תמחור דינמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: תרגמת, עילגות.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.

תמחור דינמי, המכונה גם גל תמחור, ביקוש תמחור, או זמן מבוסס תמחור הוא אסטרטגיית תמחור בה עסקים מגדירים גמישות מחירים עבור מוצרים או שירות המתבסס על דרישות השוק הנוכחיות.[1] עסקים יכולים לשנות מחירים על בסיס אלגוריתמים שלוקחים בחשבון תמחור מתחרים, ביקוש והיצע, וגורמים חיצוניים אחרים בשוק.[2] תמחור דינמי הוא מנהג נפוץ במספר תעשיות, כגון אירוח, נסיעות, בידור, קמעונאות, חשמל, תחבורה ציבורית. כל תעשייה נוקטת גישה שונה לתמחור חוזר בהתבסס על הצרכים והביקוש למוצר.

תפריט מוצרים טריים ומחיריהם בדוכן מזון מהיר ברחוב עמק רפאים בירושלים

אירוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמחור מבוסס זמן היא שיטה סטנדרטית של התמחור בענף התיירות. מחירים גבוהים יותר יחויבו במהלך שיא העונה, או במהלך תקופות של אירועים מיוחדים. בסוף העונה, מלונות יכולים לגבות רק את עלויות התפעול של הממסד, ואילו את הרווח הם מרוויחים במהלך עונת התיירות (זהו העיקרון הבסיסי של תמחור: העלות השולית לטווח ארוך).

מלונות ושחקנים אחרים בתעשיית האירוח משתמשים בתמחור דינמי וזאת כדי להתאים את עלות החדרים וחבילות האירוח בהתבסס על היצע וביקוש באותו הרגע.[3] המטרה של תמחור דינמי בענף זה היא למצוא את המחיר הגבוה ביותר שהצרכנים מוכנים לשלם. שם נוסף לתמחור דינמי בתעשייה הוא תמחור לפי דרישה. סוג זה של אפליית מחיר משמש למיקסום רווחים כדי לנסות ולהגדיל את ההכנסות בהתבסס על הנכונות של פלחי שוק שונים לשלם. הוא כולל עליית מחירים כאשר הביקוש הוא גבוה וירידות כדי לעורר את הביקוש כאשר הוא נמוך. יש מגוון רחב של מחירים המבוססים על הביקוש בכל נקודה ביום, המאפשר למלונות לייצר יותר הכנסות על ידי הבאת לקוחות שונים בנקודות מחיר שונות שהם מוכנים לשלם.

תחבורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברות התעופה משנות את המחירים לעיתים קרובות בהתאם ליום בשבוע, השעה ביום, ומספר ימים לפני הטיסה.[4] עבור חברות התעופה, מרכיבים שונים גורמים לתמחור דינמי כגון: כמה מושבים יש בטיסה, זמן היציאה, וממוצע ביטולים של טיסות דומות.[5]

תמחור גודש משמש לעיתים קרובות בתחבורה הציבורית ובכבישים, שבהם מחיר גבוה יותר בתקופות שיא, וזאת כדי לעודד שימוש יעיל בתחבורה על ידי שינוי זמני נסיעה, בהתאם למחיר זול יותר או בחינם מחוץ לשעות השיא. לדוגמה, בגשר מפרץ סן פרנסיסקו גובים אגרה גבוהה יותר בשעות העומס, ובסוף השבוע, כאשר נהגים נוטים יותר להיות לנהוג.[6] זוהי דרך יעילה להגדיל את ההכנסות כאשר הביקוש הוא גבוה, ולניהול הביקוש שכן הנהגים לא מוכנים לשלם את הפרמיה ונמנעים מהנסיעה בשעות הביקוש. אגרת גודש בלונדון מרתיעה נהגים לנסוע למרכז לונדון בתקופות שיא. ההרכבת התחתית של וושינגטון והמסילה של לונג איילנד גובים מחיר גבוה יותר בשעות השיא.

תמחור דינמי נבדק ומיושם בתחבורה על פי דרישה כגון שירות קריאת הסעה כגון אובר וליפט.[7] המערכת של אובר מבצעת התאמה דינמית של מחירי שירות, אספקה (נהגי אובר) וביקוש (נוסעים המרימים יד באפליקציה של הטלפונים החכמים), והתמחור נעשה בהתאם.[8]

ספורט מקצועי[עריכת קוד מקור | עריכה]

צוותי ספורט מקצועיים משתמשים בתמחור דינמי כדי להגביר את ההכנסות. תמחור דינמי חשוב במיוחד בבייסבול, שכן קבוצות משחקות פי שניים משחקים מענפי ספורט אחרים ובאצטדיונים הרבה יותר גדולים.[9]

ספורט זה המתקיים בחוץ בו חייבים להתחשב במזג האוויר ולהכניסו לאסטרטגיית התמחור, בנוסף תאריך המשחק, תאריך הרכישה והיריב. כרטיסים למשחק במזג אוויר סגרירי יתומחרו במחיר נמוך יותר; לעומת זאת, כאשר קבוצה נמצאת על רצף ניצחונות, האוהדים יהיה מוכן לשלם יותר.

קמעונאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קמעונאים, וקמעונאים מקוונים בפרט, מתאימים את המחיר של המוצרים שלהם על פי המתחרים, זמן, תנועה, שיעורי ההמרה ואת מטרות המכירות.[10] מטרת התמחור הדינמי היא להגדיל את ההכנסות והרווחים. יש שלוש דרכים עיקריות לעשות את זה.

 • ראשית, קמעונאים יכולים להשתמש מודיעין של מחירים לבצע תמחור מחודש המבוסס על המחירים של המתחרים שלהם.
 • שנית, קמעונאים יכולים להוריד מחירים כאשר הביקוש נמוך.
 • שלישית, קמעונאים יכולים להעלות את המחירים כל עוד הביקוש גבוה.

אמזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמזון עוסקת באפליית מחירים בשנת 2000 עבור מספר לקוחות, הוצגו מחירים שונים בו זמנית על אותו פריט, הם הפרו את חוק רובינסון–Patman .[11]  החברה הפסיקה זאת והתנצלה לאחר שהדבר התגלה.

צד שלישי כלשהו אשר מוכר באמזון השתמש בתוכנה כדי לשנות את המחירים בתדירות גבוהה יותר מאשר זה היה אפשרי לביצוע על ידי אנשים, וזאת כדי להתחרות במהירות בין עסקים על המחיר.[12][13]

תמחור המבוסס על ערך או גמישות[עריכת קוד מקור | עריכה]

באופן אידיאלי, חברות צריכות לבחון האם מחיר המוצר שווה ערך למחיר שהצרכן מייחס למוצר. זהו ערך המבוסס על תמחור. ערך זה יכול להיות שונה מאדם לאדם, קשה לזהות מהו הערך המושלם שכן כל אדם מעריך את מחיר המוצר בצורה שונה. עם זאת, נכונות הצרכן לשלם יכולה לשמש כמדד הערך הנתפס. עם גמישות במחיר של מוצרים, חברות יכולות לחשב כמה צרכנים מוכנים לשלם עבור המוצר בכל נקודת מחיר. מוצרים בעלי גמישות גבוהה רגישים מאוד לשינויי מחיר, בעוד מוצרים בעלי גמישות נמוכה רגישים פחות לשינויים במחיר. כתוצאה מכך, מוצרים עם גמישות נמוכה מוערכים בדרך כלל יותר על ידי הצרכנים. היבט דינמי של שיטת תמחור זו הוא גמישות לשינוי ביחס למוצר, קטגוריה, זמן, מיקום וקמעונאים. עם גמישות מחירים של המוצרים השוליים של המוצר, קמעונאים יכולים להשתמש בשיטה זו עם אסטרטגיית התמחור שלהם כדי לתכנן אסטרטגיות רווח, הכנסות או אסטרטגיות למקסום רווחים.[14]

תמחור המבוסס על מתחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עסקים שרוצים מחיר תחרותי יפקחו על מחירי המתחרים שלהם ויתאימו את המחירים בהתאם. אמזון היא מובילה בשוק הקמעונאי שמשנה מחירים לעיתים קרובות, היא מעודדת קמעונאים אחרים לשנות את המחירים שלהם כדי להישאר תחרותיים. תמחור דינמי מבוסס מתחרים יכול להגדיל את המכירות, ובמיוחד אם ינצלו את היתרון כאשר מוצרים אזלו אצל קמעונאים מתחרים.

תמחור קמעוני מבוסס זמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

תעשיות רבות משנות את המחירים, בהתאם לשעות היממה, במיוחד קמעונאים מקוונים, הלקוחות בדרך כלל רוכשים בשעות העבודה בין 17:00 - 09:00.[15] העלאת מחירים במהלך הבוקר ואחר הצהריים והורדת מחירים במהלך הערב הוא מנהג נפוץ בתמחור דינמי.

