Black & White

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Black & White
עטיפת המשחק
עטיפת המשחק
כללי
תאריך הוצאה 30 במרץ 2001
סוגה סימולציה, God game
פיתוח Lionhead Studios
הוצאה לאור Electronic Arts
ארץ מקור הממלכה המאוחדת עריכת הנתון בוויקינתונים
עיצוב פיטר מולינוקס
סדרה Black & White עריכת הנתון בוויקינתונים
דרישות תוכנה
מצבי משחק שחקן יחיד, מרובה משתתפים
פלטפורמות Mac OS, Microsoft Windows
המשחק הבא Black & White 2
www.lionhead.com/black-white
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

Black & White (בתרגום לעברית: שחור ולבן) הוא משחק מחשב מסוג סימולציה שפותח על ידי Lionhead Studios ופורסם על ידי Electronic Arts בשנת 2001. המשחק מהווה סימולציית "God game" במסגרתה השחקן משחק כאל שמטרתו היא להביס אל יריב שרוצה להשתלט על העולם. המשחק משלב בתוכו מרכיבים של בניית ערים, ניהול משאבים וזמן ואסטרטגיה. האווירה במשחק ותוצאותיו מושפעות מההחלטות המוסריות שהשחקן מקבל במהלכו, שמהוות קרב סמוי בין רע לטוב, המסומל גם בשם המשחק - בו "White" ("לבן") מסמל את הטוב ו-"Black" ("שחור") מסמל את הרוע.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקן מדמה אל השולט על מספר שבטים וכפרים המאכלסים אי או מספר איים במפה מסוימת, השחקן מגולם על ידי דמות יד מרחפת אשר מופיעה על המסך, באמצעותה השחקן יכול לתקשר עם הסביבה, להעביר חפצים ולהטיל נסים[1]. מטרתו המרכזית של השחקן היא הגדלת כוחו על ידי השתלטות על כלל הכפרים והשבטים הנמצאים באי, זאת על ידי הגדלת כמות המאמינים שלו באמצעות מעשים שנועדו לשכנע את תושבי האי להאמין בשחקן ולהצטרך לדת שסוגדת לו - מעשים הנעים בין עזרה בחיי היומיום כגון סיוע באיסוך מזון או בניית בתים ועד השלטת פחד וטרור באמצעות סופות ברקים ואסטרואידים[2]. ניתן להשתמש במסיונרים או חפצי קדושה כדי לשכנע מאמינים להצטרף לדתו של השחקן.

הטוב והרע[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המשחק יוצבו בפני השחקן מספר החלטות מוסריות בין טוב לרע, אשר חלקן ברורות בנטייתן, שאמצעותן יכול השחקן לבחור באופי האל אותו יהווה - השחקן יכול לבצע מגוון רחב של פעולות המשפיעות על האופן בו נתפס האל בעיני נתיניו - אל טוב, אל רע או אל נייטרלי. אופי המשחק, המשימות ואפילו נראות המשחק ישתנו בהתאם להחלטות שיקבל השחקן. לרשות השחקן יש שני יועצים שמהווים מצפון טוב ורע עבור השחקן[3] ומשקפים את העקרונות לפיהם החלטה תיתפס כטובה או כרעה:

 • בלאקי (Blackey) - הוא המצפון הרע, מגולם בדמותו של שדון נמוך ושמן.
 • ווייטי (Whitey) - הוא המצפון הטוב, מגולם בדמותו של גבר מזוקן היושב על ענן.

מקדשו של שחקן שנתפס כאל טוב יהיה צבוע בצבעים בהירים, בזמן שמקדשו של שחקן שנתפס כאל רע יראה קודר ומאיים.

ניהול כפרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוצמתו הכלכלית והחברתית של השבט אותו מוביל השחקן מגולמת באמצעות כפר בו חיים נתיניו של האל. מטרתו העיקרית של האל במשחק היא להשתלט על כלל הכפרים במפה, ולהרחיב אותם כדי להגדיל את כוחו על ידי בניית מבנים נוספים או הגדלת אוכלוסיית המאמינים בהם. הכפרים מורכבים ממספר בניינים חשובים:

 • בתים - בהם מתגוררים תושבי הכפר. תושבי הכפר מבצעים משימות בהתאם להנחיות השחקן (לדוגמה דייג, כריתת עצים, בנייה או בניית משפחות[4]). לתושבים יש מספר צרכים כדי להתקיים: מזון, רפואה ומנוחה.
 • מרכז הכפר - מציג את האל ששולט באותו כפר ואת הנסים שכפר זה מאפשר לייצר.
 • מחסני הכפר - בהם ניתן לאחסן משאבים ומציג את רצונותיהם של תושבי הכפר.
 • מבנים מיוחדים (Wonders) - מבנים המאפשרים יכולת או בונוס מסוים לשחקן מרגע בנייתם. סוג המבנה המיוחד נקבע לפי סוג השבט שהקים את הכפר בו נבנה. במשחק ישנם שמונה סוגי שבטים המבוססים על תרבויות העולם[5] - אינדיאניים, אפריקאים, אצטקים, טיבטים, יוונים, יפנים, מצרים, סקנדינבים וקלטים. סוגי השבטים משפיעים על הארכיטקטורה של המבנים בכפרים, על מראה התושבים בכפר והמוזיקה המתנגנת בו.
 • מקדש - המקדש מהווה משכנו של השחקן, ואם יהרס - ייגמר המשחק[6]. המקדש מוקף באתרי קדושה בהם נתיני השחקן סוגדים לו, פעולת הסגידה מייצרת כוח איתו יכול השחקן להטיל נסים.

