דוכס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פורטרט של דוכס פולני מאמצע המאה ה-17
Disambig RTL.svgהמונח "דוכס" מפנה לכאן. לערך העוסק בדגם של מכונית ישראלית, ראו כרמל דוכס.

דוכס הוא תואר אצולה, לרוב השני בחשיבותו לאחר מונרך, אשר היסטורית ניתן לשולט בדוכסות. מקור המילה הוא בלטינית - Dux (מנהיג), תואר שנעשה בו שימוש לראשונה ברפובליקה הרומית כדי להתייחס למפקד צבאי, לרוב ממוצא גרמאני או קלטי, ללא דרגה רשמית, ולאחר מכן כדי להתייחס לראש פרובינקיה. בימי הביניים נעשה שימוש בתואר דוכס בקרב מונרכיות גרמאניות.

הדוכסים היו שליטי הפרובינציות, מעל לרוזני הערים, ולאחר מכן, במונרכיות הפאודליות, הדוכסים היוו את עמיתיו רמי המעלה של המלך. גם במאה ה-19 מדינות גרמניות ואיטלקיות רבות נשלטו על ידי דוכסים או ארכידוכסים, אך כיום הדוכסות היחידה בעולם היא לוקסמבורג כאשר רק לאנרי, הדוכס הגדול מלוקסמבורג ישנן סמכויות שלטוניות. התואר דוכס הוא תואר האצולה הרם ביותר בצרפת, באיטליה, בפורטוגל, בספרד ובממלכה המאוחדת. בסמכותו של האפיפיור להעניק תוארי דוכס ודוכסית למשרתי הכס הקדוש, אך פעולה זו אינה שכיחה. כאשר אישה נשואה לדוכס היא נקראת דוכסית. כאשר תואר הדוכס עובר בירושה בשושלת נהוג להוסיף מספר לשם הדוכס. לדוגמה, ג'ון ספנסר-צ'רצ'יל, הדוכס האחד-עשר ממרלבורו שהיה לאדם ה-11 שמחזיק בתואר דוכס מרלבורו.

הדוכסים היו שליטי הפרובינציות, מעל לרוזני הערים, ולאחר מכן, במונרכיות הפאודליות, הדוכסים היוו את עמיתיו רמי המעלה של המלך.

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.