הומופוביה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפגין במצעד הגאווה בירושלים, 2009, נושא שלט: "הומואים מפיצים איידס"

המונח הומופוביה הוא מונח ממדעי החברה המתאר פחד, כמו גם רתיעה וסלידה (אנטיפטיות) מהומואים ולסביות[1]. בהגדרה רחבה יותר מתאר המונח את ביטוין של תכונות אלה באפליה, דחיה, שנאה, זלזול, או תוקפנות כלפי נטייתם המינית, כלפי מימושה של הנטייה המינית, כלפי זוגות בני אותו המין, וכלפי גילויי חיבה בין בני אותו המין, גברים או נשים.

המונח הוא הלחם של המלים הומו ופוביה, שפירושה בעת או חרדה, אף כי במקרה זה, משמעותה היא חברתית ולא קלינית, בדומה לשימוש בה במושג קסנופוביה – שנאת זרים, שגם לה אין מובן קליני. לפי הגדרתה, הומופוביה איננה פוביה במשמעות הקלינית-רפואית המקובלת של המושג.[2]

ה-17 במאי נקבע בשנת 2005 כיום המאבק הבינלאומי נגד הומופוביה (הבנ"ה), כציון למועד בו הוסרה ההומוסקסואליות מרשימת ההפרעות הנפשיות על ידי ארגון הבריאות העולמי, בשנת 1990.

ייתכן שגם הומו מוצהר יביע סלידה מ"נשיות יתר" אצל גברים הומואים, או מ"גבריות יתר" אצל לסביות, או מאספקטים תרבותיים המזוהים עם ההומוסקסואליות בעולם המערבי, דבר הקרוי בפי תאורטיקנים מסוימים "הומופוביה מופנמת".

הגדרת המינוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

אין הגדרה אובייקטיבית או מוסכמת למונח הומופוביה, וקבוצות חברתיות ומקצועיות שונות עשויות לפרש את המונח באופנים שונים, בהתאם לאג'נדה מסוימת שהן מעוניינות לקדם, או על פי היגיון מסוים שהן מפרשות לפיו את המונח.

הראשון להשתמש במונח "הומופוביה" בנאום היה הפסיכולוג ג'ורג' ויינברג.[3] ב-23 במאי 1969 הופיעה המילה לראשונה בדפוס בצהובון האמריקאי "סקרו" (Screw), שם נעשה בה שימוש לתיאור גבר הטרוסקסואל אשר חושש שיחשבו אותו להומו.[3]

מונח דומה במשמעות זהה, הומוארוטופוביה, שימש אצל ויינרייט צ'רצ'יל בספר "התנהגות הומוסקסואלית בין זכרים" שיצא לאור בשנת 1967. הומופוביה אינה מוכרת כיום בפסיכולוגיה כהפרעה נפשית, אולם משמעות המונח הורחבה והוא מתאר לאו דווקא סוג של הפרעה נפשית אלא שנאה ורדיפה של חברי קהילת הלהט"ב באופן כללי, בדומה לקסנופוביה ("שנאת זרים").

אף על פי שהמונח נטבע לתיאור עוינות על רקע נטייה מינית, הוא משמש גם לתיאור עוינות כלפי טרנסג'נדרים על רקע זהותם המגדרית השונה. לתיאור עוינות זו נעשה שימוש גם במונח "טרנספוביה".[4]

יצירת מושג עבור תוקפנות כלפי להט"בים, כזה שמתייחס לתופעה חברתית כדי שיהיה ניתן לחקור אותה, לא הייתה דבר חדש. קנת' סמית' (Kenneth Smith) היה הראשון להשתמש במילה הומופוביה כפרופיל אישיותי לצורך תיאור סלידה פסיכולוגית מלהט"בים.[5] המונח הופיע בספרו של ג'ורג' ויינברג "החברה וההומוסקסואל הבריא" משנת 1972[6] כתיאור של הפרעה נפשית ממין ההפרעות המכונות "פוביה" (בעברית "בעת"), ואשר לא תוארה לפני כן במחקר הפסיכולוגי. הספר יצא לאור שנה לפני שהאגודה האמריקנית לפסיכיאטריה החליטה להוציא את ההומוסקסואליות מרשימת מחלות הנפש.[7][8]

