קנדי קראש סאגה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קנדי קראש סאגהאנגלית: Candy Crush Saga) הוא משחק מחשב פופולרי מתוצרת חברת קינג. המשחק הושק ב-12 באפריל 2012 בגרסת פייסבוק, וב-14 בנובמבר 2012 בגרסה לטלפונים חכמים. במרץ 2013 עבר המשחק את "פארמוויל" כמשחק הפופולרי ביותר בפייסבוק‏[1]. המשחק הוא וריאציה של משחק הדפדפן של החברה, שנקרא "קנדי קראש".

צילום מסך של אפליקציית קנדי קראש, שלב 252. ניתן לראות כאן פצצת צבע, סוכריה מפוספסת, סוכריה עטופה וכן סוכריה שיכולה להוסיף זמן לשעון העצר שבשלב זה. השחקן צבר מעל 16,345,900 נקודות, אלא שאזור הניקוד אינו יכול להציג את כל המספר בשלמותו ולכן הוא מופיע חתוך

המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק בקנדי קראש סאגה

המשחק הוא ממשפחת משחקי התאמת צבעים. בכל שלב במשחק מקבל השחקן לוח ובו סוכריות בצבעים שונים, ועלול להכיל גם מכשולים. המהלך הבסיסי במשחק הוא החלפה בין שתי סוכריות סמוכות, בשורה או בטור, לשם יצירת רצף של שלוש סוכריות (או יותר) מאותו צבע. כאשר נוצר רצף כזה, סוכריות אלו נעלמות מהלוח, והסוכריות שמעליהן נופלות לחלל הריק שנוצר.

במקרה והשחקן עושה מהלך שגורם לשרשרת מהלכים אחרים זוכה השחקן למילות עידוד לפי כמות המהלכים בשרשרת: ‏Sweet, Tasty, Delicious, Divine. נכון לשנת 2015, בגרסת פייסבוק ישנם 890 שלבים ובגרסת הסלולר ישנם 875 שלבים, ומדי כשלושה שבועות מופצת סדרה נוספת של שלבים.
עד שלב 21, בכל שלב מתגלים לשחקן מחסומים חדשים או מאפיינים אחרים של המשחק, לדוגמה פצצות שעוצרות את המשחק אם לא מעלימים אותן תוך מספר מהלכים הרשום עליהן, וקוביות שוקולד שתופסות בכל מהלך תא נוסף בלוח המשחק.

החל משלב 35, ולאחר כל 15 שלבים, המשחק ננעל, וכדי להסיר את הנעילה השחקן צריך לקבל "כרטיס מעבר" משלושה חברים של השחקן בפייסבוק, לשלם בנקודות או לבצע 3 שלבים שהיו ברמה ולעבור אותם עם כמות נקודות מסוימת או פשוט להמתין כיומיים. במסגרת שלושת השלבים, אם השחקן עבר את השלב שבשבילו צריך כמות נקודות מסוימת בכמות הנקודות הזו השחקן יחכה יום עד הניסיון של השלב הבא. כל שלב מוצג על מפה שמחולקת לרמות, ולכל רמה יש דמות עצובה אותה השחקן פוגש בתחילתו וכאשר השחקן מסיים את הרמה הדמות הופכת שמחה בזכות שהשחקן עזר לה. לרמות יש שמות לפי המאפיינים החדשים שנחשפים לשחקן עם הגיעו אליהם - למשל "אגם השוקולד", "נהר הלימונדה" וכו'. באם השחקן התחבר באמצעות פייסבוק, על גבי המפה השחקן יכול לראות מה השלב שחבריו הגיעו אליו במשחק. בנוסף, בכל שלב מצדו השמאלי של הלוח (בגרסת פייסבוק) או מתחת ללוח (בגרסת סמארטפון) מוצג גרף שמראה את הניקוד של חברי השחקן לאותו שלב.

אם השחקן מסיים את השלב ונותרו לו עוד מהלכים אז אחד מהבאים מתבצע: או שמספר דגים יופיעו על לוח המשחק ויאכלו חלק מן הסוכריות (כל מהלך שלושה דגים), או שחלק מהסוכריות יהפכו לסוכריות מפוספסות ויפעלו. הודות לכך השחקן צובר ניקוד נוסף לו היה זוכה אם היה יכול להשתמש במהלכים העודפים שנותרו לו.

עקרונית ניתן לסיים כל שלב ללא מאיצים (בוסטרים), אך רמת הקושי מתוכננת לעודד שימוש ורכישת בוסטרים.

כל שחקן מקבל כברירת מחדל חמישה מחזורי חיים. שחקן זקוק למחזור חיים אחד לפחות כדי לשחק שלב של המשחק. אם השחקן אינו מצליח לסיים את השלב, הוא מאבד מחזור חיים. חיים נוצרים מחדש מדי 30 דקות. ניתן לחדש מחזורי חיים גם באמצעות עזרה מחברי פייסבוק, תשלום בנקודות פייסבוק או תשלום בכסף.

ממתקים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סוכרייה מפוספסת - סוכרייה עם פסים לבנים נוצרת כאשר מתאימים 4 סוכריות מאותו צבע בשורה (ואז יווצרו פסים לאורך) או בטור (אז יווצרו פסים לרוחב). אם משתמשים בה היא מנקה טור או שורה שלמים (בהתאם לכיוון הפסים שעליה).
 • סוכרייה עטופה - סוכרייה עם עטיפה אשר נוצרת כאשר מתאימים חמש סוכריות מאותו צבע, אך לא בקו ישר. דהיינו אם יוצרים צורת ר, T או +. אם משתמשים בה היא מנקה את הריבוע בגודל 3X3 שמסביב לה ואז היא מהבהבת ומפוצצת שוב.
 • פצצת צבע (כדור שוקולד) - כדור שוקולד מצופה סוכריות קטנות בצבעים שונים. הכדור נוצר בהתאמה של 5 סוכריות בשורה או בטור. ניתן להשתמש בו בכל רגע נתון ואם מחליפים בינו לבין סוכרייה רגילה, כל הסוכריות מאותו צבע נעלמות.
 • דג שבדי - סוכריית גומי בצורת דג הנמצאת בלוח כאשר משתמשים בה. אם משתמשים בה היא בתחילת השלב מופיעה על הלוח ובהמשך השלב היא נופלת מלמעלה. מפעילים אותה על ידי כך שעושים איתה רצף, ואם מפעילים אותה היא חוזרת עם עוד שני דגים שמוציאים את סוכריות עם ג'לי, או קוביות שוקולד, באקראיות. מופיעה לראשונה בשלב 9, לשימוש בשלוש שלבים, בהמשך המשחק יש אפשרות בגלגל המזל וברמה 17 מופיעה בעצמה. אם יש קוביית ג'לי שיש עליה עטיפת מתכת, פגיעה של דג שבדי באותה קובייה, למעשה יחליש את הג'לי או יעלים אותה. (תקף לגבי עוגת קצפת). פעילה רק בשלבי ג'לי.
 • דונאט - אם מחליפים אותו עם סוכרייה רגילה, הוא מתגלגל 3 סוכריות באופקיות או באנכיות והופך אותן ל-3 סוכריות מפוספסות שמופעלות מיד.
 • סוכריית 5+ - מופיעה אך ורק בשלבים שיש בהם הגבלת זמן והפעלתה מוסיפה 5 שניות נוספות לזמן המשחק. אם בתום הזמן נשארו סוכריות תוספת זמן, הן יפעלו כמו סוכריה עטופה.
 • פצצת סוכרייה - סוכריה בצורת פצצה בצבע מסוים עם מספר צעדים עד להתפוצצותה. צריך להעלים אותה מהלוח כל עוד היא לא מגיעה ל-0. אחרת - השלב נגמר. מופיעה לראשונה בשלב 96 ובשלב 97 מקבלים בונוס שניתן להשתמש בו 3 שלבים: לתת לכל פצצה שעל משטח הסוכריות עוד 5 מהלכים עד התפוצצותה.
 • סוכריית הפתעה - מופיעה לראשונה בשלב 231. ניתן להשתמש בה רק כאשר עושים שלישייה איתה, וכאשר מפעילים אותה יוצא ממנה משהו אקראי, כמו: כדור שוקולד, סוכרייה עטופה, סוכרייה מפוספסת, אחד מהקודמים בעטיפה, עטיפת מתכת ברמה שהיא לא 5 (כי עטיפת מתכת ברמה 5 באה אחרי סוכריית הפתעה), שוקולד, ליקריץ, פצצת סוכרייה ועוד.
 • סוכריית קשת - מופיעה לראשונה בשלב 306. כל מהלך היא מחליפה צבע ובמהלך הבא היא חוזרת לאותו צבע שהייתה קודם.
 • סוכריית V (רק בשלבי איסוף) - סוכרייה פשוטה שהפעלתה תוסיף ללוח סוכריה שצריכים אותה כדי לעבור שלבי איסוף.
 • סוכריית מפתח - מופיעה לראשונה בשלב 711. מופיעה בשלבים עם תיבות בלבד. סוכרייה זאת משמשת לפתיחת תיבות.

החלפת מקום של ממתקים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוג הסוכרייה סוכרייה מפוספסת סוכרייה עטופה כדור שוקולד דג שבדי דונאט
סוכרייה מפוספסת מנקה טור אחד ושורה אחת המצטלבים על מקום השילוב מנקה שלושה טורים ושלוש שורות שמצטלבים על מקום השילוב כל הסוכריות שבצבע של הסוכרייה המפוספסת הופכות להיות סוכריות מפוספסות, ופועלות מיד. הדג הולך עם פסים והשלושה שחוזרים לא מעלימים את הסוכריות שהם פוגעים בהן, אלא הופכים אותן לסוכריות מפוספסות שפועלות מיד נוצרות 6 סוכריות מפוספסות שמופעלות מיד בכיוון אופקי או אנכי
סוכרייה עטופה מנקה שלושה טורים ושלוש שורות שמצטלבים על מקום השילוב הריסת ריבוע בטווח של 5X5 כדור השוקולד מנקה את כל הממתקים בצבע של הסוכרייה העטופה, לאחר מכן כדור השוקולד מהבהב ומנקה את כל הממתקים מצבע אקראי הדג הולך עם עטיפה והשלושה שחוזרים לא מעלימים את הסוכריות שהם פוגעים בהן, אלא הופכים אותן לסוכריות עטופות שפועלות מיד עושה טור או שורה שלמים של סוכריות עטופות שמופעלות מיד
כדור שוקולד כל הסוכריות שבצבע של הסוכרייה המפוספסת הופכות להיות סוכריות מפוספסות, ופועלות מיד. כדור השוקולד מנקה את כל הממתקים בצבע של הסוכרייה העטופה, לאחר מכן כדור השוקולד מהבהב ומנקה את כל הממתקים מצבע אקראי ניקוי של כל הלוח הדג הולך עם נקודות ומביא שלושה דגים מנוקדים, שכל אחד מהם הולך וחוזר עם שלושה דגים שמעלימים סוכריה אחת עם ג'לי או קוביית שוקולד אחת. הופך את כל הטור או השורה לסוכריות מפוספסות שמופעלות מיד לאחר שזה בוחר צבע אקראי ומנקה אותו מהלוח
דונאט נוצרות 6 סוכריות מפוספסות שמופעלות מיד בכיוון אופקי או אנכי עושה טור או שורה שלמים של סוכריות עטופות שמופעלות מיד הופך את כל הטור או השורה לסוכריות מפוספסות שמופעלות מיד לאחר שזה בוחר צבע אקראי ומנקה אותו מהלוח שילוב זה אינו אפשרי כיוון שדונאט מופיע רק בשלבי מרכבים ודגים שבדים מופיעים רק בשלבי ג'לי. עושה טור או שורה שלמים לסוכריות מפוספסות שמופעלות מיד ואחרי זה עוד פעם.

