מכון ון ליר בירושלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קואורדינטות: 31°46′12″N 35°12′55″E / 31.77000°N 35.21528°E / 31.77000; 35.21528

סמליל המכון
מכון ון ליר בירושלים
(למפת ירושלים רגילה)
מיקום מכון ון ליר בירושלים במפת ירושלים
 
מכון ון ליר בירושלים
מכון ון ליר בירושלים
מכון ון ליר בירושלים

מכון ון ליר בירושלים (הוקם ב-1959) הוא מכון מחקר ללימודים מתקדמים במדעי הרוח והחברה הפועל בירושלים.

מכון ון ליר בירושלים הוקם על ידי משפחת ון-ליר, ונהנה מתמיכת קרן ון-ליר ההולנדית. המכון הוקם במטרה לנצל את הידע המדעי לקידום ערכי האדם‏[1]. המכון פועל כמרכז ללימודים מתקדמים ולשיח ציבורי אינטלקטואלי, ועוסק, בין השאר, בסוגיות כגון, החברה האזרחית בישראל והזהות הישראלית והיהודית בימינו.

המכון שוכן בשכונת טלביה. מנהלו הנוכחי (מאז 2007) הוא פרופסור גבריאל מוצקין.

תולדות המכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

על התרומה להקמת המכון, מכספי תרומה של המליונר ברנרד ון ליר, הודיעה משפחת ואן ליר בשנת 1955‏[2]. פגישת יסוד של המכון התקיים במלון המלך דוד במאי 1956‏[3]. בשנת 1958 חוקק הכנסת את חוק המרכז הישראלי לקידום תרבות האדם, תשי"ט-1958‏[4]. באוגוסט 1959 נתמנו עשרת החברים הראשונים במרכז‏[5]. בשנת 1961 הוחל בבניית מבנה המכון על שטח של 23 דונם שהוקצה למכון בטלביה. תכנן את המבנה דוד רזניק, יחד עם שמעון פובזנר[6] והוא נבנה יחד עם מבנה האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים[7]. המבנה נחנך בשנת 1965‏[8] אך במשך מספר שנים לאחר הקמתו עמד שומם‏[9]. בשנת 1968 התמנה למנהל המכון ד"ר יהודה אלקנה שהחל יחד עם פרופ' אהרן קציר למלא את המכון בתוכן‏[10]. אלקנה ניהל את המכון עד שנת 1993.

עם מינוי מוצקין למנהל המכון הוא נפגש עם ד"ר לאונרד פולונסקי, שהסכים להעניק למכון תרומה על סך 100 מיליון דולר. התרומה יועדה לטובת קרן מלגות לפוסט-דוקטורנטים. מחצית מהסכום יועד לטובת קרן מלגות, אשר מזכה כל סטודנט במלגה בגובה 40 אלף דולרים בשנה ומחצית נוספת יועדה לטובת בניין חדש. בשנת 2008 נערכה תחרות אדריכלים, בה זכו בני הזוג חיוטין, לאחר שגברו על חמישה משרדים אחרים - מן-שנער, יוסי קורי, קימל-אשכולות, רוזנפלד-ארנס, שורץ-בסנוסוף. ההצעה כללה תכנון הקמפוס כולו, הכולל את האקדמיה למדעים (אף היא בתכנון רזניק ופובזנר) ובניין המועצה להשכלה גבוהה; ותכנון 7,200 המטרים הרבועים שיועדו לבניין החדש, מבלי להעיב על הבניין ההיסטורי. בשנת 2014 הסתיימה בנייתו של המבנה‏[11].

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכון מבצע מחקרי מדיניות ציבורית ומחקר חברתי-יישומי, מפתח ומפעיל ברחבי הארץ תוכניות חינוך כמו גם קשת של תוכניות הכשרה למחנכים ולמנהיגים קהילתיים, ופותח את שעריו לפעילות תרבותית לציבור הרחב. המכון פועל בשיתוף פעולה הדוק עם מספר רב של מוסדות מחקר ישראליים ובינלאומיים, ומקיים פרויקטים משותפים עם חוקרים-אורחים מרחבי העולם. במכון אולמות שונים: אודיטוריום של 250 מקומות ישיבה, אולם ישיבות, חדרי סמינרים וספרייה שעיקר התמקדותה בהיסטוריה ובפילוסופיה של המדע.

מכון ון ליר בירושלים מפרסם מגוון רחב של ספרים, אנתולוגיות, מונוגרפיות, ניירות עמדה וכתבי-עת, פרי עטם של חוקרים ודמויות ציבוריות, חלקם עמיתים במכון. פרסומים אלה רובם בעברית וחלקם באנגלית, בערבית ובצרפתית, מבוססים על מחקר, על כינוסים ועל קבוצות דיון במכון. הפרסומים מביאים לידי ביטוי את מלוא הקשת של עבודת המכון – החל בסוגיות של חברה אזרחית ודמוקרטיה, דרך מחשבה יהודית ויחסי ישראל עם שכניה וכלה בנושאי תרבות וחברה אוניברסליים.

רבים מהפרסומים רואים אור בשיתוף עם מו"לים מסחריים בישראל, במטרה להגדיל את תפוצת הפרסומים ואת השפעתם על הדיון הציבורי בסוגיות שעל סדר היום.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]