מלחמת הכוכבים - פרק 1: אימת הפנטום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Star Wars Phantom Menace poster.jpg
בימוי: ג'ורג' לוקאס
הפקה: ג'ורג' לוקאס,
ריק מק'קאלום
תסריט: ג'ורג' לוקאס
שחקנים ראשיים: ליאם ניסן
יואן מק'גרגור
נטלי פורטמן
ג'ייק לויד
מוזיקה: ג'ון ויליאמס
חברת הפצה: פוקס המאה ה-20
הקרנת בכורה: Flag of the United States.svg 19 במאי 1999
משך הקרנה: 133 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב: 115 מיליון דולר
הכנסות: $1,027,044,677
פרסים: הועמד לשלושה פרסי אוסקר
הסרט הבא בסדרה: פרק 2: מתקפת המשובטים
דף הסרט ב-IMDb

מלחמת הכוכבים - פרק 1: אימת הפנטום הוא סרט בסאגת מלחמת הכוכבים שיצא בשנת 1999 כחלק הראשון בטרילוגיה השנייה בסאגה - שכרונולוגית מתרחשת לפני הטרילוגיה הראשונה.

הסרט מספר את סיפורו של אנקין סקייווקר - ילד עבד מכוכב נידח שהתגלה כעילוי ב"כוח" ונבחר למסדר העילית של אבירי הג'די. הסרט גם מניח את היסודות לסיפור קריסתה של הרפובליקה הגלקטית: פדרציית המסחר מקימה צבא ומתחילה לכפות בכוח את רצונה ואילו הרפובליקה חסרת אונים כנגדה, מנגד - אבירי הסית' - מסדר מרושע שנחשב כמת במשך שנים - נראים בשטח וייתכן שאף מושכים בחוטים שמאחורי הקלעים.

תקציב הסרט היה 115 מיליון דולר, והוא צולם בעיקר באולפני ליבסדן באנגליה, עם צילומים נוספים במדבר התוניסאי ובארמון האיטלקי "פלצו ראלה" בקסרטה.

עבודת פרסום רבה הקדימה את הסרט, והניבה פרי: הסרט גרף מעל ל-431 מיליון דולר בקולנוע בארצות הברית, ובנוסף מעל ל-493 מיליון דולר מחוצה לה. עובדה זו הופכת את הסרט לאחד משוברי הקופות הגדולים של כל הזמנים. למרות הצלחתו הכלכלית הוא זכה לביקורות קשות ונחשב כאכזבה בקרב המעריצים. דמותו של החייזר המגושם ג'אר ג'אר בינקס נהפכה לשנואה ביותר בקרבם וברשת רצו עשרות סרטים ובדיחות בהן החייזר מוצא את מותו בדרכים שונות ומשונות.

כתוביות הפתיחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל אחד מששת הסרטים מתחיל בפתיחה זהה. ראשית, המשפט "לפני זמן רב, בגלקסיה רחוקה, רחוקה" (A long time ago in a galaxy far, far away) מופיע, ואחריו מופיע לוגו הסאגה עצמה, מלחמת הכוכבים, על רקע חלל שחור זרוע כוכבים. לאחר מכן, המצלמה מתרחקת, וחושפת את מספר הסרט, שמו, וכתוביות המתארות את התרחשות העניינים לפני התחלת הסרט. כתוביות אלו הן מחווה לסדרת סרטי "פלאש גורדון" משנות 1930 ו-1940, שיוצר "מלחמת הכוכבים", ג'ורג' לוקאס גדל עליהן.

בגרסות הסרט המוצגות בגרסת 'מסך רחב' (widescreen), כל שורת כתוביות מופיעה בשלמותה החל מתחתית המסך. בגרסת ה'מסך מלא' (full screen), הצדדים של כל שורה נראים רק לאחר שהשורה הגיעה לאמצע המסך.

בכל ששת הסרטים, את הכתוביות מלווה המנגינה המוכרת והמזוהה עם סדרת הסרטים, אשר הולחנה על ידי ג'ון ויליאמס.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 32 לפני הקרב ביבין (BBY), זוג אבירי ג'דיי, קווי-גון ג'ין ותלמידו אובי-וואן קנובי, יוצאים למשימה סודית בכוכב הלכת נאבו - שם עליהם לפתור סכסוך בין הכוכב נאבו לפדרציית הסחר שהטילה עליו מצור. דארת' סידיוס שמתמרן את פדרציית הסחר, מורה להם להשמיד את שני אבירי הג'די. השניים מצליחים לשרוד ולהימלט לפני הכוכב נאבו. חייזר דחוי ומגושם בשם ג'אר ג'אר בינקס מסייע לשניהם למצוא מחסה, אך בני עמו - ה Gungan - מסרבים להתערב בסכסוך לטובת נאבו ושולחים אותם מממלכתם. בינתיים, צבא הדרואידים של פדרציית הסחר כובש את כוכב נאבו ועוצר את המלכה פאדמה אמידאלה. קווי-גון ואובי-וואן מחלצים את המלכה הצעירה כדי להביאה לבירת הרפובליקה בקורסאנט כדי שתוכל לבקש עזרה עבור בני עמה הנתונים תחת מצור של פדרציית הסחר הבדלנית. במהלך הבריחה פוגשים לראשונה את R2D2 שמתקן את החללית שבה הם בורחים אחרי שנפגעה מבלאסטר.

