של אסקילדסן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
של אסקילדסן, 2005

של אסקילדסןנורווגית - Kjell Askildsen; נולד ב-30 בספטמבר 1929) הוא סופר נורווגי הידוע בכתיבתו המינימליסטית בז'אנר הסיפור הקצר.

אסקילדסן נולד במנדל אשר בדרום נורווגיה. בשנת 1953 פרסם את ספרו הראשון, קובץ סיפורים קצרים בשם "Heretter følger jeg deg helt hjem" (מעתה אלווה אותך כל הדרך הביתה) עורר סערה בשל הביטויים המיניים שהופיעו בו. לאחר מכן המשיך אסקילדסן בכתיבת נובלות, אך משנת 1982 התרכז בכתיבת סיפורים קצרים.

בשנת 1987 פרסם את קובץ הסיפורים "En plutselig frigjørende tanke" (מחשבה פתאומית משחררת) שהביא להכרה עולמית בכישרונו.[1] בשנת 1983 פרסם את ספרו "רשימותיו האחרונות של תומאס פ' למען הכלל"[2], שזכה בפרס המבקרים הנורווגי לספרות. בשנת 2006 בחר צוות מבקרי ספרות של העיתון הנפוץ דגבלאדט בקובץ סיפורים זה כספר הפרוזה הטוב ביותר שנכתב בנורווגיה ב-25 השנים האחרונות.[3]

כתביו תורגמו לשפות רבות. "רשימותיו האחרונות של תומאס פ' למען הכלל" תורגם לעברית על ידי דנה כספי ויצא לאור בהוצאת "סמטאות" בשנת 2011. תרגומה של כספי זכה בפרס שרת התרבות לספרות בשנה זו.[4] במרץ 2014 יצא לאור בעברית אוסף סיפורים קצרים של אסקילדסן - "נוף גדול שומם" - אשר תורגם לעברית על ידי שירה חפר, ויצא בהוצאת זיקית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ של אסקילדסן באתר הוצאת "סמטאות"
  2. ^ יעלה ורטהיים, לחיות כדי לשתף: בדידות ושיתוף בגיל השלישי, PsySite
  3. ^ חיי הבדידות של הזקן הכתבה על החלטת צוות המבקרים באתר דגבלאדט (נורווגית)
  4. ^ משה בסון, פורסמו הזוכים בפרס שרת התרבות לספרות, באתר ynet, 1928 בפברואר 2011