פיניאס ופרב - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף פיניאס פלין)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רוב דמויות הסדרה כפי שהופיעו בסוף הפרק "רכבת הרים"

פיניאס ופרבאנגלית: Phineas and Ferb) היא סדרת טלוויזיה קומית מונפשת אמריקאית לילדים. את הסדרה מפיקה חברת וולט דיסני, והיא משודרת בערוצי דיסני ברחבי העולם. בערך רשימה חלקית של הדמויות אשר מופיעות או הופיעו בסדרה.

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיניאס פלין[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיניאס פלין

Phineas Flynn.png
מדבב/ת וינסנט מרטלה
מדבב/ת בשפה העברית הדר שחף
דמויות קשורות
משפחה לינדה פלין (אמא)
קנדיס פלין (אחות)
לורנס פלטשר (אבא חורג)
פרב פלטשר (אח חורג)

פיניאס פליןאנגלית: Phineas Flynn) הוא הדמות הראשית בסדרה. פיניאס הוא בנה של לינדה פלין ובנו החורג של לורנס פלטשר. פיניאס הוא אחיה הקטן של קנדיס פלין, ואחיו החורג של פרב פלטשר. לו ולפרב פלטיפוס מחמד ושמו פרי. פיניאס אינו יודע על החיים הכפולים שמנהל פרי, בתור סוכן חשאי.

לפיניאס חברים רבים, והבולטת שביניהם היא ילדה שגרה מעבר לרחוב העונה לשם איזבלה. פיניאס אינו מודע שאיזבלה אוהבת אותו ורוצה להיות חברה שלו. פיניאס מאוד אופטימי, ותמיד מסתכל על הצד החיובי. פיניאס גם מאוד חכם ויצירתי. פיניאס מתכנן את הפרויקטים ופרב בונה אותם. את פיניאס מדבב וינסנט מרטלה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיניאס נולד באמצע שנות ה-90. אמו, לינדה, גידלה אותו כחד הורית, עד שהתאהבה בסוחר עתיקות בריטי בשם לורנס פלטשר, במופע של הלהקה הבדיונית לאב הנדל. לבסוף, לינדה ולורנס נישאו, וכך הפך לורנס לאביו החורג של פיניאס, ופרב הפך לאחיו החורג.‏[1]

מערכת היחסים של פיניאס ופרב היא ארוכה, מעבר להיותם אחים חורגים, ופיניאס מגדיר את פרב כ"חברו הטוב ביותר" ושהוא לא יכל לבקש אח יותר טוב מפרב.‏[2] אחת מהפעילויות הראשונות שפיניאס תכנן הייתה לאמן קופים לרכב על אופניים ולעשות להטוטנות.‏[2]

פרב פלטשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרב פלטשר

Ferb Fletcher.png
מדבב/ת תומאס סנגסטאר
מדבב/ת בשפה העברית אופיר צמח וגיא רושיניאק
דמויות קשורות
משפחה לורנס פלטשר (אבא)
לינדה פלין (אמא חורגת)
פינאס פלין (אח חורג)
קנדיס פלין (אחות חורגת)

פרב פלטשר (באנגלית: Ferb Fletcher) (תומאס סאנגסטר) הוא אחיו החורג של פיניאס, אשר הגיע מאנגליה. הוא תמיד מבלה עם פיניאס וביחד הם בונים דברים משונים. ברוב הפרקים יש לו דברים חשובים להגיד, אך הוא אינו מדבר כלל, למעט משפטים בודדים או חצאי משפטים מדי פרק. בדרך כלל אחראי פרב על בניית ההמצאות. שיערו ירוק והוא לבוש סרבל. פרב מאוהב בונסה דופנשמירץ, בתו של ד"ר היינץ דופנשמירץ, אויבו המושבע של פרי הפלטיפוס (ללא ידיעתו של פרב).

מאחר שהמדובב תומאס סאנגסטר הוא יליד בריטניה, כל קטע דיבוב של פרב הוקלט טלפונית או באולפנים באנגליה. לפי דבריהם של יוצרי הסדרה, סאנגסטר הוא המדובב היחיד בסדרה שאיננו פגש את קבוצת המדובבים.

פרב מעריץ את סדרת סרטי "סטאמבלברי פינקבאט" - פרודיה לשר הטבעות ולהארי פוטר[3].

קנדיס פלין[עריכת קוד מקור | עריכה]

קנדיס פלין

Candace Flynn.png
מדבב/ת אשלי טיסדייל
מדבב/ת בשפה העברית עדי קוזלובסקי ורונה בקרמן
דמויות קשורות
משפחה לינדה פלין (אמא)
פיניאס פלין (אח)
לורנס פלטשר (אבא חורג)
פרב פלטשר (אח חורג)

קנדיס גרטרוד פלין (באנגלית: Candace Flynn) (אשלי טיסדייל) היא אחותם הגדולה של פיניאס ופרב. במהלך כל פרק בסדרה, מנסה קנדיס להלשין על המצאותיהם של פיניאס ופרב לאמא, אך בכל פעם המצאותיהם נעלמות רגע לפני שאמה באה לראות אותן. חברתה הטובה ביותר של קנדיס היא סטייסי היראנו. קנדיס רגישה לגזר לבן ולמוצרי חלב, למרות שברב סצנות הבוקר אוכלת דגנים בחלב.

