Grounded

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מקורקע
Grounded
כללי
תאריך הוצאה 27 בספטמבר 2022
סוגה משחק הישרדות
פיתוח Obsidian Entertainment
הוצאה לאור Microsoft Studios עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות אנגלית, קוריאנית, פולנית, פורטוגזית ברזילאית, רוסית, ספרדית, איטלקית, גרמנית, צרפתית, סינית מפושטת עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה Xbox Game Studios
עיצוב אנדי ארץ, בובי נאל, מת'יו פרץ
דרישות תוכנה
מנוע משחק Unreal Engine 4
מצבי משחק שחקן יחיד מרובה משתתפים
פלטפורמות Microsoft Windows
Xbox One
Xbox Series X/S
grounded.obsidian.net
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

Groundedתרגום חופשי לעברית: מקורקע) הוא משחק וידאו מסוגת הישרדות שפותח על ידי Obsidian Entertainment והופץ על ידי Xbox Game Studios. הוא שוחרר ביולי 2020 בגישה מוקדמת למערכת ההפעלה Microsoft Windows ולקונסולת המשחקים Xbox One. הוא שוחרר במלואו ב-27 בספטמבר 2022.[1]

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק הוא משחק הישרדות שאפשר לשחק בגוף ראשון או בגוף שלישי. במשחק, הדמות הראשית מכווצת לגודל של נמלה וצריכה לנסות לשרוד בחצר אחורית. במשחק, השחקן (מקס, וילו, פיט או הופס) צריך לצרוך כמות מספיקה של אוכל ומים או שהוא יאבד מבריאותו עקב רעב או התייבשות, בהתאמה.[2] החצר האחורית מלאה בחרקים שונים, כמו עכבישים, דבורים, קרדיות אבק ופרות משה רבנו. המיקרופאונה הספציפית שמופיעה במשחק מציעה שהמשחק מתרחש איפה שהוא באמריקה הצפונית, מכיוון שרוב הזנים מופיעים שם, למרות שכמה מהם (כמו גמל השלמה הסחלבי) לא מקומיים, אבל יכולים להיחשב כפולשניים. חרקים שונים משמשים למטרות שונות במשחק. למשל, עכבישים הם אחד מטורפי העל במשחק שיצודו את השחקנים, פרות משה רבנו יכולות להוביל שחקנים למקורות אוכל ואפשר לבשל כנימות ולאכול אותן. שחקנים יכולים גם לחתוך דשא כדי לאסוף טל בשביל לשתות.[3] למשחק יש גם אפשרות נגישות בשביל שחקנים שסובלים מארכנופוביה, אשר מאפשרת לשחקנים להחליט כמה מפחידים העכבישים יהיו במשחק.[4]

בזמן שהשחקנים מתקדמים במשחק, הם יבקרו באזורים חדשים בחצר האחורית. הקושי של המשחק מתגבר באיטיות ואויבים מסוכנים יותר מופיעים. לאורך המשחק, השחקנים צריכים למצוא משאבים בעולם על מנת לבנות בסיס כדי להגן על עצמם מאויבים עוינים, בייחוד בלילה, מכיוון שכמה חרקים נהיים אגרסיבים יותר בלילה.[5] אפשר להשתמש במשאבים גם כדי ליצור כלים, מלכודות ונשקים שונים, כמו גרזנים, חניתות, וחץ וקשת כדי להביס אויבים.[6] השחקנים גם צריכים לנהל את הסיבולת שלהם כי השחקן יכול להתעייף בזמן קרב ממושך.[7] אפשר לשחק את המשחק לבד או ביחד עד ארבעה שחקנים.[8]

סיפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1990, פיט (מקס מיטלמן), מקס (לוק יאנגבלאד), וילו (אוזימה אקאגהה) והופס (צ'ארלט צ'אנג) הם ארבעת בני הנוער האחרונים בשורה של היעלמויות. בני הנוער מתעוררים ומוצאים את עצמם מכווצים לגודל של חרק קטן וכלואים בחצר אחורית, אבל הם לא זוכרים איך הם התכווצו או איך הם הגיעו לחצר.

בעוד שבני הנוער חוקרים את החצר, הם מגלים הקלטות שנותרו מאחור על ידי מדען בשם ד"ר וונדל טאלי (זאקרי לוי), אשר המציא את הספייס-אר, שיכול לכווץ חפצים ואנשים. בני הנוער מגלים שהם בחצר האחורית של ד"ר טאלי והם מוצאים את הספייס-אר. עם זאת, המכשיר מתקלקל וגורם לפיצוץ בעץ אלון קרוב. בני הנוער הולכים לחקור את הפיצוץ ומוצאים מעבדה מיניאטורית שנבנתה בתוך העץ. בפנים, הם מוצאים את העוזר הרובוטי של ד"ר טאלי, בורג-אל (ג'וש ברנר). לרוע המזל, הפיצוץ פגע בזיכרון של בורג-אל, אז הוא לא יכול לעזור להם לתקן את הספייס-אר עד שבני הנוער ימצאו את שבבי זיכרון הגיבוי שלו שמאוכסנים במעבדות של ד"ר טאלי שמפוזרות ברחבי החצר האחורית. למרות אובדן הזיכרון שלו, בורג-אל עוזר לבני הנוער בכך שהוא מספק להם שרטוטים וידע על איך לשרוד בחצר ולהגן על עצמם מחרקים עוינים.

