תאוריה קווירית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תאוריה קוויריתאנגלית: Queer theory) היא תאוריה ביקורתית, אשר עלתה בתחילת שנות ה-90 מתוך תחום הלימודים הקוויריים ולימודי נשים. המונח תאוריה קווירית הוא שם כולל למגוון רחב של תאוריות המשמשות בשיח האקדמי ומבקשות להתמקד בשאלות מיניות, מגדר ונטייה מינית ולהתייחס אליה כקטגוריה מרכזית שבאמצעותה אפשר להבין תופעות חברתיות, פוליטיות ותרבותיות אחרות. אפשר לומר שהתאוריה הקווירית חוקרת את התהליכים שבאמצעותם הזהות המינית מתהווה בחברות בעבר ובהווה.

התאוריה הקווירית הושפעה רבות מכתביו של מישל פוקו. היא נבנתה בין היתר מתוך קריאת תיגר של הפמיניזם על הרעיון לפיו מגדר הוא חלק מהאני המהותני, ומבחינת הקונסטרוקטיביזם חברתי של יחסי מין וזהות מינית של הומואים ולסביות. בעוד לימודים קווירים בוחנים את הטבעיות או חוסר הטבעיות שבמיניות הומוסקסואלית, התאוריה הקווירית מרחיבה את ההתמקדות לכל התחום פעילות או זהות מינית הנופלת לתוך קטגוריות של נורמה או של סטייה חברתית.

התאוריה הקווירית נקשרת בהכרח בהפצת הפוליטיקה של קבוצות להט"ב והגנה עליה אל מול דיכוי והומופוביה אולם המחקר הקווירי גולש מעבר לכך אל שאלות בסיסיות על אודות טיבן הפוליטי, ואף עצם לכידותן, של הקטגוריות הרווחות והנורמליות לכאורה של ההטרוסקסואליות.[1]

החל משנת 2000 מתקיים באוניברסיטת תל אביב מדי שנה כנס סקס אחר ללימודי להט"ב ותאוריה קווירית.[2][3]

תאורטיקנים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Richardson, D. (ed.) (1996) Theorizing homosexuality: telling is straight, Buckingham, Open University Press.
  2. ^ קול קורא - סקס אחר 13, האגודה הישראלית ללימודים פמיניסטיים וחקר המגדר
  3. ^ סקס אחר: קרוס-דרסינג ופורנו של גייז באוניברסיטת תל אביב, שחר בן פורת, mako