קנדיס מאוהבת בג'רמי ג'ונסון; היא התנשקה עמו לראשונה בפרק "השנה החדשה"‏[4]. קנדיס מפחדת מאחותו הקטנה של ג'רמי, סוזי ג'ונסון, מכיוון שהיא תמיד מנסה להבריח את קנדיס בטענה שהיא צריכה להיות הילדה האהובה על ג'רמי.

פרי הפלטיפוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרי הפלטיפוס

Perry the Platypus.png
פרי בדמותו כסוכן חשאי
מדבב/ת דיי בראדלי באקר
מידע
כינויים הסוכן פ'
שמות נוספים ברתולומיאו‏[5]
גזע פלטיפוס (ברווזן)
מין זכר
מקצוע סוכן חשאי
דמויות קשורות
משפחה פיניאס פלין ופרב פלטשר
אויבים ד"ר היינץ דופנשמירץ

פרי הפלטיפוס (באנגלית: Perry the Platypus; נקרא גם הסוכן פ' או רק פרי) הוא דמות בדיונית של ברווזן דמוי אדם המופיעה בסדרת הטלוויזיה. פרי הפלטיפוס נוצר על ידי דן פוונמיר וג'ף "סוומפי" מארש וקולו מדובב על ידי דיי בראדלי באקר. הוא הופיע לראשונה יחד עם רוב הדמויות הראשיות בסדרה בפרק הפיילוט "רכבת הרים". בכל פרק בסדרה, פרי מוצג ככוכב העלילה, יחד עם יריבו ד"ר היינץ דופנשמירץ. הוא אחת הדמויות הראשיות בסדרה, ונחשב לדמות המוכרת ביותר בה. הוא הופיע בכל פרקיה, ספריה ושני סרטיה.

פרי הוא ברווזן המחמד של משפחת פלין-פלטשר, ונתפס שם כחיה מבויתת שלא עושה דבר. עם זאת, הוא חי בסתר חיים כפולים כחבר בארגון של בעלי חיים שהם סוכנים חשאיים המכונה "אלרת"מ" (קיצור ל"ארגון ללא ראשי תיבות מגניבים"). כניסות סודיות ורבות לארגון נמצאות בדרך כלל סביב הבית, בצד הבית ובעיקר העץ שיושבים לצידו פיניאס ופרב כשחושבים את אשר לבנות. הוא נאבק באופן יומיומי עם ד"ר היינץ דופנשמירץ, מדען מרושע הרוצה להשתלט על השטח המשולש של דאנוויל עם המכשירים שהוא יוצר.

פרי נוצר ברווזן בגלל מראו המרשים וחוסר בידיעת הציבור על הברווזן. הביקורתית על דמותו מאנשי מקצוע ואוהדים היו חיוביות למדי. שיווק הדמות כוללים חולצות, תחפושות, בובות והופעות בספרים ובמשחקי וידאו. לפי ביקורות מפי ילדים ושחקנים, פרי הפלטיפוס היא הדמות שיוצרת את הצלחת הסדרה. בנוסף לכך, כל הביקורות שקיבלה הדמות טובות וחיוביות.

בעקבות הסדרה, המשפט "תקולל, פרי הפלטיפוס!" (!Curse You, Perry the Platypus) שאומר דופנשמירץ בכל פעם שפרי מכשיל את מזימותיו המרושעות, הפך לסלנג בקרבת בני נוער וילדים.

תפקידו בפיניאס ופרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרי הפלטיפוס כ"פלטיפוס רגיל".

פרי הוא ברווזן המחמד של פיניאס ופרב. הוא אומץ כיוון שמבטו היה ממוקד בפיניאס ובפרב יחדיו (כפי שנראה בסרט).‏[6][7] ללא ידיעתם​​, פרי חי חיים כפולים כסוכן חשאי הנלחם בפשע ועובד בסתר ל"ארגון ללא ראשי תיבות מגניבות" (אלרת"ם) והצופן שלו בארגון הוא הסוכן פ'.[8][9][10] רב סרן מייג'ור מונוגרם, המפקד שלו, מדווח לו על פעילותיו של דופנשמירץ, דרך טלוויזיה ענקית, במפקדה של הארגון הנמצאת מתחת לבית משפחת פלין-פלטשר. בכל יום, הוא נלחם במדען המרושע והמטורף, ד"ר היינץ דופנשמירץ, שמנסה באמצעות המצאות שבונה להשתלט על השטח המשולש של דאנוויל.[11] פרי תמיד מסכל את תוכניותיו של דופנשמירץ ובכך בטעות מוביל להריסה של המתקן שפיניאס ופרב בונים על מנת להפוך את הקיץ למושלם.[11] פיניאס ופרב מודעים שמשהו קורה להמצאות שלהם כל יום, אבל הם לא יודעים כי פרי הוא הגורם לכך, ולא אכפת להם מכך שהמצאותיהם נעלמות.[11] אחותם, קנדיס, גם אינה יודעת כי פרי עומד מאחורי הרס ההמצאות של פיניאס ופרב, אותם היא מנסה להראות לאימם שחושבת שקנדיס לא שפויה. לאורך כל הסדרה, פרי מודע שההמצאות של פיניאס ופרב נהרסות, אבל הוא לא מתעניין בהן. בנוסף לכך, פרי הוא שפן הניסיונות של ארגון אלרת"ם.

