פינגווין צהוב עין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Information-silk.svgפינגווין צהוב עין
Yellow-eyed Penguin MC.jpg
מצב שימור

מצב שימור: סכנת הכחדה (EN)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששמצב שימור: בסכנת הכחדה
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: פינגווינאים
משפחה: פינגוויניים
סוג: Megadyptes
מין: פינגווין צהוב עין
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Megadyptes antipodes
‏(פורסטר, 1781)

פינגווין צהוב העין (שם מדעי: Megadyptes antipodes) הוא מין פינגווין יחיד בסוגו הנמצא באזור דרום ניו זילנד. בעבר נחשב כקרוב לפינגווין זוטר (Eudyptula minor), אולם מחקר מולקולרי הראה כי הוא קרוב יותר לפינגווינים מהסוג Eudyptes.

הפינגווין נפוץ בעיקר מסביב האי הדרומי של ניו זילנד, סטיוארט, אוקלנד ואיי קמבל. מושבותיו של הפינגווין צהוב העין בחצי האי אוטגו הן מקום תיירות פופולרי, ושם יכולים התיירים לצפות מקרוב בפינגווינים.

מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

פינגווין צהוב העין הוא הפינגווין היחיד מסוג Megadyptes. בעבר נחשב כקרוב לפינגווין זוטר (Eudyptula minor), אך בעקבות מחקר מולקולרי נחשב כיום כקרוב יותר לפינגווינים מהסוג Eudyptes. ממצאים מ-DNA מיטוכונדריאלי ומ-DNA של גרעין התא מצביעים על כך שהפינגווין צהוב העין התפצל מאבות ה-Eudyptes לפני כ-15 מיליון שנה.

הפינגווין תואר על ידי ז'ק ברנאר הומברון והונורה ז'אקינו ב-1841.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

פינגווין זה גדול מאוד, גובהו הממוצע 75 ס"מ, ומשקלו כ-6.3 קילוגרם. משקלו משתנה במהלך השנה ובשיאו מגיע ל-7 עד 8 ק"ג, ובשפלו מגיע ל-5 - 6 ק"ג. הסנטר והגרון חומים - שחורים. יש לו רצועה צהובה בהירה הנמצאת מן העיניים ומסביב העורף. לצעירים יש ראש אפור יותר ללא רצועה וקשתית העין שלהם גם אפורה.

הם חיים עד 20 שנה.

מקום חיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פינגווינים אלה מקננים בדרך כלל ביער במקומות שגדל הפשתן, על שיפועים, על החוף ואפילו מול הים. תחומים אלה נמצאים במפרצים הקטנים יותר ולפעמים בקצוות של הגדולים. הוא נפוץ גם בניו זילנד, על החוף הדרומי-מזרחי של האי.

שימור[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב הנוכחי פינגווין זה נמצא בסיכון, האוכלוסייה שלהם מוערכת כ - 4000 פריטים חיים. פינגווין זה נחשב לפינגווין הכי נדיר בעולם. הרבה טורפים למניהם משיגים אותם וטורפים אותם.

בריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פינגווין צהוב עין בניו זילנד

באביב שנת 2004 התגלו 60% של גוזלי הפינגווין החולים במחלה שתכלה אותם בקרוב. למחלה היה קשר לחיידקים מסוג Corynebacterium diphtheriae מין חיידק שגורם אסכרה לבני אדם. עיקר גורם המחלה עדין לא ידוע. בעיה דומה התגלתה גם באי סטיוארט שכנראה השפעת האוכלוסייה באביב גרמה לכך.

התנהגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפינגווין מתרחק ומחפש בין 7-13 ק"מ לכיוון הים, וכשהם דוגרים הם מתרחקים כ-11 ק"מ מהקן.

מזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

פינגווין צהוב העין צולל כדי לצוד מזון לעומק של כ 20-60 מטר. כ-90% מפינגוווין צהוב העין ניזונים מדגים. מזונם כולל מינים מהים הכחול כגון: שיבוט אדום (Pseudophycis bachus), ועוד מינים במידות של כמ 2-32 ס"מ אורך.

ריבוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]