שער הניצחון (פיונגיאנג)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שער הניצחון

שער הניצחון בפיונגיאנג הוא מונומנט במרכז בירת קוריאה הצפונית המנציח את ההתנגדות הקוריאנית לכיבוש היפני בשנים 1925 עד 1945.

השער נבנה בשנת 1982 ב"כיכר השבת הניצחון" שלמרגלות גבעת מורן (모란봉) בעיר. המבנה נועד להאדיר את חלקו של הנשיא קים איל סונג בהתנגדות ליפנים בשנים אלה. המבנה שנחנך ביום הולדתו ה-70 של הנשיא נבנה מ-25,000 לבני גרניט לבנה המייצגות כל אחת יום בחייו של סונג עד לתקופה ההיא.

המבנה הוא שער ניצחון שנבנה במכוון בדומה לשער הניצחון בפריז, אולם גבוה במעט, כך שהוא שער הניצחון הגדול בעולם. גובהו 60 מ' ורוחבו 50 מ'. המבנה הכללי של השער דומה מאוד אלא שהשער בפריז נבנה בסגנון קלאסיציסטי-אירופאי ואילו השער הקוריאני בעל מאפיינים המזכירים את האדריכלות המזרח אסייתיית המסורתית. בדומה לשער הפריזאי הוא בנוי במרכזו של מעגל תנועה ומהווה נקודת ציון עירונית חשובה מאוד בעיר. בניגוד לשער הניצחון בפריז, תחת השער עובר אחד מרחובותיה הראשיים של העיר, וסמוכה אליו תחנת רכבת תחתית. מבנה השער כולל בתוכו עשרות חללים, מדרגות, מעליות ומצפים הנגישים למבקרים כדי להשקיף על העיר.

על השער חרוט "שירו של קים איל סונג" ובכל צד שנה: "1925" - שנת תחילת ההתנגדות ו-"1945" - שנת סיום מלחמת העולם השנייה וכניעתה של יפן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]