פורטל:פמיניזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

רענון הפורטל כיצד אוכל לעזור?    

פורטל פמיניזם
ג'ודית באטלר
אנג'לה דייוויס
פביאנה רודריגז
קתלין האנה
קייט מילט
אניטה סרקיזיאן
אנדריאה דבורקין
בל הוקס
אסתר עילם
עמליה זיו
חיה שלום
חנה ספרן
קמלה פאנט
ק. אג'יתה
אמלין פנקהרסט
ואנגרי מאטאיי
אולמפ דה גוז'
ברברה גיטינגס
גאדיס אריביה
צ'נדרה טלפדה מוהנטי
נואי איטו
אקיקו יוסאנו
נוואל א-סעדאווי
באפי סיינט-מארי
מרי אן שד
רוזה לוקסמבורג
אורטל בן דיין
אורית קמיר
יפעת ביטון
טל דקל
סמדר לביא
גרייס לי בוגס
אליס ווקר
דורותי אליסון
סטייסיאן צ'ין
וירג'יניה וולף
בלה אבצוג

פמיניזם היא אסופה של אידאולוגיות, תנועות פוליטיות, תנועות חברתיות ותאוריות אשר מטרתן שחרור נשים מדיכוי וקידום שוויון מגדרי, מבחינה משפטית, פוליטית, חברתית, כלכלית ואישית. בכלל גישות אלה כלולים המאבק לשוויון על פי חוק, המאבק לשוויון הזדמנויות בחינוך ותעסוקה והמאבק נגד אלימות כלפי נשים. נהוג לייחס את ראשיתו של הפמיניזם במאה ה-19 באירופה, כאשר קמה תנועת הסופרג'יזם, שהתמקדה בהשגת זכויות בסיס פורמליות, כגון זכות ההצבעה.

מאז גל ראשון זה קמו עוד "גלים" – הגל השני שהושפע על ידי המהפכה המינית והתנועה לזכויות האזרח בארצות הברית, הגל השלישי שכולל הסתכלות מזווית של זהויות (תאוריה קווירית, פמיניזם שחור), וגל רביעי שבהתהוות מתחילת המאה ה-21 – המאופיין בשימוש בטכנולוגיה ובמדיה החברתית, ובראייה גלובלית. פעילות למען זכויות נשים או העצמת נשים שקודמת למאה ה-19 נקראת לעיתים "פרוטו-פמיניזם".

פמיניזם אינה גישה או אידאולוגיה אחת רציפה. יש אינספור וריאציות ותנועות פמיניסטיות – כאלה שמשולבות באידאולוגיה אחרת (פמיניזם מרקסיסטי, אנרכה-פמיניזם), אחרות שנובעות מתוך אמונות יסוד שונות (פמיניזם ליברלי, פמיניזם רדיקלי), ולפעמים מתוך קבוצת ייחוס מסוימת (פמיניזם דתי ביהדות). הפמיניזם מתבטא בתחומי פעילות שונים – אקטיביזם, מחקר אקדמי, אמנות וספרות, חינוך, גאוגרפיה – למעשה, ניתן לגשת לכל תחום בראייה פמיניסטית ובביטוי פמיניסטי. עם זאת, יש נושאים ספציפיים שהם תחומי עניין של הפמיניזם, בכללם אלימות מינית, אפליה על רקע מגדרי, זכויות שהן ספציפיות לנשים (כמו הזכות להפלה או לחופשות לידה), וזנות או סחר בנשים וילדות.


חנין זועבי
חנין זועבי
  • 1430ז'אן ד'ארק נשבית על ידי הבורגונדים
  • 1934 – כוחות משטרה יורים בבוני וקלייד למוות באש תופת, ללא אזהרה מוקדמת
  • 2014אליוט רודג'ר יוצא למסע הרג במטרה לרצוח נשים, בטענה שהוא מרגיש דחוי על ידן; הוא הורג שש נפשות ופוצע 14 לפני שהוא נוטל את חייו במהלך חילופי ירי עם המשטרה
נולדו
נפטרו
אתמולנשים בהיסטוריה - חודש מאימחר
ליילה זאנה
ליילה זאנה

