שיחת קטגוריה:יהודים הונגרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מחיקה גורפת של אישים מהקטגוריה יהודים הונגרים כמשל[עריכת קוד מקור]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – שיחת קטגוריה:יהודים לפי מקום מגורים

מקום הולדתו וגדילתו של אדם, מבטאו, שפת הוריו, צורת החינוך שקיבל, הסביבה הדתית יהודית ולא יהודית שבה התחנכו הוא והוריו, הכינויים הגזעניים ששמע משום כך, שליחתו למחנות ריכוז על בני העם השכן, ספיגת התרבות של אותו עם , הקשר הרגשי לאותם המקומות גם אחרי עזיבתם, הם כולם חלק בלתי נפרד מזהות האדם. זו אינה גחמה. בשביל זה עושים עבודה בבית הספר על שורשי המשפחה, ההורים , הסבים, ואם זה מדובר בקהילות שנעלמו או הושמדו, על אחת כמה וכמה. בשביל זה עושים בקורים בקברי אבות, עושים ביקורי שורשים במקומות שבהם חיו האבות והסבים. היות היהודי "הונגרי", סרבי", "מרוקאי" או "ספרדי" או "בולגרי", הוא חלק מהותי מזהותו עד שהיא תשתנה אחרי דור או דורות. היו משטרים שניסו לטשטש או למחוק זהויות. היהודים היו בין הקרבנות של מדיניות כזאת. אינני חושב שויקיפדיה צריכה למחוק זהויות כאלה. Ewan2 - שיחה 00:23, 7 בספטמבר 2010 (IDT)

הקצף יצא בגלל הוצאתו של אברהם הרשקו מקטגוריית יהודים הונגרים. ההודעה כאן היא המשך לשיחה בדף השיחה של הערך ולשיחה בדף השיחה של משתמש:וינברג. והשאלה הנשאלת היא האם זו קטגוריית מוצא, קטגוריית תרבות, קטגוריית מעש או קטגורייה לשם כבוד Maximilian - שיחה 00:26, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
לדעתי זו קטגוריה לשם מידע.Ewan2 - שיחה 00:27, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
מידע על מה? על תרבות? על שיוך עדתי? על מקום הולדת גיאוגרפי? על מקום בו התחנך האדם? על מה המידע בא להצביע? Maximilian - שיחה 00:29, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
מה שכל קטגוריה רוצה להצביע. זו קטגוריזציה. האדם המפורסם הוא לא רק חוקר שגילה משהו וכל השאר אין לו חשיבות. הוא ישראלי, יהודי,יהודי הונגרי , פרופסור, חבר סגל, בוגר אוניברסיטה, וגם בוגר הונגריה כו Ewan2 - שיחה 00:30, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
קטגוריה באה לסווג ולמיין. אחרת נוסיף את כל הערכים לכל הקטגוריות ושהקורא ימצא לבד מה שייך ומה לא. צריך לחדד את הנושא ולענות על מהות הקטגוריה, תוכנה הפנימי והמכנה המשותף שלה. 00:33, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
עכשיו כשאתה מעלה את הנקודה, למה באמת אין קטגוריות של בוגרי מוסדות לימוד, המאגדת למשל את כל אלו שקיבלו תואר ראשון באוניבסיטת תל אביב? זו קטגוריה מאובחנת וחד-משמעית Maximilian - שיחה 00:34, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
טוב. כמו את ויקיפדיה גם את הקטגוריות המציאו לפני.זה כמו חשיבות היות אדם ישראלי או יהודי. ישראלי שהוריו וסביו באו ממרוקו יהיה סקרן לדעת אילו אישים יוצאי מרוקו זה חשוב לו בגלל זהותו כבן עדה זו, כפי שמכירים אותו שכניו, חבריו, אויביו, וכו. בכלל תרמו במשהו בני עדתו לתרבות, למדע? אנציקלופדיות כתובות לא כללו קטגוריות כמו בויקיפדיה. הקטגוריות האלה הם המצאה של הויקיפדיה האנגלית קודם כל.שהיא הייתה אם כל הויקיפדיות.Ewan2 - שיחה 00:41, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
לא ענית על השאלות. האם מספיק שהוריו של אדם נולדו במרוקו על מנת לשייך אותו לקטגוריה יהודי-מרוקאי, האם מספיק שאחד מהוריו יהיה יליד מרוקו? או האם צריך שהאדם עצמו יוולד במרוקו ויתחנך בה, או שאולי רק אם פעל במרוקו. Maximilian - שיחה 00:44, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
תשמע, איך מגדירים מישהו כישראלי או יהודי? איך אפשר להשוות היות האדם יהודי עם היות האדם בוגר אוניברסית תל אביב או כותב שיר למגירה? מה יותר חשוב? Ewan2 - שיחה 00:46, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