אנקין סקייווקר בתור ילד

במהלך מסע הבריחה מהכוכב נאבו, נאלצת החללית שלהם לנחות על כוכב חולי ומדברי בשם טטואין. בטטואין הם פוגשים בילד קטן וכשרוני בשם אנקין סקייווקר, שהוא ואמו נמכרו לעבדות. אנקין נחשב למהנדס מוכשר (כבר בגיל 9 הוא בנה את C-3PO) וטייס מצטיין. קווי-גון בודק את אנקין ומוצא שהכוח חזק בו מעל ומעבר לכל דבר שאי פעם ראה. אי לכך, הוא מחליט לאמצו ולאמנו להיות אביר ג'דיי תוך אמונה שאנקין הוא "הנבחר" שיביא לאיזון בכוח לפי דבר הנבואה העתיקה. כדי להציל את הילד ולאמצו קווי-גון מארגן התערבות על מרוץ פודים שאם ינצח הוא יזכה בחלקי חילוף עבור החללית ובחירותו של אנקין. (את אימו של אנקין לא הצליח לשחרר). אנקין הקטן משתתף במרוץ פודים מסוכן כדי להשיג להם כסף לתקן את ספינתם ומנצח בו. בעקבות הניצחון הוא נפרד מאימו ומתכונן להצטרף אל זוג אבירי הג'די במסעם לקורוסאנט. בינתיים, דארת' סידיוס שולח את תלמידו, דארת' מול, להרוג את שני הג'די וללכוד את המלכה. דארת' מול תוקף אותם על טטואין אך קווי-גון מצליח להילחם בו, לעכב אותו ולברוח על הספינה לקורוסאנט.

בקורוסאנט, מספר קווי-גון למועצת הג'די על התוקף המסתורי שנלחם בהם בטטואין. בגלל שליטתו בכוח, הג'די חוששים שמדובר באביר סית', לוחם של מסדר שהוצא מחוץ לחוק ולכאורה הושמד, העוסק בצד האפל של הכוח. קווי-גון מספר למועצה על אנקין ומבקש רשות לאמנו. מועצת הג'דיי מסרבת בטענה שהילד בוגר מדי בשביל להתחיל באימונים וכן בגלל שיודה חש בו ענן של פחד.

בינתיים, בסנאט הגלקטי, הסנאטור פלפטין - שיושב מטעם נאבו - משכנע את המלכה פאדמה אמאדלה להגיש הצעת אי-אמון בקנצלר הנוכחי (הנשיא ואלורום) בעקבות המצב בכוכבה. פלפטין עושה זאת כדי שיוכל להיבחר אחר כך לנשיא הרפובליקה. מיואשת מחוסר המעש של הסנאט ומוטרדת מכך שעד אשר פלפטין ייבחר זה יהיה מאוחר מדי, המלכה אמאדלה מחליטה לחזור לכוכב נאבו ולהדוף את המתקפה עליו. שני הג'די ואנקין מתלווים אליה.

בכוכב נאבו, המלכה אמאדלה כורתת ברית עם אנשי הגנגן(Gungan) (בני עמו של ג'אר ג'אר החיים בביצות וחולקים עוינות הדדית עם תושביו האנושיים של הכוכב) כנגד פדרציית הסחר. בקרב הגדול שנערך על פני מישורי הדשא של הכוכב, כותשים הדרואידים לאט לאט את כוחות הברית. אך מהפך גדול מתרחש כאשר אנקין הקטן מטיס ספינת-קרב קטנה אל לב תחנת החלל השולטת בדרואידים של הפדרציה ומצליח להשמיד אותה, ובכך גורם לשיתוקם וניטרולם של כל הדרואידים ולהפיכתו של צבא פדרציית הסחר לחסר תועלת. בינתיים, בארמון בנאבו -בזמן שהמלכה ואנשיה לוקחים את ראש פדרציית הסחר בשבי - מתעמתים קווי-גון ואובי-וואן עם דארת' מול, שמשתמש בחרב אור דו-להבית. דארת' מול הורג את קווי-גון ואז אובי-וואן הורג את דארת' מול. על ערש דווי, משביע קווי-גון את אובי-וואן לאמן את אנקין בדרכי הכוח.

אחרי הקרב, אובי-וואן מוכתר לדרגת "אביר ג'די" ומעלה את בקשתו האחרונה של מורו בפני יודה, ראש מועצת הג'די והמאסטר החכם מכולם. בהסתייגות רבה וחוסר רצון, יודה מאשר לאובי-וואן לאמן את אנקין. מאחר שיש תמיד שני סית' - מורה ותלמיד - חושדים במועצת הג'דיי שיש עוד סית' שמסתתר היכן שהוא. בינתיים, תושבי נאבו חוגגים את ניצחונם עם פיוס היסטורי בין בני האדם לגנגנים.

הסרט זכה להקרנת המשך בפברואר 2012 בתלת מימד בבתי הקולנוע ברחבי העולם.

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]