בשנות ה-70 הוגדרה הומופוביה על ידי רבים[דרושה הבהרה] כפחד קיצוני ולא רציונלי מהומוסקסואליות. לאורך השנים התפתחו גישות מחקריות וחברתיות נוספות לתופעה ולמונח, ובחלקן המושג ה"פחד" נותר מחוץ להגדרה, כך שבאותן הגדרות, המונח מדגיש סלידה, רתיעה או חוסר נוחות חברתית, המכוונת ספציפית כלפי הומוסקסואליות. בחלוף הזמן התפתחו מונחים כלליים יותר כגון 'להטב"ופוביה", "הומופוביה מופנמת", "הטרופוביה", ועוד[9].

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח הוא הלחם של המלים הומו ופוביה. פירוש המילה "פוביה" הוא בעת או חרדה. למרות זאת, יש להדגיש כי הומופוביה אינה מתארת פוביה במשמעות הקלינית-רפואית המקובלת של מושג זה, אלא במובן החברתי, בדומה לשימוש במונח זה בביטוי קסנופוביה ודומים לו.[10]

המונח "הומופוביה" הוא מונח מתחום מדעי החברה ולא מתחום בריאות הנפש. למרות השימוש במילה "פוביה", אין מדובר כאן ב"פחד אי רציונלי מאובייקט או תרחיש כל שהוא". המונח הומופוביה עשוי אמנם לכלול גם מקרים קיצוניים של פחד, אך לרוב הוא מתאר מצב חברתי של סלידה, הסתייגות או רתיעה מהומואים, לסביות וטרנסקסואלים, מהתנהגותם וממה שהם מסמלים בעיני המתבונן. הומופוביה שייכת ל"משפחת" השנאה החברתית, אליה שייכים גם המונחים שובניזם גברי, אנטישמיות, וגזענות בכלל.

גורמים אפשריים להומופוביה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיבות לשנאת להט"ב הן בדרך-כלל תרבותיות. בתרבויות ובדתות שונות, נתפשת נטייה מינית או מגדרית שאינה הטרונורמטיבית כטאבו. כלומר, במסגרת הנורמות המגדירות את המותר והאסור, הנכון והסוטה בקשרים רומנטיים ומיניים בין בני אדם, הומוסקסואליות נתפשת סטייה חמורה. חלק מהאנשים המאמצים תפישות אלו, מגלים עוינות כלפי אלו המתנהגים באופן שונה מהנכון והמקובל בעיניהם. הומופוביה נובעת גם מדעות קדומות שנקשרו בקהילת הלהט"ב. גם חברי הקהילה עצמם עלולים לחוש תחושות הומופוביות ולהביע עמדות הומופוביות. נמצא מתאם בין הומופביה עצמית זו לבין לחץ ומצוקה נפשית.

במחקרים שנערכו על עמדות החברה כלפי הומואים ולסביות התברר שהומופוביה נפוצה במיוחד אצל אנשים שנוטים לדפוסי חשיבה דיכוטומיים, כאלה שאינם יכולים לשאת עמימות, אי-בהירות ואי-ודאות. נמצא גם קשר מובהק בין אנשים שהם חסרי ביטחון כלפי המיניות של עצמם לבין עמדות הומופוביות (התקה)[דרוש מקור]. במחקרים שונים שערך ד"ר ג'ורג' מ. הרק[11], חוקר ומרצה באוניברסיטת קליפורניה בדייוויס, הוא בדק את הקשר בין משתנים דמוגרפיים והומופוביה, ומצא מספר מאפיינים הקשורים לעמדות הומופוביות: אנשים שלא הכירו הומואים ולסביות באופן אישי, אנשים בעלי אוריינטציה דתית, אנשים בעלי נטייה לסמכותיות ושיפוטיות, אנשים בעלי רגשות אשם בנושאים שונים הקשורים למיניות, אנשים בעלי השכלה נמוכה יחסית ואנשים בעלי תפיסות תפקיד נוקשות. גם גיל נמצא כגורם הקשור לעמדות הומופוביות כאשר מבוגרים נטו לגלות ביטויים הומופוביים יותר מאשר צעירים. ככלל, מהמחקרים עלה כי גברים נוטים להחזיק בעמדות הומופוביות ולבטא אותן יותר מאשר נשים.[12][13]

