משטר סמכותני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אוטוריטריות)

משטר סמכותני[1] (גם מִשְׁטָר אוֹטוֹרִיטָרִי או אוֹטוֹרִיטָרִיזְם או סמכותנות) הוא סוג משטר המתאפיין בפיקוח חברתי הדוק וציפייה מצד האוכלוסייה לציות למשטר, תוך שימוש לעיתים קרובות באמצעים מדכאים. במשטרים סמכותניים קיימת בדרך כלל היררכיה שלטונית וחברתית ברורה. הסמכותנות נחשב במדע המדינה לסוג משטר נפרד מן הדמוקרטיה הליברלית אך גם מן הטוטליטריזם. צורתו הדמוקרטית של המשטר האוטוריטרי מכונה לעיתים דמוקטטורה.

משטר זה נבדל מטוטליטריזם בכך שהשני נסמך על קבלה פסיבית של השלטון בידי ההמון, בעוד הראשון על תמיכה נרחבת. טוטליטריזם נחשב לגרסה הקיצונית של סמכותנות. סמכותנות שונה מטוטליטריזם בעיקר בכך שהמשטר מאפשר את קיומם של מוסדות כלכליים וחברתיים שאינם תחת שליטה ממשלתית.

מאפייניו העיקריים של המשטר הסמכותני:

נראה, כי מקור המונח בשם התואר הצרפתי autoritaire ("סמכותני"). עם זאת, כבר בעת העתיקה נעשה שימוש במונחים דומים. בין היתר, משטרים סמכותניים מייצגים לעיתים קרובות חוסר אמון ביכולתה של הדמוקרטיה לפתור בעיות ולקדם את החברה, והעדפת שלטון של "אליטה מובחרת" על פני הדמוקרטיה. כך, קיימת זיקה בין משטרים סמכותניים לבין אליטיזם מן הסוג שקידמו פילוסופים פוליטיים אנטי-דמוקרטיים מסוגם של רוברט מיכלס וקרל שמיט.

דוגמאות לשליטים ומשטרים סמכותניים:

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]