פורטל:תחבורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

תחבורה היא התנועה של אנשים וסחורות ממקום אחד למקום אחר. המילה תחבורה באה מהשורש "ח.ב.ר", שמשמעותו לקשר בין שני דברים.

לתחום יש כמה אספקטים שונים, או כמה תחומים שבהם הוא עוסק. באופן כללי, ניתן לחלק את התחבורה לארבעה נושאים. שלושה מהם מתקשרים ישירות למושג התחבורה, ואילו הנושא הרביעי מתייחס לקשר שבין האדם לאמצעי התחבורה השונים:

Kenworth W900 semi in red.jpg
משאית אמריקנית, בעלת תא שינה לנהג
המטוס, כפי שצולם בפברואר 2008

דאון גימלי הוא השם שניתן לתקרית תעופתית חמורה שאירעה ב-23 ביולי 1983. במהלך טיסת אייר קנדה 143 אזל הדלק למטוס נוסעים מסוג בואינג 767, והמטוס, שהיה בגובה של 40,000 רגל (כ-12 קילומטר) מעל צפון קנדה, נאלץ לגלוש לנחיתה בשדה תעופה נטוש, סמוך לעיירה גימלי במניטובה שבקנדה.

בחקירת האירוע התברר שמדובר בטעות אנוש. את נתוני הדלק של בואינג 767 צריכים להזין למחשב המטוס ביחידות של קילוגרמים, בניגוד לשאר המטוסים של אייר קנדה באותה תקופה, אליהם הוזנו נתוני הדלק בפאונדים. אנשי צוות האחזקה של חברת התעופה הזינו למחשב ערך שגוי. בדרך נס לא גרם האירוע לנפגעים בנפש.


מבנה התחנה ברבע השני של המאה ה-20

תחנת הרכבת היחידה בעולם ממנה יצאו רכבות לשלוש יבשות שונות היא תחנה חיפה מזרח. בתקופת המנדט הבריטי יצאו מהתחנה רכבות לאפריקה, אירופה ואסיה. שימוש נוסף ייחודי לתחנה הוא היותה נקודת האפס של רכבת ישראל לצורך מדידת מרחקים (אם כי בפועל נמצאת היום התחנה 83 מטר מצפון לנקודת האפס). כל התחנות שלאורך הקו הראשי של רכבת ישראל מציינות את מיקומן על הקו ביחס לתחנה. מאז קום המדינה אין התחנה משמשת עוד כתחנת נוסעים רשמית, והמתחם הגדול שלה משמש כמשכן למשרדי רכבת ישראל בחיפה, כתחנת ניתוב, וכמוזיאון רכבת ישראל.

Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • כאן אפשר למצוא ערימה של קצרמרים בתחום התחבורה שרק מחכים שירחיבו אותם.
  • ישנם ערכים שאי אפשר שיישארו במצבם הנוכחי וצריך לעבור עליהם ולתקן אותם בהקדם, ראו מסגרת "ערכים דורשי שיפור".

מצאו ערכים לשיפור בנושא תחבורה: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוט

בלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)