אגודת הסטודנטים בטכניון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אס"ט
לוגו אס"ט
Technion Student House.jpg
בית הסטודנט החדש
הקמה שנות ה-30
סוג עמותה
אוניברסיטה טכניון
עובדים 120
יו"ר עידן בירן
כתב עת פקטור (בעבר קולי)
www.asat.org.il

אגודת הסטודנטים בטכניון, המוכרת בראשי תיבות שמה, אס"ט, היא אגודת הסטודנטים הוותיקה ביותר בישראל. האגודה היא עמותה המורכבת משמונה משרדים, שתי חברות בת ויחידת הספורט המסונפת לאס"א – ארגון הספורט האקדמי. האגודה פועלת במגוון מישורים כדי להוות מענה מספק לכלל צורכי הסטודנטים, ולייצגם מול הטכניון וגופים אחרים. אגודת הסטודנטים בטכניון היא חברה מלאה בהתאחדות הסטודנטים בישראל, ולמעשה הייתה אחת ממייסדות ההתאחדות בשנות ה-30 של המאה ה-20 (אז נקראה "התאחדות הסטודנטים העברים בארץ ישראל").

בית הסטודנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הסטודנט עבר שיפוץ כולל ונפתח מחדש בשנת 2010. עם הפתחו חזרו לפעול בו פעילויות מגוונות כגון ערבי ריקודים, מסיבות, הרצאות ובית קולנוע בעלות מוזלת לסטודנטים.

משרדי האגודה גם הם חזרו אל בית הסטודנט החדש ממשכנן הסמני בבניין אולמן.

ניתנה הזדמנות לעסקים חדשים להתמקם בלב הטכניון: מסעדות, בתי קפה, חנויות בגדים, חנות מתנות, משחקים, סוכנות נסיעות, סוכנות כוח-אדם ועוד.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מועצת הנציגים - מורכבת מכ-200 נציגי הסמסטר, שנבחרים אחת לשנה על ידי הסטודנטים בפקולטה אותה הם מייצגים. סמכויות המועצה כוללות בחירת יושב ראש, סגן יושב ראש, חברי ועדת ביקורת, אישור התקציב ואישור התקנון. משקל קולו של כל חבר במועצה תלוי במספר הסטודנטים בסמסטר אותו הוא מייצג.
 • הוועד המנהל - מורכב מ-17 יושבי ראש ועדי הפקולטות ובראשותו של סגן יו"ר אס"ט. סמכויותיו כוללות אישור תוכנית העבודה של אס"ט, בחירת מנהלי משרדים, קביעת מדיניות אס"ט והעלאת נושאים בפני מועצת הנציגים.
 • ועדת ביקורת - הגוף המבקר של אס"ט. נבחרת ישירות על ידי מועצת הנציגים. מטרתה לדאוג להתנהלות תקינה של כל הגופים באס"ט. באחריותה לשמור על יושר המכרזים, הדו"ח הכספי, עמידה בנהלים, עבודה על פי תקנון אס"ט ועוד.
 • נשיאות אס"ט ולשכה - מורכבת מיושב ראש אס"ט וסגנו. לשכתם משותפת וכוללת ראש לשכה, מזכירה, מנהל חשבונות, מנהל נכסים ומנהל כספים.
 • ועדה אקדמית - אחראית על הפן האקדמי של אס"ט: טיפול בבעיות הקשורות למילואים ועתודה אקדמית, ייעוץ וייצוג משפטי בבית הדין המשמעתי של הטכניון לסטודנטים החשודים בעבירות משמעת, ועוד. יו"ר הוועדה מקיים קשרי עבודה עם המנל"א (המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים) בטכניון.
 • משרד חברה וקהילה - אחראי להגברת החיבור בין הסטודנטים לבין הקהילה, על ידי עידוד יוזמות חברתיות וביצוע פעילויות התנדבותיות יזומות. באמצעות פעולות אלו מגביר המשרד את המודעות החברתית של הסטודנטים. בנוסף, מרכז המשרד את נושא איכות הסביבה בקמפוס: מארגן פעילויות בנושא, מפעיל מועדון יזמות סביבתית ומנהל את "היום הירוק". המשרד גם מעניק סיוע והכוונה לסטודנטים בעלי מוגבלויות וליקויים פיזיים.
 • משרד תומך למידה - מספק תמיכה בלימודים לסטודנטים בתואר הראשון: הפעלת "סדנתונים" לפי הצורך ("שפת C שפת M", "פיזי-קל-לי", "כימי-קל-לי"), תיאום פרויקטי חונכות, וכן ניהול, תמחור והפעלה של פרויקטים אקדמיים. בנוסף מפעיל המשרד חנות בה ניתן לקנות חוברות מבחנים, חוברות עזר, וסיכומי הרצאות ותרגולים, שנכתבות על ידי סטודנטים מן המניין המספקים אותן לאגודה בתמורה סמלית.
 • משרד קמפוס - אחראי על כל ההיבטים של החיים בקמפוס עבור הסטודנטים. הוא מעניק ייעוץ מס, ייעוץ משפטי, ופועל למען האינטרסים של הסטודנטים דיירי המעונות. בנוסף הוא מפקח על הגורמים הפועלים בקמפוס ומספקים שירותים לסטודנטים, כגון מערך חדרי הכביסה, מכונות צילום/מדפסות, מערך הסעות הפנים והחוץ, מכונות שתייה ומזון, מכולות ברחבי הקמפוס, מזנונים, קוסמטיקאית ומספרה.
 • משרד תרבות - מפעיל ומפיק אירועים בקמפוס: צהרי יום ד', הופעות ומסיבות, חוגי מק"ק, מועדוני הסטודנטים במעונות, הרקדות סלסה וריקודי עם.
 • משרד דוברות - אחראי לייצוג אס"ט בפני אמצעי התקשורת ובפני הסטודנטים. הוא מעביר את מסרי האגודה, והוא הכתובת לשאלות ולפניות. בנוסף, מתפעל המשרד את אתר האינטרנט הרשמי של האגודה.
 • משרד פרסום - מרכז את נושא שיווק האגודה בכלל אפיקי הפרסום הזמינים בקמפוס (אתר האינטרנט, לוחות מודעות, יחסי ציבור, קבוצת אס"ט בפייסבוק ועוד). בנוסף הוא גורם מייעץ מקצועי לכלל האגודה בנושא פרסום ושיווק.
 • מחלקה טכנית - אחראית על מערך המחשוב באס"ט, כולל אחזקת אתר האגודה, הפורומים והאתרים הפקולטיים, ותמיכה טכנית בשירותים לסטודנטים כגון מערכת מכונות הכביסה ומערך מכונות הצילום.

קשר עם מחלקות בטכניון[עריכת קוד מקור | עריכה]

אס"ט מקיימת קשר הדוק עם המחלקה ללימודים הומניסטיים ואמנויות, ובעיקר עם היחידה לספורט של המחלקה. בסוף שנות ה-80 של המאה ה-20 אס"ט עשתה רבות, באמצעות יו"ר ועד אקדמי, לשכנע את הנהלת הטכניון בחשיבות הקמתו ופיתוחו של תיאטרון הטכניון. התיאטרון הציג את הצגתו טרטיף מאת מולייר, בבימויו של פרופ' אוריאל זוהר, באולם הקולנוע של אס"ט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]