כל מחקריו שבדקו את נושא ההומופוביה מצאו שהיכרות וקשר עם הומואים ולסביות הוא האמצעי היעיל ביותר לשינוי עמדות סטראוטיפיות ולהפחתת הומופוביות.

הומופוביה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הומופוביה בישראל
מפגינים מניפים כרזות הומופוביות במצעד הגאווה בחיפה 2010: "זו לא אהבה זו תועבה" ו-"חיות לגן חיות".

שינויים בחקיקה בישראל הוציאו אל מחוץ לחוק אפליה מינית והתיקונים לחוק איסור לשון הרע והחוק למניעת הטרדה מינית אוסרים על ביטויים המבזים אנשים בשל נטייתם המינית. שינויים ותיקונים אלה הביאו לשיפור המעמד המשפטי של לסביות והומואים בישראל. יחד עם זאת, במהלך השנים אירעו מקרי הומופוביה בולטים חלקם אף בקרב מוסדות המדינה. בנוסף למקרים הברורים אירע גם אירוע הירי בבית אגודת הלהט"ב בתל אביב אשר המניע שלו איננו ידוע עד היום .

הומופוביה בארצות הברית וביבשת אמריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חבר הכנסייה הבפטיסטית וסטבורו הנושא שלט "אלוהים שונא מתרוממים" (כינוי גנאי)

בשנת 1992 נרצח מלח הצי האמריקאי אלן שינדלר, על ידי שני חבריו ליחידה, וזאת לאחר שנודעו להם נטיותיו המיניות. ביומן שניהל תיאר שינדלר, שלושה ימים בלבד לפני שנרצח, את אווירת הפחד שחש. המקרה שלו הונצח בסדרת הטלוויזיה "Any Mother's Son: The Dorothy Hajdys Story".

בשנת 1993 נרצח בנברסקה, ארצות הברית, ברנדון טינה, טרנסקסואל F2M (אישה לגבר). רוצחיו אף אנסו אותו כ"עונש" על שניהל מערכת יחסים עם בחורה. המקרה הונצח בסרט העלילתי "בנים אינם בוכים" ובסרט התעודה "הסיפור של ברנדון טינה".

מקרה ידוע במיוחד של אלימות קיצונית כלפי הומואים הוא רצח מת'יו שפרד, סטודנט אמריקני הומו בויומינג, בשל נטיותיו על ידי שני צעירים בשנת 1998.

בשנת 1999 נרצח חייל הצבא האמריקאי בארי וינצ'ל, על ידי חבריו ליחידה, לאחר שגילו שהוא מנהל רומן עם טרנסקסואלית. ווינצ'ל נרצח על רקע הומופובי למרות שככל הנראה היה הטרוסקסואל. מקרה הרצח שלו היה הראשון בעידן מדיניות "אל תשאל, אל תספר" שאימץ הצבא האמריקאי בתקופת הנשיא ביל קלינטון. המקרה שלו הונצח בסרט "Soldier's Girl".

בשנת 2004 רצחו כריסטופר גיינס ורוברט פורטר את סקוטי ג'ו ויבר. ויבר הוכה, נחנק ונדקר פעמים רבות, ראשו הוסר חלקית, גופו הוספג בדלק והועלה באש. במשפט נקבע כי נטייתו המינית של ויבר, הייתה הרקע לרצח. הרצח היה אחד הנושאים הבולטים בסרט התיעודי, "Small Town Gay Bar" מ-2006, המתאר את קשיי הקהילה הלהט"בית במדינות הדרום של ארצות הברית.