פרי בחנות חיות המחמד, כשעיניו ממוקדות בפיניאס ובפרב יחדיו.

פרי ודופנשמירץ נראים מתעבים זה את זה כבר מהיום בו נפגשו, אולם לעתים קרובות הם ידידותיים לעבר אחד את השני ובפרק "ילד אמיתי" דופנשמירץ אף אמר כי פרי הוא חברו הטוב ביותר והוא מרגיש כאילו הוא הבן שלו, ופרי בדרך כלל מציל את חייו של דופנשמירץ כאשר המזימה שלו כמעט הורגת אותו. כאשר מייג'ור מונוגרם שולח את פרי הפלטיפוס לעצור את דופנשמירץ, בעת שפרי הפלטיפוס פורץ לבניינו של דופנשמירץ, הוא נלכד על ידי דופנשמירץ בניסיונו לפרוץ, והוא מקשיב לסיפור על הזמימה של הדוקטור, שבדרך כלל נוגעים לילדותו הקשה והאומללה בגימלשטומפ. לאחר מכן הוא נמלט ובמאבקו השני, פרי יוצא מנצח. השניים סומכים ומסתמכים זה על זה, ודופנשמירץ הזכיר זאת בפרק "הגיע הזמן!" כאשר דופנשמירץ החליף את פרי הפלטיפוס בסוכן חשאי אחר, דוב פנדה העונה לשם "פיטר הפנדה" ופרי ודופנשמירץ היו מדוכאים כל כך, עד שלא היה להם כוח להילחם. כאשר פרי לא מגיע למקום של תוכניתו המרושעת של דופנשמירץ, הדוקטור סירב לבצע את תוכניותיו ודאג לפרי למרות שציין, "אני מקווה שמשהו נורא קרה לו". כשדופנשמירץ הזמין את פרי לתה, במטרה להפוך אותו למרושע, כאשר הוא ראה כי פרי בורח הוא אמר: "אני מבין שאתה לא רוצה להיות בן ברית שלי, אנסה לא לקחת את זה באופן אישי".

דמותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

התכנון המקורי של פרי לפרק הפיילוט "רכבת הרים".

תוך כדי עבודתם על הסדרה החיים המודרניים של רוקו, היוצרים של פיניאס ופרב, דן פוונמיר וג'ף סוומפי מארש החלו ליצור אלמנטים חוזרים שהם חלקים מפרקי הסדרה. בין האלמנטים שיצרו היו פעולות רצפות וסצינות מרדף.[12] פוונמיר ומארש רצו לעשות שימוש חוזר ברכיבים אלו בסדרה שלהם ובחרו כי פרי יבצע את סצנות אלו.‏[6] השניים נתנו לו אויב שיהיה אויבו בצורה עקבית ומתמשכת העונה לשם דופנשמירץ, כדרך המאפשרת לצופים להכיר אותו. [13]

בעת בחירת הגזע של פרי, פוונמיר ומארש רצו לבחור חיה אחת נדירה, חיה שהילדים לא יכלו "לבחור בחנות לאימוץ חיות מחמד ולהתחנן להורים לקנות אותה".[14] הם בחרו בברווזן בגלל המראה המעורפל והמרשים שלו.[15]

כמו שאר הדמויות בסדרה, פרי הפלטיפוס בנוי מצורות גאומטריות פשוטות, כדי לאפשר לצופים צעירים בקלות לצייר ולזהות אותו.[16]

ד"ר היינץ דופנשמירץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

ד"ר היינץ דופנשמירץ

Heinz Doofenshmirtz.png
מדבב/ת דן פוונמיר
מדבב/ת בשפה העברית גלעד קלטר
מידע
כינויים דוף
גיל 47‏[17]
מקצוע מדען
דמויות קשורות
משפחה רוג'ר דופנשמירץ, (אח)
שרלין דופנשמירץ, (אישה לשעבר)
ונסה דופנשמירץ (בת)
אויבים כל אלרת״ם ופרי הפלטיפוס בפרט

ד"ר היינץ דופנשמירץ (באנגלית: D.r. Heinz Doofenshmirtz) הוא האנטגוניסט של הסדרה. דופנשמירץ הינו מדען מרושע, ומטרתו בחיים היא להשתלט על המחוז בו הוא חי. דופנשמירץ מדבר במבטא גרמני כבד למדי, אך מפגין השכלה בשפה האנגלית ולפעמים מדבר באנגלית גבוהה.

בכל פרק בסדרה, דופנשמירץ מכין מזימה מרושעת או מכונה למטרה מרושעת, ששמה מסתיים בסיומת "טרון" (באנגלית נקרא "ינטור"). להמצאת כל מכונה נותן דופנשמירץ את סיבתו להמצאת המכשיר על ידי הבאת סיפור רקע אישי. לרוב, סיפורים אלה עוסקים בילדות האומללה שחווה כילד וכנער בעיר הדמיונית גימלשטופ. לפי הסיפורים, הוריו העדיפו את בנם השני רוג'ר מאשר את היינץ והחליטו שהוא יעבוד כגמד גינה (כשאסור לו להוציא קול או לזוז). בכמה מן הפרקים מוזכר גם שגידלו אותו להקת נמרים נמר והוריו לא נכחו בלידתו. למרות זאת ברוב הפרקים מוצגים חייו האומללים בצל אחיו רוג'ר שגדל להיות אגדם מצליח, מוכשר נדיב וטוב לב. בנוסף אחיו הוא ראש העיר של דנוויל והרבה המצאות של דופנשמירץ מתעסקות בו ובניסיונו לגנוב את תפקידו. ככל הנראה רוג'ר לא מודע לשנאתו של דופנשמירץ אליו ולמרות שהוא אדם טוב מתייחס לאחיו בזלזול.

