פורטל:פמיניזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

Feminist Fist.png פורטל פמיניזם Feminist Fist.png
ג'ודית באטלר
אנג'לה דייוויס
פביאנה רודריגז
קתלין האנה
קייט מילט
אניטה סרקיזיאן
אנדריאה דבורקין
בל הוקס
אסתר עילם
עמליה זיו
חיה שלום
חנה ספרן
קמלה פאנט
ק. אג'יתה
אמלין פנקהרסט
ואנגרי מאטאיי
אולמפ דה גוז'
ברברה גיטינגס
גאדיס אריביה
צ'נדרה טלפדה מוהנטי
נואי איטו
אקיקו יוסאנו
נוואל א-סעדאווי
באפי סיינט-מארי
מרי אן שד
רוזה לוקסמבורג
אורטל בן דיין
אורית קמיר
יפעת ביטון
טל דקל
סמדר לביא
גרייס לי בוגס
אליס ווקר
דורותי אליסון
סטייסיאן צ'ין
וירג'יניה וולף
בלה אבצוג

פמיניזם היא אסופה של אידאולוגיות, תנועות פוליטיות, תנועות חברתיות ותאוריות אשר מטרתן שחרור נשים מדיכוי וקידום שוויון מגדרי, מבחינה משפטית, פוליטית, חברתית, כלכלית ואישית. בכלל גישות אלה כלולים המאבק לשוויון על פי חוק, המאבק לשוויון הזדמנויות בחינוך ותעסוקה והמאבק נגד אלימות כלפי נשים. נהוג לייחס את ראשיתו של הפמיניזם במאה ה-19 באירופה, כאשר קמה תנועת הסופרג'יזם, שהתמקדה בהשגת זכויות בסיס פורמליות, כגון זכות ההצבעה.

מאז גל ראשון זה קמו עוד "גלים" – הגל השני שהושפע על ידי המהפכה המינית והתנועה לזכויות האזרח בארצות הברית, הגל השלישי שכולל הסתכלות מזווית של זהויות (תאוריה קווירית, פמיניזם שחור), וגל רביעי שבהתהוות מתחילת המאה ה-21 – המאופיין בשימוש בטכנולוגיה ובמדיה החברתית, ובראייה גלובלית. פעילות למען זכויות נשים או העצמת נשים שקודמת למאה ה-19 נקראת לעיתים "פרוטו-פמיניזם".

פמיניזם אינה גישה או אידאולוגיה אחת רציפה. יש אינספור וריאציות ותנועות פמיניסטיות – כאלה שמשולבות באידאולוגיה אחרת (פמיניזם מרקסיסטי, אנרכה-פמיניזם), אחרות שנובעות מתוך אמונות יסוד שונות (פמיניזם ליברלי, פמיניזם רדיקלי), ולפעמים מתוך קבוצת ייחוס מסוימת (פמיניזם דתי ביהדות). הפמיניזם מתבטא בתחומי פעילות שונים – אקטיביזם, מחקר אקדמי, אמנות וספרות, חינוך, גאוגרפיה – למעשה, ניתן לגשת לכל תחום בראייה פמיניסטית ובביטוי פמיניסטי. עם זאת, יש נושאים ספציפיים שהם תחומי עניין של הפמיניזם, בכללם אלימות מינית, אפליה על רקע מגדרי, זכויות שהן ספציפיות לנשים (כמו הזכות להפלה או לחופשות לידה), וזנות או סחר בנשים וילדות.


ג'ניס ג'ופלין
נולדו
נפטרו
אתמולנשים בהיסטוריה - חודש ינוארמחר
טרב עבד אלהאדי

טרב עבד אלהאדי הייתה פעילה פוליטית ופמיניסטית בתנועה הפלסטינית. היא הייתה מייסדת שותפה של ועידת הנשים הפלסטיניות בשנות ה-20, ארגון הנשים הערביות הראשון שקם בפלסטין תחת המנדט הבריטי, והייתה פעילה גם בארגון-האחות של הוועידה, אגודת הנשים הערביות. היא לקחה חלק בקמפיין נגד הרעלה, אשר עודד נשים פלסטיניות להסיר את כיסוי פניהן. היא גם עבדה בשיתוף פעולה עם נשים פלסטיניות מכל הדתות והעדות במטרה "לשחרר את האישה הפלסטינית מכל סוגי השעבוד". היא ביקרה בכפרים ועודדה נשים פלסטיניות להצטרף לשורות המאבק הלאומי, וכמו כן להשתחרר מהנורמות והמנהגים המסורתיים המגבילים אותן מהשתתפות במאבק נגד הציונים והבריטים.


זרמים ופילוסופיה

פמיניזם רדיקלי - פמיניזם ליברלי - פמיניזם שחור - פמיניזם מזרחי - פמיניזם סוציאליסטי - פמיניזם פוסטמודרני - פמיניזם מרקסיסטי - פמיניזם תרבותי - פמיניזם פוסט-קולוניאלי - אנרכה-פמיניזם - אקופמיניזם - פמיניזם לסבי - פמיניזם דתי (יהדות) - פמיניזם אסלאמי - פמיניזם הצטלבותי - סייבר-פמיניזם - טרנס-פמיניזם - קוויר-פמיניזם - פמיניזם סקס-פוזיטיב - פמיניזם בדלני - פמיניזם צ'יקנה - פמיניזם נוצרי - פרוטו-פמיניזם - סופרג'יזם - פמיניזם אפריקאי