בזמן שבני הנוער מאתרים את המעבדות של ד"ר טאלי ומוצאים את שבבי הזיכרון, הם גם מתחילים לשחזר את הזיכרונות שלהם. הם נזכרים שהם נחטפו על ידי חברה בשם אומיננט שעשתה עליהם ניסויים. ברגע שהם כווצו והניסויים הושלמו, מנהל הפרויקט, המנהל דלטון שמקטור (רוג'ר קרייג סמית') הורה על הריגת בני הנוער. עם זאת, אחת המדעניות ריחמה עליהם והבריחה אותם בחשאיות לחצר האחורית של ד"ר טאלי, מכיוון שהוא האדם היחיד שיכול לעזור להם. בורג-אל משחזר את הזיכרונות שלו ומסביר שתופעת לוואי של השימוש בספייס-אר היא מצב שנקרא "תסמונת ההצטמקות", מצב שבו תהליך הכיווץ יוצא משליטה והאדם שסובל ממנו בסופו של דבר מצטמק כמו צימוק. אומיננט עשו ניסויים בילדים מכיוון שהיה נראה שהם מחוסנים לאפקטים של תסמונת ההצטמקות, והם הצליחו למצוא תרופה. עם זאת, אומיננט עדיין לא הצליחו לשכפל את נוסחת ההגדלה הסודית של ד"ר טאלי, שנדרשת כדי להפוך את תהליך הכיווץ.

בורג-אל שולח את בני הנוער למקום האחרון הנודע של ד"ר טאלי. הם מוצאים הקלטה שהוא הותיר אחריו שבו הוא מסביר שהוא התחיל לסבול מהאפקטים של תסמונת ההצטמקות ונמלט למעבדה תת-קרקעית בניסיון למצוא תרופה. בני הנוער הולכים למעבדה ומוצאים את ד"ר טאלי שבקושי נשאר בחיים על ידי תא תומך חיים. ד"ר טאלי מסביר ששמקטור היה המפקח שלו לפני שהוא עזב את החברה כדי לעבוד על הספייס-אר, ושהוא כועס שאומיננט כבר בנו גרסה משלהם. כשהוא רואה את המצב של בני הנוער, ד"ר טאלי מסביר להם איך להכין את נוסחת ההגדלה. עם זאת, ד"ר טאלי גם מזהיר אותם שברגע שהם יתחילו להכין את הנוסחה, אומיננט יגלו על כך וישלחו את הצבא שלהם של חרקים שטופי מוח לתקוף. לבני הנוער יש בחירה להכין את הנוסחה או להתעמת קודם עם הרובוט המפקח של שמקטור. אם הרובוט יובס, בני הנוער יקבלו דיסק שמכיל את כל נתוני המחקר של אומיננט, כולל התרופה לתסמונת ההצטמקות.

בני הנוער מכינים את נוסחת ההגדלה ומפעילים מחדש את הספייס-אר כדי לחזור לגודל טבעי. עם זאת, הסוף תלוי בין אם הם התעמתו עם שמקטור או לא.

 • אם בני הנוער לא התעמתו עם שמקטור, אז לא יהיו להם ראיות כדי להוכיח את העוולות של אומיננט. שמקטור חושף את הספייס-אר לציבור ולוקח את כל הקרדיט על המצאתו. בני הנוער מנסים לחזור לחייהם הרגילים למרות שהם מואשמים בזיוף היעלמותם, בזמן שטאלי מתאחד עם משפחתו אך נשאר בצורתו המצומקת.
 • אם בני הנוער התעמתו עם שמקטור ושחזרו את נתוני המחקר שלו, אז הם נותנים אותם לרשויות, וגם אומיננט וגם שמקטור נחקרים בגין ניסויים בלתי חוקיים בבני אדם. בני הנוער נקראים גיבורים, ד"ר טאלי נרפא מתסמונת ההצטמקות שלו וזוכה להכרה בזכות המצאת הספייס-אר.

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות ההוצאה של Pillars of Eternity II: Deadfire, הצוות ב-Obsidian Entertainment התחיל בסיעור מוחות של רעיונות למשחק הישרדות. בזמן שרוב הצוות ב-Obsidian עבד על The Outer Worlds, צוות קטן של 13 אנשים התחיל לעבוד על Grounded. המשחק כבר היה בתהליך עבודה לפני הרכישה של Obsidian על ידי מיקרוסופט ב-2018.[3] המשחק הוכרז על ידי Xbox Game Studios ב-X2019 בנובמבר 2019,[7] ויצא ב-28 ביולי 2020 לסטים בגישה מוקדמת ול-Xbox Game Preview.[8] הגרסה המוקדמת תכלול כ-20 אחוז מהקמפיין המרכזי של המשחק, ו-Obsidian תכננה להקשיב למשוב של הקהילה בזמן שהם המשיכו לעבוד על היציאה המלאה של המשחק ב-2022.[6][9] הגרסה של הגישה המוקדמת צברה חמישה מיליון שחקנים בתוך חצי שנה מהיציאה.[10]