אויבו המושבע של דופנשמירץ הוא פרי הפלטיפוס, פלטיפוס המחמד פיניאס ופרב. פרי משמש כסוכן חשאי לארגון אלרת"ם (קיצור ל"ארגון ללא ראשי תיבות מגניבים"), ותפקידו העיקרי הוא לעצור את פעילותו המרושעת של דופנשמירץ. פרי תמיד מצליח להביס את דופנשמירץ. דופנשמירץ, למרות שהינו גאון בתחום ההמצאות הוא אינו חכם במיוחד ברוב הדברים האחרים בחייו ולא מצליח לזהות את פרי בלעדי כובעו שמסמל אותו כסוכן חשאי, גם אם רואה את פרי מסיר את הכובע ומדמה את עצמו לחיית מחמד.

בתו היא ונסה דופנשמירץ ואחיו הוא רוג'ר דופנשמירץ, ראש עיריית דאנוויל. בעבר, היינץ היה נשוי לשרלין דופנשמירץ אך התגרש ממנה ומרבית הכנסתו היא משרלין אשר נותנת לו דמי מזונות. גרושתו היא עשירה ולא מוזכר הרבה בסדרה עליה

דמויות משניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

איזבלה גרסיאה שפירו[עריכת קוד מקור | עריכה]

איזבלה גרסיאה שפירו

Isabella.png
מדבב/ת אליסון סטונר
מדבב/ת בשפה העברית מיכל מוכתר,
יעל טל
דמויות קשורות
משפחה ויויאן גרסיאה שפירו (אמא)
נאנה שפירו (סבתא)
פינקי (צ'יוואוות מחמד)

איזבלה גרְסיאה שפירו (Isabella Garcia-Shapiro) (אליסון סטונר): השכנה של האחים. תמיד נכנסת לגינתם ושואלת: "מה ת'עושים?" (?'Whatcha doin). היא מאוהבת בפיניאס. היא מנהיגת קבוצת בנות הצופים בדנוויל, והן מתלוות אליה ברוב הפרקים. אמה מקסיקנית ואביה יהודי. נשיקתה הראשונה עם פיניאס הייתה בסרט "המסע אל היקום המקביל" לפני שקרל מחק להם את הזיכרון. מחזיקה ברשותה כלב צ'יוואווה בשם פינקי המשמש גם הוא, בדומה לפרי הפלטיפוס, כסוכן חשאי בשם צ' (פינקי הצ'יוואווה), בארגון אלרת"ם ופועל כנגד מעצבת אופנה מרושעת.

באלג'יט טג'ינדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

באלג'יט טג'ינדר

Baljeet.Png
מדבב/ת מאוליק פאנצ'ולי
מדבב/ת בשפה העברית אופיר צמח וגיא רושיניאק

באלג'יט טג'ינדר (Baljeet Tjinder)[18] (מאוליק פאנצ'ולי): חבר של פיניאס ופרב. מוצג כחנון ממוצא הודי. באלג'יט משתתף ברוב הפרקים ומנהיגם של החללים כאלוף הטריוויה של הרפתקה בחלל ברמה 16 היחיד בעולם. באלג'יט מוצג כ"חנון" של ביופורד הביריון.

ביופורד ואן-סטום[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביופורד ואן-סטום

Buford1.png
מדבב/ת בובי גיילור
מדבב/ת בשפה העברית גילן שחף
דמויות קשורות
משפחה ביפאני ואן-סטום (אמא)

ביופורד ואן-סטום (Buford Van Stomm) (בובי גיילור): חבר של פיניאס ופרב. מוצג כבריון ומנהיגם של הפינקים. חברו של באלג'יט, אותו הוא מכנה "החנון שלי". ביופורד נוהג לסחוב את באלג'יט יחד איתו לכל מקום. במספר פרקים הם עובדים יחדיו בשיתוף פעולה. באחד הפרקים ביופורד החליף את באלג'יט בחנון אחר, אך הוא לא מוצא מישהו שיספק אותו כמו באלג'יט. על אף שרוב הזמן מוצג ביופורד כבריון קשוח, מתגלים בו לעתים מאפיינים הנתפסים כ"חנוניים" ואף נשיים. לביופורד יש דג זהב אשר שמו הוא "ביף" (בשר) והוא קרוי על שם אמו.

