תזמורת קול ישראל בערבית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תזמורת קול ישראל בערבית היא תזמורת שניגנה במסגרת שידורי קול ישראל בערבית בשנים 1948 עד 1993.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נגני התזמורת היו עולים מעיראק וממצרים, שעלו בתחילת שנות ה-50. התזמורת הייתה מוכרת לא רק בקרב חלקים מהחברה הישראלית, אלא גם בחלקים מהעולם הערבי.

בתחילת דרכה מנתה התזמורת שלושה חברים. שני הכנרים, שמואל לוי ויוסף רז'לה, ומנהל התזמורת ונגן העוד עזרא אהרון, שעלה לישראל עוד בשנות ה-30.

האנסמבל התרחב עם עלייתם של נגנים נוספים במסגרת העלייה ההמונית בתחילת שנות ה-50; אחדים מהם ניגנו בתזמורת הממלכתית העיראקית: נעים רג'ואן, שניגן בעוד, ששון עבדו, דאוד אכרם ופליקס מזרחי, שניגנו בכינור, אברהם סלמאן ואברהם דוד הכהן על הקאנון, אלברט אליאס על נאי ויוסף לוי על תוף מרים יעקב מורד היה שר ומנגן על תוף.

זוזו מוסא שעלה ממצרים היה מנצח התזמורת במשך שנים רבות, וגם ניגן בכינור.

נגן הקאנון אברהם סלמאן, שהיה עיוור, היה גם דמות איקונית ידועה.

בשנות ה-70 הצטרף לתזמורת נגן העוד, יוסף שם טוב.

קול ישראל בערבית (רשת ד'), נוסד כמכשיר תעמולה של מדינת ישראל, שהופנה כלפי העולם הערבי וכלפי ערביי ישראל. בתחילה היו שידורי הערבית 45 דקות ביממה במסגרת הגל העברי, וב-1956 פוצל הגל העברי והגל הערבי כך שבשנות ה-60 קול ישראל בערבית שידר שבע וחצי שעות ביממה (כיום השידורים נמשכים 24 שעות ביממה). שעות השידור של התזמורת התפתחו ביחס לגידול בשעות השידור של הגל הערבי. בתחילה התזמורת ניגנה קטעים במסגרת תוכניות חידונים מוזיקליים. עם הזמן ניגנה מוזיקת רקע בתסכיתים, וקטעים מוזיקליים במסגרת תוכניות המוזיקה. הרפרטואר של התזמורת כלל מוזיקה מוכרת מהעולם הערבי וכן חומר מקורי. בין כותבי המוזיקה היו הנגנים, כדוגמת אלברט אליאס, וכן חברים אחרים בגל הערבי, כגון יצחק אביעזר, שהחל מ-1957 היה במשך כארבעים שנה עורך המוזיקה של קול ישראל בערבית, ובין השנים 1959 - 1985 מנצח הלהקה.

התזמורת הייתה דלת תקציב ולחלק מהנגנים שולמה משכורת זעומה, אך חלקם זכו לדירוג בתחילת שנות ה-60 והפכו לעובדי מדינה עם משכורת מעל לממוצע. בשל כך הנגנים הופיעו גם במועדונים, בשמחות ובשאר אירועים. יוצרי המוזיקה (הנגנים ואחרים) קיבלו תשלום מזערי על היצירות שחיברו, כיוון שיצירה מוזיקלית ערבית דורגה נמוך באופן משמעותי באקו"ם, זאת ביחס ליצירה מוזיקלית עברית.

תזמורת קול ישראל בערבית השתתפה בהקלטת "התמנון האיטר" של להקת כוורת (מתוך האלבום "פוגי בפיתה").

ב-1993, עם פרישתו לגמלאות של מנהל הלהקה זוזו מוסא, פורקה התזמורת.

כיום ישנה תזמורת שמקבילה לתזמורת קול ישראל בערבית ומהווה בית לנגנים הצעירים וכעין המשך ונקראת "תזמורת פירקת אלנור" בניצוחו של המוזיקאי אריאל כהן.[1]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]