פורטל:פמיניזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

Feminist Fist.png פורטל פמיניזם Feminist Fist.png
ג'ודית באטלר
אנג'לה דייוויס
פביאנה רודריגז
קתלין האנה
קייט מילט
אניטה סרקיזיאן
אנדריאה דבורקין
בל הוקס
אסתר עילם
עמליה זיו
חיה שלום
חנה ספרן
קמלה פאנט
ק. אג'יתה
אמלין פנקהרסט
ואנגרי מאטאיי
אולמפ דה גוז'
ברברה גיטינגס
גאדיס אריביה
צ'נדרה טלפדה מוהנטי
נואי איטו
אקיקו יוסאנו
נוואל א-סעדאווי
באפי סיינט-מארי
מרי אן שד
רוזה לוקסמבורג
אורטל בן דיין
אורית קמיר
יפעת ביטון
טל דקל
סמדר לביא
גרייס לי בוגס
אליס ווקר
דורותי אליסון
סטייסיאן צ'ין
וירג'יניה וולף
בלה אבצוג

פמיניזם היא אסופה של אידאולוגיות, תנועות פוליטיות, תנועות חברתיות ותאוריות אשר מטרתן שחרור נשים מדיכוי וקידום שוויון מגדרי, מבחינה משפטית, פוליטית, חברתית, כלכלית ואישית. בכלל גישות אלה כלולים המאבק לשוויון על פי חוק, המאבק לשוויון הזדמנויות בחינוך ותעסוקה והמאבק נגד אלימות כלפי נשים. נהוג לייחס את ראשיתו של הפמיניזם במאה ה-19 באירופה, כאשר קמה תנועת הסופרג'יזם, שהתמקדה בהשגת זכויות בסיס פורמליות, כגון זכות ההצבעה.

מאז גל ראשון זה קמו עוד "גלים" – הגל השני שהושפע על ידי המהפכה המינית והתנועה לזכויות האזרח בארצות הברית, הגל השלישי שכולל הסתכלות מזווית של זהויות (תאוריה קווירית, פמיניזם שחור), וגל רביעי שבהתהוות מתחילת המאה ה-21 – המאופיין בשימוש בטכנולוגיה ובמדיה החברתית, ובראייה גלובלית. פעילות למען זכויות נשים או העצמת נשים שקודמת למאה ה-19 נקראת לעיתים "פרוטו-פמיניזם".

פמיניזם אינה גישה או אידאולוגיה אחת רציפה. יש אינספור וריאציות ותנועות פמיניסטיות – כאלה שמשולבות באידאולוגיה אחרת (פמיניזם מרקסיסטי, אנרכה-פמיניזם), אחרות שנובעות מתוך אמונות יסוד שונות (פמיניזם ליברלי, פמיניזם רדיקלי), ולפעמים מתוך קבוצת ייחוס מסוימת (פמיניזם דתי ביהדות). הפמיניזם מתבטא בתחומי פעילות שונים – אקטיביזם, מחקר אקדמי, אמנות וספרות, חינוך, גאוגרפיה – למעשה, ניתן לגשת לכל תחום בראייה פמיניסטית ובביטוי פמיניסטי. עם זאת, יש נושאים ספציפיים שהם תחומי עניין של הפמיניזם, בכללם אלימות מינית, אפליה על רקע מגדרי, זכויות שהן ספציפיות לנשים (כמו הזכות להפלה או לחופשות לידה), וזנות או סחר בנשים וילדות.


איימי ויינהאוס
נולדו
  • 1973מוניקה לווינסקי, מתמחה בבית הלבן
  • 1976יהודית פולגאר, שחקנית שחמט הונגרית
  • 1920עמליה רודריגז, זמרת ושחקנית פורטוגזית. נחשבת לאחת מגדולי האמנים הפורטוגזים וסמל תרבות. כונתה לעיתים "מלכת הפאדו", לאחר שבהופעותיה הפיצה את סגנון הפאדו ברחבי העולם.(נפטרה ב-1999)
  • 1928ורה רובין, אסטרונומית אמריקאית, נודעה במחקריה על תנועת גז וכוכבים בגלקסיות, מחקרים שהייתה להם תרומה משמעותית בגילוי מרכיבים בלתי ידועים של היקום ובמיוחד החומר האפל