לינדה פלין[עריכת קוד מקור | עריכה]

לינדה פלין (לינדנה כוכבת הפופ)

אין תמונה חופשית
מדבב/ת קרולינה ראה
מדבב/ת בשפה העברית יעל בן-ארי
דמויות קשורות
משפחה בטי ג'ו פלין (אמא)
קלייד (אבא)
טיאנה וובר (אחות)
לוריין (דודה)
לורנס פלטשר (בעל מנישואיים שניים)
פיניאס פלין (בן)
קנדיס פלין (בת)
פרב פלטשר (בן חורג)

לינדה פלין-פלשטר (Linda Flynn-Fletcher) (קרולינה ראה): אמא של פיניאס וקנדיס. בהתחלת רוב הפרקים היא יוצאת מהבית ובכך ללא ידיעתה היא מאפשרת לפיניאס ופרב לעשות את מה שתכננו לאותו יום. למרות מאמציה של קנדיס, עד זקנתה לא מגלה לינדה על מעלליהם של פיניאס ופרב. בעבר יצאה עם דופנשמירץ, ובכך גרמה לו לנסות להשתלט על דאנוויל רבתי. אחר כך היא הפכה לכוכבת פופ בשם "לינדנה" שהוציאה להיט שנכתב על עצמה, בשם "אני לינדנה ואני רוצה רק לכייף". דופנשמירץ מודע לכך שהיא הפכה לכוכבת פופ, אך איננו מודע לכך שהיא חיה באותה עיר עדיין. בפרק הספיישל "איפה פרי? חלק 1" (Where's Perry - Part 1) דופנשמירץ רואה העתק רובוטי של כל משפחת פלין-פלטשר ומשיב: "אני חושב שיצאתי עם זאתי, אב.. אבל לא ידעתי שהיא הייתה רובוט!".

לורנס פלטשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לורנס פלטשר

Lawrence Fletcher.png
מדבב/ת ריצ'רד או'בריאן
מדבב/ת בשפה העברית מולי שולמן
דמויות קשורות
משפחה וויניפרד פלטשר (אמא)
רג'ינלד פלטשר (אבא)
אדריאן פלטשר (אח)
לינדה פלין-פלטשר (רעייה מנישואיים שניים)
פרב פלטשר (בנו)
פיניאס פלין (בן חורג)
קנדיס פלין (בת חורגת)
עליזה בקהאם פלטשר (אחיינית)

לורנס פלטשר (באנגלית: Lawrence Fletcher) (ריצ'רד או'בריאן) הוא אביו הביולוגי של פרב. אנגלי ממוצעו, ונוהג להשתמש במלים גבוהות. לורנס יודע על המצאותיהן של פיניאס ופרב, ואפילו עד לבניית דברים. מנהל חנות עתיקות. ללורנס אח תחרותי בשם אדריאן פלטשר שנשוי ללוסי פלטשר. יש לו ששה אחיינים שלושה בנים ששמם (לפי הידועה) הוא בקהאם, שניי אחיינים ששמם פלה (פרודייות לשחקני כדורגל; דיוויד בקהאם ופלה), ואחיינית, המבוגרת מבין כולם ששמה עליזה בקהאם פלטשר.

מייג'ור מונוגרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מייג'ור מונוגרם

Major Monogram.png
מדבב/ת ג'ף מארש
מדבב/ת בשפה העברית יורם יוספסברג
מידע
כינויים מייג'ור מונוגרם, חד-גבה
דמויות קשורות
משפחה מונטי מונוגרם (בן)

פרנסיס "מייג'ור" מונוגרםאנגלית: Francis "Major" Monogram) (ג'ף מארש): מנהל את אלרת"מ (ארגון ללא ראשי תיבות מגניבים) המפקד של פרי ושל סוכנים אחרים. לעתים רבות, כאשר הוא מספר לפרי על המזימות של דופנשמירץ, הוא גם מספר דברים שלא קשורים לנושא.

וונסה דופנשמירץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

וונסה דופנשמירץ

Vanessa Doofenshmirtz.png
מדבב/ת אוליביה אולסון
מדבב/ת בשפה העברית מיכל רשף
דמויות קשורות
משפחה היינץ דופנשמירץ, (אבא)
שרלין דופנשמירץ, (אמא)
רוג'ר דופנשמירץ (דוד)

וונסה דופנשמירץאנגלית: Vanessa Doofenshmirtz) (אוליביה אולסון): בתו של היינץ דופנשמירץ, היא מופיעה במספר פרקים בהם היא עוזרת לאביה. פאנקיסטית-גותית, נולדה ב-15 ביוני, ובדומה לקנדיס היא מנסה להוכיח לאמה שאביה (היינץ דופנשמירץ) מרושע ולא מצליחה. מאוהבת במונטי מונגרם, בנו של מייג'ור מונוגרם

ג'רמי ג'ונסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'רמי ג'ונסון

Jeremy Johnson.png
מדבב/ת מיטשל מוסו
מדבב/ת בשפה העברית גילן שחף
דמויות קשורות
משפחה ג'ק ג'ונסון (אבא)
גברת ג'ונסון(אמא)
סוזי ג'ונסון (אחות)
הילדגרד ג'ונסון (סבתא)
אנאבל ג'ונסון (בת דודה)

ג'רמי ג'ונסון (מיטשל מוסו): חבר של קנדיס וידידם של האחים. קנדיס מאוהבת בו. אחיה הגדול של סוזי ג'ונסון, עובד בסלאשי בורגר. ג'רמי מנגן על גיטרה, ואף לימד את היינץ דופנשמירץ באחד הפרקים (כשהוא לא מודע שהשיעור היה לשם מזימה מרושעת).

