פלפטין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פלפטין

הסנאטור פלפטין, לפני בחירתו לקאנצלר
פלפטין בטרילוגיה המקדימה
יוצר/ת ג'ורג' לוקאס
שחקן/ית איאן מקדרמיד
מידע
גזע אדם
מין זכר
מקצוע סנאטור כוכב הלכת נאבו
קאנצלר הרפובליקה
קיסר האימפריה הגלאקטית הראשונה
דמויות קשורות
אויבים מסדר אבירי הג'דיי

פלפטין (אנגלית: Palpatine) או בשם הסית' שלו: דארת' סידיוס, הוא דמות בדיונית ואחד הסית'ים החזקים והמסוכנים בהיסטוריה של עולם מלחמת הכוכבים. פלפטין מצליח להשמיד את מסדר אבירי הג'דיי ובאמצעות פוליטיקה, תככים ושימוש במיליציות בדלנים להפוך מסנאטור לקאנצלר, לבטל את סמכויות הסנאט בהדרגה ובהמשך להפוך לקיסר של האימפריה הגלקטית שקמה על חורבות הרפובליקה הישנה.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנים מוקדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלפטין נולד בכוכב נאבו בשנת 84 BBY ונהפך בשלב מסוים בחייו ללורד סית'.

פלפטין רץ לפוליטיקה אך נחל שורה של תבוסות עד אשר נבחר בשנת 54 BBY לסנאטור מטעם נאבו. למרות עברו המסתורי פלפטין נהפך לדמות פופולרית בציבור וקנה לו ידידים רבים בחוגי ההשפעה השונים: סנאטורים, פוליטיקאים, מפקדי צבא, מדענים ואפילו אבירי ג'דיי. האמרות והציטוטים של פלפטין בזכות הכוח ועוצמה נהפכו לטקסטים פופולריים והתאוריות שכתב בנושאים אלה נלמדו באוניברסיטאות ברחבי הגלקסיה. למרות השפעתו הגוברת, פלפטין שמר על פרטיותו והרבה להתבודד בתאו.

פלפטין היה גאון פוליטי וערמומי, בעל הבנה מצוינת של נפש האדם. הוא נהפך לסנטור מוערך, שרבים אהבו ובטחו בו, ויצר לעצמו מוניטין של אדם צנוע וישר. בנוסף למומחיותו בפסיכולוגיה, בירוקרטיה ופילוסופיה, פלפטין הפתיע את כולם ביכולתו לחזות אירועים עתידיים. פלפטין ניצל יכולת זאת על מנת לתמרן את כולם כרב אמן ב-Dejarik (גרסת "מלחמת הכוכבים" לשחמט) שרואה מספר רב של צעדים קדימה.

המעבר לצד האפל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לא ידוע מתי הפך פלפטין לסית' ונטל את השם דארת' סידיוס ("Darth Sidious"). הוא היה תלמידו של דארת' פילאג'יוס החכם. על דארת' פילאג'יוס נאמר שהצליח אף לרמות את המוות, וליצור חיים מן ה"כוח", וממידי-הכרלוריאנים. פלפטין בגד בפילאג'יוס כאשר רצח אותו בזמן שישן, וגנב את רוב עוצמתו. פלפטין טוען שלמד את כל מה שפילאג'יוס ידע, אם כי כנראה לא הצליח לגנוב את סוד החיים. בטוח בעצמו ותאב לעוצמה, הכריז על עצמו כמושיע של מסדר הסית', שעמד על סף הכחדה, והכריז על מטרותיו האולטימטיביות: השמדת מסדר הג'דיי השנוא וכיבוש הגלקסיה.

דארת' סידיוס החל לאמן חניכים החל מ-52 BBY. הראשון שבהם היה דארת' מול, שאומן כמכונת-הרג ומתנקש כנגד הג'דיי. למרות המאמץ הרב שהשקיע סידיוס באימון דארת' מול, האחרון לא היה אלא כלי משחק פשוט בתוכניותיו של פלפטין.

פלפטין השתמש במאול כדי להתנקש ביריבים פוליטיים ולהסיר מדרכו מתנגדים. כתוצאה מכך רכש לעצמו השפעה גם בקרב חוגים מפוקפקים, חלקם עוינים את הרפובליקה. בעקבות מותו של מול החל פלפטין לאמן גם את הרוזן דוקו.