נפטרו:

אתמולנשים בהיסטוריה - חודש יולימחר

צ'רי מורגה (Cherríe Moraga) היא מחזאית, משוררת וכותבת מסות, המגדירה את עצמה כלסבית, פמיניסטית ואקטיביסטית צ'יקנה. היא עוסקת בצמתים של מגדר, מיניות וגזע ובמיוחד יצירה תרבותית של נשים של צבע. בעבודתה היא אורגת שירה, פרוזה וכתיבת זיכרונות. כמו כן, מורגה מלמדת כתיבה יצירתית, עוסקת בתיאטרון צ'יקנו-לטינו, מלמדת לימודי ילידים, כותבת מחזות ועוד. מחזותיה ופרסומיה של מורגה קיבלו הכרה לאומית, לרבות מענקים ופרסים רבים הכוללים את פרס למדא, מענק תיאטרון של הקרן הלאומית לאמנויות, מלגת רוקפלר לספרות ופרס לדרמה מטעם ארגון פן. בשיתוף עם גלוריה אנזלדואה, מורגה ערכה את הספר This Bridge Called My Back: Writings by Radical Women of Color, שיצא לראשונה בשנת 1981.


זרמים ופילוסופיה

פמיניזם רדיקלי - פמיניזם ליברלי - פמיניזם שחור - פמיניזם מזרחי - פמיניזם סוציאליסטי - פמיניזם פוסטמודרני - פמיניזם מרקסיסטי - פמיניזם תרבותי - פמיניזם פוסט-קולוניאלי - אנרכה-פמיניזם - אקופמיניזם - פמיניזם לסבי - פמיניזם דתי (יהדות) - פמיניזם אסלאמי - פמיניזם הצטלבותי - סייבר-פמיניזם - טרנס-פמיניזם - קוויר-פמיניזם - פמיניזם סקס-פוזיטיב - פמיניזם בדלני - פמיניזם צ'יקנה - פמיניזם נוצרי - פרוטו-פמיניזם - סופרג'יזם - פמיניזם אפריקאי

פמיניזם
ארגונים ומוסדות
בעולם
איום הלוונדר - גרילה גירלז - פמן - ליגת נשים בינלאומית לשלום וחירות - מוחרס ליברס - צבא נשות השלום - תא 16 - גולאבי גאנג - W.I.T.C.H
בישראל
א-סיוואר - אחותי - למען נשים בישראל - איתך - משפטניות למען צדק חברתי - אל"ף (ארגון לסבי פמיניסטי) - אשה לאשה - מרכז פמיניסטי חיפה - בת שלום - עמותת כ"ן - כייאן - מרכז צדק לנשים - נשים לגופן - קואליציית נשים לשלום - קולך - קל"ף - רוח נשית - שדולת הנשים בישראל - תנד"י
פמיניזם


Wigi map.png
מפה מבוססת מידע מוויקינתונים, המראה פערים מגדריים בערכי אישים בוויקיפדיות לפי מדינה.
נשים משבט הטוארג באלג'יריה

הטוארג הם שבט אמזיגי, רועים נוודים מצפון אפריקה. השבט הוא ברובו מוסלמי, אך תרבותו נותרת מסורתית - כולל מטריליניאריות (ייחוס משפחתי עובר דרך האם). מדובר בחברה שבה נשים נהנות מסטטוס חברתי גבוה ביחס לשבטים אמזיגים אחרים, ומדינות האסלאם הסובבות. רוב נשות הטוארג יודעות קרוא וכתוב, ורק מעט מן הגברים. רוב הרכוש מוחזק בידי נשים, ודווקא הגברים הם שעוטים רעלה – לא בשל צניעות, אלא צרכים פרקטיים של מרעה ברוחות מדבר הסהרה. ייחוד של חברה זו הוא החופש המיני ממנו נהנות נשים, להן מותר לקחת כל מספר מאהבים לפני הנישואים, המושתתים על חוזה קדם-נישואים, ונשים יכולות להתגרש על פי רצונן – והמשפחה עורכת להן מסיבת גירושין. הילדים בדרך כלל נשארים בחזקת הנשים. תוצאה משמעותית של חופש זה הוא שנשים נישאות בגיל יחסית מאוחר. עם זאת – לא מדובר במטריארכיה. עדיין אלה הם הגברים שעוסקים בפוליטיקה, למרות שמייחסים חשיבות לדעתן של הנשים. עם עליית האסלאם הקיצוני באזור, אורח חיי הטוארג נמצא תחת איום.

