פנחס גולדשמידט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב פנחס גולדשמידט
נשיאה הנוכחי של ועידת רבני אירופה.png
תאריך לידה כ"ט בתמוז ה'תשכ"ג (בן 52)
מקום לידה ציריך
תאריך לידה לועזי 21 ביולי 1963
נושאים בהם עוסק רבה הראשי של מוסקבה
תפקידים נוספים חבר נשיאות בקונגרס יהודי רוסיה, נשיא ועידת רבני אירופה

הרב פנחס גולדשמידט (נולד ב-21 ביולי 1963) הוא הרב הראשי של מוסקבה, חבר נשיאות בקונגרס יהודי רוסיה, שכולל בעיקר את הקהילות המזוהות עם הזרם הליטאי ברוסיה. נבחר ב-2011 לכהן כנשיא ועידת רבני אירופה,[1] לאחר תפקיד קודם כיו"ר הוועדה המתמדת של הארגון.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בציריך שבשווייץ בשנת 1963. למד אצל הרב משה סולובייצ'יק, ולאחר מכן בישיבת פוניבז' בבני-ברק וישיבת נר ישראל בבלטימור, שם גם הוסמך לרבנות. במקביל למד במכון ג'ונס הופקינס, שם קיבל תואר שני.

בין 19871989 עסק ברבנות בנצרת עלית, ועסק רבות בקליטה רוחנית של העולים מברית המועצות. בשנת 1989 נשלח על ידי רבו הרב משה סולובייצ'יק והרבנות הראשית לישראל לעמוד בראשות בית הדין של ברית המועצות ואחר כך של חבר המדינות.

הרב גולדשמידט היה בין המייסדים של הקונגרס היהודי הרוסי, שבו הוא מכהן כחבר הנשיאות. כמו כן ביוזמתו הוקמה ישיבת אוהלי יעקב במוסקבה ובית הספר היהודי הכללי "עץ חיים". הרב גולדשמיט נודע כרבם של כמה מהאוליגרכים הרוסים ובהם ארקדי גאידמק.[2] הרב חיבר שו"ת על בעיות הלכתיות של יהודי חבר העמים בשם "זיכרון בספר".

בסוף שנת ה'תשע"ב (2012) פרסם[3] מאמר ביקורתי נגד מוסד הרבנות הראשית לישראל והרבנים הראשיים לישראל. בעקבות כך פרסמו[4] חברי נשיאות מועצת רבני אירופה מכתב תמיכה ברבנים הראשיים לישראל ומחו "על כל ניסיון לפגוע במעמדו של הרב מצגר ולהצר את צעדיו על ידי גורמים שונים וח"ו יכול להביא לידי חילול השם".

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]