חרב אור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חרב אור ירוקה
דארת' ויידר עם חרב אור אדומה שלופה

חרב-האוראנגלית: Lightsaber) היא כלי נשק בדיוני בעולם מלחמת הכוכבים. זהו הנשק המסורתי של אבירי הג'דיי והסית'. חרב-אור היא חרב שלהבה עשוי מאנרגיית אור, ויכולה לחתוך דרך כל חומר אחר (למעט נשקי אנרגיה אחרים, כגון חרב-אור אחרת).

לחרב שני חלקים:

  • ידית האחיזה: זהו למעשה כל המכלול החומרי של החרב ובה נמצא הקריסטל שמספק אנרגיה ללהב האור והמנגנונים שמפעילים אותו. הידית עשויה מחומרים עמידים, אך לא בלתי שבירה לחלוטין.
  • להב האור: להב האור הוא קרן של אור מאוד מרוכז וחזק, המופק מקריסטל המצוי בידית האחיזה, ונפתח או נסגר על ידי לחיצת כפתור. להב האור יכול לחתוך דרך כל חומר אחר, למעט להבי אור אחרים או כלי נשק אחרים, המבוססים על אנרגיה. הלהב של חרב-האור (או סייף-אור) בא במספר צבעים, התלויים בסוג הקריסטל שמשמש כמקור אנרגיה לחרב. אבירי ג'דיי נושאים חרבות בעלי להב צבע כחול, מאסטרי ג'דיי נושאים חרבות עם להב בצבע ירוק (מייס ווינדו הוא חריג עם חרב בעלת להב סגול), ואילו אבירי הסית' נושאים חרבות בצבע אדום.

ישנן מספר טכניקות לשימוש בחרבות אור, כאשר כל טכניקה שמה דגש על היבט אחר. המיומנויות השימושיות בחרבות אור הן:

  • קרב פנים אל פנים - חיתוך ושיסוף אויבים, כריתת גפיים ועריפת ראשים.
  • סיוף - דו-קרב חרבות אור בין אביר ג'דיי לאביר סית'.
  • הדיפת יריות נשקי אנרגיה ולייזר. סייף מיומן יכול אף להדוף את יריית הלייזר אל עבר החייל שירה אותה.

חרבות האור מצריכות מיומנות גדולה ואימונים מרובים. לכן הן היו בשימוש כמעט בלעדי של אבירי הג'דיי ושל אבירי הסית' - שנעזרו ב"כוח" על מנת לשלוט בכלי נשק זה. חיילים לא מאומנים מעדיפים כלי ירייה כגון אקדחי לייזר, רובי אנרגיה ובלאסטרים למיניהם. בידי אבירי ג'דיי או אבירי סית' החזקים ב"כוח", חרב האור הופכת לנשק קטלני ביותר. אביר הג'דיי אובי ואן קנובי מחשיב את חרב האור לנשק אלגנטי ותרבותי, ומתייחס בבוז לרובי לייזר למיניהם כנשקים גסים ונחותים, המסתמכים על מזל ואקראיות ופחות על מיומנות וסגנון.

מלבד חרבות האור הקלאסיות והנפוצות, ישנן מספר גרסאות "אקזוטיות" הכוללות חרבות אור דו-כיווניות (ידית אחיזה מוארכת וממנה יוצאים שני להבים - אחד כלפי מעלה והשני כלפי מטה), חרבות אור מעוקלות ועוד.

כדי להתאמן בחרב אור משתמשים בחרקית. חרקית היא כדור קטן ומעופף היורה לייזרים חלשים ולא מזיקים על הג'די או הסית' המתלמד והוא צריך לחסום את הלייזרים בעזרת חרבו. מטרת החרקית היא לדמות אויב חמוש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]