יקותיאל יהודה טייטלבוים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים

הרב יקותיאל יהודה טייטלבוים (מכונה: זלמן לייב; נולד בכ"ד בכסלו תשי"ב, 23 בדצמבר 1951)[1] הוא אחד משני אדמו"רי חסידות סאטמר.

בחיי אביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב יקותיאל יהודה הוא בנו השלישי של האדמו"ר הקודם מסאטמר, רבי משה טייטלבוים. נישא לחיה שרה שפיץ, בתו של הרב משה שפיץ אב"ד ביסטריצה.

עד לשנת 1999 נחשב אחיו הבכור, הרב אהרן טייטלבוים, ליורש המיועד של אביו. לו עצמו ניתנה משרה צדדית יחסית כרב קהילת סאטמאר בירושלים. בשנת 1999 נקרא לשוב לארצות הברית, שם הוכתר כרב בוויליאמסבורג. מאוחר יותר, בצוואה שכתב בשנת 2002, ציווה האב למנות את הרב יקותיאל יהודה לאדמו"ר אחריו.

הכתרתו לאדמו"ר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסוף שנות ה-90 התפלגה למעשה החסידות, בין תומכי הרב אהרן ותומכי הרב יקותיאל יהודה. החסידים התומכים באח הצעיר (המכונים "זַאלי'ס" בז'רגון הסאטמרי) טוענים כי מעשי האב בחייו וכן צוואתו אינם מותירים מקום לספק בדבר זהות היורש. הפלג האחר טוען כי האדמו"ר הקודם חלה במחלת אלצהיימר, ולמעשה נשלט על ידי בני ביתו ומשמשיו, ובעיקר הגבאי הראשי משה פרידמן. בנוסף לכך, טוענים ה"אהרנים" כי קיימת צוואה משנת 1996 שבה מינה האב את הבכור ליורש והודיע כי זהו רצונו הסופי.

הזאלים מרוכזים בעיקר בשכונת וויליאמסבורג בברוקלין שבניו-יורק, בעוד שהאהרנים יושבים בעיקר קריית יואל. שני הפלגים מנהלים מאבק ממושך על השליטה בנכסי החסידות.

בשבט תשע"ג, לראשונה מאז מינויו לאדמו"ר, ביקר בארץ ישראל לרגל נישואי נכדתו. במהלך ביקורו נפגש עם רבנים ואדמו"רים, ואף אגודאים, ובהם הרב שמואל אוירבך, הרב חיים קנייבסקי והאדמו"ר מגור.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיסיו הם רבי מאיר, חתנו של יוסף אשכנזי ואב"ד ביסטריץ; רבי אהרן טוביה, חתנו של האדמו"ר מסערט ויז'ניץ; הרב חיים אריה שפיץ, חתנו של הרב חיד"א וייס, ראש ישיבת עץ חיים ווילרייק; והרב שמואל שלמה ר"מ בישיבת סאטמר בקווינס.

ילדיו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אריה ארליך. מלכות של חסד. משפחה, כ"ט בכסלו תשע"ג. עמ' 28.


הקודם:
הרב משה טייטלבוים
אדמו"רי סאטמר הבא:
-