פמיניזם
ארגונים ומוסדות
בעולם
איום הלוונדר - גרילה גירלז - פמן - ליגת נשים בינלאומית לשלום וחירות - מוחרס ליברס - צבא נשות השלום - תא 16 - גולאבי גאנג - W.I.T.C.H
בישראל
א-סיוואר - אחותי - למען נשים בישראל - איתך - משפטניות למען צדק חברתי - אל"ף (ארגון לסבי פמיניסטי) - אשה לאשה - מרכז פמיניסטי חיפה - בת שלום - עמותת כ"ן - כייאן - מרכז צדק לנשים - נשים לגופן - קואליציית נשים לשלום - קולך - קל"ף - רוח נשית - שדולת הנשים בישראל - תנד"י
פמיניזם


LibertePussyRiot-27.jpg
מפגינה בעד שחרור חברות הלהקה הפמיניסטית פוסי ריוט מהכלא הרוסי.
חוק

החוק למניעת הטרדה מינית בישראל נחקק רק בשנת 1998, בעקבות הצעה שיזמה והובילה ד"ר אורית קמיר. לפני שעבר החוק, הטיפול היחידי בהטרדות מיניות בחוק הישראלי היה במסגרת חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, התשמ"ח-1988, שלא סיפק הגדרה כה ספציפית להתנהגות אסורה, ואילו לפני 1988 לא היה קיים המונח בחוק הישראלי. בעקבות החוק ופרשיות ציבוריות מתוקשרות בנושא, הפכה סוגיית ההטרדה המינית לנושא מרכזי בסדר היום הציבורי בישראל.

וישרים של רכב וינטאג'

ב-1903, מרי אנדרסון (Mary Anderson) ראתה מכוניות עוצרות בצד הדרך כדי שהנהגים יוכלו לפנות שלג וקרח מהשמשות. וכך היא הגתה את הרעיון של ה"ווישר" או מגב השימשה - זרוע ממתכת עם גומי בקציה, שניתן להפעיל בלי לצאת מן הרכב אל הקור והגשם. היא רשמה פטנט על ההמצאה ב-1904.


זה בסדר לא להסכים עם אישה. אבל לבקר את המראה שלה - ולא את המעשים או את הרעיון שלה - לא תורם לאף אחד, ובטח לא לך. העלבַת אישה על בסיס המראה שלה, כאשר אין לו ולו קשר קלוש לסוגיה המדוברת, מרמזת על חוסר הבנה שלך; חוסר יכולת להתמודד עם חשיבה ברמה גבוהה. אתה אולי חושב שאותה אישה מכוערת, אבל עכשיו כולם חושבים שאתה אידיוט.

הילרי קלינטון


אישה מואכלת בכפייה

סופרג'יזםאנגלית: Suffrage – הזכות להשתתף בבחירות) הייתה תנועה שנאבקה על זכות בחירה לנשים במדינות הדמוקרטיות של העולם המערבי. התנועה פעלה בשלהי המאה ה-19 וראשית המאה ה-20 וחוללה שינוי משמעותי ביחס לנשים ובמעמדן המשפטי במדינות רבות. המאבק עצמו נשא פרי כאשר במהלך המאה ה-20 מדינות רבות חוקקו זכות בחירה לנשים. המדינה האחרונה שהצטרפה למעגל הייתה ערב הסעודית, אשר העניקה לנשים זכות הצבעה בבחירות המקומיות בשנת 2015.

המאבק של הסופרג'יסטיות התנהל בעיקר באמצעות שדולות, וכן הפגנות ופרסום עלונים, במאמצים להעלות מודעות לאי השוויון בחוק. הנשים שפעלו באופנים האלו תויגו כפורעות חוק, או לחליפין, חולות נפש, שאינן מוכנות לעמוד בתפקידן ה"טבעי" כנשים. במקרים מסוימים, למשל בהובלתה של אמלין פנקהרסט באנגליה, הנשים נקטו בפעולות רדיקליות יותר, כמו הצתה ופצצות. חלק מהנשים המוחות נעצרו, וכששבתו רעב במחאה, הואכלו בכפייה.

סופרג'יזם היה סוג הפעילות המרכזית של הגל הראשון של הפמיניזם, אשר נחשב לתנועה ליברלית המתמקדת בזכויות פורמליות בזירה הציבורית. בנוסף לזכות לרוץ בבחירות ולהצביע בהן, התנועה הפמיניסטית של הגל הראשון עסקה בנושאים כמו הזכות של נשים לירושה ולזכות בעלות על רכוש. כאשר הנשים הצליחו במאבקיהן על זכות הבחירה, תם הגל הראשון והתנועה הסופרג'יסטית התפרקה, מאחר שהשיגה את מטרתה, לכאורה. עם זאת, מצבן הכללי של נשים לא השתנה מאוד בעקבות קבלת זכות הבחירה ללא שינויים אחרים בחוק או בחברה, וכעבור עוד מספר עשורים, זה היה מה שהצית את הגל השני של הפמיניזם, שהרחיב את הזירה של המאבק הפמיניסטי.

ספרים, מוזיקה, סרטים, מחזות, אמנות, ועוד.

כרזת הסרט "חתונת מונסון"

חתונת מונסון הוא סרט משנת 2001 בבימויה של מירה נאיר, אשר עוסק בחתונתה בשידוך של אריטי, בת למשפחה פנג'אבית מסורתית מדלהי. הסרט זכה להצלחה בינלאומית, וזכה בפרס אריה הזהב, וכן היה מועמד לפרס גלובוס הזהב. מחזמר המבוסס על הסרט עלה לבמה בברודוויי באפריל 2014.


P Society.png Social sciences.svg P La Liberte.png Derecho-icon.png P rainbow flag.png
פורטל מדעי החברה פורטל הסוציולוגיה פורטל היסטוריה פורטל חוק ומשפט פורטל להט"ב


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:

רשימת ערכי נשים וערכים על פמיניזם במיזם נשים באדום

ובנוסף - מצאו ערכים לשיפור בנושא פמיניזם: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)


מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים