אבו אל-עלא אל-מערי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Абу-ль-Аля аль-Маарри.jpg

אבו אלְ-עַלָאא אחמד בן עבד אללה בן סֻלימאן א-תַּנוּחִ'י אלְ-מַעַרִּיּערבית أبو العلاء أحمد بن عبد الله بن سليمان التنوخي المعري) משורר והוגה דעות ערבי סורי (26 בדצמבר 973 - 1054). אל-מערי היה ידוע בדיבורו הישיר והמחוספס עם כל בני שיחו, תכונה שגרמה לאחדים להסתייג ממנו ולאחרים להעריץ את דבקותו באמת. דעותיו העלו את חמת הממסד הדתי השמרני- העולמא, אך אלו לא הצליחו לשנות את דעותיו של אל מערי. שירתו ותורת המוסר שעיצב קנו לו תומכים רבים, ואלו נהרו אל מערת א-נועמאן, עיר מולדתו, מכל ארצות האסלאם.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אל-מערי נולד בעיר הסורית מערת א-נועמאן הנמצאת בצפון מערב סוריה. בילדותו התעוור אל-מערי, כנראה כתוצאה ממחלת אבעבועות רוח, אך בכל זאת הצליח ללמוד במדרסה דתית בחאלב הודות לכוח זיכרונו. עם חזרתו לעירו עסק בחינוך בעירו, שם גם קנה לו שם של מלומד בתחומי הבלשנות והספרות הערבית.

בשנת 1010 יצא אל העיר בגדאד בה למד רבות מסופרי העיר וממשכיליה. לאחר שנה של שהייה בבגדאד, חזר אל-מערי לעירו, שם חי חיי צניעות ונזירות עד מותו בגיל 84. הוא מעולם לא נשא אישה.

הגותו של אל מערי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אל-מערי עיצב עולם פילוסופי שלא היה מקובל בשום זרם של האסלאם. ייחודה של דרכו הפילוסופית היא ההתעלמות מן המצוות האסלאמיות ומן הביטוי האורתודוקסי של האסלאם. ראיית עולמו של אל-מערי דגלה במוסר בחיי היום יום, מוסר שאינו שואב את מקורותיו מן הממסד הדתי אלא מעקרונות הצדק הטבעי. חסרונו של הצדק בחיי היום יום הפילה על אל-מערי פסימיות רבה. על פי אל-מערי הבחירה בטוב אינה צריכה להיעשות על מנת לזכות להכרה או לשכר מן הבריות או מן האל, אלא עצם המעשה הטוב הוא המטרה.

אל-מערי הביע דעות לא שגרתיות, כגון התנגדות לילודה, בטענה שעלינו לחסוך מהדורות הבאים את סבלות העולם, והתנגדות לפגיעה בבעלי־חיים לצורכי מאכל, שהובילה אותו לטבעונות.

שיריו של אל-מערי הכתובים בשפה קשה ומסורבלת קובצו בספר "לוזומיאת" או "לוזום מא לא ילזם" (החובה שמה שאינו חובה). יתר כתביו פורסמו בספרים "אל-פוצול ואל-ע'איאת" ו"רסלת אל ע'ופראן". כתביו של אל-מערי זכו לעניין מחודש בעולם הערבי לאחר פרסומם מחדש ופירושם על ידי האינטלקטואל המצרי טהא חוסיין בשנת 1955.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]