ארגון IDAHO (ארגון הבנ"ה העולמי) מצא שבין השנים 2000-1980 נרצחו ברחבי העולם לפחות 1,960 אנשים על רקע נטייתם המינית ההומו-לסבית או על רקע זהותם המגדרית.[14]

הומופוביה באפריקה ובמזרח התיכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחס העוין ביותר כלפי הומואים ולסביות הוא במדינות אפריקה, אשר שני שלישים מהן מטילות עונש על מי שנתפס מקיים יחסי מין עם בן מינו. להלן דוגמאות בולטות:

בבורונדי, העביר באפריל 2009 הפרלמנט חוק המוציא את ההומוסקסואליות אל מחוץ לחוק[15] והעונש שנקבע שם הוא בין 3 חודשים לשנתיים מאסר. ביוני 2008 נעצרו באוגנדה שלושה פעילים למען זכויות להט"ב, וביולי נעצר פעיל נוסף שאף עונה בכלא[16]. בסנגל נעצרו בין 7 ל-20 גברים ב"חשד" להומוסקסואליות בינואר 2008, לאחר שאלה קיימו טקסי נישואים חד-מיניים בניגוד לחוק במדינה. בקמרון גזר בית המשפט עונש של עבודות כפייה על שלושה בני אדם שהורשעו בקיום יחסי מין חד-מיניים. נשיאת גמביה, פאולה אטלבריק, איימה להוציא הומואים להורג ולגרש אותם מארצה, ואף הורתה לבעלי בתי מלון במדינה שלא להשכיר חדרים לחברי הקהילה.

מעצר של הומואים ולסביות נהוג גם במצרים, שספגה ביקורת בינלאומית על מעצר של עשרות הומואים על ספינה בקהיר, אך המעצרים נמשכו. המשטרה פתחה בגל של מעצרים של הומואים ונשאי איידס, תחת הסעיף בחוק המצרי האוסר על "התהוללות שבשגרה" - סעיף נרדף לקיום יחסי מין חד-מיניים.

השלטונות בכוויית עצרו לפחות 16 בני אדם וערכו להם משפט שדה שבסופו הורשעו לאחר שככל הנראה, סבלו מהתעללות קשה. בטורקיה הגישו השלטונות תביעה נגד הארגון הלהט"בי "למבדה", בטענה כי ראשי הארגון חותרים תחת החוק והמוסר הציבורי[17]

הומופוביה באסיה ובאוקיאניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הומופוביה באירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין 1933 ל-1945, כ-100,000 אנשים נעצרו בגרמניה הנאצית בעוון הומוסקסואליות; מתוכם, כ-50,000 נשפטו ונמצאו אשמים. רוב הנאשמים רצו את עונשם בבתי כלא-רגילים, אולם בין 5,000-15,000 נשלחו למחנות הריכוז.[18]

ב-2013 נחקקו ברוסיה מספר חוקים נגד להט"בים והפגנת הומוסקסואליות בפומבי.

במהלך חודש אפריל 2017 דווח כי ברפובליקה האוטונומית צ'צ'ניה שברוסיה מרוכזים כ-100 להט"בים במחנות ריכוז ועוברים עינויים קשים ודווח אף כי 3 נרצחו

