פורטל:להט"ב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

Symboly sexuální orientace1.svg פורטל להט"ב Prideflagbreeze-extracted.png
לסביות • הומואים • טרנסג'נדרים • ביסקסואלים
הומוסקסואלים בגרמניה הנאצית
לסביות
לואי-ז'ורז' טן, מייסד היום הבינלאומי נגד הומופוביה
נישואים חד-מיניים
אקטיביסטים הומוסקסואלים מפגינים מחוץ לכנס של המפלגה הדמוקרטית בניו יורק, 1976
דנה אינטרנשיונל
מרטינה נברטילובה ומארק טוקסברי בטקס הפתיחה של אירוע האאוטגיימס העולמי הראשון שנערך במונטריאול, 2006
זוג גברים בקליפורניה, ארצות-הברית (1890)
דובים
ליידי בוי
רפי פרץ, "משפחה גאה"
מצעד גאווה בטיוואן, 2005
טרנסווסטיט בלבוש מקסיקני מסורתי
מתיו מיצ'ם במרדי גרא ההומו-לסבי של סידני
היג'רה
דגל הגאווה הביסקסואלית
ברברה גיטינגס, נוטלת חלק במשמרות השביתה מול הבית הלבן, 1965
פדרסטיה ביוון העתיקה
המגזין הלסבי Die Fruendin ("החבֵרה"), שיצא לאור בברלין בין השנים 1924-1933
ציור מאת הנרי סקוט טיוק (1905)
דראג קינג
אלאן רוג'רס (1967-2008), קצין בצבא ארצות הברית
מפגינים במצעד הגאווה במילאנו, 2000
דב בצבעי הגאווה (ברלין)
Der Eigene
גלן או גלנדה

להט"ב הם ראשי התיבות של לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים. ראשי התיבות הם תרגום של ראשי התיבות המקבילים באנגלית: LGBT (או GLBT). המונח בא לתאר זהויות מיניות ומגדריות שאינן הטרוסקסואליות.

לסביות, הומוסקסואלים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים רבים רואים עצמם חלק מציבור אחד מסיבות של אחדות גורל ושותפות במאבק. האפליה נגד קבוצות אלו נתפסת כנובעת מגורם משותף, והוא כפיית התפקידים המגדריים המסורתיים על ידי גורמים שמרניים ודתיים. בנוסף, המאבק לשוויון זכויות עוד בראשיתו במהומות סטונוול כלל לסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים כאחד.

קטגוריות:
אלימות כלפי להט"בארגוניםדגלים וסמליםדראגהיסטוריהזכויות להט"ב (פסקי דין בנושא זכויות להט"בפעילים למען זכויות להט"ב)טרנסג'נדרבישראללהט"ביםתרבות להט"ב (סלנג ומונחיםמחזותסדרותספרותסרטיםעיתונות)

ערכי ליבה:

נטייה מינית

[הצגה/ הסתרה]

זהות מגדרית

[הצגה/ הסתרה]

גיבוש זהות

[הצגה/ הסתרה]

מצעד הגאווה

[הצגה/ הסתרה]

הומופוביה

[הצגה/ הסתרה]

דגל הגאווה

[הצגה/ הסתרה]

סמלי להט"ב

[הצגה/ הסתרה]

ערכים מומלצים

[הצגה/ הסתרה]


Saint-Sebastien Fresnay en Retz2.jpg

מוות בוונציה היא נובלה מאת הסופר הגרמני, חתן פרס נובל לספרות, תומאס מאן. הנובלה, שפורסמה לראשונה בשנת 1912, מתארת את מסעו של הסופר הבדוי גוּ‏סטָ‏אב פוֹ‏ן אַ‏שֶׁ‏נבַּ‏‏אך לאיטליה ואת תשוקתו לנער בשם טַ‏אדְז'וּ‏. הנער מתואר בספר כיפה-תואר וכמי ש"לא ניתן לעמוד בפני קסמו". אשנבאך נתקף לראשונה בחייו ברגשות תשוקה ומשיכה, שאינו יכול לשלוט בהם. משיכה זו גורמת לסופר המזדקן להישאר בוונציה ולהמשיך לעקוב אחר הנער הפולני, גם כאשר נודע לו כי מגפת הכולרה פגעה בעיר, וזאת על-אף שמעולם לא הייתה לו הזדמנות אפילו לדבר עם הנער. הסיפור מסתיים כאשר הנער יוצא עם חבריו לשפת הים, ואשנבאך מת בעודו בוהה במושא אהבתו.