סטייסי היראנו[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטייסי היראנו

Stacy Hirano.png
מדבב/ת קלי הו
מדבב/ת בשפה העברית ענת ארליך ומיכל רשף
דמויות קשורות
משפחה ד"ר היראנו (אמא)
ג'ינג'ר היראנו (אחות)
בצ'אן היראנו (סבתא)

סטייסי היראנו (קלי הו): חברתה הטובה של קנדיס. סטייסי אוהבת אופנה, קניות ולהקת בנות בשם בטיס (שגם קנדיס אוהבת). בניגוד לדעתה של קנדיס, סטייסי חושבת שפיניאס ופרב בונים דברים מעניינים (דבר שלעתים מרגיז את קנדיס), אך לרוב משתפת פעולה עם קנדיס.

היחידה שיודעת שפרי סוכן באלרת"ם (עונה 4 פרק 109)

ג'ני בראון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ני בראון

Jenny.png
מדבב/ת אליסון סטונר
דמויות קשורות
משפחה בפו בראון (אבא)
ג'נגו בראון (אח)
שרה (בת דודה)

ג'ני בראון (אליסון סטונר): חברתה השנייה של קנדיס פלין. היא רודפת שלום עולמי, ובדומה לקו המחשבה של סטייסי, מוצאת גם היא את המצאותיהם של פיניאס ופרב מעניינות. ג'ני היא אחותו של ג'נגו בראון, למרות שמעולם לא נראה ביניהם קשר בסדרה.

קארל[עריכת קוד מקור | עריכה]

קארל

Carl Phineas and Ferb.png
מדבב/ת טיילר אלכסנדר מאן
מידע
כינויים ד"ר קוקוס

קארל (טיילר אלכסנדר מאן): המתמחה ללא שכר של מייג'ור מונוגרם, מייג'ור מונוגרם מנסה למנוע ממנו ללכת למשימות אך לפעמים הוא נכשל וקארל יוצא למשימה.

רוג'ר דופנשמירץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוג'ר דופנשמירץ

Roger Doofenshmirtz.png
מדבב/ת ג'ון או'הארלי
דמויות קשורות
משפחה היינץ דופנשמירץ, (אח)
שרלין דופנשמירץ, (גיסה)
וונסה דופנשמירץ (אחיינית)

רוג'ר דופנשמירץ (ג'ון או'הארלי): אחיו של ד"ר דופנשמירץ. ראש העיר של דאנוויל ודודה של ונסה, הופיע במספר פרקים. רוג'ר היה האח האהוב על הוריו ותמיד הצליח בכל מעשיו. רוג'ר הוא גם אהוב על תושבי העיר מלבד דופנשמירץ. דופנשמירץ ניסה דרכים שונות על מנת להביסו ואף פעם לא הצליח.

ג'נגו בראון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'נגו בראון

Django Brown.png
מדבב/ת אלק הולדן
דמויות קשורות
משפחה בפו בראון (אבא)
ג'ני בראון (אחות)
שרה (בת דודה)

ג'נגו בראוןאנגלית: Django Brown) הוא חבר של פיניאס ופרב, אבא של ג'נגו הוא אומן אשר יוצר פריטים כענקיים והוא הופיע במספר פרקים. את קולו של ג'נגו מדבב אלק הולדן.

ביוגרפיה

ג'נגו הוא בנו של בפו, אמן מפורסם שיוצר פריטים כענקיים. ג'נגו מאוד אתלטי, כפי שנראה בפרק "הקרקס" הוא הניח את רגלו מאחוריי ראשו וכינה את עצמו "הבייגל האנושי".

את הופעת הבכורה שלו בסדרה, ערך ג'נגו בפרק "מסיבת חוף", כאשר ביופורד התנפל עליו בתחרות גלישה. ג'נגו מנגן על כינור.‏[19] הוא אוהב את הסרט "הרפתקה בחלל", ובפרק "נוצות החנונים" התחפש לדמות מסרט זה.

ג'נגו היה השופט במירוץ המרכבות שערכו פיניאס ופרב.‏[20] לג'נגו שיער חום ולרוב הוא לובש חולצת טריקו צהובה, ומכנסיים אדומים-כתומים. ג'נגו נקרא על שם ג'נגו מארש, בנו של ג'ף "סוומפי" מארש, אחד מיוצרי הסדרה.‏[21]

ג'נגו הוא אחיה של ג'ני בראון, למרות שמעולם לא נראה ביניהם קשר בסדרה.

מיפ[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיפ

Meapinvsbackground.png
מדבב/ת לורנזו לאמאס
מדבב/ת בשפה העברית מיכל מוכתר ומולי שולמן

מיפ (לורנזו לאמאס): חייזר, פיניאס ופרב בטעות פוגעים בחללית שלו כשהיא צפה בחלל, ולכן היא מתנגשת בחצר שלהם.הופיע במספר פרקים. מיפ מתואר כיצור חמוד ביותר וכדי למצוא אותו פיניאס ופרב משתמשים ב"מד חמידות". קנדיס התבלבלה וחשבה שמיפ הוא בובת "בנגרו" (בנגרו היא בובה המשלבת בין שתי חיות שנות כגון: פרה וצפרדע) לאחר שבובתה הקודמת התגלתה כמכוערת. מיפ הוא סוכן חשאי בדומה לפרי הפלטיפוס והוא יכול להילחם באמצעות אמנות לחימה דומה לאמנות הלחימה שפרי משתמש בה. מיפ מסוגל לירות קשתות מפיו ששורפות את כל מה שהן נוגעות בו. מיפ נלחם נגד מיטש: יצור הדומה למיפ ופיניאס חשב שהוא אביו. מיטש אוסף יצורים נדירים מבתיהם אך הוא הכי אהב את הבלון שלו שדופנשמירץ קורא לו בלוני ואילו מיטש שינה את שמו לקולין. מיטש באותו הגודל של מיפ אך בעל חליפת שריון הגורמת לו להיראות גדול. לאחר שמיפ ניצח את מיטש הוא תלש את שפמו שיכול לתרגם שפות והודה לפיניאס, פרב וקנדיס על העזרה. מיפ נקרא בשמו מכיוון שהוא אומר רק מיפ. לאחר שהוא ניצח את מיטש מופיעה מאחוריו מפלצת ירוקה ענקית, מיפ אמר שהיא חמותו מה שאומר שהוא נשוי.