תאים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ג'לי - תא שצריך לסגור בו שלישייה או כל צירוף אחר כדי לפרק אותו. יש ג'לי שמורכב משתי שכבות ויותר וצריכים לעשות זאת כמה וכמה פעמים בשביל לנקות אותו מהלוח. (אומר גם בקול שאתה "חמוד")
 • שערות סבתא - תא נעול. כדי לפתוח אותו יש ליצור שלישייה בקרבתו.
 • עטיפות מתכת - צריך ליצור שלישייה כדי לפוצץ אותן. לא ניתן להזיזם או להשתמש במקומם עד העלמתם המוחלטת.
 • קוביית שוקולד - כמו שערות סבתא, אולם הוא מתפשט אם לא יוצרים שלישייה בקרבתו. אם יוצרים שלישייה בקרבתו, כל תאי השוקולד שלידו, מתפוצצים.יכול לחסום את כל הלוח אם לא משתלטים עליו מראש. אם משתלטים עליו מראש, הוא ייעלם ולא יתפשט.
 • ליקריץ - מהווה מחסום, אולם ניתן להזיזו בקלות עם סוכריות אחרות. נעלם אך חוסם את האפקט של סוכריה עם פסים, ברגע הפעלתה.
 • מקצפת - מופיעה בין שתיים לחמש שכבות. צריך ליצור שלישייה כדי לפוצץ כל שכבה. לא ניתן להזיזם או להשתמש במקומם עד העלמתם המוחלטת. השכבה האחרונה הינה עטיפת מתכת.
 • מכונת שוקולד - אם מעלימים קוביית שוקולד, היא יוצרת קוביית שוקלד חדשה.
 • מרמלדה - מן שילוב בין עטיפת מתכת לבין שערות סבתא. מנטרלת את הסוכריה ולא ניתן להזיז אותה, עד שיוצרים שלישייה ביחד איתה. ניתנת להסרה גם ביצירת שלישייה לידה.
 • עוגה - מופיעה לראשונה בשלב 366. תא מיוחד בגודל 2X2 המורכב מ-8 חתיכות של עוגה. כדי להעלים אותה יש ליצור שלישיות או מפוספסות עליה מצידי העוגה הזו. השלישייה צריכה להיות ליד חלק עוגה בו יש חתיכות. ברגע שהמגש של העוגה יהיה ריק, תותח קונפטי ינקה את כל הלוח, וסוכריות פשוטות יעלו מלמעלה. במקרה ויש לך סוכריות מיוחדות על לוח המשחק, אז הן לא מופעלות ויורדות מהלוח. המהלך היחיד שיכול להעלים את רוב העוגה במהלך אחד הינו שילוב של סוכרייה עטופה עם סוכרייה עטופה. בשלבים מסוימים נשארים עוד שתי חתיכות של עוגה .
 • מסוע - מופיע לראשונה בשלב 531. עם כל מהלך , הסוכריות המופיעות על המסוע זזות משבצת אחת לצד של כיוון המסוע . מסוכרייה האחרונה הופכת להיות הראשונה בצד בשני של המסוע .
 • צפרדע - מופיעה לראשונה בשלב 606. הצפרדע ניזונה מסוכריות באותו הצבע של הצפרדע. כאשר מושמע "Frogtastic", הינך יכול להזיז את הצפרדע. לאחר שמזיזים את הצפרדע היא משנה את צבעה ומנקה את כל הסוכריות ב 8 המשבצות הקרובות לצפרדע.
 • תיבה - מופיעה לראשונה בשלב 711. תיבה ניתנת להסרה אך ורק על ידי סוכריות מפתח. כל סוכריית מפתח מורידה שכבה שנמצאת על כל תיבה בלוח. התיבה נפתחת כאשר משתמשים בסוכריית מפתח והתיבה בשכבה האחרונה. תיבה יכולה להופיע בין שכבה אחת לחמש שכבות. בשלבים מסוימים פתיחת התיבות הינה הכרחית לסיום השלב.
 • פופקורן - מוצג לראשונה בשלב 771. פופקורן ניתן להסרה תוך 4 מכות אך ניתן להסיר אותו על ידי ממתקים מיוחדים בלבד. לאחר שהפופקורן מוסר, הפופקורן הופך לפצצת צבע. הפופקורן חוסם את האפקט של סוכריה עם פסים בדיוק כמו הליקריץ.
 • חללית - מוצג לראשונה בשלב 846. את חללית ניתן להזיז אותו עם סוכריה רגילה, כשהוא שוגר, בוחר והופך משלושת סוכריות רגיליות לשלושת סוכרייות עטופות. כששני חלליות מחליפים ביניהם הם עושים את אותה פעולה.

