אדמירל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אדמירל היא דרגת קצונה בכירה בציים בעולם. דרגת אדמירל מקבילה לדרגת גנרל בצבאות יבשה; הדרגה מעליה היא אדמירל צי, ומתחתיה תת-אדמירל. היא נחשבת (בצבאות הרלוונטיים) כדרגת ארבעה כוכבים.

מקור המילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור המילה בשיבוש של הצירוף הערבי אמיר-אל-בחר - "נסיך הים", בערבית: أمير البحر (תעתיק לטיני: Amir al baHr). במסעות הצלב במאה ה-12, ואולי עוד לפני כן, למדו הצלבנים את המילה, ובלטינית של ימי הביניים התקבלה המילה אדמירלוס (admirallus). האדמירל הראשון היה ככל הנראה גיאורגוס מאנטיוכיה, אמיר האמירים הראשון, שהיה הווזיר הראשי של המלך הנורמני רוג'רו השני, מלך סיציליה. בין שאר תפקידיו היה גיאורגוס שר הימיה ולכן קיבל את הכינוי אמיר אל בחר. בסיציליה, ומאוחר יותר בגנואה, למדו הנוצרים את המילה מיריביהם הקטלוניים, כאשר שתי המילים הראשונות - אמיר אל - הפכו למילה אחת, אמירל (amiral). הצרפתים והספרדים הכתירו את המפקדים הימיים בציים שלהם באותו מונח, ואילו בפורטוגל השתנתה המילה לאלמירנטה (almirante). מכיוון שהמילה הייתה בשימוש עמים דוברי לטינית או שפות שמוצאן מלטינית, נוספה למילה האות D; התואר עבר כמה שינויים, החלפת סיומת וכתיב, עד שהגיע למילה האנגלית admyrall, במאה ה-14, והכתיב - המקובל עד היום - admiral, במאה ה-16‏‏‏[1].

התפקיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרגת אדמירל ציינה את מפקד הצי. עם התפתחות הטקטיקה הימית נוצר הצורך במינוי מפקד המשנה. בשל כך מונה לאדמירל סגן, שנקרא בצי הבריטי vice admiral, סגן אדמירל; המפקד שמונה ליחידת הצי שהפליגה בעורף, והייתה, לפיכך, משנית, נקרא rear admiral, מילולית: אדמירל אחורי. דרגות אלה נשתמרו עד היום בצי הבריטי.

למרות שדרגת אדמירל נחשבה בדרך כלל כדרגה הבכירה ביותר, הרי שהיו ציים שהנהיגו דרגות בכירות לאדמירל, או דירוג בתוך הדרגה עצמה. בממלכת ספרד הייתה הדרגה הבכירה ביותר בצי דרגת קפיטן גנרל (Capitán General); אחריה הייתה דרגת אדמירל גנרל (Almirante General), ורק אחריה דרגת אדמירל. בדומה, בקריגסמרינה, הצי הגרמני במלחמת העולם השנייה, הייתה הדרגה הבכירה ביותר בצי דרגת גרוס אדמירל, אחריה דרגת גנרל אדמירל, שהייתה מקבילה לדרגת אדמירל בצי הבריטי (ארבעה כוכבים), ואחריה דרגת אדמירל, מקבילה לדרגת תת-אדמירל בצי הבריטי.

בצי האמריקני התקיימה דרגת אדמירל הצי שבה החזיק רק ג'ורג' דיואי החל מ-1899, כהערכה על ניצחונו המוחץ בקרב מפרץ מנילה ב-1898. אולם עם מותו של דיואי ב-1917 הדרגה לא הוענקה יותר ובעצם התפוגגה. בהחלטת הקונגרס על כינון דרגת אדמירל צי נקבע כי היא זוטרה לדרגת אדמירל הצי.

דירוג בתוך דרגת אדמירל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצי הבריטי התפתחה שיטת דירוג בין האדמירלים, שהגיעה לשיאה בזמן המלחמות הנפוליאוניות. כל אדמירל הניף דגל בצבע מסוים על אוניית הדגל שלו; צבע הדגל קבע את בכירותו. מפקד הצי נקרא "אדמירל השייטת האדומה" (admiral of the red); האדמירל הבא אחריו נקרא "אדמירל השייטת הלבנה" (Admiral of the White); והשלישי בסדר הוותק והבכירות נקרא "אדמירל השייטת הכחולה" (Admiral of the Blue). סדר זה המשיך בדרגות הבאות: תת-אדמירל של השייטת האדומה, תת-אדמירל של השייטת הלבנה, תת-אדמירל של השייטת הכחולה, אדמירל משנה של השייטת האדומה, אדמירל משנה של השייטת הלבנה, ואדמירל משנה של השייטת הכחולה. הייתה גם דרגה לאדמירלים שראשות הצי לא רצתה להעסיקם, והם נקראו אדמירל של השייטת הצהובה. סדר זה בוטל ב1864, אך דרגות האדמירלים (אדמירל, תת-אדמירל ואדמירל משנה) נותרו עד היום.

טבלה משווה של דרגות אדמירל בציי העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Naval Ensign of the United Kingdom.svg הצי המלכותי הבריטי USNavyFlag-Official.svg הצי האמריקאי Flag of German Reich (1935–1945).svg קריגסמרינה Naval Ensign of the Soviet Union.svg הצי הסובייטי Naval Ensign of Israel.svg חיל הים הישראלי
Admiral of the Fleet
אדמירל הצי
Fleet Admiral
אדמירל צי
Großadmiral
גרוסאדמירל
Адмирал флота
אדמירל פלוטא
לא קיים
Admiral
אדמירל
Admiral
אדמירל
General Admiral
גנרל אדמירל
адмира́л
אדמירל
לא קיים
Vice Admiral
תת אדמירל
Vice Admiral
תת-אדמירל
Admiral
אדמירל
ви́це-адмира́л
ויצה-אדמירל
אלוף
Rear Admiral
אדמירל משנה
rear Admiral (Upper half(
אדמירל משנה בכיר
Vizeadmiral
ויצאדמירל
ко́нтр-адмира́л
קונטר-אדמירל
תת-אלוף
Commodore
קומודור
Rear admiral (lower half)
אדמירל משנה זוטר
Konteradmiral
קונטראדמירל
אין אין

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ‏ראו מילון וובסטר המקוון.‏

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]