תחליף טריטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

במוזיקה, כאשר רוצים לגוון מבחינה הרמונית, או ליצור צבע וסאונד שונה, משתמשים לעיתים בתחליף טריטון. תחליף טריטון הוא אקורד שנמצא במרחק של טריטון מהדומיננטה ומחליף אותה מבחינת תפקודו ההרמוני. כך למשל, בסולם דו מז'ור תחליף הטריטון יהיה Db7 במקום הדומיננטה המקורית, G7. הגיוון ההרמוני הזה נפוץ בהרמוניה של המאה העשרים, ומשמש סימן היכר לג'אז.

ניתוח תאורטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בג'אז המאפיין החשוב ביותר של הדומיננטה, הוא הטריטון שיש בה. על כן, כמעט ואין דומיננטות שאינן ספטאקורדים. למשל, בסולם דו מז'ור, הדומיננטה G7 מכילה את הטריטון של הסולם - סי ופה. האקורד Db7 הוא האקורד הדומיננטי היחיד שמכיל גם הוא את אותו הטריטון (מבחינה אנהרמונית, דו במול ופה). על כן נקרא האקורד תחליף טריטון, כי הוא אקורד שמחליף את הדומיינטה בזכות הטריטון המשותף.

תחליף הטריטון הוא אקורד חריף במיוחד בגלל ששורש האקורד שלו לא נמצא בסולם הדיאטוני, וכך גם צלילים הקוינטה שלו. למעשה שורש האקורד, שנייה מונמכת, מהווה טון מוביל עליון לשורש של הטוניקה, הקוינטה מהווה טון מוביל עליון לקויינטה של הטוניקה, וגם הטריטון נפתח בצעדים קטנים של טון מוביל אל הטוניקה. כל אלו עושים את תחליף הטריטון לאקורד מאד אקטיבי, שמושך חזק לטוניקה.

תחליף טריטון לא חייב להופיע רק בסולם המקורי שבו כתוב הקטע. למעשה בכל מקום שמופיע דומיננטה שניונית ניתן להחליף אותה בתחליף הטריטון שלה, וכמעט כל דרגה (למעט השביעית במז'ור והשנייה במינור) יכולה להיות מורחבת כשלפניה מופיע תחליף הטריטון המוביל אליה.

בהרמוניה מסורתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גם בהרמוניה מסורתית יש אקורד הבנוי על השנייה המונמכת, הוא האקורד הנפוליטני, אלא שזה כמעט לעולם לא יופיע כספטאקורד, ובן כה וכה מהווה תחליף לסובדומיננטה ולא לדומיננטה. לעומת זאת תחליף טריטון שמוביל לחמישית דומה מאד, מבחינה אנהרמונית לאקורדים עם סקסטה מוגדלת - הם האקורדים הגאוגרפים. כך, מבחינה אנהרמונית, תחליף טריטון עם הקווינטה זהה לאקורד גרמני, וללא הקווינטה הוא זהה לאקורד איטלקי.

הולכת הקולות בין תחליף הטריטון לטוניקה אליה הוא מוביל מתבצעת כך, ומוצגת מול הולכת קולות של דומיננטה רגילה אל הטוניקה. בתווים מוצגת קודם כל דומיננטה רגילה, לאחר מכן תחליף טריטון בצלילים אנהרמוניים, ואחריו בצלילים הרמוניים (בהם מוצג תחליף הטריטון כ-It6 - שישית איטלקית): Tritone substitutions.png

באלתור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחינה מלודית, הסולם שנהוג לאלתר עליו כשמתמשים בתחליף טריטון הוא הלידיין פלאט סבן, של האקורד החדש. כך למשל בדו מז'ור כשהאקורד הוא Db7 הסולם שעליו יאלתרו הנגנים בזמן אקורד זה, הוא רה במול לידי, עם שביעית מונמכת, שצליליו: רה במול, מי במול, פה, סול, לה במול, סי במול, דו במול. אפשר לראות שהסולם הזה הוא תחליף מודאלי, כלמור הוא כולל את אותם הצלילים, כמו הסולם אולטרד, על הדומיננטה המקורית, סול: סול, לה במול, סי במול, סי בקר (אנהרומונית - דו במול), רה במול, מי במול, פה.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרות הג'אז והמוזיקה של המאה העשרים שופעת בתחליפי טריטון. דוגמה אחת, היא בסטנדרט אפריל בפריז של קאונט בייסי. ניתן לראות את תחליף הטריטון בפיתוחים של מבנים מוכרים רבים כמו בלוז 12 תיבות או רית'ם צ'יינג'ס. בנוסף, תחליף הטריטון הוא מרכיב גורלי בתחליף אחר הנקרא קולטריין צ'יינג'ס. גם במוזיקה פופולרית אפשר למצוא דוגמאות לתחליפי טריטון, למשל בשיר Honey Pie של הביטלס יש כמה תחליפי טריטון, אחד מהם - תחליף טריטון שניוני לדומיננטה בקודה לפני המילים "חזרי אלי".

גם במוזיקה קלאסית שבמאה העשרים אפשר לשמוע שימוש בתחליפי טריטון, היצירה קידוש של המלחין המודרני קורט וייל מסתיימת בתחליף טריטון הנפתר לטוניקה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תחליף טריטון בוויקישיתוף