הצוות הושפע על ידי סרטים כמו "באג לייף" ו"מותק, הילדים התכווצו" של דיסני. כדי לדעת יותר על סוגים שונים של חרקים. הצוות גם צפה בסרטים ביוטיוב שהופקו על ידי חובבי חרקים. הצוות בחר בחצר האחורית כמיקום המשחק מכיוון שהוא חש שהוא מקום מוכר ונגיש. בנוסף, הם האמינו שחצר אחורית יכולה להיות גם "גדולה מהחיים" ויכולה להיות לה "תחושה אמיתית של סכנה".[3] מנהל המשחק, אדם ברנק, השווה את מיקום המשחק ל"פארק שעשועים", מכיוון שהצוות הוסיף נקודות ציון רבות לעולם בניסיון להפוך אותו למעניין יותר.[11]

הצוות דמיין עולם משחק שיהיה אפשר ליצור איתו אינטראקציה, ושהפעולות של השחקנים ישנו את מצב העולם. ברנק הוסיף שלמשחק יהיה סיפור "בלתי נשכח" כמו למשחקים אחרים של Obsidian.[3] הצוות עבד בצורה מקיפה על בינה מלאכותית של החרקים, אשר שולטים על ההתנהגות שלהם. למשל, נמלים סקרניות בקשר לשחקן ולא תוקפות בהתחלה. עם זאת, עם השחקן בונה בסיס מסביב לאוכל שלהן, או שהשחקן הופך לחזק יותר והנמלים מתחילות לראות בו כאיום, הן יתקפו את השחקן.[12]

סדרת טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 2022, הוכרז שעיבוד של סדרה מצוירת של המשחק נמצא בתהליכים וברנט פרידמן הוא מפתח הסדרה.[13]

קבלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Grounded קיבל ביקורות טובות באתר Metacritic.[14][15] הוא קיבל מועמדות על חדשנות בנגישות בטקס פרסי המשחקים 2020,[16] וזכה במשחק השנה של Xbox בפרסי הגולדן ג'ויסטיק.[17] מאז פברואר 2022, המשחק משך יותר מעשרה מיליון שחקנים.[18]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Grounded Officially Releases September 27, Many More Features Coming, GameSpot (באנגלית אמריקאית)
 2. ^ published, Wes Fenlon (2019-11-14). "In Grounded, an adorable survival game from Obsidian, you're a shrunken kid in a giant backyard". PC Gamer (באנגלית). נבדק ב-2023-01-09.
 3. ^ 1 2 3 4 Alyssa Mercante published, Time to get Grounded: A sneak peak at the surprising Obsidian game, gamesradar, ‏2019-11-14 (באנגלית)
 4. ^ Obsidian's Grounded has a mode for people who are scared of spiders, Destructoid, ‏2020-04-09 (באנגלית אמריקאית)
 5. ^ "Obsidian's first Microsoft-owned game is basically Honey I Shrunk the Kids". Eurogamer.net (באנגלית בריטית). 2019-11-14. נבדק ב-2023-01-09.
 6. ^ 1 2 The half-hour demo for Grounded is such a pleasant surprise, Destructoid, ‏2020-06-21 (באנגלית אמריקאית)
 7. ^ 1 2 Brandin Tyrrel, Grounded Announced as New Co-Op Survival Game from Obsidian, IGN, ‏2019-11-14 (באנגלית)
 8. ^ 1 2 Obsidian’s Grounded enters early access on July 28, VentureBeat, ‏2020-04-07 (באנגלית אמריקאית)
 9. ^ Jon Ryan, Obsidian's Grounded Is a Survival Game With Room for Growth, IGN, ‏2019-11-14 (באנגלית)
 10. ^ Chris KerrNews EditorNovember 11, 2020, Grounded tops 5 million players in under six months, Game Developer, ‏2020-11-11 (באנגלית)
 11. ^ Jeff Cork, Looking Into Grounded’s Unnatural Wonders, Game Informer (באנגלית)
 12. ^ Jeff Cork, Three Big Ways Grounded Nails Its Micro-Scaled Setup, Game Informer (באנגלית)
 13. ^ Peter White, Peter White, Xbox Video Game ‘Grounded’ In The Works As Animated Series From ‘Star Wars: Clone Wars’ Brent Friedman, Deadline, ‏2022-07-18 (באנגלית אמריקאית)
 14. ^ Grounded, Metacritic (באנגלית)
 15. ^ Grounded, Metacritic (באנגלית)
 16. ^ Paul Tassi, Here’s The Game Awards 2020 Winners List With A Near-Total ‘Last Of Us’ Sweep, Forbes (באנגלית)
 17. ^ Sam Loveridge published, Here are all the Golden Joystick Awards 2022 winners, gamesradar, ‏2022-11-22 (באנגלית)
 18. ^ Zachary Boddy published, Grounded reaches 10 million players, official release coming later this year, Windows Central, ‏2022-02-10 (באנגלית)