פורטל:פמיניזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

Feminist Fist.png פורטל פמיניזם Feminist Fist.png

פמיניזם היא אסופה של אידאולוגיות, תנועות פוליטיות, תנועות חברתיות ותאוריות אשר מטרתן שחרור נשים מדיכוי וקידום שוויון מגדרי, מבחינה משפטית, פוליטית, חברתית, כלכלית ואישית. בכלל גישות אלה כלולים המאבק לשוויון על פי חוק, המאבק לשוויון הזדמנויות בחינוך ותעסוקה והמאבק נגד אלימות כלפי נשים. נהוג לייחס את ראשיתו של הפמיניזם במאה ה-19 באירופה, כאשר קמה תנועת הסופרג'יזם, שהתמקדה בהשגת זכויות בסיס פורמליות, כגון זכות ההצבעה.

מאז גל ראשון זה קמו עוד "גלים" – הגל השני שהושפע על ידי המהפכה המינית והתנועה לזכויות האזרח בארצות הברית, הגל השלישי שכולל הסתכלות מזווית של זהויות (תאוריה קווירית, פמיניזם שחור), וגל רביעי שבהתהוות מתחילת המאה ה-21 – המאופיין בשימוש בטכנולוגיה ובמדיה החברתית, ובראייה גלובלית. פעילות למען זכויות נשים או העצמת נשים שקודמת למאה ה-19 נקראת לעיתים "פרוטו-פמיניזם".

פמיניזם אינה גישה או אידאולוגיה אחת רציפה. יש אינספור וריאציות ותנועות פמיניסטיות – כאלה שמשולבות באידאולוגיה אחרת (פמיניזם מרקסיסטי, אנרכה-פמיניזם), אחרות שנובעות מתוך אמונות יסוד שונות (פמיניזם ליברלי, פמיניזם רדיקלי), ולפעמים מתוך קבוצת ייחוס מסוימת (פמיניזם דתי ביהדות). הפמיניזם מתבטא בתחומי פעילות שונים – אקטיביזם, מחקר אקדמי, אמנות וספרות, חינוך, גאוגרפיה – למעשה, ניתן לגשת לכל תחום בראייה פמיניסטית ובביטוי פמיניסטי. עם זאת, יש נושאים ספציפיים שהם תחומי עניין של הפמיניזם, בכללם אלימות מינית, אפליה על רקע מגדרי, זכויות שהן ספציפיות לנשים (כמו הזכות להפלה או לחופשות לידה), וזנות או סחר בנשים וילדות.


דפנה בר ציון, צילום שחור לבן
נולדו
נפטרו
אתמולנשים בהיסטוריה - חודש אוגוסטמחר
Audre Lorde.jpg

אודרי לורד (18 בפברואר 193417 בנובמבר 1992) הייתה סופרת, משוררת ופעילה חברתית פמיניסטית ולסבית, אמריקאית מהקריביים.

לורד נולדה וחייתה בהארלם בניו-יורק. עיקר פעילותה החברתית היה בקרב הקהילה השחורה והלסבית. לורד הייתה משוררת ידועה, זכתה בהוקרה ובפרסים רבים, כתבה ופרסמה ספרי עיון ופרוזה. היא הייתה פעילה פמיניסטית רבת השפעה שהנהיגה מאבקים של לסביות שחורות וקולה מרכזי להתפתחות תאוריה פמיניסטית בת זמננו.


זרמים ופילוסופיה

פמיניזם רדיקלי - פמיניזם ליברלי - פמיניזם שחור - פמיניזם מזרחי - פמיניזם סוציאליסטי - פמיניזם פוסטמודרני - פמיניזם מרקסיסטי - פמיניזם תרבותי - פמיניזם פוסט-קולוניאלי - אנרכה-פמיניזם - אקופמיניזם - פמיניזם לסבי - פמיניזם דתי (יהדות) - פמיניזם אסלאמי - פמיניזם הצטלבותי - סייבר-פמיניזם - טרנס-פמיניזם - קוויר-פמיניזם - פמיניזם סקס-פוזיטיב - פמיניזם בדלני - פמיניזם צ'יקנה - פמיניזם נוצרי - פרוטו-פמיניזם - סופרג'יזם - פמיניזם אפריקאי

פמיניזם
ארגונים ומוסדות
בעולם
איום הלוונדר - גרילה גירלז - פמן - ליגת נשים בינלאומית לשלום וחירות - מוחרס ליברס - צבא נשות השלום - תא 16 - גולאבי גאנג - W.I.T.C.H
בישראל
א-סיוואר - אחותי - למען נשים בישראל - איתך - משפטניות למען צדק חברתי - אל"ף (ארגון לסבי פמיניסטי) - אשה לאשה - מרכז פמיניסטי חיפה - בת שלום - עמותת כ"ן - כייאן - מרכז צדק לנשים - נשים לגופן - קואליציית נשים לשלום - קולך - קל"ף - רוח נשית - שדולת הנשים בישראל - תנד"י
פמיניזם