הבחירה לקאנצלר[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלפטין ניצל את המרמור של פדרציית הסחר בנוגע למיסוי נתיבי הסחר כדי לתמרנם להטיל מצור על כוכב נאבו ולאחר מכן להכריז מלחמה על הרפובליקה. הוא חתם איתם על ברית סודית ושלט בהם באמצעות תלמידיו ומסרים בוידאו-הולוגרמה.

בתחילת סדרת "מלחמת הכוכבים", בסרט אימת הפנטום, היה פלפטין נציגו של הכוכב נאבו בסנאט. כשהגיעה פאדמה אמידאלה, מלכת נאבו, בגלל פלישת צבא הדרואידים (סוג של רובוטים) של פדרציית הסחר לכוכבה (שפלפטין היה אחראי עליה) בבקשה לעזרה, פלפטין אמר לה שנשיא הסנאט הנוכחי, וואלורום, אינו בעל השפעה בסנאט יותר ויש להציע בחירת נשיא חדש. לבסוף פאדמה התייאשה ואכן הגישה הצעת אי אמון בנשיא וואלורום. הנשיא החדש שנבחר היה פלפטין, והוא קיבל את התואר קאנצלר.

תחילת מלחמת המשובטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך 10 שנים פלפטין היה עסוק בהכנת צבא דרואידים עם ראשי פדרציית הסחר ואימוניו בצד האפל של הרוזן דוקו, אביר ג'דיי שפרש ונהפך לסית' דארת' טיראנוס. באותו זמן (הסרט מתקפת המשובטים) גם הזמין בשביל הרפובליקה צבא משובטים, בהתחזות למאסטר ג'דיי בשם סייפא דיאס. צבא המשובטים נוצר בכוכב קאמינו באמצעות שיבוט מסיבי של צייד ראשים ומתנקש בשם ג'נגו פאט. החיילים המשובטים תוכנתו להיות צייתנים ולא לשאול יותר מידי שאלות או לפקפק במניעי הממונים עליהם.

מסדר אבירי הג'דיי גילה את צבא המשובטים ואת צבא הרובוטים של הבדלנים ומאסטר יודה אף השתמש בצבא כדי לחלץ את אובי-ואן קנובי, אנקין סקייווקר ופאדמה אמידאלה מידי הבדלנים שהתבצרו בכוכב ג'נוסיס. זה היה הקרב הראשון במלחמת המשובטים.

בעקבות המלחמה, דרש פלפטין סמכויות יתר לשעת חירום והציע להשעות לתקופה מסוימת את הסמכויות של הסנאט ואת חירויות האזרח. בזכות הרטוריקה הטובה שלו והמצב הקשה הוא הצליח לשכנע את הסנאט להעניק לו יותר ויותר סמכויות.

החטיפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר 3 שנים, לקראת סוף המלחמה נחטף פלפטין על ידי גנרל גרייווס, מפקד צבא הדרואידים, אל ספינתו. שני אבירי הג'דיי, אובי-ואן קנובי ואנקין סקייווקר, באו להציל אותו. קרב חרבות אור התפתח ביניהם לבין הרוזן דוקו, שאותו אנקין הרג בפקודת פלפטין, למרות שבדרך כלל נמנע מהריגת שבוי לא חמוש, והדבר עורר באנקין ייסורי מצפון. השלושה נתפסו על ידי גנרל גרייווס כשניסו להימלט. עוד קרב התפתח, וגריוויוס השאיר את השלושה בספינה ההרוסה, אך אנקין הצליח להנחית אותם בשלום. בעקבות אירוע זה נוצר קשר בין אנקין לפלפטין, כאשר האחרון מעניק לאנקין תהילה ומייעץ לו בעניינים שונים, בייחוד בנושא התאווה לכוח.

מעברו של אנקין לצד האפל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלפטין מערער את נאמנותו של אנקין במסדר הג'דיי.

