שלמה יעקב גלבמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שלמה יעקב גלבמן
לידה 1952
ה'תשי"ב עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 28 במרץ 2015 (בגיל 63 בערך)
ט' בניסן ה'תשע"ה עריכת הנתון בוויקינתונים
נושאי כתיבה היסטוריה חסידית
תקופת הפעילות ? – 28 במרץ 2015 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

שלמה יעקב גְלבמַן (ה'תשי"ב 1952 - ט' בניסן ה'תשע"ה 28 במרץ 2015) היה ביוגרף והיסטוריון, בדחן ודרשן, חסיד סאטמר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלמה יעקב נולד בישראל לבנציון משה ולחיה שרה. הוא נכדו של הרב שמואל אהרן שזורי, ומצאצאי האדמו"ר רבי דוד בידרמן מלעלוב ורבי משה קליערס, רבה של טבריה.

בילדותו עבר עם אביו להתגורר בארצות הברית והתחנך במוסדות של סטמאר בבורו פארק שבברוקלין. עם יסוד העיירה קריית יואל בתשל"ד היה מהתושבים הראשונים במקום.

מחקריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלבמן נחשב בקרב חסידי סאטמר כהיסטוריון הבולט ביותר של החסידות ושל אדמו"רה הראשון רבי יואל טייטלבוים. הוא הוציא כ-20 כרכים בנושאים אלה. בהם:

  • מושיען של ישראל - תולדות וקורות חייו של רבי יואל טיטלבוים. החלק הראשון יצא לאור בה'תשמ"ז וסוקר את שורשי משפחתו. כל אחד מן הכרכים הבאים מוקדש לפרק זמן בחייו. החלק התשיעי סוקר את זמן שהותו בארץ ישראל עד ה'תש"ז. החלק העשירי יצא לאור לאחר מותו של גלבמן והוא מסקר את הגעת הרב טייטלבוים לארצות הברית והקמת החסידות בארצות הברית. עוד ארבעה חלקים נותרו בכתב יד.
  • אביר הרועים - עוסק בקשר בין גדולי ישראל והרבי מסאטמאר. חלק א' קשריו עם גדולי ישראל בארץ ישראל. חלק ב' קשריו עם גדולי ישראל הליטאים.
  • טיב לבב - 2 כרכים, דברי תורה מהרבי מסאטמאר שנאמרו לפני מלחמת העולם השנייה.
  • רצון צדיק - עוסק בייסוד העיירה קריית יואל. חלק א' יצא לאור בשנת ה'תשנ"ח ועוסק בתכנון הקמת העיירה עד להקמתה בפועל בתשל"ד ולפטירת הרב טייטלבוים בתשל"ט. החלק שני הכולל את התפתחות העיר מאז עדיין בכתב יד.
  • דער הייליגער קדושת יום טוב - די לעבן’ס געשיכטע פון רבינו חנניה יום טוב ליפא טייטלבוים (-תולדותיו של רבי חנניה יום טוב ליפא טייטלבוים), אב"ד סיגעט (אביו של רבי יואל מסטמאר).

תפקידים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלבמן שימש גם כנואם מרכזי באירועי החצר שבהם משתתפים אלפי חסידים, כמו כ"א כסלו - 'יום ההצלה' של רבי יואל טייטלבוים, וכו' באב, יום פטירתו .

במשך עשרות שנים שימש בתפקיד רב פורים אצל האדמו"רים רבי יואל ואחיינו רבי משה טייטלבוים. בשנת ה'תשנ"ה עקב מרידה פנימית בחסידות נגד רבי אהרן טייטלבוים פוטר מתפקידו זה. בשנת ה'תשנ"ט, כשרבי יקותיאל יהודה טייטלבוים שב לעמוד בראש החסידות בוויליאמסבורג, הוא החזיר את גלבמן לתפקידו.

במשך 14 שנותיו האחרונות שימש גלבמן כמגייס הכספים הראשי של מוסדות סאטמר בויליאמסבורג. המערך בראשותו גייס לקופת המוסדות עשרות מיליוני דולרים מדי שנה.

פטירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלה בסרטן ולאחר כמה חדשים נפטר בשבת, ט' ניסן תשע"ה, בגיל 63. מסע הלווייתו יצא במוצאי השבת מבית המדרש הגדול סאטמר בויליאמסבורג לבית המדרש הגדול "ויואל משה" בקרית יואל ומשם לבית החיים בעיר ושם נטמן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שלמה יעקב גלבמן בוויקישיתוף