אברהם יצחק גרשונוביץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אברהם יצחק גרשונוביץ.jpg

הרב אברהם יצחק גרשונוביץ (? - כ"ו בסיוון תשי"ד, 27 ביוני 1954) היה רבה של ז'אבינקה שבמחוז בריסק, ובארץ ישראל ראש ישיבת תפארת ציון.

תולדותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד באולשאן שבפלך וילנה בקיסרות הרוסית (כיום בלארוס), לרב שמואל דוד גרשונוביץ, שהיה אב"ד ז'אבינקה הסמוכה לבריסק. למד בישיבות טלז, סלובודקה ומאלטש. נישא לשרה בילה, בתו של הרב משה אליעזר הכהן בייער ממוטלה. היה מקורב לרבותיו הרב אליעזר גורדון מטלז והרב רפאל שפירא מוולוז'ין שסמכו אותו לרבנות.

לאחר נישואיו כיהן כר"מ בישיבה לצעירים בלאפיץ'. לאחר מכן כיהן כרב במונסטרישצנה, וכעבור זמן עבר לכהן כרב בפשראלשלה, מחוז סובלק. בשנת תרפ"ד (1924), לאחר פטירת אביו, התמנה תחתיו כרבה של ז'אבינקה. היה מקורב לרבני בריסק, הסמוכה לז'אבינקה, ובראשם הרב יצחק זאב סולובייצ'יק והרב שמחה זליג ריגר.

בשנת תרצ"ז (1937) עלה לארץ ישראל. מיד עם בואו מונה על ידי החזון איש לכהן כראש ישיבת תפארת ציון, שנוסדה שנה קודם לכן. החזון איש העיד עליו כי הוא "מתלמידיו של אהרן הכהן, אוהב שלום ורודף שלום", וכן אמר עליו ש"אף פעם לא הניע את ראשו ללא מחשבה וכוונה"[1]. כיהן בתפקידו עד פטירתו בשנת תשי"ד, חצי שנה לאחר פטירת החזון איש.

בנו, שמואל דוד, מילא את מקומו ברבנות בז'אבינקה, ונספה בשואה.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני גיסיו של הרב גרשונוביץ - חתניו האחרים של הרב בייער - הם: הרב מתתיהו שצ'יגל - מייסד ישיבת בית יוסף בבני ברק והרב חיים חלוונה יוז'וק - אביהם של הרב שמעון יוז'וק וד"ר דב ירדן.

בניו הם: הרב שמואל דוד גרשונוביץ - אב"ד זאבינקה (חתן הרב יצחק אלחנן וולקין, אב"ד אנטופול), נספה בשואה; הרב ראובן יוסף גרשונוביץ - מראשי ישיבת הנגב (חתנו של הרב צבי יהודה אדלשטיין, רבה של שומיאץ ורמת השרון); משה גרשונוביץ. חתניו הם: הרב מיכל יהודה ליפקוביץ – ראש ישיבת פוניבז' לצעירים וממנהיגי הציבור הליטאי; הרב שלמה הרשלר - מרבני כולל חזון איש. בנו של הרב הרשלר, הרב יהודה אריה, הוא ר"מ בישיבת בית מתתיהו; הרב ברוך מרדכי הלוי וולפא.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "המודיע", א' בתמוז תשי"ד. מובא ב"פאר הדור" כרך שני עמ' רעא.