יהודי הוא מי שנולד לאם יהודיה או שגוייר כהלכה. ישראלי הוא כל מי שמחזיק בתעודת זהות של מדינת ישראל. זה דברים פשוטים וברורים. Maximilian - שיחה 00:50, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
צר לי, אבל הבעיה מיהו יהודי אינה פשוטה. לא כולנו חושבים כמו ההלכה.Ewan2 - שיחה 00:58, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
אז מיהו יהודי ? Maximilian - שיחה 01:03, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
מי שבויקיפדיה כתוב שהוא יהודי. ברצינות, השיחה סוטה מהנושא. הנושא הוא שורשים , נוף מקום הולדת של האדם, השפה והתרבות שספג,מבטאו ומנהגיו, צורת החינוך, באירועים ההיסטוריים שעבר הוא ומשפחתו במקום הולדתו וכו, הקשר הרגשי המאוחר יותר לאותו מקום, אזכור אותו מקום מכתביו , גישת אנשי המקום שבו נולד כלפיו, הכבוד או השנאה שהם רכשים לו, וכו וכו.בסך הכל זהות ושורשים שאין למחוק בלי שיקול דעת.Ewan2 - שיחה 01:11, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
אדם יכול להיות בעל כמה זהויות גם בתחום התרבות. מישהו יכול להיות יהודי הונגרי ואוסטרי, למשל בנימין זאב הרצל. בעיה זו נפתרת יפה על ידי היותו אוסטרי-הונגרי. מישהו יכול להיות "יהודי ספרדי" מצרפת או מישראל. מישהו יכול להיות ערבי ישראלי או צ'רק'סי ישראלי . האב מרסל דיבואה היה גם צרפתי גם ישראלי גם נוצרי.אז למי מפריע שהוא יופיע בכמה קטגוריות. לא רק בזו של חתי פרס ישראל, או בקטגוריה של סגל האובניסריטה העברית? בשביל מה למחוק שהויות חשובות המהווים מידע חשוב על חייו של אדם?Ewan2 - שיחה 01:18, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
האם כולם יחד, או כל אחד לחוד, אולי מספיק שיהיו כמה כאלו? ואם כן - כמה מהקריטריונים יחד על מנת שייחשב כהונגרי? והאם חייב להיות נכון או שמספיק שתושבי העיר ספליט "יודעים" שמשה דיין נולד בעירם (וזה אפילו כתוב שם) על מנת שנשייך את משה דיין לקטגוריית יהודים קרואטים? Maximilian - שיחה 01:20, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
האם צריך שהבעיה תהיה דומה ב-98% לפרדוקס הערימה כדי להחשב לפרדוקס הערימה, או שמא מספיקים 97%? ומה עם 12%? עוזי ו. - שיחה 03:17, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
לגמרי. קריטריונים להוספה זה דיון לגיטימי, ומקומו בדי השיחה של הקטגוריות. אפשר לפרק את הערימה ולהישאר עם חמש קטגוריות. די עם זה. אנדר-ויק • 05:41, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
הוויכוח הזה דש בנושא שכבר נדוש וגם ניתנו בו תשובות טובות. בני אדם, שעליהם נכתבים ערכים אנציקלופדיים, עשו משהו או התפרסמו על רקע מסוים וזו הסיבה שהגיעו לשורות האנציקלופדיה. אם התפרסמותם קשורה בארץ מסוימת, יש מקום לקשר אותם אליה בקטגוריה, כפי שמקשרים את איזידור איזו לצרפת למרות שלא נולד בה, אך אם רק נולד אדם בארץ מסוימת ולא התפרסם בתקופת חיותו בה ובקשר למעשים שהתרחשו בעת שחי בה, כמו אלי ויזל, אין סיבה לקשר אותו אליה בקטגוריה. אלי ויזל נולד ברומניה, אך אינו מקוטלג כיהודי רומני, כי לא התפרסם בה. אלי ויזל דובר הונגרית ותקופה של שנים בודדות היה תחת שלטון הונגרי ושוב זו לא סיבה לקטלג אותו כיהודי הונגרי. השתייכות אתנית או לאומית ראוייה להיות מוזכרת בקטגוריה, אך לא דברים שאינם ניתנים להגדרה חדה. בברכה. ליש - שיחה 06:26, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
כמעט שום דבר משמעותי אינו ניתן להגדרה חדה. אבל אם מבינים שהקטגוריה אוגדת ערכים לפי סממנים מובהקים (ורק לעתים נדירות לפי פרידקטים), אפשר לחיות גם עם עמימות מסויימת. עוזי ו. - שיחה 20:32, 7 בספטמבר 2010 (IDT)
ליש צודק. גילגמש שיחה 06:28, 7 בספטמבר 2010 (IDT)