ליילה זאנה היא פעילת זכויות נשים, זכויות אדם וזכויות אזרח, ופוליטיקאית כורדית, שנכלאה במשך 10 שנים בשל פעילותה הפוליטית, אשר על פי בית המשפט הטורקי הייתה כנגד אחדות המדינה. בעת שהייתה חברה במפלגת החברה הדמוקרטית, נאסר עליה להצטרף לכל מפלגה פוליטית במשך חמש שנים כאשר מפלגתה הוצאה מן החוק. בעקבות זאת, היא נבחרה כחברת פרלמנט עצמאית עבור מחוז דיארבקיר בתמיכת המפלגה לדמוקרטיה ושלום. מאז נעצרה עוד מספר פעמים וההאשמות נגדה ממשיכות. ב-1995, בעת מאסרה, הוענק לה פרס סחרוב מידי הפרלמנט האירופי, אך לא יכלה לקבל אותו עד שחרורה ב-2004. היא גם קיבלה את פרס ראפטו לזכויות אדם ב-1994, כשקרן ראפטו הכירה בה כאסירה פוליטית בגין פעילותה הבלתי-אלימה למען זכויות אדם ואזרח של העם הכורדי בטורקיה ובארצות השכנות לה.

זרמים ופילוסופיה

פמיניזם רדיקלי - פמיניזם ליברלי - פמיניזם שחור - פמיניזם מזרחי - פמיניזם סוציאליסטי - פמיניזם פוסטמודרני - פמיניזם מרקסיסטי - פמיניזם תרבותי - פמיניזם פוסט-קולוניאלי - אנרכה-פמיניזם - אקופמיניזם - פמיניזם לסבי - פמיניזם דתי (יהדות) - פמיניזם אסלאמי - פמיניזם הצטלבותי - סייבר-פמיניזם - טרנס-פמיניזם - קוויר-פמיניזם - פמיניזם סקס-פוזיטיב - פמיניזם בדלני - פמיניזם צ'יקנה - פמיניזם נוצרי - פרוטו-פמיניזם - סופרג'יזם - פמיניזם אפריקאי

פמיניזם
ארגונים ומוסדות
בעולם
איום הלוונדר - גרילה גירלז - פמן - ליגת נשים בינלאומית לשלום וחירות - מוחרס ליברס - צבא נשות השלום - תא 16 - גולאבי גאנג - W.I.T.C.H
בישראל
א-סיוואר - אחותי - למען נשים בישראל - איתך - משפטניות למען צדק חברתי - אל"ף (ארגון לסבי פמיניסטי) - אשה לאשה - מרכז פמיניסטי חיפה - בת שלום - עמותת כ"ן - כייאן - מרכז צדק לנשים - נשים לגופן - קואליציית נשים לשלום - קולך - קל"ף - רוח נשית - שדולת הנשים בישראל - תנד"י
פמיניזם


"נשות ניחומים", נשים ונערות צפון קוריאניות ששועבדו מינית על ידי הצבא האמריקאי ב-1950

בעיצומה של מלחמת העולם השנייה התחננה הנוירוביולגית ההתפתחותית ריטה לוי-מונטלצ'יני בפני תושבי הכפרים סביב טורינו, שימכרו לה ביצים עבור פעוטיה הרעבים. לאמיתו של דבר לא היו ללוי-מונטלצ'יני ילדים, והיא השתמשה בביצים למטרת מחקר. לוי-מונטלצ'יני לא הקימה משפחה מעולם, והצהירה כי בחרה באורח חיים זה על מנת שתוכל להקדיש את זמנה לפיתוח הקריירה שלה כרופאה נוירולוגית. אולם תוכניות אלו נגדעו באיבן - לאחר שהשלטון הפאשיסטי באיטליה מנע ממנה לעבוד במקצועה בשל יהדותה, בחרה לוי-מונטלצ'יני להקדיש את זמנה למחקר מחוץ לכותלי האקדמיה. את הביצים המופרות שאספה הביאה למעבדה מאולתרת שהקימה בחדר השינה שלה, ובעזרתן חקרה את התפתחות מערכת העצבים המרכזית בעוברי תרנגולות. לאחר המלחמה המשיכה בעבודתה באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, שם בודדה בשנת 1952 את גורם הגדילה העצבי. הישג זה זיכה אותה בפרס נובל לרפואה לשנת 1986. על כך אמרה לוי-מונטלצ'יני: "אלמלא הפלו אותי ורדפו אותי, לעולם לא הייתי מקבלת את פרס נובל". לוי-מונטלצ'יני האריכה ימים יותר מכל זוכי פרס נובל אי פעם ונפטרה בגיל מאה ושלוש.