הטלת נסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטלת נסים היא פעולה שמבצע השחקן על ידי בחירתם במקדש או במרכז הכפר או באמצעות ציור צורות מסוימות באמצעות היד המסמלת את השחקן על גבי המסך[7]. סוגי הנסים הזמינים לשחקן תלויים בסוגי הכפרים בשליטתו[8] וכוללים מספר אופציות - יצירת אספקת אוכל לרוות המאמינים או עץ לבניית מבנים, מתן מרפא למאמינים והגנה על אזור מסוים[9]. את הטלת הנסים יכול השחקן לעשות רק בשטח מסוים עליו יש לו השפעה, שטח אשר ניתן להרחבה באמצעות הגדלת הכפר שבשליטת השחקן, הגדלת כמות המאמינים או השתלטות על כפר אחר[10]. לרשות השחקן יש מאגר כוח בו יכול להשתמש כדי להטיל ניסים, הכוח ניתן להשגה על ידי הקצאת מאמינים לסגוד לאל במקדשיו או על ידי הקרבת מאמין במזבח[11].

מגילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקן מקבל משימות בדמות מגילות אשר ניתן למצוא ברחבי המפה במשחק ולאסוף באמצעות היד, המגילות מתחלקות לשני סוגים:

 • מגילות זהב - מתחילות אירוע מרכזי במשחק, כולל הסיפור המרכזי ומשימות צד.
 • מגילות כסף - משימות פשוטות המקנות פרס לשחקן, ואינן מחייבות לסיום המשחק[12].
סוג (+ארץ) יצור נטייה טבעית
יצורים התחלתיים קוף נייטרלית
פרה טובה
טיגריס רעה
יצורים
ניתנים להשגה
ארץ 1 כבשה טובה
ארץ 2 זברה טובה
ארץ 3 שימפנזה נייטרלית
ארץ 4 צב טובה
זאב רעה
ארץ 5 דב חום רעה
אריה רעה
דב קוטב טובה
הרחבת
"Creature Isle"
תרנגולת נייטרלית
קרוקודיל רעה
קרנף רעה
עדכונים בלבד גורילה רעה
סוס טובה
נמר רעה
מנדריל נייטרלי

יצורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרשות השחקן יש יצור איתו ניתן לתקשר ובאמצעותו ניתן לבצע מספר פעולות בשמו של השחקן. היצורים הם בפועל חיות הולכות על שתיים בגודל רב ביחס לסביבה שלהן. לכל יצור יש תכונות מיוחדות לו, נטייה טבעית לטוב או רוע ורצונות וצרכים שנדרש לספק על מנת להפעיל את היצור בצורה היעילה ביותר. השחקן יכול ללמד את היצור פעולות כגון תספוק כפרים במשאבים, הטלת נסים והגנה או התקפה של אויבים[13].

בתחילת המשחק ניתנת לשחקן בחירה מבין שלושה סוגי יצורים - קוף, פרה וטיגריס, וסוגים נוספים ניתנים להשגה באמצעות השלמות משימות הניתנות ממגילות כסף. היצורים מתחילים קטנים וללא יכולות, ובאמצעות אילוף, לימוד וטיפוח השחקן יכול להגדיל ולחזק את היצור שבשליטתו. האילוף במשחק מבוסס שיטת המקל והגזר, אם היצור מבצע פעולה שהשחקן לא רוצה שיבצע - ניתן להכאיב לו באמצעות סטירה, ובמידה ומבצע פעולה שהשחקן רוצה שיבצע ניתן לחזקו באמצעות ליטוף - היצור זוכר את התגובה שקיבל לפעולות מסויומות ומשנה את התנהגותו בהדרגה בהתאם.

השחקן יכול להחזיק רק יצור אחד במקביל, אך ניתן להחליף אותו במהלך המשחק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מדריך "פרימה" הרשמי, פרק 9, עמוד 12.
 2. ^ מדריך "פרימה" הרשמי, עמודים 16, 43.
 3. ^ ספר הרמזים, עמוד 4.
 4. ^ מדריך "פרימה" הרשמי, עמוד 50-60.
 5. ^ מדריך "פרימה" הרשמי, עמוד 39.
 6. ^ מדריך "פרימה" הרשמי, עמוד 26-29.
 7. ^ מדריך "פרימה" הרשמי, עמודים 33, 35, 64.
 8. ^ מדריך "פרימה" הרשמי, עמודים 26, 33, 63.
 9. ^ מדריך "פרימה" הרשמי, עמוד 64-75.
 10. ^ מדריך "פרימה" הרשמי, עמוד 17.
 11. ^ ספר הרמזים, עמוד 31.
 12. ^ ספר הרמזים, עמוד 12.
 13. ^ מדריך "פרימה" הרשמי, עמודים 82-100.