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סוזי ג'ונסון (קארי וולגרן): אחותו הקטנה של ג'רמי והפחד הכי גדול של קנדיס וגם של ביופורד. בכמה פרקים היא בונה מתקנים משוכללים כדי למנוע מקנדיס "לגנוב" ממנה את ג'רמי.
 • בטי ג'ו פלין: סבתם של פיניאס וקנדיס פלין, אמה של לינדה פלין, סבתו החורגת של פרב פלטשר, מתגוררת במחנה של קלייד פלין ביער דאנוויל.
 • קלייד פלין: סבם של פיניאס וקנדיס פלין, אביה של לינדה פלין, סבו החורג של פרב פלטשר, בעל מחנה ביער דאנוויל, מארח את משפחת פלין-פלטשר בכל קיץ.
 • רג'ינלד (רג') פלטשר: סבו של פרב פלטשר, אביו של לורנס פלטשר, סבם החורג של פיניאס וקנדיס פלין, מתגורר בלונדון, בעברו אהב לקפוץ מעל ערוצים בעזרת אופנוע הנקרא "המקרל הקדוש", בעברו נודע כ"מוכר הדגים המעופף".
 • וויניפרד פלטשר: סבתו של פרב פלטשר, אמו של לורנס פלטשר, סבתם החורגת של פינאיס וקנדיס פלין, מתגוררת בלונדון, הופיעה במספר פרקים.
 • אירווינג: ילד חנון המעריץ את פיניאס ופרב, כל החדר שלו מלא בפוסטרים של פיניאס ופרב. יש לו אח גדול בשם אלברט ששונא את פיניאס ופרב ובאחד בפרקים עוזר לקנדיס להכות את פיניאס ופרב.
 • פינקי: הצ'יוואווה של איזבלה מופיע במספר פרקים, גם הוא סוכן חשאי בסוכנות של פרי הפלטיפוס ונלחם במעצבת אופנה מרושעת.
 • שרלין דופנשמירץ: גרושתו של היינץ דופנשמירץ, מופיעה במספר פרקים. וונסה מנסה להוכיח לה שאבא שלה (היינץ) מרושע, כמו קנדיס עם פיניאס ופרב, אך כמו קנדיס לא מצליחה לעשות זאת.
 • נורם: רובוט אשר נבנה על ידי דופנשמירץ. ברוב הפרקים משתמשים בנורם כשהוא מתערב בחייהם של פיניאס ופרב. דופנשמירץ יצר את נורם בשביל מטרתו הקבועה: לכלוא את הסוכן פ'. באותו פרק שבו הוא נבנה, רואים דופנשמירץ ופרי סרט על האויב של הפלטיפוס. לבסוף המסקנה היא שהפלטיפוסים נכחדים מהעולם בגלל האדם. לכן נורם נבנה. בכמה פרקים צוין שנורם רואה את דופנשמירץ בתור האבא שלו.

בנות הצופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנות הצופים

Fireside Girls emblem.png
הלוגו של חבורת בנות הצופים

בנות הצופים (באנגלית: The Fireside Girls) הן חבורת בנות מיוחדות מחוג הסיור 46321. הלבוש שלהן הוא מדים מיוחדים וכובע "ברט" כתום, ובתלבושת גם סרט צהוב אשר עליו מדביקים את האותות. המספר הגבוה של האותות ביום אחד הוא 50. האות הכי נפוץ בין הבנות הוא אות ה"עזור לשכניך". לבנות יש דפיקה סודית והן תמיד מוכנות עם בלוני מים למקרה של "פולשים". בתוכן:

 • איזבלה: מנהיגת בנות הצופים או "הצ'יף" שלהן, באחד הפרקים מראים שהיא יכולה לשנות את קולה לקול חזק וגברי.
 • אדיסון: בעלת שיער חום. בדרך כלל סובלת בשביל הקבוצה.
 • גרטשן: מעין הסגנית של איזבלה, אחותה קייטי. מרכיבה משקפיים, יש כאלה שאומרים שהיא אוהבת את פרב, אבל אין תשובה מפורשת לכך.
 • ג'ינג'ר: בעלת שיער שחור ועור חום. מאוהבת בבלג'יט. אחות של סטייסי היראנו
 • מילי: בעלת שיער חום נפוח, יש כאלה שאומרים שהיא מאוהבת בג'נגו.
 • קייטי: בעלת שיער בלונדיני עם קוקיות. אין לה תפקיד משמעותי בסדרה. אחותה של גרטשן והילדה הכי קטנה - בת 3.
 • מליסה: בעלת שיער הדומה לקייטי ועור בהיר. בעלת נחישות רבה להשיג אותות ולהיות כמו איזבלה.