תרשים תהליך ביקוע גרעיני באיזוטופ אורניום-235
תרשים תהליך ביקוע גרעיני באיזוטופ אורניום-235

הפיזיקאית טשין-שיונג וו עבדה בפרויקט מנהטן במסגרתו עזרה לפתח את תהליך הפרדת האורניום לאיזוטופים U-238 ו-U-235 על ידי דיפוזיה של גזים. ותרומתה לחקר הרדיואקטיביות והביקוע הגרעיני זיכתה אותה בכינויים "הגברת הראשונה של הפיזיקה", "מאדם קירי הסינית" ו"המלכה של המחקר הגרעיני". "ניסוי וו" סתר את חוק שימור הזוגיות של הפיזיקה הגרעינית, והיווה את הבסיס למחקרם של תלמידיה צונג-דאו לי וחן-נינג יאנג, שב-1957 זכו בפרס נובל לפיזיקה.

גברים פוחדים שנשים יצחקו עליהם. נשים פוחדות שגברים יהרגו אותן.


פעילה פמיניסטית לסבית שחורה בוועידה הלאמית הדמוקרטית ב-1980
פעילה פמיניסטית לסבית שחורה בוועידה הלאמית הדמוקרטית ב-1980

הגל השני של הפמיניזם מתייחס לתקופה של פעילות פמיניסיטית שנמשכה לאורך שנות ה-60 עד לסוף שנות ה-80 ברחבי העולם. בעוד הגל הראשון (תקופת הסופרג'יסטיות) התאפיין במאבק לזכויות אזרחיות רשמיות כמו זכות הבחירה, הגל השני פעל למען זכויות במישורים האישיים, החברתיים והפוליטיים. בין שני הגלים חלה נסיגה בתנועה הפמיניסטית וכן בזכויות נשים - מלחמת העולם השנייה הסיטה תשומת לב מנושאים חברתיים, ושנות החמישים התאפיינו בראקציוניזם וקיבוע מחודש של תפקידי מגדר. כשיצא ספרה של בטי פרידן, המסתורין הנשי, כל זה היה עתיד להשתנות. פרידן הראתה שחייהן האינדיבידואליים של נשים הם נושא פוליטי, הקשור לנורמות חברתיות, כלכלה ופוליטיקה, ושכל הנשים מושפעות מהדיכוי החברתי. הל השני של הפמיניזם התאפיין בהמשך המאבקים הליברליים של הגל הראשון בספירה הציבורית - הדרישה לשוויון בשכר, שוויון הזדמנויות בהעסקה, וסוגים אחרים של חקיקה. לצד מאבק זה נולדו מאבקים חדשים, של הפמיניזמים הרדיקליים - ביניהם הפמיניזם הלבן בעיקר שעסק בספירה הפרטית, ועסק בזכויות רבייה (הפלות ואמצעי מניעה), נישואים ומשפחה, ואלימות נגד נשים, ובפרט אלימות מינית. לצד הפמיניזם הזה נולדו עוד צורות של פמיניזם - הפמיניזם השחור, שפעל מתוך הבנה שנשים שחורות מדוכאות באופן ייחודי מהצטלבות הסקסיזם והגזענות שהן חוות, פמיניזם לסבי, ופמיניזם סקס-פוזיטיב, שראה בשחרור מיני עקרון בסיס לשחרור נשים, בניגוד לפמיניזמים אחרים של התקופה, שבמרכז הווייתם הייתה התנגדות לזנות ופורנוגרפיה. הפמיניזמים הרדיקליים של גל זה גרסו שהדיכוי של נשים אינן בעיות אישיות, אלא תוצאה של מבנה חברתי דכאני-פטריארכלי, ולכן נדרשת פעולה קולקטיבית-פוליטית כדי להיאבק בה, כאשר המטרה היא לשנות את המערכת, לא לשנות חוקים ספציפיים בתוכה תוך כדי שימורה.

ספרים, מוזיקה, סרטים, מחזות, אמנות, ועוד.

מעשה השפחה מאת מרגרט אטווד נחשב לספר פמיניסטי קלאסי, המספר על דיסטופיה עתידית בה נשים הופכות לשפחות ורכוש של הגברים השולטים, ועיקר תפקידן הוא רבייה וסיפוק יצריהם המיניים של הגברים. הספר חוקר מגוון נושאים הקשורים ליחסי כוח בחברה, מגדר, ופוליטיקה דתית.

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:

רשימת ערכי נשים וערכים על פמיניזם במיזם נשים באדום

ובנוסף - מצאו ערכים לשיפור בנושא פמיניזם: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוט

בלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)