ביקוע גרעיני

הפיזיקאית האוסטרית ליזה מייטנר עשתה עבודה פורצת דרך בתחום פיזיקה גרעינית ורדיואקטיביות, ולמעשה גילתה – ואף טבעה את המונח – ביקוע גרעיני. מסיבות פוליטיות וסקסיסטיות, מייטנר לא זכתה בפרס נובל על תגליותיה, וגבר (אוטו האן) לקח את הכבוד. מייטנר סירבה לתרום את הידע שלה לפיתוח נשק גרעיני.


הרעיון הוא לא שנשים צריכות ליטול את הכוח מידיהם של גברים, זה לא ישנה דבר בעולם. העניין הוא בדיוק שצריך למגר את הרעיון הזה של כוח.


"פישוק רגליים גברי" במטרו של סטוקהולם

Manspreading (בתרגום חופשי לעברית: פישוק רגליים גברי) הוא ביטוי לתנוחת ישיבה בתחבורה ציבורית או במרחב ציבורי אחר, כאשר הרגליים פשוקות באופן שעלול לגרום לגבר הפושק אותן להיצמד לשכניו (ובעיקר - שכנותיו) באופן לא נעים או אף לשבת על יותר ממושב אחד ולדחוק את שכניו ממושביהם. פרקטיקה זו נפוצה בעיקר אצל גברים, וגם היישום שלה וגם הפרקטיקה עצמה זכו לביקורת וגרמו למחלוקות אינטרנטיות במקומות שונים בעולם. המונח הופיע לראשונה במסגרת קמפיין פמיניסטי נגד פישוק גברי שהתחיל בטאמבלר ב-2013. ב-2015 נוסף המונח באנגלית למילון אוקספורד. רשויות תחבורה שונות ברחבי העולם הצטרפו למאבק, והשיקו קמפיינים נגד התופעה.

ספרים, מוזיקה, סרטים, מחזות, אמנות, ועוד.

Lange-MigrantMother02.jpg

אם נודדת (Migrant Mother) הוא תצלום של הצלמת האמריקאית דורותיאה לאנג. התמונה צולמה ב-1936, במהלך השפל הגדול בארצות הברית, והפכה לאחד מסמליו. בתמונה נראית פלורנס אוונס תומפסון (Florence Owens Thompson;‏ 1903–1983), אישה אינדיאנית צ'רוקית מהטריטוריה האינדיאנית (אוקלהומה), ילד נשען על כל אחת מכתפיה וראשיהם מופנים מהמצלמה, והיא אוחזת בחיקה תינוק, אשר מוסתר חלקית. תומפסון הייתה בת 32 ואם לשבעה ילדים בעת הצילום. היא, ילדיה ובן זוגה פעלו כעובדים חקלאיים עונתיים, וסבלו מעוני קשה במחנה קוטפי האפונה, משום שכשל היבול באותה שנה. ספריית הקונגרס נתנה לתצלום את הכותרת "Destitute pea pickers in California. Mother of seven children. Age thirty-two. Nipomo, California."


P Society.png Social sciences.svg P La Liberte.png Derecho-icon.png P rainbow flag.png
פורטל מדעי החברה פורטל הסוציולוגיה פורטל היסטוריה פורטל חוק ומשפט פורטל להט"ב


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:

רשימת ערכי נשים וערכים על פמיניזם במיזם נשים באדום

ובנוסף - מצאו ערכים לשיפור בנושא פמיניזם: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)


מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים