אברשאים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןאברשאים
Fouquieria splendens-01.JPG
Fouquieria splendens
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו־פסיגיים
סדרה: אברשאים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Ericales
ברכטולד & Presl, 1820

האברשאים (שם מדעי: Ericales) הם סדרה גדולה ורבגונית של צמחים במחלקת הדו־פסיגיים. בין נציגי הסדרה ניתן למצוא צורות חיים רבות, הן עצים ושיחים והן צמחים עשבוניים ומטפסים. לצד צמחים אוטופיטיים רגילים הסדרה מכילה צמחים מיקוטרופיים נטולי כלורופיל כמו Sarcodes sanguinea, וצמחים טורפים כמו הסוג Sarracenia.

מיקוריזה היא אחד ממאפייני האברשאים. קיום סימביוטי עם פטריות שורשים נפוץ למדי בקרב הסדרה, וישנם אף שלושה סוגי מיקוריזה הבלעדיים לאברשאים (Ericoid, arbutoid and monotropoid mycorrhiza). כמו כן, במספר משפחות ניכרת היכולת לאגירה מוגברת של אלומיניום בתוך הרקמות.

תפוצת הסדרה היא כלל־עולמית. אזורי תפוצה של משפחות בודדות מגוונים מאוד - בעוד שמשפחות אחדות מוגבלות לאזורים טרופיים, האחרות מתקיימות באזורים קרים. סך מניין המינים בסדרה הוא מעל 8,000. משפחת האברשיים היא הגדולה בסדרה, עם מספר מינים הנע בין 2,000 ל־4,000 לפי הערכות שונות. בארץ ישראל ייצוג האברשאים מוגבל מאוד, ומונה עשרה מינים בלבד המפוזרים בין שלוש משפחות.

חשיבות כלכלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצמח החשוב והמוכר ביותר בסדרה הוא התה השחור (Camelia sinensis) ממשפחת התה. פירות המאכל המצויים בסדרה כוללים קיווי (Actinidia deliciosa), אפרסמון (Diospyros) ומספר פירות טרופיים.

רבים מנציגי הסדרה הם בעלי פרחים יפים, וגדלים בתרבות כצמחי נוי.

מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת האברשאים כוללת על־פי המיון המודרני את 23 המשפחות הבאות:

מקור: APG II, 2003

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אברשאים בוויקישיתוף