שמריהו יהודה לייב מדליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב שמריהו מדליה

הרב שמריהו יהודה לייב מדליֶה (1872, וויגרי שבליטא - 1938, מוסקבה) היה רבה של מוסקבה בתקופת השלטון הסובייטי, נעצר על ידי הנ.ק.וו. ד. בתקופת הטיהורים הגדולים של סטלין ונידון למוות.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדליה נולד בשנת תרל"ב (1872) במשפחה של חסידי חב"ד. למרות זאת, נשלח בצעירותו ללמוד בישיבת סלובודקה המתנגדית. נישא לדבורה (נפטרה ב-1962) בתו של הרב דב בער קרסיק מקרולביץ (פלך צ'רניגוב), שאף הוא היה חסיד חב"די. בשנים תרנ"ה-תרס"ג (1903-1899) כיהן כרבה של טולה (רוסיה), וזמן מה - בעיירה קורליצ'י (בלארוס). משנת תרס"ה (1905) כיהן כרב בעיר וויטבסק (בלארוס).

בשנת 1910 השתתף מדליה בכנס רבני רוסיה. וכן בשנת 1912 השתתף בכנס היסוד של אגודת ישראל בקטוביץ. הוא הביע עמדה עקבית נגד הקמת מדינה יהודית לפני בוא המשיח. אחרי המהפכה הבולשביקית באוקטובר 1917 נרדף כאיש דת. בשנים 19271931 שוב נתמנה לרבה של טולה.

בשנת תרצ"ג (1933) הרב מדליה נתמנה לרבה של מוסקבה, והחל לשמש בקודש בבית הכנסת הגדול בעיר זו. ביום הכיפורים של שנת תרצ"ג, לפני תפילת הנעילה, נשא דרשה אמיצה בבית הכנסת הגדול של מוסקבה, בה הלהיב את היהודים, שהגיעו לתפילה בהמוניהם, להיות נאמנים לדתם ולעמם. דרשה זו הייתה מעין התרסה כנגד השלטון האנטי-דתי והאנטישמי, ובסופו של דבר עלתה לו בחייו. קצת יותר משנה לאחר מכן, בב' בשבט תרצ"ח (4 בינואר 1938) מדליה נעצר ונלקח למקום בלתי ידוע. בני המשפחה, שלא נוכחו בעת מעצרו, לא ידעו מה עלה בגורלו. רק שנים רבות לאחר מכן, נודע על פי המסמכים שנחשפו על ידי הק.ג.ב., שמדליה הואשם בהשתתפות בארגון אנטי-מהפכני, ובמשפט מהיר, שנערך בכ"ד בניסן תרצ"ח (25 באפריל 1938) נידון למוות בירייה, ולמחרת הוצא להורג. רק בשנת 1964 קיבלה המשפחה את ההודעה על כך יחד עם ההודעה על 'טיהור שמו' (רהביליטציה). לאחרונה, איתרה הקהילה היהודית של מוסקבה את מקום קבורתו - אחוזת ראש הבולשת הרוסית גנריך יגודה בקומרנקה, שהיה אתר קבורה לאח"מים שנרצחו בימי הטהורים של סטלין.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנו, משה, כיהן כאביו כרבה של טולה, ולאחר מכן כרבה של רוסטוב (רוסיה). בשנת תרצ"ו הוא הוגלה ונרצח על ידי ה-נ.ק.וו.ד. בן אחר, הלל (1916, ויטבסק - 1977, אנטוורפן), עזב את רוסיה בשנת 1922. קיבל השכלה תורנית וכללית, וזכה לתואר דוקטור לפילוסופיה. היה אחד ממנהיגי תנועת המזרחי באנגליה, כיהן ברבנות לידס (אנגליה) ואנטוורפן (בלגיה). הוא הוציא לאור ספר, שקרא לו 'שילה', המרמז לשמו של אביו – שמריהו יהודה לייב, בצירוף שמו – הלל. כמו כן, ההדיר את השלחן ערוך בתרגום לאנגלית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]