Cornell Conference on Women 1969.jpg
כרזה לכנס הנשים באוניברסיטת קורנל ב-1969, עם הססמה "המהפכה הזו חייבת להיות עבור כולם"
שלט בעד זכות נשים בסעודיה לנהוג

האיסור על נשים לנהג בערב הסעודית הוא דבר ידוע. אבל הנה כמה דברים שאולי לא ידענו:

  • החוק אינו חקוק, אלא חוק "תרבותי" המבוסס על פתווה של איש דת. עם זאת, גופי ממשלה רבים אשררו את קיומו במהלך השנים.
  • מספר מחאות של נשים קמו במשך הזמן. ב-2013, שתי נשים שהפרו במפגין את החוק נשפטו בבית המשפט לטרור, בהאשמה שהן "מנסות להחריב את אורח החיים הסעודי".
  • נשים כן יכולות להיות טייסות בערב הסעודית. אוטו – לא, מטוס - כן. כך שטייסות צריכות שנהג יסיע אותן למטוס.
  • בספטמבר 2017 הוציא סלמאן, מלך ערב הסעודית צו מלכותי המתיר לנשים לנהוג, שיוחל ביוני 2018
מדיח כלים

ג'וזפין קוקרן המציאה את מדיח הכלים הפועל הראשון, והוציאה עליו פטנט ב-1886. השימוש בעשורים הראשונים היה רק במרחבים עסקיים, כמו מסעדות ובתי מלון, וקוקרן נחשבה למעוררת סקנדל כשהגיעה לפגישות עסקיות ללא בעל או גבר אחר שילווה אותה. היא פתחה בית חרושת לייצורם. השימוש הביתי התחיל רק בשנות ה-1950.


כל סוגיה היא סוגיית נשים. גזענות היא סוגיית נשים, כמו גם אנטישמיות, עקירת פלסטינים מבתיהם, פיתוח הפריפריות, אקולוגיה, רדיפת לסביות, ופרקטיקות נצלניות של תאגידים בינלאומיים.


שקף מתוך מצגת

הצטלביות (באנגלית: Intersectionality; מושג המוכר בספרות האקדמית בעברית גם כשוליות מרובה, שוליות מצטלבת, והצטלבות מיקומי שוליים) היא מסגרת תאורטית בה נחקרת ההצטלבות בין צורות או מערכות דיכוי, שליטה ואפליה. על פי התאוריה, קטגוריות חברתיות ותרבותיות של קבוצות החוות דיכוי, כגון גזע, מגדר, מעמד, נטייה מינית, וצירי זהות נוספים, אינם מתקיימים בנפרד זה מזה, אלא שלובים יחד ומשפיעים על על האופן בו מערכות כוח חברתיות פועלות על אנשים וקבוצות באופן מצטבר וייחודי. התאוריה בוחנת את האופנים בהם מערכות דיכוי כמו גזענות, סקסיזם, ביפוביה, טרנספוביה, הומופוביה וסוגנות לא מתקיימות בנפרד אלא פועלות יחד, משפיעות זו על זו ויוצרות מערכת דיכוי מורכבת המשקפת את ההצטלבות של סוגי אפליה שונים, וחושפת כיצד כל הדיכויים פועלים על פי דינמיקה דומה.

ספרים, מוזיקה, סרטים, מחזות, אמנות, ועוד.

רובי לופטיס מבריגה טבעת חיבור

בציור, עובדת בית חרושת צעירה בסרבל כחול מוצגת כשהיא עובדת על מחרטה תעשייתית, חותכת מסובבת מרכיב בנשק אנטי-מטוסים של חברת בופורס. ברקע שנים נוספות פועלות במפעל. הציור, רובי לופטיס מבריגה טבעת חיבור (Ruby Loftus Screwing a Breech Ring), צוייר ב-1943 על ידי האמנית האנגלייה לורה נייט, והוזמן על ידי מחלקת המלחמה הבריטית במטרה לקדם תמיכה במלחמה ולעודד נשים לעבוד בתעשיות תומכות. הציור היה ללהיט בקרב הציבור, לורה נייט זכתה לפרסום מיידי כאמנית, ורובי לופטוס הפכה לרוזי המסמררת הבריטית.Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:

רשימת ערכי נשים וערכים על פמיניזם במיזם נשים באדום

ובנוסף - מצאו ערכים לשיפור בנושא פמיניזם: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)