לדלג לתוכן

אולגה רז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אולגה רז

אולגה רז (נולדה בשנת 1948) היא תזונאית קלינית, ניהלה את היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב. מייסדת ומנהלת מרכז רז להרזיה ולתזונה בריאה בתל אביב בין השנים 1983 לבין 2016 ומייסדת בית הספר לתזונה באוניברסיטת אריאל, ואף אותו ניהלה עד 2015. היו"ר הראשון של עמותת "עתיד" לדיאטנים בישראל.

אולגה רז נולדה במוסקבה. אביה הוא הסופר עמנואל קזקביץ'. ב-1966 סיימה במוסקבה תואר ראשון בביולוגיה וב-1969 תואר מוסמך בביולוגיה ובחינוך.

בשנת 1973 עלתה לישראל. ב-1983 סיימה תואר מוסמך נוסף בביוכימיה ובתזונה בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית. מ-1983 היא מנהלת את היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי תל אביב איכילוב.

ב-1990 ערכה את הפרק בענייני תזונה באנציקלופדיה "החיים הטובים" של Larousse בהוצאת מעריב. ב-1993 השתתפה במחקר על השפעות מרכיבי ארוחות על מעבירים עצביים ועל התנהגות אכילה, שבעקבותיו עלה אצלה הרעיון ההתחלתי לפיתוח "דיאטת הלחם". בין השנים 1987–1989 הייתה במקביל גם יועצת לקצין רפואה ראשי בנושאי אוכל בריא בצה"ל.

ב-1999 ייסדה את בית הספר לתזונה במכללה האקדמית יהודה ושומרון, אותו היא מנהלת.

בשנים 1995–1998 הוציאה לאור ארבעה ספרים קצרים: "מינראלים", "ויטאמינים", "כולסטרול" ו"קלוריות".

ב-2000 נמנתה עם מייסדי עמותת הדיאטנים בישראל, "עתיד", והייתה יושבת הראש הראשונה של העמותה.

ב-2001 הוציאה לאור את הספר "לאכול לחם ולרזות", שהפך לרב מכר, וב-2003 את "מרזים עם אולגה רז". ב-2005 סיכמה מחדש את תורתה בספר באנגלית, "The Bread for Life Diet", שיצא לאור בארצות הברית.

ב-2006 ייסדה ומאז היא מנהלת גם את מרכז רז להרזיה ולתזונה בריאה בתל אביב, עם סניפים נוספים בארץ, המספקים ייעוצים אישיים ומעבירים קבוצות להרזיה ולתזונה בריאה, תוך שימוש בדיאטת הלחם ובאימון תזונתי.

בעלת דוקטורט בתזונה מהאוניברסיטה העברית. משתתפת במאמרים ובכנסים מדעיים רבים, מרצה באוניברסיטאות ולקהל הרחב, כותבת מאמרים בעיתונות ובמגזינים ומתארחת לעיתים ברדיו ובטלוויזיה.

רז הגישה מדי שישי בצהריים תוכנית ייעוץ בענייני תזונה ברדיו ללא הפסקה עד מאי 2016.

בשנת 2012 הופיעה בתוכנית הטלוויזיה "תהיו בריאים" בהנחיית דנה רון, בה המליצה להמעיט באכילת גבינות ומוצרי חלב, מכיוון שהם גורמים להשמנה ולהתפתחות אוסטאופורוזיס.[1] גם לאחר שנתנה ייעוץ מקצועי למועצת החלב ומועצת הלול, המשיכה דר' רז להמליץ על חלב ומוצריו בהגבלה, כפי שעשתה גם בספריה שנכתבו לפני הייעוץ ולאחריו.

הגישה בערוץ 10 לצד חלי ממן את התוכנית "מהיום דיאטה".

פיתוח שיטות תזונתיות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

רז פיתחה שיטות תזונתיות כמו "דיאטת הלחם" ו"אימון תזונתי".

"דיאטת הלחם" היא דיאטה המבוססת על פחמימות מורכבות (כמו בלחם, אורז ופסטה). בכך היא נבדלת מדיאטות אחרות, שמגבילות אכילת מאכלים אלו או אוסרות לחלוטין על אכילתם. הדיאטה מתוכננת לסייע בהעלאת רמת הסרוטונין במוח, ובכך למנוע תחושת רעב, לשפר את מצב הרוח ולאפשר ירידה במשקל ושמירה עליו.

"אימון תזונתי" (nutritional coaching) נועד לטיפול בקשיים תזונתיים כמו השמנה. האימון התזונתי כולל שילוב של אימון אישי (personal coaching) עם ידע תזונתי קליני. שיטת אימון זו נועדה למנוע כישלונות ונזקים הנובעים מאימון ללא קורלציה לתזונה.

  • לאכול לחם ולרזות (הוצאת מטר, 2001).
  • מרזים עם אולגה רז (הוצאת מטר, 2003).
  • לרזות בהנאה - דיאטת הלחם של אולגה רז (הוצאת עברוס, 2002). נכתב בשפה הרוסית .
  • The Bread for Life Diet (Stewart, Tabori and Chang, New York), 2005.
  • סודות התזונה - המדריך השלם לתזונה נכונה (הוצאת פורום מדיה).

כמו כן, הוציאה את הספרים הקצרים "כולסטרול", "קלוריות", "ויטמינים" -"מינראלים" בהוצאת פרולוג בשנים 1995–1998.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]