הפרלמנט הסקוטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משכן הפרלמנט הסקוטי באדינבורו
אולם המליאה

הפרלמנט הסקוטי (גאלית סקוטית Pàrlamaid na h-Alba; אנגלית Scottish Parliament) הוא מוסד שהיה קיים פעמיים: עד שנת 1707 כבית הנבחרים של ממלכת סקוטלנד העצמאית, והחל מ-1999, כפרלמנט בעל סמכויות מוגבלות בנושא סקוטלנד בתוך הממלכה המאוחדת. הפרלמנט בנוי מבית אחד ובו חברים 129 נציגים אשר נבחרים מדי 4 שנים בבחירות. 73 מחברי הפרלמנט נבחרים על פי מחוזות הצבעה, ו-56 חברי הפרלמנט הנוספים נבחרים על פי בחירות ארציות.

העדות הראשונה לקיומה של מועצת עם סקוטית היא ממסמך משנת 1235 (תקופת שלטונו של אלכסנדר השני, מלך סקוטלנד), שבו מתואר הפרלמנט (כמו במקרה של הפרלמנט האנגלי) בלטינית כ-colloquium. הפרלמנט, שהיה לו בית אחד, נועד בקירקליסטון, כיום כפר קטן באזור אדינבורו. הפרלמנט חדל לפעול ב-1707 עם החלתם של חוקי האיחוד של 1707 והוחלף בפרלמנט של בריטניה הגדולה. קיימת מחלוקת בין ההיסטוריונים על מידת העצמאות של הפרלמנט הסקוטי מן הכתר הסקוטי במהלך התקופה שלפני 1707. היסטוריונים רבים סברו כי היה מדובר בגוף מנוון אשר שימש כחותמת גומי להחלטות בית המלוכה הסקוטי‏[1]. כיום קיימים היסטוריונים אשר חולקים על דעה זו וגורסים כי לפרלמנט הייתה חשיבות בקבלת החלטות בפוליטיקה של סקוטלנד, והוא לעתים גם נקלע לעימותים עם בית המלוכה.‏[2]

בשנות ה-80, כאשר הממלכה הייתה תחת שלטון שמרני מאוד, גדל הביקוש לפרלמנט אוטונומי. תחת שלטונו של טוני בלייר הוכרז על כך שיהיה משאל עם בסקוטלנד על הנושא. בשנת 1997 נערכו הבחירות בסקוטלנד. בבחירות אחוז ההצבעה עמד על 60.4%, ו-74.3% מהמצביעים הצביעו בעד פרלמנט אוטונומי והבחירות הראשונות לפרלמנט נערכו שנתיים לאחר מכן. ישיבת הפרלמנט הראשונה נערכה ב-12 במאי, שנת 1999.

במהלך שנות ה-90 של המאה ה-20 הוחל בבניית בנין חדש לפרלמנט, שעלותו אמורה הייתה להיות כ-40 מליון ליש"ט. הבנייה התארכה פעמים רבות, והארכות העלות עלו פעם אחר פעם. בגמר הבנייה בשנת 2004 הגיעה העלות לכ-431 מיליון לירות שטרלינג‏[3].

חלוקה פנימית[עריכת קוד מקור | עריכה]

*נכון לשנת 2015. הבחירות האחרונות נערכו ב-5 במאי בשנת 2011.הבחירות הולכות להיערך באותו התאריך בשנת 2016. עד כה נערכו 4 מערכות בחירות (1999 , 2003 , 2007 , 2011).בשביל להיבחר לפרלמנט, אדם חייס להיות מעל גיל 18, שפוי , ואזרחי בריטניה או אירלנד. אנשי צבא\ משטרה אינם יכולים לכהן בפרלמנט.

מפלגות הממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפלגות האופוזיציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף,יושבת ראש הפרלמנט אינה שייכת למפלגה כלשהי או לגוש פוליטי מסוים.

ועדות הפרלמנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרלמנט 16 ועדות שונות המהוות חלק חשוב מאוד בעבודת הפרלמנט. הוועדות הן :

ביקורת

שוויון ההזדמנויות

אירופה וקשרים חוץ

האוצר

נהלים

פניות הציבור

תקנים ומינויים ציבוריים

חקיקת משנה

כלכלה, אנרגיה ותיירות

חינוך ותרבות

בריאות וספורט

המשפטים

שלטון מקומי

עניינים כפריים ואיכות הסביבה

תוכנית הארחה סקוטית פרלמנטרית

תחבורה, תשתיות ושינוי האקלים

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הפרלמנט הסקוטי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ויקיפדיה בשפה האנגלית מפנה לספר: R. Rait, 'Parliaments of Scotland' (1928)
  2. ^ ויקיפדיה בשפה האנגלית מפנה ל: Brown and Tanner, passim; R. Tanner, The Late Medieval Scottish Parliament, passim; K. Brown and A. Mann, History of the Scottish Parliament, ii, passim
  3. ^ דניאל כהנמן, למה פרויקטים נכשלים?, כלכליסט, 30 בספטמבר 2012