אח (מקצוע)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "אחות" מפנה לכאן. לערך העוסק בבת משפחה, ראו אח (בן משפחה).
אחות

במערכת הבריאות אח או אחות הוא אדם העוסק בתחום הסיעוד, כחלק מהצוות הרפואי. מקצוע זה הוא פרא-רפואי.

בישראל מרבית העוסקים בתחום זה הן נשים, שמקצוען קרוי אחות.

עיסוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

אח עובד במוסדות רפואיים (כגון בית חולים מרפאה וקופת חולים) ובמוסדות נוספים. התפקיד שונה בכל אחד מן המוסדות האלה, אך מהותו עזרה לחולה הן בצד הפיזי והרפואי והן בצד הנפשי. במוסדות רפואיים האחיות והרופאים עובדים במקביל לצורך ריפוי החולה, בהתאם למחלקה ולהתמחות.

תפקיד האח כולל פעולות לקידום ושימור בריאות, טיפול רפואי בחולים ועזרה בשיקומם של נכים וחולים כרוניים. אח מבצע התערבויות סיעודיות החל מעזרה למטופלים בטיפוח ובטיפול עצמי, הדרכה והכוונה, מתן תרופות וכדומה ובפעולות רפואיות כגון השתתפות וסיוע בניתוחים, בהחייאות ובלידות בהתאם לרמת ההכשרה.

האח עובד לבד או כחלק מצוות רב-מקצועי הכולל אנשי מקצועות בריאות או סיעוד אחרים הפועלים לקדם טיפול הוליסטי בפרט, במשפחה ובקהילה. רבים נוטים לחשוב שאח כפוף לפקודות הרופא, אך אין זה נכון. אילו שני בעלי מקצוע, כאשר מטרתו של כל אחד מהם היא לסייע לטיפול ושיקום המטופל, והם עובדים ביחד, במקביל.

מיומנויות אלה נרחבות ביותר ודורשות ידע נרחב, מיומנויות תקשורת והקשבה פעילה ויכולת ביצוע פעולות טכניות ברמה גבוהה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איור המתאר את עבודתה של פלורנס נייטינגייל, 1855
אחיות מחלקת עיניים בבית חולים תל השומר 1948

בתי החולים בימי הביניים הלכו בדרכו של בית החולים בקיסריה, ושימשו גם כאכסניה לעולי רגל כשהנזירות משמשות כאחיות (במשמעותה המודרנית של המילה).

פלורנס נייטינגייל קידמה את הכשרת האחיות, לאחר שנוכחה במהלך שירותה במלחמת קרים כי הנזירות אינן מקצועיות דיין. בשובה ללונדון הקימה נייטינגייל בית ספר ראשון לאחיות, בבית החולים על שם תומאס הקדוש. המוסמכות במקצוע זה המשיכו להקרא אחיות על שם הנזירות (אחיות המנזר) ששימשו בתפקיד זה לראשונה.

הכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההכשרה למקצוע האח נעשית בבתי ספר ייעודיים ומשך ההכשרה שונה בהתאם לרמת ההכשרה. לאחר מעבר של מבחן מקצועי, המועבר על ידי משרד הבריאות (נקרא גם "מבחן ממשלתי") ניתנת תעודת אח מוסמך. עם האקדמיזציה של מקצועות מסוימים בשלהי המאה העשרים, הפך גם מקצוע זה למקצוע אקדמי, הנלמד במוסד להשכלה גבוהה בתחום הסיעוד. למסיימי הלימודים שאורכם 4 שנים ניתן תואר אקדמי, במקביל לתעודת אח מוסמך של משרד הבריאות. תעודת אח מוסמך מאפשרת המשך לימודים מתקדמים בסיעוד, הקרויים "קורסים על-בסיסיים", בהתמחויות שונות, כגון אח מיילד וטיפול נמרץ. כמו כן, קיימים היום מספר מסלולים לתואר שני ואף לדוקטורט בלימודי סיעוד.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אורלי תורן, אורלי פיקר (עורכות), מנהיגות בלבן - ניהול הסיעוד בבתי חולים, הוצאת מאגנס, 2009.
  • שרה שחף, אחות טובה דייה - הסיעוד בין אידאל למציאות, ישראל 1995-1960, רסלינג, 2014.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P medicine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.