שפסוגים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שפסוגים בצ'רקסיה בשנת 1840
שכונת השפסוגים בעמאן

השפסוגיםאדיגית: Шапсыгъ שַׁפְסֶר', ברוסית: Шапсуги) הם שבט צ'רקסי החי ברובו במחוז קרסנודר ולאורך חוף הים השחור במחוז שפסוגיה בסמוך לעיר סוצ'י. מרבית תושבי כפר כמא שבצפון מדינת ישראל נמנים עם בני השבט שגורשו ברובם ב- 1864 עם כיבוש הקווקז על ידי האימפריה הרוסית.

לפי מספר מקורות מידע, מנו השפסוגים בשנת 1926 קרוב ל-4,000 נפש, אך במפקד האוכלוסין הרוסי בשנת 2002 נקבע כי מספר השפסוגים הכולל הוא 3,231. נשיא אדיגיה השני חאזרת סובמן הוא שפסוג במוצאו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השפסוגים ישבו לאורך חופי הים השחור. במהלך ההיסטוריה נלחמו השפסוגים יחד עם שבטים צ'רקסים נוספים בח'אנות של קרים. השפסוגים הם האחרונים שנכנעו בתום המלחמה הרוסית-צ'רקסית שנמשכה בין השנים 1763 עד 1864. עם תום המלחמה, גורשו מרבית השפסוגים לאימפריה העות'מאנית ורק 2,000 עד 3,000 נותרו בביתם. השפסוגים הקימו את אחת השכונות הוותיקות ביותר בעיר עמאן שבירדן.

שפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שפת השפסוגים נקראת שפסוגיתאדיגית: шапсыгъэбзэ) והיא ניב של השפה האדיגית. לפני גלות הצ'רקסים היו שני ניבים עיקריים לשפסוגים. כאשר השפסוגים התפזרו ברחבי העולם, כל חברה שפסוגית פיתחה את שפתה באופן שונה. שפסוגית של כפר כמא היא הניב המשמש את תושבי כפר כמא שבישראל.

משפחות שפסוגים בירדן[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחות שפסוגים בכפר כמא בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]