פלפטין, שהיה ידוע לראשי פדרציית הבדלנים (שהתמקמו בינתיים בכוכב אוטפאו) כדארת' סידיוס, הורה להם לעבור ולהסתתר בכוכב הוולקני מוסטאפאר. הוא הודיע לאנקין סקייווקר, שבינתיים גילה שאשתו פאדמה בהריון, שהוא ממנה אותו לנציגו האישי במועצת הג'דיי. הג'דיי קיבלו אותו למועצה באי-רצון ולא העלו את אנקין לדרגת מאסטר. אנקין ראה זאת כעלבון צורב, דבר שהוסיף לתחושת התסכול שלו עקב חוסר יכולתו לבקש ממסדר הג'דיי עזרה עבור אשתו ההרה (שכן חוקת המסדר אוסרת נישואים, ולכן אנקין נשא את פאדמה לאשה בסתר).

לאחר מכן אובי ואן מודיע לאנקין שיש לו משימה חשאית: לרגל אחרי פלפטין, משום שכבר אז חשדו הג'דיי שפלפטין קשור לצד האפל. בזמן הרב שהוא ואנקין מבלים ביחד, פלפטין מרעיל את מוחו ומסית אותו כנגד הג'דיי. הוא אומר שהג'דיי אינם טובים יותר מהסית', ושהג'דיי זוממים להשתלט על הסנאט. לבסוף הוא מתוודה שהוא לורד סית', ומציע לאנקין להצטרף אליו ולהפוך לסית' גם. אנקין מסרב ומודיע למאסטר מייס ווינדו על כך.

פלפטין חושף את זהותו האמיתית לאבירי הג'דיי הבאים לעצור אותו.

ווינדו בא עם עוד 3 אבירי ג'דיי- אייג'ן קולאר, סאיטי טין וקיט פיסטו - לעצור את פלפטין וקרב חרבות אור מתחיל. פלפטין הורג את שלושת האחרים בעזרת חרב סית' אדומה, אך לבסוף ווינדו מנצח אותו. אנקין בא ורואה את ווינדו מכוון חרב אל פלפטין ששוכב חסר אונים, מה שמצדיק את אזהרתו של פלפטין שהג'דיי זוממים להפיל אותו. פלפטין מנסה לחשמל את מאסטר ווינדו, אך הוא מחזיר אליו את החשמל בעזרת חרב האור ופניו של פאלפטין הושחתו. פלפטין התחנן לעזרתו של אנקין. מושפע ממה שקרה עם דוקו, אנקין מפציר בווינדו לא להרוג את פלפטין, אך הוא מסרב בטענה שפלפטין מסוכן מדי. כשהוא עומד להרוג אותו, אנקין כורת את ידו של ווינדו ופלפטין הורג אותו בעזרת הברקים.

פלפטין מחשמל את מייס ווינדו למוות.

אנקין, שחלם שאשתו מתה בלידה, מחליט שחטאיו לא יכופרו והוא חייב להציל את פאדמה, מה שפלפטין הבטיח שכוחות סית' יכולים לעשות. אנקין מודיע לפלפטין שהוא יצטרף אליו ופלפטין ממנה את אנקין לשוליה שלו וקורא לו "דארת' ויידר". הוא מצווה עליו להרוג את כל הג'דיי הצעירים במקדש הג'דיי, בטענה שכל הג'דיי שותפים למזימה להשתלט על הרפובליקה וכולם חייבים להיות מושמדים. לאחר מכן הוא מצווה על אנקין לנסוע לכוכב מוסטאפאר ולחסל את ראשי הפדרציה, שבינתיים התמקמו שם לאחר שגנרל גרייווס נהרג בידי אובי-ואן קנובי.

הפיכתו של פלפטין לקיסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי שפלפטין חיסל את כוחות הג'דיי על קורסאנט הוא מצווה על צבא המשובטים לבצע את פקודה 66, שהוכנה בחשאי מבעוד מועד ולשונה: להשמיד את הג'דיי. צבא המשובטים מחסל את כל אבירי הג'דיי ברחבי הגלקסיה, שרק לפני דקות ספורות נלחמו לצידו. מהטבח נמלטים רק מאסטר יודה (בעזרת ידידיו הווקים) ואובי-ואן שמצליחים לשרוד. לאחר מכן מתקשר פלפטין לראשי פדרציית הסחר בכוכב מוסטאפאר ומודיע להם שתלמידו החדש, דארת' ווידר, יגיע בקרוב כדי "לטפל בהם". פלפטין מכנס את הסנאט, מודיע על מרד הג'דיי ומכריז שהוא הופך את הרפובליקה לאימפריה הגלקטית הראשונה, מה שהופך אותו לקיסר.