תמחור המבוסס על זמן השירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמחור המבוסס על זמן שרות כגון אספקת חשמל כולל, אך לא מוגבל ל:[16]

 • תמחור של זמן שימוש (TOU), לפיו מחירי החשמל נקבעים לתקופת זמן מסוימת על בסיס מקדמה או תשלום עתידי, בדרך כלל לא משתנה לעיתים קרובות מאשר פעמיים בשנה. המחירים המשולמים עבור האנרגיה הנצרכת במהלך תקופות אלה הן נקבעו מראש, דבר המאפשר לצרכנים לשנות את השימוש שלהם ולנהל את עלויות האנרגיה שלהם על ידי העברת השימוש לתקופת עלות נמוכה יותר או להפחית את הצריכה הכוללת שלהם  (בתגובה לביקוש)
 • תמחור שיא קריטי לפיו מחירי זמן השימוש הם בתוקף למעט ימי שיא מסוימים, כאשר המחירים עשויים לשקף את עלויות הייצור ו/או רכישת החשמל ברמה הסיטונאית.
 • תמחור בזמן אמת לפיו מחירי החשמל עשויים להשתנות לעיתים קרובות בכל שעה (במיוחד לעיתים קרובות יותר). אות המחיר מסופק למשתמש על בסיס מקדמה או תשלום עתידי, המשקף את עלות השירות של ייצור ו/או רכישת חשמל ברמה הסיטונאית.
 • הפחתת זיכויים בשיא העומס עבור צרכנים עם עומסים גדולים שלהם הסכמים שנקבעו מראש.

תמחור של שיעור המרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיעור המרות מודדים כמה גולשים באתר הופכים לקונים. כאשר שיעורי ההמרות של הצופים לקונים נמוכה, מפחיתים את המחיר כדי להגדיל את כמות הקונים שיטה זו סטנדרטית באסטרטגיית תמחור דינמי.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Dynamic Pricing definition". WhatIs.com. Retrieved April 1, 2014.
 2. ^ Arie Shpanya (2014)"Why Dynamic Pricing is a Must for eCommerce Retailers"
 3. ^ Tucker Cummings (2013) "Everything You Need to Know about Dynamic Pricing". Hospitality Net. Retrieved April 1, 2014.
 4. ^ Dr. Gabor Forgacs (2010) "Revenue Management: Dynamic Pricing". WhatIs.com. Retrieved April 1, 2014.
 5. ^ Dale Furtwengler (2011) "The Perils of Dynamic Pricing Lessons Learned from the Airline Industry". Retail Customer Experience. Retrieved April 1, 2014.
 6. ^ "Toll Schedule for State-Owned Toll Bridges". Bay Area Toll Authority. Retrieved April 1, 2014.
 7. ^ Valentine, Angelica (2015-02-05). "Uber vs Sprig: 2 Different Flavors of Dynamic Pricing". VentureBeat. נבדק ב-2015-12-19. One of the longest standing complaints of users and journalists alike is [Uber's] use of dynamic pricing, or 'surge pricing.' Dynamic pricing often flies below the radar until something you want or need costs more than usual.
 8. ^ Decker, Susan; Saitto, Serena (2014-12-19). "Uber Seeks to Patent Pricing Surges That Critics Call Gouging". Bloomberg L.P. נבדק ב-2015-12-19. Uber applied for a U.S. patent last year for 'dynamically adjusting prices for service' using mobile devices. The system measures supply (Uber drivers) and demand (passengers hailing rides with smartphones), and prices fares accordingly.
 9. ^ Patrick Rishe (2012) "Dynamic Pricing: The Future of Ticket Pricing in Sports". Forbes. Retrieved April 1, 2014.
 10. ^ Arie Shpanya (2013) "5 Trends To Anticipate In Dynamic Pricing". Retail Touch Points. Retrieved April 1, 2014.
 11. ^ Anita Ramasastry FindLaw columnist Special to CNN.com (24 ביוני 2005). "CNN: Web sites change prices based on customers' habits". Edition.cnn.com. ארכיון ארכיון מהמקור מ-19 באוגוסט 2010. נבדק ב-29 באוגוסט 2010. {{cite news}}: (עזרה)
 12. ^ Michael Eisen (2011) "Amazon’s $23,698,655.93 book about flies". It is NOT Junk
 13. ^ Paul Demery (2013) "Fighting for the Buy box on Amazon"
 14. ^ Hidde Roeloffs Valk (2017) "Three dynamic pricing methods & how to implement them"
 15. ^ http://business.time.com/2012/01/09/why-monday-is-e-retailers-favorite-day-of-the-week/
 16. ^ Partially reworded from United States Energy Policy Act of 2005, sec. 1252. Smart metering