המאבק בהומופוביה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאבקהּ של קהילת הלהט"ב בהומופוביה מתבצע באמצעות ארגון מצעדי גאווה ופעולות של אקטיביזם פוליטי. יש שדרכים אלה מעוררות ביקורת – הן בקרב הקהילה והן מחוצה להּ – בעיקר על רקע תשומת הלב הרבה הניתנת בהם לביטויים "קיצוניים" יותר של מיניות; הטענה היא שבכך יש כדי לעורר אנטגוניזם כלפי בני הקהילה ומטרותיה. צורה אחת של התנגדות מאורגנת להומופוביה היא היום הבינלאומי נגד הומופוביה (הבנ"ה), המתקיים מאז 2005 מדי שנה ב-17 במאי (לציון היום שבו הוסרה ההומוסקסואליות מרשימת ההפרעות הנפשיות על ידי ארגון הבריאות העולמי, בשנת 1990). היום צוין עד כה בכ-50 מדינות בעולם, לרבות כאלו שחל בהן עונש מוות על קיום יחסים חד מיניים. בישראל צוין היום לראשונה ב-17 במאי 2006, תחת הכותרת "הבנ"ה". בארבע המדינות הגדולות באמריקה הלטינית (ארגנטינה, ברזיל, מקסיקו וקולומביה) מתנהלים מאז 2002 קמפיינים תקשורתיים נגד הומופוביה.

נוסף על מחאה ציבורית, נעשה גם שימוש בחקיקה להיאבק בהומופוביה. דוגמאות לכך הן הגדרתם של "ביטויי שטנה" (hate speech) ופשעי שנאה, וכן חוקים האוסרים על אפליה על רקע נטייה מינית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיינו גם בפורטל

P rainbow flag.png

פורטל הלהט"ב הוא שער לכל הערכים בוויקיפדיה העברית הקשורים בלסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Byrne Fone - Homophobia: a History, Metropolitan Books, Henry Holt and Company, New York. ISBN 0-8050-4559-7
 • Kama, A. (2005). An Unrelenting Mental Press: Israeli Gay Men's Ontological Duality and Its Discontent. The Journal of Men's Studies, 13(2), 169-184.
 • Padva, Gilad (2007). Media and Popular Culture Representations of LGBT Bullying. Journal of Gay and Lesbian Social Services 19 (3-4), 105-118;

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הומופוביה על-פי המילון dictionary.com
 2. ^ גרוגורי הרק, מעבר ל"הומופוביה":מחשבות על דעה וסטיגמה במאה ה-21, אוניברסיטאת קליפורניה אגף מחקר המיניות והמדיניות החברתית (S.R.S.P)
 3. ^ 3.0 3.1 Herek, Gregory M. (April 2004). "Beyond "Homophobia": Thinking About Sexual Prejudice and Stigma in the Twenty-First Century". Sexuality Research & Social Policy 1 (2): 6–24.
 4. ^ "Crime reduction - Police crack down on hate crimes". Metropolitan Police. Retrieved 6 June 2009.
 5. ^ Smith, Kenneth T (1971). Homophobia: a tentative personality profile. 29. 1091–4. OCLC 100640283.
 6. ^ Weinberg, George (1973) [1972]. "Society and the healthy homosexual". Garden City, New York Anchor Press Doubleday & Co. ISBN 9780385050838.
 7. ^ Freedman, Alfred M (September 1, 2000). "Recalling APA's Historic Step". APA News. ISSN 0033-2704. Archived from the original on 2002-12-19. Retrieved 2007-05-04.
 8. ^ Macionis, John J.; Plummer, Kenneth (2005). "Sociology: a global introduction" (3 ed.). Pearson Education. p. 332. ISBN 9780131287464.
 9. ^ רוני אייש, קובי דהן, "הטרופוביה והומופוביה מופנמת כמנגנוני התמודדות עם הומופוביה: הגדרת מושג ההטרופוביה ובחינת הקשר בין הטרופוביה, הומופוביה מופנמת והומופוביה נחווית", "האקדמית - תל אביב יפו", בית הספר למדעי ההתנהגות, תשע"ב 2013
 10. ^ גרוגורי הרק, מעבר ל"הומופוביה":מחשבות על דעה וסטיגמה במאה ה-21, אוניברסיטאת קליפורניה אגף מחקר המיניות והמדיניות החברתית (S.R.S.P)
 11. ^ Gregory M. Herek, Ph.D., Bibliography
 12. ^ Herek, G.M. (1984). Beyond "homophobia": A social psychological perspective on attitudes toward lesbians and gay men. Journal of Homosexuality, 10 (1/2), 1-21.
 13. ^ Herek, G.M. (1984). Attitudes toward lesbians and gay men: A factor-analytic study. Journal of Homosexuality, 10 (1/2), 39-51.
 14. ^ Luise-Georges Tin, Pour une Journée mondiale de lutte contre l'homophobie, LE MONDE 9/10/2004, p.21
 15. ^ "Burundi: Gays and Lesbians Face Increasing Persecution", Human Rights Watch
 16. ^ "UGANDA'S CRACKDOWN AT AIDS CONFERENCE - 3 Gay Activists Arrested", direland
 17. ^ "Turkey: Pride and Violence", Human Rights Watch
 18. ^ [1]


לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב)
ערכי ליבה
נטייה מינית הומוסקסואליות · לסביוּ‏ת · ביסקסואליות · הטרוסקסואליות · קוויר · פאנסקסואליות · מונוסקסואליות · א-מיניות
זהות מגדרית מגדר · טרנסג'נדר · טרנסקסואליות · קרוס-דרסינג · ג'נדרקוויר · ביג'נדר · אינטרסקס
מושגי יסוד גיבוש זהות · יציאה מהארון · אאוטינג · מצעד הגאווה · טיפול המרה · הומופוביה · הומופוביה מופנמת · הטרוסקסיזם · הטרונורמטיביות· גאווה
סמלי להט"ב משולש ורוד · משולש שחור · דגל הגאווה · דגלי גאווה נוספים
Rainbow flag and blue skies.jpg
זכויות להט"ב
מעמד חברתי וחוקי נישואים חד-מיניים · איחוד אזרחי · הורות הומו-לסבית · שירות צבאי · התנגדות לזכויות להט"ב
זכויות להט"ב בעולם באוקיאניה · באירופה · באמריקה · באסיה · באפריקה · הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית
יחס הדת ללהט"ב יהדות · נצרות · אסלאם
חברה ותרבות
כללי סרט להט"בי · הומוארוטיקה · המשחקים הגאים · דראג (דמות · לבוש · קווין · קינג) · קאמפ · ויגסטוק · כסף ורוד · תיירות גאה (‏Europride‏ · ‏WorldPride‏) · קולנוע קווירי
סלנג ומונחים אקטיביות ופסיביות · ארוניסט · בוצ'ה ופמית · גיי · גיי פרנדלי · גיידאר · דובים · סטרייט אקטינג · פאג האג
קטגוריות מחזות להט"ב · סדרות להט"ב · ספרות להט"ב · סרטי להט"ב · עיתונות להט"ב
היסטוריה
עד העת החדשה הומוסקסואליות ביוון העתיקה · פדרסטיה ביוון העתיקה · בית מולי
המאה ה-20 באירופה הומוסקסואלים בגרמניה הנאצית · סעיף 175 · לסביות בגרמניה הנאצית · Der Eigene · סעיף 28
המאה ה-20 באמריקה אגודת מאטאשין · בנותיה של ביליטיס · בהלת הלבנדר · מהומות סטונוול · איום הלוונדר · מהומות ליל וייט · יוזמת בריגס
בישראל
מעמד אישי וחברתי זכויות להט"ב · הומופוביה · נישואים חד-מיניים · פונדקאות להומוסקסואלים בישראל · מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים · מצעד הגאווה בתל אביב · כרונולוגיה · פעילים למען זכויות להט"ב · להט"ב דתיים
ארגונים ומוסדות אגודת הלהט"ב · בית גאה בבאר שבע · הבית הפתוח · חוש"ן · נוער גאה · תהל"ה · מעברים · פרויקט גילה · הו"ד · חברותא · כמוך · בת קול · בית דרור · סגו"ל · העשירון האחר · המרכז הגאה · הפורום החיפאי · הקבוצה הירושלמית · כביסה שחורה · הצבעים שלנו · קל"ף
לקטגוריה · לפורטל