למרות נושאו של הספר, בעת שפורסם לראשונה, רוב הקוראים לא ייחסו חשיבות למוטיב ההומואירוטי שבספר, וראו בו אלגוריה בלבד; וזאת למרות ביקורות של פרשנים מסוימים שמצאו בתוכנה רמזים לחלקים נסתרים של אישיות הסופר תומאס מאן.

רק שנים לאחר פטירתו של הסופר תומאס מאן, קיבלו הרמזים שבספר ביסוס ביוגרפי, כאשר פורסמו יומני הסופר. ביומניו, שנפתחו לפי צוואתו רק עשרים שנה לאחר מותו, ביטא מאן את מחשבותיו ההומו-ארוטיות ואת אופן התמודדותו איתן, והזכיר ביניהן את הגיגיו בעת שכתב את סיפרו המפורסם "מוות בוונציה".


הארווי מילק

הארווי מילק (22 במאי 1930 - 27 בנובמבר 1978) היה פוליטיקאי אמריקאי, פעיל זכויות האדם, והומוסקסואל.

מילק ניסה להיבחר למועצת עיריית סן פרנסיסקו מספר פעמים וב-1977, בניסיונו הרביעי, הצליח להיבחר. הוא היה ההומוסקסואל המוצהר הראשון שנבחר לכהן כחבר בעיריית סן פרנסיסקו ואחד מנבחרי הציבור הראשונים בארצות הברית שהיו להט"בים מחוץ לארון. אחד עשר חודשים לאחר שנבחר נרצחו מילק וראש העיר ג'ורג' מוסקונה, על ידי דן וייט, חבר מועצת העירייה לשעבר שהיה ידוע בתמיכתו בהגבלות על הומוסקסואלים במערכת החינוך. בערב אותו יום, לאחר שנודע בעיר על הרצח הכפול, התארגן מצעד אבלות ספונטני ועשרות אלפי אנשים נושאי נרות צעדו אל בניין העירייה. וייט הורשע בעבירת הריגה בלבד. כשנודע בציבור גזר הדין המקל של וייט אורגנו בעיר הפגנות מחאה מול בניין העירייה. באותו לילה פרצו "מהומות ליל וייט" (על שמו של וייט). במהומות נפצעו כ-160 בני אדם.

מילק הפך לסמל של תנועות זכויות הגייז וזכויות האדם. למעלה משלושים שנים לאחר מותו, באוגוסט 2009, הוענקה למילק מדליית החירות הנשיאותית על ידי נשיא ארצות הברית ברק אובמה.


התייחסות חוקית ללהט"ב בעולם (הגדלה)

מעמדם החוקי של להט"ב ברחבי העולם הוא מגוון ושונה ממדינה למדינה. מדינות מסוימות מכירות במעמדן ואף מאפשרות נישואים והקמת משפחה ואילו במדינות אחרות מטילים עונש מוות על קיום יחסים של בני אותו מין או על בעלי זהות מינית או מגדרית שונה. נכון לדצמבר 2008, הומוסקסואליות היא בלתי חוקית ב-77 מדינות ועבירה שדינה עונש מוות ב-7.

בשנת 1973 הוציאה האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית את ההומוסקסואליות מרשימת ההפרעות הנפשיות, ה-DSM. ב-17 במאי 1990 נקט גם ארגון הבריאות העולמי בצעד דומה. כיום המגמה הנפוצה במדינות המערב היא להכיר בהומוסקסואליות כנטייה מינית לגיטימית ולא כסטייה מינית. יש אף הרואים בהומוסקסואליות זהות המגדירה את האדם מבחינות רבות.

תחיקה הקשורה לקהילה הגאה קשורה להכרה של המדינה בזכות הפרטים לזהות עצמם כבעלי זהות זו, לקיים יחסי מין, לנהל מערכות יחסים, להקים משפחה, חוקים הקשורים לאימוץ ופונדקאות, סוגיות הקשורות לשירות בצבא, שוויון בזכויות הגירה, חוקים האוסרים על אפליה ועל פשעי שנאה, וחוקים הנוגעים ליחסי מין והשוואת גיל ההסכמה.

הכרה בזוגיות

[הצגה/ הסתרה]

הורות הומו-לסבית

[הצגה/ הסתרה]

שירות צבאי

[הצגה/ הסתרה]

התנגדות לזכויות להט"ב

[הצגה/ הסתרה]


זכויות להט"ב לפי יבשת: