פורטל:תחבורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

תחבורה היא התנועה של אנשים וסחורות ממקום אחד למקום אחר. המילה תחבורה באה מהשורש "ח.ב.ר", שמשמעותו לקשר בין שני דברים.

לתחום יש כמה אספקטים שונים, או כמה תחומים שבהם הוא עוסק. באופן כללי, ניתן לחלק את התחבורה לארבעה נושאים. שלושה מהם מתקשרים ישירות למושג התחבורה, ואילו הנושא הרביעי מתייחס לקשר שבין האדם לאמצעי התחבורה השונים:


לוח זיכרון במקום האסון במושב הבונים

אסון הבונים, שאירע ב־11 ביוני 1985, הוא תאונת רכבת שבה התנגשה רכבת באוטובוס שהוביל תלמידים מחטיבת הביניים של בית הספר התיכון ע"ש י.ח. ברנר בפתח תקווה לטיול שנתי, בקרבת מושב הבונים. באסון נהרגו 22 בני-אדם, ביניהם 19 תלמידים, מחנכת הכיתה, נהגת האוטובוס ואם מלווה. היה זה אסון הרכבת הגדול בתולדות המדינה והשני בחומרתו בתולדות הרכבת בישראל (ב-17 בספטמבר 1939 נהרגו 29 בני אדם בהתנגשות של רכבת ואוטובוס סמוך לרמלה, וב-1972 אירע אסון בממדים קרובים לאלה ובו נהרגו 18 חיילים בהתנגשות משאית צבאית ברכבת באזור הקריות).


שלט לדוגמה

האם תהיתם פעם כשאתם רואים שלט מרחק עד לאן בעיר נמדד המרחק? אם אתם חושבים כי המרחק הינו עד הכניסה לעיר-אתם טועים! ע"פ חוק מתקופת המנדט שלטי המרחק במדינת ישראל (משתנה בכל מדינה) מודדים מרחק בין השלט לסניף הדואר המרכזי של העיר עליו הוא מצביע. אם אתם חושבים כי כך זה גם באנגליה בימינו הרי אתם טועים בשנית! החל מ-1979 שונה החוק באנגליה לכך שהמרחק יהיה עד נקודת הכניסה לשטח המוניציפלי של המקום אליו מצביע השלט.


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • כאן אפשר למצוא ערימה של קצרמרים בתחום התחבורה שרק מחכים שירחיבו אותם.
  • ישנם ערכים שאי אפשר שיישארו במצבם הנוכחי וצריך לעבור עליהם ולתקן אותם בהקדם, ראו מסגרת "ערכים דורשי שיפור".

מצאו ערכים לשיפור בנושא תחבורה: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)