מאוחר יותר בא אליו מאסטר יודה במטרה לעצרו, וקרב חרבות אור מתחולל באולם הסנאט. יודה מאבד את חרב האור שלו ונמלט אחרי שפלפטין מפיל עליו מושבים מרחפים. יודה מבין שלא יוכל לפלפטין ומעדיף להימלט לגלות, תוך הטעייתו של פלפטין למחשבה שהוא נהרג בקרב. הסנאטור בייל אורגנה מסייע ליודה להימלט מחוץ לקורוסאנט.

בינתיים, פלפטין חש שחניכו, דארת' ויידר, נמצא בסכנה וטס עם חיילים לכוכב מוסטאפאר. הוא מגלה שהתרחש קרב חרבות אור בין אנקין (הוא ויידר) לאובי-ואן בו אובי-ואן כרת את גפיו הטבעיות של ויידר (יד שמאל ושתי רגליו) והשליך אותו ליד בורות הלבה. פלפטין מוצא את אנקין מפויח ומלא כוויות בכל גופו, נאבק בשארית כוחותיו לזחול החוצה מתוך האש. פלפטין ממהר להביא תא רפואי ולוקח את ויידר הפצוע לחדר ניתוח קיברנטי סודי בכוכב קורוסנט, שם מבצעים הדרואידים-הרופאים (רובוטים מנתחים) ניתוח להצלת חייו של ויידר הגוסס ושיקומו. במהלך הניתוח הרובוטים מתקינות לאנקין גפיים ביוניות במקום אלה שהוא איבד, וחליפה שחורה המכילה מערכות החייאה, בצירוף קסדה המגינה על פניו ומכילה חמצן בלחץ גבוה, המאפשרת לויידר לנשום באמצעות מכונה ההנשמה שהותקנה בה.

כשדארת' ויידר שואל היכן אשתו פאדמה, פלפטין משקר ועונה שאנקין הרג אותה. פאדמה אמנם מתה באותן השניות בגלל חוסר רצון לחיות, אך לא נהרגה ישירות מידיו של אנקין. ויידר מאמין לפאלפטין, משום שלפני כן אכן ניסה לחנוק את פאדמה בעזרת ה"כוח". ויידר הופך לחסר רגש ומנצל את תפקידו כיד ימינו של הקיסר לזרוע פחד והרס ברחבי הגלקסיה, על מנת לפרוק את זעמו ותסכולו.

שלטונו של פלפטין כקיסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

דארת' ויידר ודארת' סידיוס, אבירי הסית' היחידים בגלקסיה, מפקחים על בניית כוכב המוות.

במהלך 20 השנים הבאות פלפטין מבצר את כוחו בהדרגה, כאשר הוא הופך את הסנאט לגוף סמלי בלבד ומרכז צבא גדול של חיילי סער ומשחתות כוכבים כבדות. כדי להבטיח את כוחו ולדכא את קבוצות המורדים המתנגדות לשלטונו, מחליט הקיסר על בנייתה של תחנת חלל ענקית שתישא נשק קטלני ואימתני להשמדה המונית, שמסוגל להשמיד כוכבי לכת שלמים. תחנת חלל זו כונתה "כוכב המוות".

רק כעבור כ-20 שנה מיום עלייתו לשלטון, החלה הקיסרות בבנייה של כוכב המוות הראשון, שהופקדה בידיו של גראנד מוף טארקין. באותה תקופה דארת' ויידר פעל בעיקר מאחורי הקלעים ושימש כאיש סודו של הקיסר למשימות מיוחדות, אך לא היה בשיא ההיררכיה הצבאית. רק אחרי כישלונו של גרנד מוף טארקין והשמדת כוכב המוות הראשון (שם טארקין מצא את מותו) ממנה הקיסר את ויידר למפקד העליון בפועל של הצי הקיסרי.

התייעצות בקשר ללוק סקייווקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הולוגרמה של פלפטין, כפי שנקלטת בעמדת הקשר במשחתת הכוכבים הראשית של דארת' ויידר

כ-3 שנים לאחר השמדת כוכב המוות, פלפטין ודארת' ויידר מרגישים בהפרעה ב"כוח", וויידר מתייעץ עם הקיסר. הם מגלים שההפרעה באה מלוק סקייווקר, בנו של אנקין ששרד. ויידר מציע לפתות את לוק לבוא אליו ולהעביר אותו אל הצד האפל. פלפטין מקבל את ההצעה ואומר שמדובר ברעיון טוב שכן לוק יהווה בעל ברית חזק מאוד.

