תחליף טריטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תחליף טריטון משמש במוזיקה כאשר רוצים לגוון מבחינה הרמונית, או ליצור צבע וסאונד שונה. תחליף טריטון הוא אקורד שנמצא במרחק של טריטון מהדומיננטה ומחליף אותה מבחינת תפקודו ההרמוני. כך למשל, בסולם דו מז'ור תחליף הטריטון יהיה Db7 במקום הדומיננטה המקורית, G7. הגיוון ההרמוני הזה נפוץ בהרמוניה של המאה העשרים, ומשמש סימן היכר לג'אז.

ניתוח תאורטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בג'אז, המאפיין החשוב ביותר של הדומיננטה, שהיא כמעט תמיד ספטאקורד (V7), הוא טריטון הסולם הדיאטוני שהיא מכילה. למשל, בסולם דו מז'ור, הדומיננטה G7 מכילה את התווים סי ופה, שהם הטריטון בסולם דו מז'ור. האקורד d♭7 מכיל גם הוא את אותו הטריטון, פה ודו במול (שווה-ערך אנהרמוני לסי). על כן נקרא האקורד תחליף טריטון, כי הוא אקורד שמחליף את הדומיננטה בזכות הטריטון המשותף.

תחליף הטריטון הוא אקורד "חריף" במיוחד מפני ששורש האקורד שלו לא נמצא בסולם הדיאטוני, וכך גם הקווינטה שלו. כמו כן, כל תווי האקורד הם טונים מובילים לאקורד הטוניקה. שורש האקורד (דרגה שנייה מונמכת) מהווה טון מוביל עליון לשורש של הטוניקה, והקווינטה מהווה טון מוביל עליון לקווינטה של הטוניקה. הטריטון, המורכב מהטרצה והספטימה של האקורד, נפתח משני צדדיו: הטרצה טון מוביל עליון לטרצה של הטוניקה, והספטימה טון מוביל תחתון לשורש הטוניקה (כפי שמשמשים צלילי הטריטון במקרה הרגיל של שימוש בדומיננטה). אלו עושים את תחליף הטריטון לאקורד מאוד לא יציב ש"מושך" חזק לטוניקה.

תחליף טריטון לא חייב להופיע רק בסולם המקורי שבו כתוב הקטע. למעשה בכל מקום שמופיע דומיננטה שניונית ניתן להחליף אותה בתחליף הטריטון שלה, וכמעט כל דרגה (למעט השביעית במז'ור והשנייה במינור) יכולה להיות מורחבת כשלפניה מופיע תחליף הטריטון המוביל אליה.

בהרמוניה מסורתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גם בהרמוניה מסורתית יש אקורד הבנוי על השנייה המונמכת, הוא האקורד הנפוליטני, אלא שזה כמעט לעולם לא יופיע כספטאקורד, ובן כה וכה מהווה תחליף לסובדומיננטה ולא לדומיננטה. לעומת זאת תחליף טריטון שמוביל לחמישית דומה מאוד, מבחינה אנהרמונית לאקורדים עם סקסטה מוגדלת - הם האקורדים הגאוגרפים. כך, מבחינה אנהרמונית, תחליף טריטון עם קווינטה מתגלם באקורד הגרמני, וללא קווינטה הוא מתגלם בדמות האקורד האיטלקי.כאשר הוא מופיע עם קווינטה מונמכת הוא מתגלם בדמות האקורד הצרפתי (המהווה למעשה שני אקורדים צרפתיים במרחק טריטון זה מזה, עקב הסימטריות המאפיינת אותו).

הולכת הקולות בין תחליף הטריטון לטוניקה אליה הוא מוביל מתבצעת כך, ומוצגת מול הולכת קולות של דומיננטה רגילה אל הטוניקה. בתווים מוצגת קודם כל דומיננטה רגילה, לאחר מכן תחליף טריטון בצלילים אנהרמוניים, ואחריו בצלילים הרמוניים (בהם מוצג תחליף הטריטון כ-It6 - שישית איטלקית):

באלתור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחינה מלודית, הסולם שנהוג לאלתר עליו כשמשתמשים בתחליף טריטון, הוא הסולם הלידי עם דרגה שביעית מונמכת, שמתחיל בבסיס האקורד (זה המשמש כתחליף טריטון).

כך למשל בדו מז'ור כשהאקורד הוא D♭7, צלילי הסולם שעליו יאלתרו הנגנים בזמן אקורד זה, הם: רה במול, מי במול, פה, סול, לה במול, סי במול, דו במול. אפשר לראות שהסולם הזה הוא תחליף מודאלי, כלומר הוא כולל את אותם הצלילים, כמו סולם ה-Altered (אנ') על הדומיננטה המקורית[דרושה הבהרה], סול: סול, לה במול, סי במול, סי בקר (אנהרומונית - דו במול), רה במול, מי במול, פה.

סולם הAltered הוא המודוס השביעי של סולם המינור המלודי. בהפרש טריטון ממנו ממוקם המודוס הרביעי של מינור מלודי, הלא הוא המודוס הלידי מונמך השבע Lydian b7 ולכן תכולתם זהה.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרות הג'אז והמוזיקה של המאה העשרים שופעת בתחליפי טריטון. דוגמה אחת, היא בסטנדרט אפריל בפריז של קאונט בייסי. ניתן לראות את תחליף הטריטון בפיתוחים של מבנים מוכרים רבים כמו בלוז 12 תיבות או רית'ם צ'יינג'ס. בנוסף, תחליף הטריטון הוא מרכיב גורלי בתחליף אחר הנקרא קולטריין צ'יינג'ס. גם במוזיקה פופולרית אפשר למצוא דוגמאות לתחליפי טריטון, למשל בשיר Honey Pie של הביטלס יש כמה תחליפי טריטון, אחד מהם - תחליף טריטון שניוני לדומיננטה בקודה לפני המילים "חזרי אלי".

גם במוזיקה קלאסית שבמאה העשרים אפשר לשמוע שימוש בתחליפי טריטון, היצירה קידוש של המלחין המודרני קורט וייל מסתיימת בתחליף טריטון הנפתר לטוניקה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תחליף טריטון בוויקישיתוף