סוגי שלבים במשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שלבים פשוטים (כתום) - שלבים בהם צריך תוך X צעדים להגיע לרף נקודות מסוים.
 • שלבי ג'לי (כחול) - יש לפוצץ את כל קוביות הג'לי שנמצאות בלוח המשחק כדי לעבור אותו.
 • שלבי מרכיבים (ירוק) - המטרה בשלבים אלו הם להעביר את הדובדבנים והאגוזים לתוך הקוביות שמתחתיהן יש חצים ירוקים.
 • שלבי זמן (סגול) - שלבים שבהם צריכים להגיע לרף נקודות מסוים תוך X שניות. בשלבים אלה יש סוכריות 5+. אין הגבלת צעדים בשלבים אלה.
 • שלבי איסוף (ורוד) [החל משלב 126] - יש לאסוף X סוכריות מצבע מסוים / סוג מסוים או צירופים שונים שנדרשים בסיבובים אלה.

עולם החלומות (Dreamworld)[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משלב 50 מקבלים מסלול אלטנרטיבי במשחק - כאשר מראים את מפת השלבים מופיע ינשוף בצד המסך. כאשר לוחצים על הינשוף, מגיעים למפה נוספת בה מהלך המשחק שונה.

בצד המסך יש ינשוף על ירח לא מלא בצורת חצי סהר שבכל אחד מקצותיו יש שתי סוכריות שונות. בכל מהלך המוריד סוכריה עם אחד הצבעים שבקצוות, הירח נוטה לצד הסוכרייה שבצבע שבו השתמשו למהלך. אם הירח נוטה יותר מידי הינשוף נופל והשלב נגמר. בכל מהלך הירח מתמלא, ואם הירח מתמלא עד הסוף יש מכת "מון סטראק" (מכת ירח). זו מכה שמופעלת למספר מוגבל של מהלכים המעלימה ומבטלת למשך זמן המכה סוכרייה מאחד הצבעים או שניהם.

הצלחת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

קנדי קראש נחשב למשחק הפופולרי ביותר בפייסבוק‏[1]. בממוצע כ-124 מיליון איש משחקים בקנדי קראש מדי יום‏[2]. המשחק נמצא במקום הראשון ברשימת האפליקציות של iOS ובמקום השלישי ברשימת האפליקציות החינמיות ב-App Store[3]. מפתחי המשחק דיווחו על רווח נקי של יותר מחצי מיליארד דולר ב-2013‏[2].

את המשחק ניתן היום לשחק בפייסבוק, באתר המפתחים (קינג) ודרך טאלבטים ומכשירים סלולריים חכמים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]