בלתי שביר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Unbreakable.jpg
שם במקור: Unbreakable
בימוי: מ. נייט שאמלאן
הפקה: בארי מנדל
סם מרסר
מ. נייט שאמלאן
תסריט: מ. נייט שאמלאן
שחקנים ראשיים: ברוס ויליס
סמואל ל. ג'קסון
רובין רייט
מוזיקה: ג'יימס ניוטון הווארד
חברת הפצה: Touchstone Pictures
הקרנת בכורה: 22 בנובמבר 2000
משך הקרנה: 106 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב: 75 מיליון דולר
הכנסות: 248,118,121 דולר
דף הסרט ב-IMDb

בלתי שביר הוא מותחן דרמה-גיבורי-על משנת 2000 של הבמאי מ. נייט שאמלאן בכיכובם של ברוס ויליס וסמואל ל. ג'קסון. עלילת הסרט מקשרת בין עולם הקומיקסים והמיתוסים לבין העולם האמיתי.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלייג'ה פרייס (סמואל ל. ג'קסון) נולד עם מחלה נדירה הגורמת לעצמותיו להיות פגיעות במיוחד ולהישבר בקלות. בילדותו הוא מתחבר לעולם הקומיקס וחושב שאם קיים בעולם אדם פגיע ושברירי כמוהו ייתכן וקיים גם אדם שהוא ההפך הגמור ממנו - אדם חזק ו"בלתי שביר".

דיוויד דאן (ברוס וויליס) הוא מאבטח המחפש משמעות לחייו, הוא ויתר על קריירת פוטבול כדי להיות עם אשתו אודרי (רובין רייט) אך גם לאחר הולדת בנם הוא מרגיש שמשהו חסר בחייו. לאחר שדיוויד שרד ללא פגע מתאונת רכבת קטלנית שבה הוא הניצול היחידי פונה אליו אלייג'ה עם התאוריה שלו שהוא מין גיבור-על אמיתי. בתחילה מסרב דיוויד להפגש עמו אך מאחר שבנו משוכנע שהוא אכן גיבור-על והעובדה שהוא מעולם לא נפצע או היה חולה, הוא מסכים להפגש עם אלייג'ה.

אלייג'ה מסביר לו את התאוריה שלו שספרי הקומיקס וגיבורי-על למעשה מבוססים על אנשים בעלי יכולות על-אנושיים אמיתיים בעולם ושהוא מאמין שדיוויד הוא אחד מאותם אנשים מיוחדים, כאשר דיוויד מספר לו שהוא לא בלתי פגיע כמו שהוא חשב כי כאשר היה ילד כמעט טבע בבריכה, אלייג'ה משער שייתכן ומים הם החולשה שלו כמו שלכל גיבור-על יש חולשה.

דיוויד מגלה את יעודו בחיים ובעדודו של אלייג'ה יוצא לבצע את "אקט הגיבור" הראשון שלו, הוא מגלה בעזרת חושיו על פושע שפרץ לבית, רצח את ההורים ומחזיק את הילדים קשורים. הוא נחלץ לעזרתם ומצליח לגבור על הפושע. בבוקר למחרת הוא מראה לבנו ידיעה בעיתון על "זר מסתורי" אשר הציל 2 ילדים ואומר לו שהוא צדק לגביו לאורך כל הדרך.

הכל מסתדר על הצד הטוב ביותר, דיוויד מגלה משמעות לחייו ויחסיו עם בנו ואשתו משתפרים. הוא ניגש לאלייג'ה כדי להודות לו על עזרתו ומגלה שאלייג'ה הוא למעשה "ארכי-נבל" האחראי לשורה של אסונות נוראיים, ביניהם גם תאונת הרכבת שממנה ניצל. אלייג'ה מצדיק את מעשיו בטענה שהם נועדו כדי לחפש אדם כמותו אך דיוויד מסגיר אותו למשטרה ואלייג'ה נשלח בידי הרשויות למוסד לפושעים לא שפויים.

צוות שחקנים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוס וויליס בתור דיוויד דאן ,מאבטח שחיפש משמעות לחייו ושחקן פוטבול לשעבר אשר הוא הניצול היחיד מתאונת הרכבת שגרמה למותם של כל הנוסעים ברכבת ,הגיבור הראשי בסרט. אלייג'ה שכנע אותו כי הוא בעצם גיבור-על כתוצאה מהתאונה וכי הוא הניצול היחיד.

סמואל ל. ג'קסון בתור אלייג'ה פרייס ,אדם שחור שנולד עם מחלה נדירה ובעל חנות קומיקס אשר הצליח לשכנע את דיוויד כי הוא באמת סוג של גיבור-על ,אבל בסוף הסרט ,אלייג'ה מתגלה בתור ארכי-נבל שאחראי לתאונת הרכבת ממנה דיוויד ניצל ,אפילו אלייג'ה אחראי לשורת אסונות נוראיים ,אלייג'ה הוא הנבל הראשי בסרט.

רובין רייט בתור אודרי דאן ,אשתו של דיוויד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


סרטי מ. נייט שאמלאן

מתפללים בכעס · בעיניים פקוחות · החוש השישי · בלתי שביר · סיינס · הכפר · נערה במים · ביום שזה יקרה · איירבנדר · העולם אחרי