כאשר לוק ווידר נפגשים ב"עיר העננים" של בספין השניים עורכים דו-קרב בסיומו ויידר מנצח את לוק תוך שהוא כורת את ידו הימנית. ויידר מציע ללוק להצטרף אליו, ומגלה לו שהוא אביו. הוא מנסה לפתותו בכך שביחד הם יפילו את הקיסר פלפטין ו"ישלטו בגלקסיה כאב ובן". לא ברור האם פלפטין מודע להצעתו של ויידר ללוק לבגוד בקיסר, אך ויידר הציע הצעה דומה לאשתו פאדמה, לפני שנפצע אנושות בקרב על מוסטאפאר.

נפילתו של פלפטין[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שנה, ויידר מביא את לוק שהסגיר את עצמו אל פלפטין לכוכב המוות השני. פלפטין מנסה לשכנע את לוק לעבור לצד האפל. קרב חרבות אור מתנהל בין ויידר ללוק, ובסוף ויידר מעורר את זעמו של לוק, שמנצח בקרב. פלפטין אומר ללוק להרוג את ויידר ולתפוס את מקומו, אבל לוק מסרב, זורק את חרב האור שלו ומודיע שלעולם לא יעבור לצד האפל. הקיסר מבין שלוק חסר תועלת ומחשמל אותו בברקים. לוק מתחנן לוויידר, אביו, שיעזור לו. לבסוף רחמיו של ויידר מתעוררים, הוא נוטש את הצד האפל ומשליך את הקיסר פלפטין לתוך הכור של כוכב המוות. פלפטין מת וגופתו מתפוצצת עם כוכב המוות.

פלפטין בנה תוכנית כמעט מושלמת להשתלטות על הגלקסיה. הדבר היחיד שבו טעה היה דארת' ויידר. פלפטין חשב שוויידר הוא רשע חסר כל-רגש חיובי שנאמן לו לחלוטין ולעולם לא יבגוד בו, אך הוא טעה. כפי שפאדמה (אשתו) ולוק (בנו) טענו, בוויידר עדיין נותר טוב. הוא הצטרף ל"צד האפל" בגלל זעם, שנאה ואהבה, ולא בגלל רשע אימננטי או תיאבון בלתי-מוגבל לכוח והרס.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דארת' סידיוס הוא אחד מאבירי הסית' החזקים בהיסטוריה. הוא היה תלמידו של דארת' פלייגוס החכם, שלפי האמונה הרווחת הצליח אף ליצור חיים יש מאין באמצעות הצד האפל של הכוח. פלפטין בגד במורו ורצח אותו בשנתו. מפילאגיוס למד פלפטין הרבה מיכולותיו.

כוחותיו של פלפטין כוללים חיזוי עתידות וראיית הנולד, בשילוב עם יכולת תכנון אסטרטגית לטווח רחוק המאפשרת לו לרקום מזימות מסובכות ומורכבות.

בנוסף, פלפטין יכול לירות ברקי חשמל רבי עוצמה מכפות ידיו וכן להזיז חפצים כבדים באמצעות ה"כוח".

לפלפטין יש חרב אור בצבע אדום והוא נחשב לסייף מיומן, כמעט טוב כמו יודה.

פלפטין הוא דיפלומט ופוליטיקאי מחונן. הוא תמיד יודע מה הדבר הנכון לומר וכיצד לרכוש את אמונם של אלה שהוא בא איתם בדברים. הוא מצוין בתמרון אנשים ובניצולם למטרותיו שלו. הוא הצליח לתמרן את פאדמה אמידאלה לגרום להפלת הסנאט ולמינויו לקאנצלר, ואילו את ג'אר ג'אר בינקס הוא הצליח לשכנע להגיש הצעה הנותנת לקאנצר סמכויות מורחבות. פלפטין הצליח לשכנע את אנקין סקייווקר שהג'דיי מושחתים ולחבור אליו, אך רק אחרי עבודה קשה וארוכת טווח של פגישות שכנוע. כשרונותיו הדיפלומטיים של פלפטין היו כה טובים עד שהוא הצליח להסתיר ממועצת הג'דיי ובראשה יודה ומייס ווינדו, שהוא אביר סית'.