גאלית סקוטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גאלית סקוטית (Gàidhlig na h-Albann)
מדינות בהן מדוברת: סקוטלנד, קנדה, אוסטרליה, ארצות הברית
אזורים בהם מדוברת: סקוטלנד, האיים המערביים, נובה סקוטיה, קייפ ברטון ועוד
סך כל הדוברים: כ־92,000‏[1]
דוברי שפת אם:
כתב: אלפבית לטיני
סיווג משפחתי: הודו-אירופית
קלטית
גוידלית
גאלית
מעמד רשמי
שפה רשמית במדינות: Flag of Scotland.svg  סקוטלנד שבממלכה המאוחדת
שפה רשמית בארגונים: בעלת מעמד מיוחד באיחוד האירופי
גוף מפקח: Bòrd na Gàidhlig
ראו גם: שפהרשימת שפות
דוברי השפה, נכון ל-2011

גאלית סקוטית (Gàidhlig, באנגלית: Scottish Gaelic) היא שפה ממשפחת השפות הקלטיות. מדובר בשפה שונה מהשפה הסקוטית, ששייכת לקבוצת השפות הגרמאניות וקרובה לאנגלית. היא מדוברת כיום בפי כ-90 אלף מתושבי סקוטלנד, רובם ככולם דוברים גם אנגלית. בנוסף דוברים אותה כמה אלפי אנשים בארצות הברית, בקנדה ובאוסטרליה.

הגאלית הסקוטית שייכת לפלג הצפוני, הגוידלי, של השפות הקלטיות, ביחד עם אירית ומאנית, שכמעט נכחדה. באנגלית השפה נקראת Gaelic, ובגאלית: Gàidhlig. היא קרובה מאוד לאירית, אך מדובר בשתי שפות שונות. לעתים נהוג לכנות גם את השפה המדוברת באירלנד "גאלית", אך אין מדובר באותה השפה. במקרה זה נהוג להבדיל בין "גאלית סקוטית" ו"גאלית אירית". אחד ההבדלים הבולטים לעין בין שתי השפות הוא כיוונם של התגים, האקצנטים, מעל התנועות: באירית התגים נוטים ימינה (áéíóú) ובגאלית - שמאלה (àèìòù).

כיום בסקוטלנד נעשים מאמצים לשמר את השפה ולהרחיב את תפוצתה. אף על פי שגאלית סקוטית אינה שפה רשמית בבריטניה, לפי החוק הבריטי ניתן להעניק אזרחות בריטית לאדם שדובר גאלית ושאינו דובר אנגלית. השפה מדוברת בעיקר בצפון סקוטלנד, באזור היילנדס (Highlands) ובאיים ההֶבּרידים, אם כי היא אינה מדוברת כלל באיי אורקני ואיי שטלנד, המהווים את הקצה הצפוני ביותר של סקוטלנד (ושל הממלכה המאוחדת כולה).

למקומות רבים בסקוטלנד שם גאלי לצד השם האנגלי. לעתים מדובר בכתיב שונה לאותו השם, כמו במקרה של גלאזגו, העיר הגדולה בסקוטלנד (Glasgow באנגלית, Glaschù בגאלית), ולעתים בשם שונה לגמרי, כמו במקרה של פורט ויליאם, הנקראת Fort William באנגלית ו-An Gearasdan בגאלית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שולײם[עריכת קוד מקור | עריכה]