תחבורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף תעבורה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "תעבורה" מפנה לכאן. לערך העוסק בקבוצת הובלה ולוגיסטיקה ישראלית, ראו קבוצת תעבורה.
לגשרים חשיבות מכרעת בתשתית התחבורתית

תחבורה היא העברה של אנשים וסחורה ממקום אחד למקום אחר על ידי אמצעי תחבורה. ישנם אמצעי תחבורה אוויריים, ימיים, יבשתיים, חלליים, וכן גם שילוב של כמה אמצעי תחבורה בכלי אחד כגון כלי רכב אמפיביים.

בעבר היה נפוץ השימוש בבעלי חיים וסירות לא ממונעות לשם תחבורה. כיום רוב התחבורה נעשית על ידי כלי תחבורה ממונעים כגון כלי רכב, רכבות, אוניות, מטוסים, מסוקים, סירות מנוע או ספינות מנוע.

היבטים של תחבורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח תשתית תחבורתית מתייחס לכבישים, מסילות רכבת, שבילי אופניים, תעלות ונתיבי אוויר, כמו גם לתחנות וטרמינלים כמו שדות תעופה, נמלים, תחנות רכבת ותחנות אוטובוס.

כלי הרכב משתמשים בתשתית על מנת להגיע למחוז חפצם, כאשר כלי רכב בקרקע נוסעים על פסי רכבת או כבישים, וכלי רכב בים ובאוויר נוסעים על נתיבי אוויר ומים, וחונים בנמלים.

המונח הכוונה בהקשר של תחבורה מתייחס לרמזורים, תמרורים, סימנורים (ברכבות) ועוד.

באופן כללי, תכנון ועיצוב התשתית הוא חלק מתחומי הנדסה אזרחית ותכנון עירוני. תכנון ועיצוב כלי הרכב הוא תחום בהנדסת מכונות, או בתתי-תחומים כמו אווירונאוטיקה או הנדסת חלל-אוויר (תחום העוסק בבניית והנדסת כלי רכב הטסים בים או בחלל).

ראשית התחבורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האדם הקדמון חי בחבורות קטנות, הנודדות ממקום למקום בחיפוש אחר מזון משום שהוא לא ידע את החקלאות. בדרך כלל היו הנשים נושאות את הכלים והצידה ממקום למקום.

מאוחר יותר, כשביית האדם בהמות בית, היה מעמיס עליהן המשא ואף רוכב על גבן, וכך היה יכול לעבור מרחקים גדולים. ביות בעלי חיים אלו עזר מאוד לאדם, אך כושר הנשיאה שלהם היה מוגבל. לא עבר זמן רב בטרם גילה האדם שהבהמות יכולות לטלטל עומס גדול בהרבה על ידי משיכה, במקום נשיאה. בתחילה השתמשו במגררות גולמיות ובהדרגה גילו כי ככל ששטח המגע של המגררה בקרקע קטן יותר, כך היא מסוגלת לשאת את המשא ביותר קלות. המצאת הגלגל תרמה מאוד להתפתחות התחבורה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Swedish road sign 11 13 31.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תחבורה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.