאתי, כאן. קלונימוס - שיחה 19:47, 21 באוקטובר 2008 (IST)
צר לי אך האישור הזה לא תקין. הדף שוחזר בעבר ובטעות לא נמחק שוב, הסבר בשיחת משתמש:Yonidebest/ארכיון28#ויקיפדיה:אישורים להעתקה/www.gfh.org.il. הידרו - שיחה 19:55, 21 באוקטובר 2008 (IST)

otrs[עריכת קוד מקור]

אולי נשנה את הדף כך שישלח אישור גם למערכת הotrs בדומה לויקיפדיה:תמונה_חופשית/שליחת_תמונה_באמצעות_דואר_אלקטרוני? הידרו - שיחה 13:21, 29 ביוני 2009 (IDT)

בתור אחראי OTRS אני מוכן לטפל באישורים כאלו. דניאל ב. 13:25, 29 ביוני 2009 (IDT)
אני לא רואה שום צורך או תועלת בכך. לאור זאת שיש רק משתמש אחד (או שניים?) בעלי גישה למערכת הזו, השימושיות שלה נמוכה מאוד. לא מזמן מישהו כתב בדלפק הייעוץ ש"שלחתי כבר אישור בדואר; אנא שחזרו את הערך שכתבתי", אך אף אחד לא יכול היה לעזור לאותו משתמש כי רק למשתמש אחד יש גישה למייל הזה. זאת ועוד, לאחר שהאישור נשלח למערכת, הוא אינו נגיש לאף אחד למעט בעלי ההרשאות (כאמור, משתמש אחד בלבד), כך שלמעשה אף אחד לא יכול לעיין בו.
האישורים בדפי השיחה, כנהוג עד היום, קבילים וזמינים לכולם. הטיפול בהם הוא תמיד מהיר יותר - מנטר רואה את האישור בדף השיחה ויכול להסיר את התבנית. אין צורך לחכות לאף אחד או ליצור מערכת הרשאות נפרדת לטיפול באישורים כאלו.
לסיכום, מה היתרון במערכת? אין יתרון. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 15:05, 4 בספטמבר 2009 (IDT)
  1. כרגע יש שני ויקיפידים עבריים פעילים במערכת, תמיד יהיה מישהו שיוכל לבדוק אישור כל שהוא.
  2. משתמש יכול לטעון לאישור שלא קיבל ורק אחרי בזבוז זמן של ויקיפדים אחרים זה יתגלה אם בכלל.
  3. לא כל ויקיפד יודע לוודא שהאישור שקיבל אכן תקין לשימוש לפי כללי הקרן.
  4. אין שום דחיפות לענות לויקיפד שהעלה תוכן מוגן באותו הרגע, רצוי שלא יקח זמן, אבל זה ממש לא אסון אם במשך יום נוסף לא הועלה ערך על הארגון\סופר\אינטרס שאותו אדם רוצה לפרסם.
הידרו - שיחה 16:02, 4 בספטמבר 2009 (IDT)
1. שני משתמשים לעומת אינספור משתמשים כאן.
2. זה יכול לקרות גם באמצעות המייל. בכלל לא ברור לי איך אתם מונעים זאת (ומסניון, כל מייל ששלחתי למערכת הזו רק סימנה "וי", ולא וידאה אם השולח הוא אכן בעל הזכויות - ואיך בכלל אפשר לוודא?).
3. מי שלא יודע לאשר, לא "מאשר". זה המצב היום, ואני לא רואה בעיה איתו.
4. אין דחיפות, אך זה חיסרון לדחות את הטיפול באישור כאשר יש משתמשים זמינים ויודעי-דבר שמוכנים להגיב מוקדם יותר משני המשתמשים שבמערכת.
אוסיף עוד שההרשאות למערכת זו מחולקות על ידי אנשים צרי עין שאינם מבינים את הקהילה או את האנשים שבה, כך שמתן ההרשאות שם מוגבל למעשה, ולא כל אחד יכול לעזור בטיפול באישורים. כן, אני לא משל לא יכול, כי הם מסרבים בכל תוקף לאפשר לי לעזור, והם מסרבים לנמק מדוע. כאן בוויקיפדיה, אני וכל שאר המשתמשים שיודעים מה זה זכויות יוצרים יכולים לטפל באישורים באותה מידה, וביעילות רבה יותר.
טרם הצגת יתרון. עד עכשיו יש למערכת רק חסרונות, כמוסבר לעיל. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 16:14, 4 בספטמבר 2009 (IDT)

הסרה מקטגוריית ויקיפדיה - עזרה[עריכת קוד מקור]

מכיוון שהערך אינו פעיל יותר, נראה לי נכון להסירו מקטגוריה:ויקיפדיה-עזרה. ויקיטכני - שיחה 20:37, 16 במרץ 2018 (IST)

קטגוריה עוזרת להגיע לדף. לא ברור לי למה אתה נכנס לדפים שונים העוסקים בתמונות ומעיר הערות שונות, זה נושא שצריך להתמצא בו כדי להציע הצעות יעילות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 21:56, 16 במרץ 2018 (IST)