להקות וזמרים מהסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרה ישנן מספר להקות וזמרים:

 • לאב הנדל - להקה נוסטלגית ואהובה משנות ה-80. באחד הפרקים, פיניאס, פרב וקנדיס מאחדים אותם למופע קאמבק לכבוד יום הנישואים של הוריהם כשאלה לא מודעים לכך.
 • בטיס' - הבטיס' היא להקת בנות שקנדיס וסטייסי מעריצות. באחד הפרקים, קנדיס וסטייסי מתלוות אליהם בדרך להופעה, אך הבטיס דווקא מתייחסות אליהן כמשרתות.
 • הבלג'יטלס - הלהקה של בלג'יט ראי, הופיעה במופע רוק הקיץ.
 • ג'רמי וה"נלווים"- הלהקה של ג'רמי ג'ונסון. הופיעה במספר פרקים.
 • פיניאס והפרביות - הלהקה של פיניאס פלין, פרב פלטשר, איזבלה גרסיה-שפירו ובנות הצופים. הופיעה בפרק "כוכב נולד" אשר קנדיס הייתה מתמודדת מספר 100 וזכתה לשיר איתם.
 • לינדנה - להקתה של לינדה פלין, (אמם של פיניאס וקנדיס פלין) בשנות ה-80. הלהקה התפרקה בשנות ה-90. בחלק מן הפרקים נראה כי חברי הלהקה מנסים לשחזר אותו לימים שהיו. אנשים חושבים שחברי הלהקה נמצאים כיום בבתי אבות.
 • מקס מודם והמחשבים - להקתו של לורנס, אשר ניסה להרשים את לינדה (לינדנה) במופע החזרת כוכבי שנות ה-80.
 • אחי פאות הפייסלי - להקת בנים האהובה על סטייסי וקנדיס, באחד הפרקים קנדיס ניסתה להשיג כרטיס להופעה אך לא הצליחה וכדי להשיג כרטיס הייתה צריכה להשיג 50 אותות צופיות ביום.
 • קאובוי פיצי/טייני קאובוי - להקת בנים האהובה על סטייסי וקנדיס. הופיעו איתם בפרק מעונה 3 בשיר "אני אוהב נקניק" כשקנדיס ניסתה להשיג פריטים מקוריים של הלהקה ומוזכרים בפרק בעונה 2 כאשר אמה של סטייסי לא הסכימה לה ללכת עם קנדיס להופעה שלהם כי חשבה שקנדיס לא אחראית.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הפרק "אחי, הלהקה שוב חוזרת"
 2. ^ 2.0 2.1 הפרק "רכבת הרים"
 3. ^ על פי הפרק "נוצות החנונית" בעונה ה-2 בפרק ה-33
 4. ^ עונה 4 פרק 2
 5. ^ הסרט "פיניאס ופרב - המסע אל יקום המקביל"
 6. ^ 6.0 6.1 Robinson, Sherry (2009-04-18). Quick wit, funny characters drive Phineas and Ferb
 7. ^ Yoo, Jean. "Making Of..."Phineas and Ferb"". Disney Channel Medianet. Retrieved 2009-11-22. 
 8. ^ Cornelius, David (2008-08-21). "Phineas and Ferb: The Fast and the Phineas". DVD Talk. Retrieved 2009-11-05. 
 9. ^ H., Carly (2009-06-14). "Summer Fun with Phineas, Ferb, Swampy, and Dan". Scholastic, Inc. Retrieved 2009-11-27. 
 10. ^ Stewart, Susan (2008-02-01). "Bored Stepbrothers, Intrepid Platypus". The New York Times. Retrieved 2009-09-30. 
 11. ^ 11.0 11.1 11.2 Blum, Matt (2008-07-09). "Phineas and Ferb: Kid Inventors and a Secret Agent Platypus". Wired. Archived from the original on 2012-12-17. Retrieved 2009-11-27. 
 12. ^ Strike, Joe. (2008-02-01). "From Swampy & Dan Emerges Phineas and Ferb". Animation World Magazine: 2. 
 13. ^ Marsh, Jeff; Povenmire, Dan (2009-07-26). "Phineas and Ferb" creators Dan Povenmire and Swampy Marsh (Audio interview). Audioholywood.net. Retrieved 2009-11-26. 
 14. ^ Littleton, Cynthia (2009-11-20). "'Phineas' star Perry makes mark on auds". Variety. Retrieved 2009-11-26. 
 15. ^ Bond, Paul (2009-06-07). "Q&A: Dan Povenmire". The Hollywood Reporter. Archived from the original on 2009-07-31. Retrieved 2009-08-26. 
 16. ^ Galas, Marjorie. "Phineas and Ferb: Music, Mischief, And The Endless Summer Vacation". 411 News. Retrieved 2009-09-30. 
 17. ^ הפרק "היום השקט ביותר"
 18. ^ ראו שיחה:פיניאס ופרב - דמויות#באלג'יט
 19. ^ הפרק "הבלג'יטלס"
 20. ^ הפרק "ברק יווני"
 21. ^ http://phineasandferb.wikia.com/wiki/User:Topher208/Dan_Povenmire_Correspondence